КОНСУЛЬТАЦІЇ

Бюджет країни плануватимуть на три роки наперед. Що це означає для українців

15.06.2017, 17:39      VoxConnector для «Четвертої влади»      Переглядів: 2631

Є шанс, що за кілька років пізньоосінні і зимові ремонти доріг припиняться. Фото Юрія Дюга

Державний бюджет-2018 планується підготувати з врахуванням принципів середньострокового планування: на три роки наперед.

Через новий підхід бюджети громад можуть стати більш незалежними, але існують і певні ризики. Виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан, пояснює, що може завадити успішному втіленню новації.

Заступник голови Стратегічної групи радників з підтримки реформ в Україні (SAGSUR) Павло Кухта, наводить прогнозований обсяг доходів місцевих бюджетів у 2020 році.

Ефективність середньострокового бюджетного планування залежить від того, чи буде центр дотримуватись його вимог

Олександр Слобожан, виконавчий директор Асоціації міст України:

Уряд має намір підготувати проект бюджету-2018 з врахуванням підходів середньострокового панування, тобто розрахувати державні видатки та доходи на три роки наперед. У цьому випадку – до 2020 року.

В ідеалі, такий підхід означає, що на місцеві бюджети чекає прогнозована дохідна та видаткова політика. Окрім того, при середньостроковому плануванні розраховуються також видатки на обслуговування та погашення держборгу, прописуються інвестиційні плани.

Зважаючи на це, місцеві влади, орієнтуючись на прогнози щодо боргової політики на центральному рівні, зможуть планувати темпи залучення власних інвестицій.

Поки що місцеві органи самоврядування не зобов’язані ухвалювати свої бюджети на три роки. До того ж на регіональному рівні елементи середньострокового планування є і зараз – при формуванні своїх бюджетів місцеві влади подають Мінфіну економічні та бюджетні прогнози на три роки.

В ідеалі – планування на середньострокову перспективу повинне зробити міжбюджетні відносини стабільнішими.

Як правило, наприкінці року джерела доходів громад урізаються або змінюються. Протягом року постійно відбувається перерозподіл коштів, в тому числі з політичних причин. Ідеальний ефект від повноцінного запуску середньострокового планування – забезпечення громад джерелами податкових доходів незалежно від політичних змін.

Єдиний ризик полягає в тому, що на центральному рівні не будуть дотримуватись вимог середньострокового бюджетного планування, як це відбувається зараз з вимогами бюджетного та податкового законодавства щодо стабільності дохідної та видаткової політики.

Ще один момент стосується залишків коштів місцевих бюджетів. Як правило, вони накопичуються у кінці року.
При середньостроковому бюджетному плануванні такі залишки будуть більш прогнозовано розподілятись на інфраструктурні проекти, що дозволить «зняти» критику з боку центральної влади з цього питання.

В ідеалі при такому плануванні вдасться уникнути швидкого освоєння коштів наприкінці року, оскільки бюджетний період під цілі фактично подовжиться.

У наступному році фінансовий ресурс місцевих бюджетів може зрости на 69 млрд грн

Павло Кухта, заступник голови Стратегічної групи радників з підтримки реформ в Україні (SAGSUR):

Кабмін схвалив Основні напрямки бюджетної політики на 2018-2020 роки, так звану бюджетну резолюцію, яка передбачає перехід на середньострокове бюджетне планування. Суть останнього полягає у тому, щоб розраховувати державний бюджет не на рік, як зараз, а на три роки наперед.

Новинка у тому, що для головних розпорядників бюджетних коштів будуть встановлені «стелі» – рівень максимально можливих видатків на рік. Фактично, такий підхід дозволить отримати трирічний агрегований на рівні видатків бюджет.

Детальне фінансово-економічне обґрунтування закладених у резолюції цифр та конкретні програми буде прописане безпосередньо у проекті державного бюджету на наступний рік.

Бюджетна резолюція передбачає, що подібні «стелі видатків» також будуть встановлені і для обласних державних адміністрацій.

За даними Мінфіну, в наступні три роки фінансовий ресурс місцевих бюджетів збільшиться. Так, якщо у 2018 році він складе 499 млрд грн (приріст проти 2017+69 млрд грн), то у 2020-му – 533 млрд грн. Передбачається, що прогнозний обсяг доходів місцевих бюджетів також зросте з 248 млрд грн у 2018 році, до 284 млрд грн – у 2020-му.

Завдяки середньостроковому плануванню державного бюджету місцеві влади бачитимуть прогнозні показники відповідних субвенцій та дотацій з держбюджету, орієнтуватися на ці цифри у власних бюджетних планах.


КОМЕНТАРІ

Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію, яку не встигли видалити чи пропустили адміністратори. Якщо у вас є докази, що наведені в коментарях факти не відповідають дійсності – звертайтесь на редакційну пошту з конкретними зауваженнями і коментарі будуть адміністровані. Разом з тим нагадуємо, що згідно із українським законодавством, ніхто не може бути притягнутий до відповідальності за оціночні судження.

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором

Розслідування

Рівненщина

Волинь

Консультації

в Україні та світі

вгору