РОЗСЛІДУВАННЯ

Репресії та зловживання в Церкві продовжуються

09.10.2009, 22:23      Володимир Торбіч, ІА «Рівненське агентство журналістських розслідувань»      Переглядів: 4248

Прихожани храму Іоанна Богослова в смт. Демидівка висловлюють своє обурення з приводу намагання позбавити парафії їхнього настоятеля новому Демидівському благочинному о.Василю Іванику. ФОТО - ІА "РІВНЕНСЬКЕ АГЕНТСТВО ЖУРНАЛІСТСЬКИХ РОЗСЛІДУВАНЬ"

Після виходу циклу програм «У Бога за пазухою» на телеканалі «1+1» Рівненська єпархія УПЦ КП покарала героїв сюжету

ПОЧАТОК ТЕМИ: Корумпована церкваЦерква: очищення правдою

Цькування білих ворон в Церкві

Закрий рота! Як проходили збори священнослужителів Рівненщини

Рекомендувати Синоду (вищому органу управління Православної Церкви в період між помісними та архієрейськими соборами – авт.) позбавити сану трьох священнослужителів та відлучити від Церкви трьох вірян, які викривають зловживання в Церкві – так вирішила Єпархіальна рада Рівненської єпархії УПЦ КП на чолі з митрополитом Євсевієм. Окрім того, покарали і батька колишнього семінариста, який свідчив про корупцію. Чи справді були репресії та зловживання, вивчало Рівненське агентство журналістських розслідувань.

Помста батькові

Після виходу телепрограми на телеканалі «1+1» про корупцію в Православній Церкві на Рівненщині митрополит Рівненський і Острозький УПЦ КП Євсевій своїм указом звільнив з посади батька колишнього семінариста Тараса Рябчевського, який був одним із героїв сюжету. До цього протоієрей Анатолій Рябчевський займав посаду благочинного (головного районного священика) в смт. Демидівка. Іншим указом отцю Анатолію Рябчевському наказано звільнити місце настоятеля Іоанно-Богословського храму смт. Демидівка, яке він займає 15-й рік. Отець Анатолій продемонстрував укази, в яких не вказано причин його звільнення. Парафіяни стали на захист свого священика.

– Ми обурені тим, що сталося в нашому храмі. Ми свого священика не віддамо, – говорить одна з прихожанок храму. – Ми навіть не знаємо, за що його хочуть звільнити, нам ніхто не пояснив. Це наруга над цілою парафією.

– Батюшка нас навчає виконувати заповіді Божі, жити по правді, не обманювати, він нас повністю влаштовує, – говорить ще одна прихожанка.
На захист настоятеля парафіяни храму склали листа до митрополита Євсевія, в якому стверджують, що їхній священик їх влаштовує, а іншого вони не хочуть і не приймуть.

Колишній семінарист, а нині голова Рівненського православного молодіжного Свято-Софіївського братства Тарас Рябчевський вважає, що митрополит, швидше за все, проігнорує цього листа, як ігнорував листи вірних Церкви про зловживання, які кояться в Рівненській єпархії.

Сам же отець Анатолій Рябчевський не оспорює, що його звільнили з посади головного священика району, каже, це право владики Євсевія. Однак намагання усунути його з парафії, не запитавши думки парафіян, не сприймає і вважає, що немає жодних вагомих причин для його звільнення.

– Вина моя ось у чому: я не навчив своє дитя лицемірити, брехати, лукавити, я його навчив казати правду, – пояснює отець Анатолій.
Підтверджує, що батька покарано за вчинки повнолітнього сина і новий демидівський благочинний протоієрей Василь Іваник:
– Батько, який би він не був, повинен відповідати за свого сина.

Виступаючи перед обуреною громадою, благочинний отець Василь сказав, що їхньому настоятелю можуть дати якусь іншу парафію, і тому прямо попередив людей:

– Якщо ви сьогодні зберете бучу чи завтра поїдете до владики, ви тим самим викличете великий гнів на отця Анатолія. Я би вас просив і отця Анатолія зробити розумно, щоби він і надалі носив цього хреста і молився не тільки за інших парафіян, а й за вас, які тут стоїте і його підтримуєте. Бо мені здається, що отцю Анатолію також буде заборона, якщо ви приймете якісь негарні рішення.

Щоб перевірити законність рішення митрополита, ми знайшли Статут про управління УПЦ КП на офіційному інтернет-сайті УПЦ КП.

Згідно з розділом ІХ, підрозділом 1, статтею 11 керуючий єпархією (в цьому випадку митрополит Євсевій – авт.) має отримати згоду релігійної громади храму, щоб призначити настоятеля парафії. Це чи не єдине положення, яке залишилось від Церковного соборноправ’я в Статуті УПЦ КП. Всі інші положення статуту сформульовані таким способом, який дозволяє патріарху і наближеним до нього єпископам фактично одноосібно керувати всіма структурами Церкви, не рахуючись з думкою вірян.

Двічі покарані

– Після багатьох наших звернень в патріархат і до митрополита про зловживання в Церкві, я бачу, що керівництво Церкви має один метод боротьби із своїми гріхами – це притиснення тих, хто має сміливість про це говорити, – вважає протоієрей Юрій Велігурський. Отець Юрій також серед тих священнослужителів, які не мовчали про корупцію в Церкві і за це були покарані.
– Один із цієї компанії сказав, що я Велігурського зрівняю з землею, зітру, – говорить отець Юрій. Такі слова священик викликав на себе через заяву, що більшість семінаристів Рівненської духовної семінарії, з якими він спілкувався перед тим, як вони отримали сан, платили гроші в єпархію за своє висвячення. Наразі митрофорного протоієрея Юрія Велігурського заборонили в служінні і рекомендували Синоду позбавити його сану.

Ще двоє заборонених у служінні – ієрей Степан Маринич та диякон Віталій Поровчук. Отець Степан після його заборони в служінні офіційно вийшов із Київського патріархату. Каже, що не може стояти за одним престолом з апостатами (тими, що відпали від істини) та гомосексуалістами (в Церкві викрито кілька випадків мужолозства серед священнослужителів, зокрема і на Рівненщині, винуватці яких не були покарані і надалі служать – авт.).

– Згідно канонів Церкви, керівництво Рівненської єпархії, на чолі з митрополитом Євсевієм, діє неправомірно і всі покарання, які вони наклали на нас, є неправочинними, – вважає заборонений у служінні диякон Віталій Поровчук. – Тому що не було Церковного суду, ніхто не розглядав наше питання, не вислухав свідків.

Пояснюючи свої виступи проти зловживань в Церкві, диякон Віталій зазначив, що не може дивитися спокійно, як деякі священнослужителі творять підміну православ’я і користуючись чистою дитячою вірою людей, зводять їх на духовні манівці. Зокрема, диякон процитував Євангеліє: «Не беріть участі в неплідних ділах темряви, але викривайте… Все ж те, що викривається, стає явним від світла, бо все, що стає явним, є світло».

Диякон розповів і продемонстрував книгу, як викривають лжесвященнослужителів у Польщі. Зокрема, були розкриті архіви польських спецслужб, в яких йдеться про співпрацю священиків і єпископів Польської православної церкви (яка знаходиться під впливом Московського патріархату) зі Службою безпеки Польщі. За повідомленням Інституту національної пам’яті у Варшаві, Служба безпеки комуністичної Польщі 1966 року завербувала майбутнього митрополита Саву. І він тривалий час співпрацював з радянською спецслужбою, зокрема доносив на священнослужителів.

Диякон Віталій Поровчук зазначив, що він і його однодумці й надалі свідчитимуть правду про зловживання в Церкві і доноситимуть її до людей.

Прокляття від єпархії

Свою версію чому митрополит Євсевій закриває очі на зловживання і продовжує неправомірні дії, висловив і голова Церковно-громадської ініціативи з розслідування корупції та хабарництва в Церкві Богдан Лимар, якому загрожує відлучення від Церкви:
– Очевидно, владика Євсевій усвідомлює свою безкарність. Не дарма ж він заявляв, що вже 40 років служить з Філаретом. Можливо, тому Філарет ігнорує все, що коїться в Рівненській єпархії.

Висловити свою позицію для журналістів був запрошений на прес-конференцію, заплановану Церковно-громадською ініціативою, представник Рівненської єпархії УПЦ КП. Прес-секретар Рівненської єпархії ігумен Никон відмовився брати участь у заході для преси. Пояснив, що не хоче брати участь в прес-конференції разом з богоборцями. Хоча попередню прес-конференцію Церковно-громадської ініціативи отець Никон відвідав навіть без персонального запрошення. Натомість ввечері того ж дня прес-служба Рівненської єпархії розповсюдила серед ЗМІ свою заяву з приводу звільнення протоієрея Анатолія Рябчевського та покарання членів Церковно-громадської ініціативи.

В заяві збори парафіян в Демидівці, які захищали свого настоятеля, названо «сатанинською виставою». Виступи диякона Віталія Поровчука і Тараса Рябчевського, які відповідали на звинувачення нового благочинного, названо «очорнюванням Святої Церкви та закликами до безпорядків». В заяві також підтверджено, що Демидівського благочинного покарали через сина: «Дивним виглядає задовільне самопочуття та впевнений спокій протоієрея Анатолія Рябчевського у той час, коли його син – Тарас Рябчевський протягом року виступав проти Церкви та проти її духовенства, не маючи на це ні морального, ні духовного права!».
Ще одна причина, озвучена в заяві прес-служби, за яку звільнений отець Анатолій, це те, що він сповідав і причащав свого сина, якого відлучено від спілкування з Церквою.

– Мені до сих пір, не зважаючи на моє прохання, не надали жодного офіційного підтвердження, в якому б зазначалося, що я відлучений від спілкування з Церквою і мені заборонено причащатися і сповідатися, – відповідає на це Тарас Рябчевський.
А отець Анатолій дивується:

– За що я маю не сповідати і не причащати свого сина?!
Про будь-які інші провини протоієрея Анатолія Рябчевського згадано лише так: «…діяльність протоієрея Анатолія як настоятеля головного храму Демидівського благочиння, була незадовільною…». В чому саме незадовільна і чому цього не зазначено в указах митрополита, в заяві прес-служби не пояснено.

Насамкінець в заяві зазначено, що активісти Церковно-громадської ініціативи борються проти Бога «…а богоборців поглине тьма непроглядна та вічне прокляття!».

Скільки коштує священство

6 жовтня ректор Рівненської духовної семінарії та архімандрит монастиря на Козацьких могилах отець Олексій Мезантюк та прес-секретар Рівненської єпархії ігумен Никон у коментарях для телеканалу «Рівне 1» заявили, що жодних доказів про корупційні дії в єпархії тими, хто звинувачує, не надано.

22 вересня в телесюжеті, який стосувався Рівненщини з циклу «У Бога за пазухою» на телеканалі «1+1» було надано не одне, а три свідчення. Зокрема, отець Юрій Велігурський розповів про зізнання йому від семінаристів, які мали отримувати сан. Колишній семінарист Тарас Рябчевський розповів про випускників-семінаристів, які платили за висвячення і за парафії. Колишній священик Василь Попко розповів, що заплатив 600 доларів за парафію на вимогу канцлера Рівненської єпархії у червні 2007 року.
На прохання Рівненського агентства журналістських розслідувань голова Церковно-громадської ініціативи Богдан Лимар надав інші письмові докази хабарів у єпархії, попросивши не розкривати імен священнослужителів.

Так з письмового пояснення одного рівненського священнослужителя у липні 2008 року дізнаємось про 500-доларовий хабар, заплачений в єпархію за сан священнослужителя і 300-доларовий за сан диякона. З протоколу засідання Церковно-громадської ініціативи від 01 липня 2008 року дізнаємось, що ще двоє присутніх на засіданні священнослужителів з районів Рівненської області підтвердили вимагання грошей за сан. Ще в одному протоколі Церковно-громадської ініціативі зафіксовано свідчення про купівлю двох парафій у одному з районів Рівненщини, а також про купівлю церковних нагород.

Також нам надали лист одного з єпископів УПЦ КП, який також підтвердив наявність симонії на Західноукраїнських землях. Хоч єпископ дозволив на нього посилатись, але члени Церковно-громадської ініціативи турбуються, що в разі розкриття його імені його також чекають репресії з боку патріарха Філарета.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: 

Гіркі ліки від «1+1»

Група парафіян Свято-Покровського собору заявляє про порушення їхніх прав з боку митрополита Євсевія

Корупція у Церкві: щоб отримати сан і прихід, треба заплатити тисячу доларів (+відео)

Віряни прагнуть соборноправності


КОМЕНТАРІ

Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію, яку не встигли видалити чи пропустили адміністратори. Якщо у вас є докази, що наведені в коментарях факти не відповідають дійсності – звертайтесь на редакційну пошту з конкретними зауваженнями і коментарі будуть адміністровані. Разом з тим нагадуємо, що згідно із українським законодавством, ніхто не може бути притягнутий до відповідальності за оціночні судження.

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором

Розслідування

Рівненщина

Волинь

Консультації

в Україні та світі

вгору