БЛОГИ  »  Володимир Торбіч

Чому важливо, щоб журналіст був незалежним

27.02.2013, 00:00      Володимир Торбіч      Переглядів: 2195

ілюстрація з radiosvoboda.org

Продовжуючи попередню тему блогу, хочу процитувати медіа-фахівців, які говорять про те, хто такий незалежний журналіст. Проведемо аналогію. Всі свідомі громадяни хотіли б, щоб вибрані ними депутати служили суспільству і керувалися виключно правами та інтересами суспільства – людей, які їх обрали. Працювали на громаду. Коли ж депутатами керують власні комерційні інтереси чи групи політичного, владного чи бізнесового впливу – виходить те, що у нас – політична корупція. Теж саме і з журналістами, коли вони втрачають незалежність.

Однією із основних потреб професійного журналіста є професійна незалежність. Дехто сміється, що журналіст не може бути незалежним. Мовляв, залежить від їжі, повітря, сонця і бла-бла-бла…

Та під журналістською незалежністю, як правило, розуміють незалежність від зовнішніх та внутрішніх факторів, зокрема від:

  1. держави;
  2. політичних партій та їх інтересів;
  3. ділових та комерційних інтересів, включаючи інтереси рекламодавців;
  4. друзів журналіста;
  5. власних упереджень, оцінок, захоплень журналіста.

Ці ознаки наводить журналіст, медіа менеджер і автор посібника «Новое время: как создать газету в демократическом обществе» Тетяна Рєпкова.

Нещодавно прочитав ще одну цікаву думку від німецького дослідника Міхаеля Халера, автора посібника «Пошук і збір інформації» для німецьких журналістів. Ось кілька цитат:

«Зрозуміло, що незалежність журналіста не може бути абсолютною: як найманий робітник, журналіст газети перебуває – принаймні психологічно – у такому відношенні до свого відповідального редактора/видавця, яке сприймається як залежність; він відчуває себе зв᾽язаним публіцистичними принципами свого видання, у найширшому розумінні – зв’язаним конституційним устроєм держави та суспільства».

«Попри це, не повинно існувати жодного рабського послугу у стосунку до тих, хто стоїть вище, правіше чи лівіше. У всіх напрямках діє основоположний принцип незалежності – а саме, не тільки у стосунку до лобістських груп, влади та груп тиску, але й також відносно пануючих на місцевому, регіональному, міжрегіональному рівнях упереджень».

«Журналісти не повинні заводити собі друзів серед політиків та бізнесменів. На них мають бути не сліди від поцілунків, а синці», – так писав журналіст Ханс Лайандекер у 1990 році.»

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ:

Чому комунальні і державні ЗМІ шкодять демократичному суспільству

Незрілі політики і журналісти

Медіа-фахівці та журналісти про журналістську освіту


КОМЕНТАРІ

Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію, яку не встигли видалити чи пропустили адміністратори. Якщо у вас є докази, що наведені в коментарях факти не відповідають дійсності – звертайтесь на редакційну пошту з конкретними зауваженнями і коментарі будуть адміністровані. Разом з тим нагадуємо, що згідно із українським законодавством, ніхто не може бути притягнутий до відповідальності за оціночні судження.

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором

02.03.2013, 20:26 213.174.12.*** Володимир
Незалежність вимірюється не у формі працевлаштування, а у перевазі професійних принципів роботи над будь-яким впливом (держави, партій, ділових та комерційних інтересів, включаючи інтереси рекламодавців, друзів журналіста, власних упереджень, оцінок, захоплень журналіста). Людина, яка платить - купує ваш робочий час, а не вашу совість і вашу душу, тому вона може вимагати лише професійного виконання роботи.
01.03.2013, 20:13 46.164.162.*** ірина
Дехто вважає, що журналіст-фрілансер (тобто той,який не має постійного місця) - справжній,незалежний.\nАле хто платить,той звісно,замовляє музику.\nГонорар чи ставка: що повинно бути в незалежного журналіста?\n

журналіст, редактор, блогер з Рівного

Розслідування

Рівненщина

Волинь

Консультації

в Україні та світі

вгору