БЛОГИ  »  Володимир Торбіч

Чому комунальні і державні ЗМІ шкодять демократичному суспільству

24.02.2013, 00:00      Володимир Торбіч      Переглядів: 2885

ілюстрація із gazeta-horodok.com.ua

Державні та комунальні ЗМІ – це анахронізм епохи тоталітаризму. Про це пишуть навіть автори науково-практичного коментаря до Закону України «Про доступ до публічної інформації». На жаль, в Україні представники державної влади та місцеві депутати цього або не розуміють, або розуміють, але не бачать в цьому проблеми для розвитку суспільства.

У спілкуванні представники міської ради зауважують: «А як же ми без газети виконаємо Закон про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та місцевого самоврядування?». Таке розуміння проблеми говорить або про невігластво в правових питаннях, або просто про небажання щось змінювати.

Ось як фахові медіа-юристи пояснюють, що таке офіційні друковані видання:

«Визначення «офіційних друкованих видань органів державної влади та органів місцевого самоврядування» можна знайти в Законі 1997 року «Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації». Ними є видання, які спеціально видаються органами державної влади та органами місцевого самоврядування (відомості, бюлетені, збірники, інформаційні листки тощо) для інформування про свою діяльність. При цьому офіційні видання не є друкованими засобами масової інформації цих органів (у них немає редакцій, творчого колективу журналістів тощо).

Згадка у статті 5 саме про офіційні друковані видання є не випадковою, оскільки наявність заснованих органами державної влади чи органами місцевого самоврядування засобів масової інформації є анахронізмом, що суперечить демократичним принципам. Такі ЗМІ повинні припинити своє існування у теперішній формі.» (Науково-практичний коментар до ЗУ «Про доступ до публічної інформації», ст.62. Видання ініційоване Комітетом Верховної Ради України з питань свободи слова та інформації).

Отже, щоб виконати Закон, достатньо одного робочого місця за комп’ютером для людини, яка верстатиме інформацію про закони і рішення ради в бюлетені, який видаватиметься раз на місяць. І закон дотримано, і громада кошти зекономила б.

Наприклад, на функціонування міської комунальної газети «Сім днів» громада витрачає понад півмільйона щороку, якщо не рахувати пільгової оренди понад 200 квадратних метрів площі в центрі Рівного.

Кілька сотень тисяч гривень отримує і обласна комунальна газета «Вісті Рівненщини» на державно-комунальну «джинсу»: приховану політичну рекламу. І також на пільгових умовах 120 м2 площі в центрі Рівного отримує за 83 гривні.

Отже громада платить за те, щоб за її ж гроші влада і депутати розповідали громаді які ж вони хороші.

Звісно, що в цих газетах буває і корисна для громади інформація. Але чи варта вона тих сотень тисяч щороку? Що буває, коли змішують банку варення і банку лайна?

Окрім нераціональних витрат на пропаганду влади, існування таких ЗМІ порушує ще й принцип добросовісної конкуренції. Ці видання існують поза ринком, оскільки на пільгових умовах отримують оренду приміщень і майна та отримують фінансові дотації з кишень платників податків. Більше того, отримують протекцію влади у якості «добровільно-примусової передплати».

Ось останній свіжий приклад, який у демократичній правовій державі спричинив би скандал і звільнення низки чиновників, а в нас проходить щороку без проблем:

""

Документ із сайту zdolbunivcity.net

Бачимо, що через адмінресурс «рекомендують» передплачувати не лише державні та комунальні, а й приватні газети, які належать представникам влади: «Вільне слово», «Літопис заходу», «Дзеркало Здолбунівщини».

Таким чином існування таких ЗМІ підриває ринок незалежних медіа, які через свою слабкість та відсутність належного запиту від суспільства, часто теж підпадають під вплив влади чи різних політичних і комерційних груп.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ:

Автомобіль, майже півмільйона та 240 квадратів у центрі: як рівненські депутати витрачають гроші громади на газету «Сім днів»

Медіа-корупція: Чим загрожує суспільству прихована реклама, замовчування новин та «любов» преси до влади

На газету Рівненської облради щороку виділяють близько 200 тисяч


КОМЕНТАРІ

Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію, яку не встигли видалити чи пропустили адміністратори. Якщо у вас є докази, що наведені в коментарях факти не відповідають дійсності – звертайтесь на редакційну пошту з конкретними зауваженнями і коментарі будуть адміністровані. Разом з тим нагадуємо, що згідно із українським законодавством, ніхто не може бути притягнутий до відповідальності за оціночні судження.

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором

04.04.2013, 12:22 5.1.20.*** ірина
І собі додам кілька слів. \nШтамп,що ви бачите зверху - практично в кожній установі!\nБез нього ніяк!\nТак звикли!\nБоюся за майбутнє. Нічого не змінилося. Не бажають нічого змінювати! Мені ж на старій роботі сказали - ти не така - то сиди вдома. Треба прогинатися. Досі не вмію цього робити...певно й не навчуся.\n
27.02.2013, 14:54 213.174.12.*** Володимир
Дякую, Тоня, за розяснення, але, думаю, що ті, хто в душі має раба навряд чи зрозуміють, що рівень свободи набагато дорожчий будь-якої матеріальної винагороди.
27.02.2013, 10:44 37.19.136.*** Червоний Денис
\"Четверта Влада\", \"Українська правда\", телеканал \"TVi\", ще декілька газет і журналів... і все. Заберіть це в громадян.... і демократії нема. Де буде тоді писати \"спостерігач\", \"status quo\" та інші... Хоча... писати будуть)))
27.02.2013, 10:17 213.174.12.*** Редактор
спостерігачу | 95.135.146.*** Бачу, у Вас зовсім немає розуміння принципів роботи організації за підтримки міжнародних донорів. Не вступатиму в дискусію про користь нашої роботи. Думаю, збоку неупередженим читачам видніше.Зазначу лише, що усі працівники редакції ЧЕТВЕРТОЇ ВЛАДИ отримують законним шляхом (на основі відповідних угод) винагороду за свою працю з коштів гранту. Тому кожен з нас, не отримавши жодної гривні за свою роботу з бюджетних коштів України, Рівненщини чи Рівного, є платником податків у місцеву казну (податки знімаються у вигляді відрахувань від заробітної плати). Також не стільки для Вас (бо Ваша упередженість, швидше за все, завадить вам сприйняти на віру все що тут написано), як для тих, кому важливо знати правду, нагадую, що ЧЕТВЕРТА ВЛАДА, попри отримання фінансування від міжнародних донорів, ПОВНІСТЮ НЕЗАЛЕЖНА у своїй редакційній політиці і не отримує ЖОДНИХ ВКАЗІВОК або РЕКОМЕНДАЦІЙ чи ПРОЧУХАНІВ щодо висвітлення тієї чи іншої теми.
26.02.2013, 23:13 95.135.146.*** спостерігач
короче, Вова, ти вже перегинаєш палку. стань спершу платником податків, а тоді говори. сам вже на яку дитину отримуєш допомогу?! за які такі заслуги?! що ти зробив для держави?! абсолютно нічого!!! абсолютно!!! вивчився певно за державний кошт, а віддачі ніякоїта і взагалі, якщо ти кажеш, що нічого не маєш від грантів, то за що ти живеш? за джинсу? так і тут ти кажеш, що таким не займаєшся, виходить отримуєш допомогу по безробіттю? якщо так, то назви хоч одну причину, чому я, платник податків, повинен утримувати тебе і твою сім\"ю? (ну тут я образно кажу. і раб, Володя тут ти і честі я в тобі не бачу (кажу, хоча і пекрасно розумію, що тобі все одно)\n
26.02.2013, 21:42 213.174.12.*** Володимир
\"робиш, те, що тобі кажуть як і всім іншим\" - пізнаю психологію раба :)))) бажаю звільнятися від рабства - не завжди рабів утримуватимуть за кошти платників податків...
26.02.2013, 10:29 159.146.228.171, 82.*** спостерігач
а у чому порушення? не будь голословним. ну виділяє місцева влада гроші на газети і що? є газети навіть і прибуткові. а на рахунок “незалежної“ преси то ти аж ніяк не незалежний. робиш, те, що тобі кажуть як і всім іншим, тільки тобі кажуть це із-за кордону. а на рахунок попереднього твого коментаря то порушень професійних правил і у тебе чимало. навіть 40 журналістів це визнають (хоча їх набагато більше)
26.02.2013, 10:06 213.174.12.*** Володимир
Тоді для підтвердження своєї скромності треба мовчати і потурати порушенням???
26.02.2013, 10:04 213.174.12.*** Володимир
Тепер аргументоване відстоювання своєї позиції і вимагання дотримання професійних правил наводить вас на думку \"ти вважаєш себе кращим за інших\"???
26.02.2013, 09:59 159.146.228.171, 82.*** спостерігач
Торбіч, я і без вікіпедії знаю, що таке соціальні інвестиції. вчити мене тут не треба. а на рахунок коштів, то тут велике питання яка справжня ціль цих фондів, про які ти говориш. з комунальними ЗМІ все зрозуміло, а от такий портальчик як у тебе, створений скоріше за все для маніпулювання громадською думкою так як вигідно це твоїм іноземним роботодавцям. і по твоїй логіці, то і взятки добре, бо вони йдуть на проїдання і т.д. І те, що ти вважаєш себе кращим за інших, то це тобі честі не робить.
26.02.2013, 09:14 10.179.194.66, 91.*** Масалову С.П.
А кого цікавить думка хронічного українофоба?
25.02.2013, 23:22 213.174.12.*** Володимир
Тільки продажність здатна зробити будь-яку професію найдавнішою (у значенні, про який ви говорите). Але насправді журналістика ще древніша, бо \"спочатку було Слово\"...
25.02.2013, 23:10 213.174.12.*** Status Quo Прохожий
\"Грамотно излагает, учитесь, Киса!\"(с) Володымыр получаемую за \"уроки нам демократии\" зеленую бумагу обменивает на туземную еду и ревнует конкурирующих едоков.... Ведь еды мало. Стимулирует патриотычно производителей еды, так сказать.... Шедеврально! А вообще, ничего нового, - В ОБЕИХ ДРЕВНЕЙШИХ ПРОФЕССИЯХ \"ВАЛЮТНЫЕ\" ВСЕГДА СЧИТАЮТ СЕБЯ ЭЛИТНЕЕ.
25.02.2013, 21:54 213.174.12.*** Володимир
Спостерігачу | 159.146.136.156, 82.***. Для початку запитайте у Вікіпедії, що таке соціальне інвестування - для загального розвитку. А потім спробуйте вкласти собі в голову таку думку: Навіть якщо всі кошти, що вдається залучати ЧЕТВЕРТІЙ ВЛАДІ в іноземних і міжнародних фондів я б тупо витрачав на власне проїдання, навіть тоді це давало б країні і Рівному більше користі ніж діяльність комунальних і державних ЗМІ :)))) Бо я б витрачав іноземні кошти для стимуляції української економіки (купівля харчів та інших товарів у місцевих підприємців і підприємств). Натомість вищеназвані ЗМІ витрачають кошти платників податків для введення в оману цих платників податків та підриву ринку незалежної преси.
25.02.2013, 19:30 159.146.136.156, 82.*** спостерігач
інвестиції кому?????!!!! Володя, від грантів які ти отримуєш громаді не холодно ні жарко. я розумію, ти вмієш гучними словами розкидатись, але вони ж не до кінця прозорі.
25.02.2013, 17:10 213.174.12.*** Володимир
Це мабуть ожили ті, хто за кошти платників податків працює на владу? :)) Невже ви так засліплені, що не розумієте, що грантові кошти у цьому випадку - це іноземні соціальні інвестиції і щоб їх залучити треба не піаром влади займатися, а професійною журналістикою. Невже ви не розумієте, що якщо Україна буде рухатись в бік демократичної правової держави, то такі псевдо-ЗМІ зникнуть всеодно і вам рано чи пізно доведеться або навчитися працювати професійно (щоб ваше ЗМІ вижило), або міняти роботу?
25.02.2013, 09:52 37.73.192.44, 82.*** спостерігач
це у Торбіча комплекс неповноцінності. вже не знає про що писати, то про якісь там сімейні баталії, то про комунальні газети... от що ти хотів цією статтею сказати?! згідний з попереднім коментарем повністю. а ще ссилки робить на такого самого грантоїда зі Здолбунова. і займись дійсно корисною справою, а не х-ю займаєшся...
25.02.2013, 09:08 194.187.218.*** Реаліст
По-перше, Торбічу! Тобі вже здається говорили, що не можуть всі журналісти працювати на гранти. По-друге, може ти пропонуєш іти на роботу до тебе, щоб ти тицяв у конверті всяку дурню і вимагав за це належногог відробітку...\n Схоже, що амерікоси горно платять тобі за те, щоб розвалювати комунальні ЗМі. Ти вже всіх корупціонерів посадив?
24.02.2013, 19:23 37.55.249.*** Марія
Прийшло нам в жовтні повідомлення прийти в податкову. Приходжу зі всіма звітами за рік, виявляється якогось звіту не можуть знайти. Ми швидко знайшли потрібний звіт. Я була щиро здивована, коли панянки в податковій вибачились за свою помилку, але тут мої враження швидко зіпсувалися - мене попросили виписати \"Податковий вісник\" на листопад грудень. Настрою сваритися не було, я пробелькотіла щось типу \"Такі рішення приймає керівник\" і швиденько залишила кабінет. Вже на вулиці звернула увагу на ціну передплати, по 150 гривень на місяць. Непогано за один журнальчик!\n Нажаль, не дочекалися податківці від нас передплати. \n
24.02.2013, 17:12 213.174.12.*** Володимир
Зараз так само: http://4vlada.com/blogs/900/21265
24.02.2013, 17:03 37.19.155.*** Червоний Денис
Незнаю як зараз, но роки три тому в податковій заставляли виписувати підприємців \"Податковий вісник\". Якась Брежнівщина.
24.02.2013, 16:48 37.53.111.*** Микола
Підтримую автора! Зарплата і привілеї як у держслужбовців. Більша частин7а матеріалів-пресрелізи влади, примусова передплата і спокійна пенсія. А що лишається людям? Спортворена інформація і звикання до того, що саме така подача і є правдою.

журналіст, редактор, блогер з Рівного

Розслідування

Рівненщина

Волинь

Консультації

в Україні та світі

вгору