БЛОГИ  »  Вікторія Покоєвчук

Госпітальна рада: що це таке і для чого вона потрібна

19.06.2017, 18:53      Вікторія Покоєвчук      Переглядів: 1409

Під час останньої сесії Рівнерада  дала шанс Госпітальній раді не перетворитися на зРАДУ через непрозорий відбір учасників

Госпітальний округ, госпітальна рада – нові поняття, що з`явились в нашому лексиконі в ході обговорення медичної реформи. А так як медична реформа є важливою складовою децентралізації влади, вкрай важливо знати і розуміти куди і як ми будемо рухатись.

Навмисне упускаю вступ про невідворотність змін в охороні здоров`я. Розпочну з того, що більшість медичних закладів в Україні – це малопотужні і не завжди завантажені лікарні зі зношеними основними фондами, застарілим обладнанням, відсутністю сучасного діагностичного обладнання.

Тому отримати чи не отримати необхідну медичну допомогу у випадках життя і смерті, залежить від відстані серцевого нападу, інсульту, кровотечі, травматичного ушкодження, черепно-мозкової травми до спеціалізованого відділення, наявності бензину, оснащення санітарного транспорту, цілодобової готовності медперсоналу.

Ситуацію можна виправити шляхом створення госпітальних округів. Це функціональні об`єднання лікарень,, розташованих на визначеній території, що забезпечує надання вторинної( стаціонарної, спеціалізованої допомоги) населенню данної території.

Простіше сказати, госпітальний округ – мережа закладів, яка повинна гарантувати пацієнту, що в разі гострого стану він доїде, його доставлять до лікарні, де нададуть кваліфіковану меддопомогу.

Отже ціль – впорядкувати мережу, щоб у пацієнта був гарантований доступ – фізичний і часовий – до якісної допомоги.

Зона обслуговування госпітального округу визначається своєчасністю прибуття до багатопрофільної лікарні інтенсивного лікування, що не повинно перевищувати 60 хвилин, та повинно бути еквівалентно радіусу зони обслуговування 60 кілометрів за УМОВИ наявності доріг з твердим покриттям.

Детальніше в Постанові КМУ «Про затвердження Порядку створення госпітальних округів» від 30.11.2016 №932.

Розпорядженням КМУ від 22.03 2017 р. № 200-р «Про затвердження переліку та складу госпітальних округів Рівненської області» затверджено три госпітальних округи: Рівненський з населенням 634 803 жителя, Сарненський – 347 167 жителів та Дубенський – 173 996 жителів.

Відповідно до наказу МОЗ від 20.02.2017 року № 165 «Про затвердження Примірного положення про госпітальний округ» учасниками госпітального округу є міські ( міст обласного значення), районні ради, та ради об`єднаних громад (далі-ОТГ), що здійснюють співробітництво у сфері охорони здоров*я.

Загальна кількість членів ГР вираховується за формулою L=2xS, де S-загальна кількість адміністративно-територіальних одиниць ( районів, міст обласного значення, ОТГ), що входять до госпітального округу. В випадку Рівненського госпітального округу – м.Рівне, м.Остріг, 7 районів області та 4 ОТГ, Загальна кількість членів ГР – 26 осіб. В тому числі відповідно до розрахункової фомули( наказ МОЗ № 165) – 6 членів від міста Рівне.

ГР вважається сформованою, якщо рішення про делегування членів до її складу ухвалило не менше половини учасників ГО і якщо кількість делегованих членів ГР становить не менше від двох третин загальної кількості її членів.

Отже, для того щоб повноцінно працювати в ГР, Рівненській міській раді потрібно оперативно прийняти рішення про делегування членів.

Чим же будуть займатися 26 достойників в складі ГР????

Найважливіше в ході впровадження реформи фінансування галузі:

– рекомендації щодо реорганізаціїі перепрофілювання закладів, що надають стаціонарну меддопомогу в межах госпітального округу;

– визначення трансфертів між бюджетами учасників ГО для фінансування медичних програм;

– підготовка багаторічного плану розвитку ГО, що не можливо без знання діючого законодавства в галузі ОЗ, напрямків реформи, практичної роботи ЛПЗ,механізмів бюджетування, навиків аналізу та моніторингу, стратегічного планування;

– пропозиції щодо призначення та звільнення керівників закладів ОЗ;

– інші питання життєдіяльності ЛПЗ,

Створення умов для діяльності ЛПЗ в межах ГО охоплює безліч напрямків діяльності:

логістика,дороги, транспортне сполучення, комунікації, будівництво, реконструкція, працевлаштування,.. Ось невеликий перелік проблемних питань, що будуть вирішуватись в ході роботи ГР.

З коментара Павла Ковтонюка, заст.міністра ОЗ:

«Ми ж починаємо з дуже простих речей-ми починаємо з питань інтенсивного лікування та фізичної доступності – годинна доступність до базових стаціонарних послуг, двогодинна – до більш складних. Етапність та завдання на 2017 рік – сформувати самі округи, встановити їх межі та розпочати планування, провівши аналіз того, що є. У цьому плані мають бути: маршрути пацієнтів, розподіл функцій між закладами, поняття про перспективні заклади, які будуть підсилюватися кадрами та обладнанням. Заклади, що дублюють допомогу, не завантажені пройдуть шлях перепрофілізації..»

Розумію – важкий, довгий, нудний, багатослівний текст, який ніяк не прикрасиш гострим слівцем чи кумедним порівнянням. Але для тих, хто добрався до закінчення історії про Госпітальні ради та округи, скажу відверто, якщо ми навчимося працювати в форматі госпітального округу, станемо Форпостом Адміністративної реформи.

P.S. в усіх вказаних документах жодного слова про тих, хто не може бути членом ГР.

Просто ГР є дорадчим органом, створеним учасниками госпітального округу.


КОМЕНТАРІ

Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію, яку не встигли видалити чи пропустили адміністратори. Якщо у вас є докази, що наведені в коментарях факти не відповідають дійсності – звертайтесь на редакційну пошту з конкретними зауваженнями і коментарі будуть адміністровані. Разом з тим нагадуємо, що згідно із українським законодавством, ніхто не може бути притягнутий до відповідальності за оціночні судження.

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором

Начальниця Управління охорони здоров`я виконавчого комітету Рівненської міської ради

Розслідування

Рівненщина

Волинь

Консультації

в Україні та світі

вгору