БЛОГИ  »  Володимир Торбіч

«Заказуха» проти громадського руху у Рівному

25.09.2013, 19:01      Володимир Торбіч      Переглядів: 3011

Пам’ятаю як у фільмі «Людина з бульвару капуцинів» один негативний герой запитує у бандита:

Что вы можете сделать за деньги?

– За деньги?.. Я могу сделать всё! – відповідає бандит.

На жаль, є маса людей і організацій, які можуть підписатися під словами бандита. Очевидно, що це вічна проблема. Люди, які ще з дитинства не засвоїли «что такое хорошо, а что такое плохо».

Ще більший жаль викликає те, що такими ж користолюбними за рахунок порушення прав інших є й багато ЗМІ. Це попри те, що саме українські ЗМІ другі (після Церкви) за довірою українців.

Замовчувати проблему не варто, бо замовчана хвороба сама не виліковується. Тому ЧЕТВЕРТА ВЛАДА навіть має тематичний проект «Обличчя медіа». А в свій час наші зусилля про висвітлення корупції та порушення етики в ЗМІ оцінили Комісія журналістської етики в конкурсі ОБСЄ за програму «Медіа-корупція».

Водночас газет, інтернет-ЗМІ, радійників і телевізійників, які відверто говорять про корупцію в ЗМІ («заказуху» – чорний піар (часто оббріхування когось) за гроші та «джинсу» – приховану рекламу), дуже мало. Більшість наповну використовує цей протиправний і неетичний спосіб збагачення.

Два класичних виправдання: «треба ж за щось жити і з чогось людям платити зарплату», «та ніхто не звертає на неї увагу».

Ці виправдання абсолютно ідентичні виправданням злочинця, який грабує квартири. Він теж може заявити про те «що немає роботи, а треба за щось жити» і теж скаже, що «грабую багатих і з них не убуде».

Одна з популярних та водночас «найджинсовіших» газет Рівного «Рівне вечірнє» опублікувала під якимось вигаданим ім’ям нібито «листа в редакцію». Ця публікацію, порушуючи професійні та етичні правила журналістики, вводить в оману читачів щодо неформального громадського руху в Рівному. Громадський рух «Захистимо Рівне» виник внаслідок обурення кількох десятків небайдужих громадян бездіяльністю влади щодо дерибану землі в місті.

Будь-який більш-менш досвідчений журналіст чи медіа-експерт визначить, що це те, що називається «заказухою».

Ось уривок: «Ніколи не думала, що у мене підніметься рука написати "криве слово" на адресу Едуарда Герасимчука та його дружини Світлани Сироти. Хоча б тому, що знаю цих людей і не сподівалась, що вони стануть брудною політичною зброєю в руках замовників. Але події довкола паркової землі біля ресторану "Ліон" показали, хто кому раб і на чиє замовлення працює ця "чета". Виявляється, на земельному питанні вирішили вони зробити собі "ім`я". Нехай ці люди пробачать мені мою критику, але у громади з цього питання є інша позиція, і не рахуватись з нею не можна.»

Повністю читайте тут.

Після того, як Світлана Сирота обурилась і звернулася в редакцію їй надали право висловитись в рубриці «Я так думаю»:

«По-перше, мені, як журналісту і редактору, очевидний замовний характер допису такої собі «рівнянки Ольги Поліщук» у вашому виданні.

Прикро, що руками колективу «Рівне вечірнє» намагаються дискредитувати і нівелювати зародки громадянського суспільства, котрі пробиваються в громаді Рівного.

Адже навколо проблеми самозахоплення землі нині об’єдналися люди, зовсім різні за політичними поглядами, віросповіданням, віком, статтю, які до цього були навіть мало знайомі між собою. А дехто з нас був (та й залишається) відвертими опонентами, але з інших питань.

Тому говорити про якесь замовлення — просто нонсенс, ті, хто це стверджує, просто не усвідомлюють, що не все в цьому світі продається і купується.

Мені надзвичайно прикро, що журналісти газети «Рівне вечірнє» не були самі на жодній акції біля «Ліону», не спілкувалися з усіма дійовими особами подій, зокрема іншими учасниками Громадського руху «Захистимо Рівне!», не вивчали документів, не зробили власних об’єктивних висновків і натомість публікують замовні наклепи, виставляючи ініціативу близько двох десятків активних рівнян за особисті інтереси моєї сім’ї.».

Повністю читайте тут.

Як сказав якось голова Комісії журналістської етики Володимир Мостовий, «у кого є совість, тому кодекси етики не потрібні». Коли Володимир Мостовий приїздив у Рівне, газета «Рівне вечірнє» запрошувала його на розмову.

Це такі собі подвійні стандарти, які систематично практикує газета. Поряд з нормальними журналістськими матеріалами подаються «заказухи» та «джинсові» матеріали. Поряд з журналістами працюють «заказушники» (хоча за посвідченнями вони журналісти, але я їх так не називаю).

Не знаю чия це позиція друкувати такі «заказухи», дискредитуючи журналістику і ЗМІ. Чи це власника, чи редактора, чи фінансового директора. Однак знаю, що кожен має вибір. Вибір скурвитись чи ні.

Хто вважає, що він, маючи позицію «якщо буду проти, то мене звільнять», чимось відрізняється від злодія, який теж за гроші кривдить інших, – хай історія розсудить.

Це та ж сама корупція - зловживання службовим становищем з метою отримання вигоди.

Думаю, що редактору газети самій прикро за такі публікації. Впевнений, що газета не збанкрутувала би, якщо б НЕ дозволяла собі публікувати подібне.

Редакторка на своїй сторінці в соцмережі опублікувала посилання на відповідь Світлани Сироти. Однак, очевидно, що їй не настільки прикро, щоб викрити замовника і більше не публікувати подібних речей. Вочевидь, совість дозволяють притупляти різні самооправдання.


КОМЕНТАРІ

Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію, яку не встигли видалити чи пропустили адміністратори. Якщо у вас є докази, що наведені в коментарях факти не відповідають дійсності – звертайтесь на редакційну пошту з конкретними зауваженнями і коментарі будуть адміністровані. Разом з тим нагадуємо, що згідно із українським законодавством, ніхто не може бути притягнутий до відповідальності за оціночні судження.

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором

10.10.2013, 20:37 194.44.186.*** Вася
Скоро Мусевич буде винен у всьому. Тролики, заспокойтеся у нього сили хвалить на вас всіх тайм на дурнів він не реагує .
26.09.2013, 16:47 77.123.29.*** тав
яка це все "фігня"...одні чубляться з іншими, не нехтують жодними методами, в тому числі і відвертим поливанням брудом...а проблема тільки в тому, що інтереси перетинаються
25.09.2013, 20:54 37.73.231.*** Бонч-Бруєвіч
Хто такий хижняк,що захищає дєла ліону?Пускай заклад ліон возьмет в адвокаты Колю Шварца,тот за ніх лучше скажет: Мертвое дєло! Єтот товар для Кременчуга!То,шо сказал діректор парка для телеканала Сфера,то его можно сажать-он коррупціонер!У него лбу напісано-взял немало!Ліон верніте землю народу,мы там будем морковку сажать,а чтобы вы нас не кормили- будем есть свое народное!.В государстве где есть власть,такового нет!Почему у нас закон не работает?
25.09.2013, 17:57 91.209.118.*** Володимиру
Класичний провокатор, засланий казачок....
25.09.2013, 17:54 213.174.12.*** Володимир
Так, Мусевич - він спочатку не висловлював ніяких позицій на підтримку ресторану, створював враження, що він з громадою, а потім в коментарі Сфери збрехав, що він казав журналістам свою позицію (ЗА ресторан), а до нього не дослухались. Нічого він не казав, пропонував тільки піти в ресторан пообідати :)
25.09.2013, 17:40 91.209.118.*** Володимиру
На фото з першої акції в білій вишиванці-не Мусевич,часом?
25.09.2013, 17:15 91.209.118.*** Володимиру
Те що акція підніме в сонному рівненському болоті бурю сумніву не було.Вона ще й висвітлила "хто є ху".Вже заради цього її варто було розпочинати.Місто невелике -всі всміх знають.З деким вітатися вже не варто....

журналіст, редактор, блогер з Рівного

Розслідування

Рівненщина

Волинь

Консультації

в Україні та світі

вгору