БЛОГИ  »  Володимир Торбіч

Лікбез для комунального редактора

05.03.2013, 00:00      Володимир Торбіч      Переглядів: 1958

Головний редактор комунальної газети «Вісті Рівненщини» Василь Бурченя в театральному образі. Фото Олександра Майструка

Нещодавно Рівненське агентство журналістських розслідувань отримало інформаційний запит від редактора комунальної газети обласної ради «Вісті Рівненщини» Василя Бурчені. Редактор комунальної газети знайшов час і кошти, щоб надіслати рекомендований лист організації, яка не є розпорядником інформації. Такий жарт комунального редактора відбувся у відповідь на судовий позов, який стосується приховування «Вістями Рівненщини» публічної інформації про свою діяльність. Оскільки у запиті Василь Бурченя запитує ту ж саму інформацію, яку ми запитували у газети «Вісті Рівненщини», яка отримує гроші рівненських платників податків і приміщення в центрі Рівного за 83 гривні (121 квадратний метр).

""

Збільшіть фото натисканням

Розумію, що редактору легше знайти гроші на адвоката, ніж на підвищення кваліфікації і легше знайти час на судові засідання (справа досі триває вже з півтора року у Рівному, Житомирі, Києві) ніж на оприлюднення для громади публічної інформації.

А оскільки редактор зайняті, то пропоную редактору безкоштовну юридичну консультацію від фахового медіа-юриста.

Хто має право запитувати і обов’язок відповідати на запити про доступ до публічної інформації

Коментар правової служби Інституту розвитку регіональної преси:

Закон України «Про доступ до публічної інформації» чітко встановлює хто і до кого має право звертатися із запитами про надання інформації, і, відповідно, хто має обов’язок надавати відповіді.

Як зазначено в преамбулі: «Цей Закон визначає порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб´єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес».

Отже, найперше питання, яке необхідно вирішити у правовідносинах, пов’язаних із запитами і відповідями на них – чи є особа, до якої звернулися аби отримати певні відомості розпорядником інформації в розумінні положень Закону? Відповідь на нього, автоматично дає можливість визначити «чи має ця особа право запитувати інформацію у цієї установи/підприємства» і «чи має ця установа/підприємство обов’язок відповідати і надавати інформацію»?

Про те, кого Закон визнає розпорядником йдеться в статті 13 Закону. Аби ні у кого не було жодних сумнівів в її положеннях варто зазначити перші дві частини повністю:

«1. Розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються:

1) суб´єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб´єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов´язковими для виконання;

2) юридичні особи, що фінансуються з державного, місцевих бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим,стосовно інформації щодо використання бюджетних коштів;

3) особи, якщо вони виконують делеговані повноваження суб´єктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг,стосовно інформації, пов´язаної з виконанням їхніх обов´язків;

4) суб´єкти господарювання, які займають домінуюче становище на ринку або наділені спеціальними чи виключними правами, або є природними монополіями, - стосовно інформації щодо умов постачання товарів, послуг та цін на них.

2. До розпорядників інформації, зобов´язаних оприлюднювати та надавати за запитами інформацію, визначену в цій статті, у порядку, передбаченому цим Законом, прирівнюються суб´єкти господарювання, які володіють:

1) інформацією про стан довкілля;

2) інформацією про якість харчових продуктів і предметів побуту;

3) інформацією про аварії, катастрофи, небезпечні природні явища та інші надзвичайні події, що сталися або можуть статися і загрожують здоров´ю та безпеці громадян;

4) іншою інформацією, що становить суспільний інтерес (суспільно необхідною інформацією)».

Враховуючи ці положення та те, що саме запитувало комунальне ЗМІ, відсутність мотивації про суспільну значимість запитуваної інформації, правовий статус інформаційного агентства та відсутність у нього жодного бюджетного фінансування – очевидно, що запит не ґрунтується на нормах Закону України «Про доступ до публічної інформації». Його звернуто до особи, яка не є розпорядником інформації. Більше того, його предмет, по-суті, не стосується публічної інформації. Відповідно, такий запит не породжує жодних правових наслідків, в тому числі, обов’язку надавати на нього відповідь.

P.S. До речі, портал «Четверта влада», мабуть перше ЗМІ на Рівненщині, яке публічно озвучило свій орієнтовний місячний бюджет. Дивіться у розслідуванні: Основні інтернет-ЗМІ Волині підконтрольні одному нардепу-мультимільйонеру?

Більше того, усвідомлюючи важливість суспільної відповідальності ЗМІ перед своєю аудиторією, ми, як було анонсовано раніше мною в коментарях, готуємо публічний звіт діяльності редакції інформаційного агентства та порталу «Четверта влада» з 2007 року. Оскільки для підготовки звіту використовуємо переважно неробочий час, це може зайняти один-два місяці.

Довідка: Лікбез – ліквідація безграмотності.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ:

Редактор Рівненського агентства журналістських розслідувань подав позов на комунальну газету обласної ради за приховування інформації

На газету Рівненської облради щороку виділяють близько 200 тисяч

На чий «заказ» працює Агентство журналістських розслідувань


КОМЕНТАРІ

Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію, яку не встигли видалити чи пропустили адміністратори. Якщо у вас є докази, що наведені в коментарях факти не відповідають дійсності – звертайтесь на редакційну пошту з конкретними зауваженнями і коментарі будуть адміністровані. Разом з тим нагадуємо, що згідно із українським законодавством, ніхто не може бути притягнутий до відповідальності за оціночні судження.

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором

11.11.2014, 20:12 213.174.12.*** Володимир
Колезі комунальному редактору - які ж ви всі совки недалекі і безсовісні. Прожираєте гроші платників податків, прогинаєтесь під політиків і замість служити суспільству і доносити до нього правдиву інформацію - вважаєте, що головне "утримувати колектив". Але правда переможе - і пострадянські хробаки зникнуть. Іншого шляху немає.
18.03.2013, 12:30 95.132.183.*** колега-редактор
Василю, все ти правильно робиш і не зважай на реакцію \"грандоїдів\". В усі часи існували діячі з відомим і добре описаним \"синдромом Моськи\". Тобі треба працювати, утримувати колектив, платити зарплату і податки, а \"моськам\" відробляти гроші. Але твій \"караван іде\", а вони проїдять дотацію і зникнуть. З\"являться нові. І якщо будуть критикувати, це лише підтердить. що ти на правильному шляху! До того ж ти маєш безкоштовну рекламу, хоч і на сумнівному сайті. Ти ж на сайті своєї газети ні своїх фото не виставляєш, ні про \"героїчні\" будні не пишеш, як дехто, а робиш свою справу. Бажаю успіху!
14.03.2013, 21:07 95.132.19.*** читач
За грандові кошти американських платників пдатків можна ще не так активно заважати праюцвати людям! А ви, шукачу справедливості, візьміть та й скажіть: за чий кошт і яку суму ваш бенкет? Почім нині встановлення істини? І чи такі вже ваші поради безкоштовні? Невже ваші юристи ходять з вами в суди як на суботник?
06.03.2013, 07:29 37.115.55.93, 82.*** петро
до цього я був кращої думки про Володимира. Нажаль упередженість у публікаціях Володимира або зобовязання перед донорами перемагають. Надіють Володимир об\'єктивно підходитиме до висвітлення суспільно-важливих подій і позбудеться іронічно-образливої манери написання своїх статтей
05.03.2013, 23:30 95.135.140.*** спостерігач
то у чому тут не суспільний інтерес? люди повинні знати хто і за що маніпулює їхньою думкою\n
05.03.2013, 17:36 213.174.12.*** Володимир
Правда глянув - деякі запитання не такі, доставлю зараз\n
05.03.2013, 17:28 213.174.12.*** Володимир
\"а можна оголосити які питання в запиті?\" - сказано ж ту ж саму інформацію, яку ми запитували у газети «Вісті Рівненщини» і стоїть гіперпосилання. Переходите за гіперпосиланням і дивитесь - там половина цих питань є.
05.03.2013, 17:26 213.174.12.*** Володимир
Суспільний інтерес - це поняття визначене в законі - в ЗУ \"Про інформацію\" + є рішення Європейського суду (частина українського законодавства), в яких також йдеться про суспільний інтерес. Так що воно не розмите.
05.03.2013, 17:19 88.154.39.66, 82.*** спостерігач
суспільний інтерес -це дуже розмите поняття, трактувати його можна як хочеш.
05.03.2013, 17:17 88.154.39.66, 82.*** спостерігач
а можна оголосити які питання в запиті?

журналіст, редактор, блогер з Рівного

Розслідування

Рівненщина

Волинь

Консультації

в Україні та світі

вгору