БЛОГИ  »  Іван Мельник

Під виглядом УПА на Рівненщині діяли «ковпаківці»

04.12.2017, 11:34      Іван Мельник      Переглядів: 1529

Уривок зі спеціальної звістки

У ніч на 02 січня 1945 року у селі Матіївка Тучинського району Рівненської області НКВД зорганізувало чекістсько-військову операцію, щоб зліквідувати сотню УПА «Малозуба».

Операцію зреалізували на підставі наявних агентурних відомостей, а до участі в ній залучили спецгрупу Тучинського районного відділу НКВД та бійців місцевого гарнізону. Сотня ж УПА «Малозуба» налічувала тоді лише 25 бійців.

Сили НКВД майже впритул підійшли до «упівців» та почали обстрілювати їх з трьох боків. Відкривши вогонь у відповідь, повстанці зачали відступати, а для заслону залишили бійців з двома ручними кулеметами й автоматами. Однак, відступаючи, «упівці» також наштовхнулися на заслін, що його біля лісу залишило НКВД.

У перебігу бою загинуло 9 повстанців. Поза тим, полонили кулеметника Усачука Трихіна Романовича, 1914 року народження, із села Майків Гощанського району Рівненської області.

Невдовзі на підставі відомостей, отриманих від агентури та пересічних селян, НКВД з’ясувало, що в тому бою тяжко поранили чотирьох повстанців, один з яких згодом помер. Отже, тепер загиблих «упівців» стало десять.

Щоб знайти поранених повстанців, 04 січня 1945 року НКВД знову зорганізувало чекістсько-військову операцію. Проте в дорозі операцію несподівано зірвано.

Причиною зриву стала поява озброєної групи, схожої на загін УПА. Одначе насправді це були радянські партизани – «ковпаківці».

Ось як цю подію начальник Тучинського НКВД старший лейтенант держбезпеки Панов описав у цілком таємній спеціальній звістці, яку підготував начальнику обласного управління НКВД комісару держбезпеки Трубнікову:

«<…> причина зриву поява 18 осіб, озброєних бійців «ковпаківці», якими керував сержант Курбала Олександр Дмитрович, що діяв під виглядом банди (себто під виглядом УПА – прим. авт.) під псевдонімом «Байда».

При зустрічі оперативної групи з озброєною групою «Байди» мало не відбувся бій.

Я прошу притягнути до відповідальності винуватців, які посилали цю групу і не повідомили мене, що до району здійснювання операції цієї групи належить територія Тучинського району.»

Отже, про присутність удаваних «упівців» не повідомили навіть начальника місцевого НКВД. Значить, треба було, аби він також сприймав діяння «ковпаківців» доконче за діяння «упівців»?

 

Використане джерело:

 1. УСБУ в Рівненській області, фонд № 29, опис № 15/12, арх. 29.


КОМЕНТАРІ

Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію, яку не встигли видалити чи пропустили адміністратори. Якщо у вас є докази, що наведені в коментарях факти не відповідають дійсності – звертайтесь на редакційну пошту з конкретними зауваженнями і коментарі будуть адміністровані. Разом з тим нагадуємо, що згідно із українським законодавством, ніхто не може бути притягнутий до відповідальності за оціночні судження.

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором

Нехай кожен зробить, що може. І цього буде достатньо! [email protected]

Розслідування

Рівненщина

Волинь

Консультації

в Україні та світі

вгору