БЛОГИ  »  Богдана Стельмах

Громада vs політики: газети й інтернет у період виборів

23.10.2014, 12:29      Богдана Стельмах      Переглядів: 1123

Приклад «чорного» немаркованого піару

От поставила це питання-ствердження – і подумки сказала: «А ніяк».

І хоч, з одного боку, така реакція – то швидше емоції і давати такі поради несерйозно, бо якщо інтернет-сторінку ще можна не відкривати, то що робити з передплаченим виданням? А з іншого – то була би непогана наука політикам і медійникам.

Проте, як скоро прийде суспільство до розуміння цього – невідомо. На разі ж (от уже впродовж усіх виборів за часів незалежної України) стрічки новин в інтернет-виданнях і шпальти газет важезні, як каменюки, від політичної реклами.

Візьмемо, наприклад, газету «Вісник і К°» за 16 жовтня: на 28 сторінок – 18 позицій політичної реклами. Різного розміру, навіть на цілу шпальту. Мало того, що крім виборчих обіцянок, «глибоких» думок і запевнянь громади вирішити її проблеми (без різниці – які) читати майже нема що, то ще й подаються вони під різним «соусом». Коли це – рекламний блок (фото кандидата, салоган і номер у списку), –питань не виникає. А що робити з такими, наприклад, рубриками як «Думки вголос» і «Точка зору». Та навіть рубрика «Вибори» не убезпечує читача від маніпуляцій, бо ніде не зазначається, що матеріал надруковано на правах реклами, а отже – читач вірить написаному журналістом / виданням.

Ще одним прикладом таких порушень є минулотижневий спецвипуск міської комунальної газети «Луцький замок», який повністю присвячений Романові Іванюку – кандидату в депутати від «Блоку Петра Порошенка». Використовуємо адмінресурс, шановний кандидате? І не платимо з виборчого фонду, а просто замовляємо «джинсу»?

У ЗУ «Про рекламу» (п.2, Ст. 14) вказано: «Друкована площа, відведена на політичну рекламу впродовж виборчого процесу в друкованих засобах масової інформації, у тому числі рекламних, не може перевищувати 20 відсотків обсягу друкованої площі кожного номера видання чи додатка до нього. Це обмеження не поширюється на друковані засоби масової інформації, засновниками яких є політичні партії». То відколи наші політики і партії стали засновниками суспільних і громадсько-політичні медіа, перетворивши їх на власні «боевые листовки»?

З інтернет-виданнями трохи інша ситуація: в них є «свій» кандидат, інформація ж про інших – або негативна, або трохи іронічна, або ніякої.

І ще одна особливість медійної політичної реклами, яка виникла під час цієї виборчої кампанії: інформація про кандидатів у народні депутати від Правого сектору й учасників АТО абсолютно не маркована. Більше того, з думок кандидатів щодо тих чи інших процесів в Україні сформовано новинні матеріали. Наприклад, – Дмитро Ярош розповідає про ймовірну долю Криму, дає висновки, чи варто вступати в НАТО, прогнозує час закінчення війни на Сході, тощо. Чи він є експертом у цих питаннях? Однозначно – ні. Можна зрозуміти позицію журналістів підтримати проукраїнські сили і своїх героїв (більшість із нас під час Революції гідності були насамперед громадянами), однак плутати громадянську позицію з професійною діяльністю – неприпустимо.

А мені хочеться, щоб ця країна таки змінилася. І нові обличчя з тими ж нечесними методами – це потоптання в трясовині ще на кілька років. 


КОМЕНТАРІ

Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію, яку не встигли видалити чи пропустили адміністратори. Якщо у вас є докази, що наведені в коментарях факти не відповідають дійсності – звертайтесь на редакційну пошту з конкретними зауваженнями і коментарі будуть адміністровані. Разом з тим нагадуємо, що згідно із українським законодавством, ніхто не може бути притягнутий до відповідальності за оціночні судження.

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором

Координаторка Волинського прес-клубу, представниця ІМІ у Волинській областi, громадська активістка

Розслідування

Рівненщина

Волинь

Консультації

в Україні та світі

вгору