РОЗСЛІДУВАННЯ

Луцьк втрачає сотні тисяч на оренді землі футбольним клубом нардепа-мільйонера

20.12.2012, 17:05      Валентина Куць, Володимир Торбіч, ІА «Рівненське агентство журналістських розслідувань»      Переглядів: 8488

Луцька земля, на якій розташований стадіон, раптом подешевшала, коли її орендував нардеп-мільйонер Ігор Палиця. Фото порталу "Четверта влада"

Футбольний клуб “Волинь”, який належить нардепу-мільйонеру Ігорю Палиці, орендує квадратний метр комунальної землі за 2 гривні 68 копійок. Через це міський бюджет втрачає до 200 тисяч гривень. Портал "Четверта влада"  дізнавався чому зменшили плату за оренду землі для мультимільйонера.

Договір оренди десь є... чи десь немає

На одній із літніх сесій Луцької міської ради депутати надали дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ТзОВ “ФК “Волинь”.

У  рішенні міської ради від 25.07.2012  № 29/73  вказано, що відведення земельних ділянок загальною площею 3,4755 гектара відбувається на умовах оренди.

Скільки футбольний клуб платить оренди його керівництво приховує.  Генеральний директор ФК "Волинь" Євгенія Жуховицькалаконічно повідомила: “ми не є розпорядниками інформації”.

Із цим же запитанням портал "Четверта влада" звернувся до начальника Луцького міського управління земельних ресурсів Сергія Шабали.

Сергій Шабала. Фото volynnews.com

Без письмового запиту пан Шабала не захотів надавати цю інформацію (всупереч Закону "Про доступ до публічної інформації: п.3. ст.19: Запити можуть подаватися в усній, письмовій чи іншій формі (поштою, факсом, телефоном, електронною поштою) на вибір запитувача - ред.). Однак з чиновником вдалося коротко поспілкуватися.

- Є договір оренди [з новим орендарем]. Він, щоправда, на реєстрації, бо підлягає державній реєстрації у Держкомземі. Ця ділянка була у ТзОВ “Паладій”, це стадіон на підшипниковому (колишній підшипниковий завод - авт.).

- Якщо цю землю надає в оренду міська рада, значить земля в комунальній власності?

- Абсолютно правильно. ФК “Волинь” викупив у них майно – маються на увазі приміщення і всі споруди і новий власник майна переукладає договір оренди, до того договір був з ТзОВ “Паладій”.

- На скільки років передбачена оренда?

- На п’ять років, так як і всім міська рада надає. Тому що є різні питання, які можуть протягом цього періоду виникнути – в тому числі і грошова оцінка місця, яка згідно закону “Про грошову оцінку”, переглядається через 5-7 років. Зараз вони роблять технічну документацію по укладанню договору оренди і зареєструють у Держкомземі і якщо треба буде – прийдете подивитесь.

- Яка вартість оренди цієї землі?

- Я не можу сказати, бо у мене перед собою немає договору оренди. Як не є, а сьогодні всяка інформація потребує [письмового] запиту.

- Не всяка.

- Ну це вартість... приватна структура.

- Але ця земля знаходиться у комунальній власності! І згідно закону “Про доступ до публічної інформації” – громадяни мають право знати інформацію про використання комунального майна.

- От і правильно. Згідно закону “Про доступ до публічної інформації” ви і напишіть запит - тільки на міського голову.

У відповіді на письмовий інформаційний запит порталу "Четверта влада" про договір оренди ні слова. Цю відповідь готував саме Сергій Шабала, який перед тим казав, що договір оренди є.

Коли ж ми знову запитали Сергія Шабалу про вартість землі - він не шкодував емоційних виразів - зрештою, назвав нашу розмову розмовою "сліпого із глухим". Також запевнив, що договір оренди укладатимуть лише після рішення сесії міської ради.

У сесійній залі міські депутати це питання не обговорювали. Сергій Шабала зачитав питання про надання в оренду земельної ділянки на вулиці Мамсурова, 2а для “ФК Волинь”, а міський голова зразу ж поставив його на голосування. Жодних запитань чи обговорень, жодних детальних умов оренди громадяни міста не почули – депутати проголосували мовчки.

А через місяць портал "Четверта влада" знову отримав відповідь із міськради щодо вартості оренди – чиновники вкотре розповідають про затверджений проект землеустрою. Про вартість оренди міської землі для ФК "Волинь" – ані слова.

Подібні чиновницькі відписки портал "Четверта влада" отримував протягом трьох місяців. Нам пояснювали що договір або не укладений, або не зареєстрований у Державному реєстрі земель.

"Шукаємо поля в оренду"

 

Ігор Палиця. Фото із сайту Pravda.if.ua 

Під час передвиборчої кампанії у прямому ефірі на телеканалі “Аверс” народний депутат Ігор Палиця розповів про футбольний клуб “Волинь” і про його потреби в оренді землі (запитання ведучого Олега Величка - авт.):

- І щодо вашого, так сказать, придбання. Ви не розчарувались у цьому? Що прихильникам нашого футбольного клубу можете пообіцяти. Які перспективи і надії на хорошу гру нашого футбольного клубу?

- Ви знаєте, в мене настрій падає в одному випадку - все що пов’язане із футбольним клубом "Волинь" – коли вони приносять бюджети на витратну частину.

- Чи не хочеться кинути і сказати – ну навіщо воно мені потрібне?!

- Я вже дивлюсь на це і справа, і зліва – як їх зменшити, но вони не зменшуються. Це те, що потрібно витрачати. Тому настрій портитьтся, але ненадовго.

-  Бачили очі що купували.

- Знаєте, очі не бачили що купували. Треба звернути на це увагу і залучити фінансові кошти, тому що і моє бажання, і бачення – що на Західній Україні наша футбольна команда "Волинь" буде єдиною сильною командою – сильніше Львова, сильніше "Карпат", впереді "Карпат" мінімум на 10 міст. Якщо вони залишаться у прем’єр-лізі. Коли я почав вникати у фінансовий стан клубу – він був жахливий – у футбольного клубу не було власного ні одного футбольного поля, не було бази, не було закінчене питання стадіону, тому що минуле керівництво не давало можливості закінчити це питання. Були великі заборогованості із заробітної плати. Був бардак із юридичними документами, із контрактами футболістів і тому ми маємо такі ситуації із футболістами і постійні суди, включаючи того самого Майкона. Я дякую, що такий авторитетний тренер як Анатолій Дем’яненко погодився на мою пропозицію очолити  фубольний клуб. Я вам скажу, що я бачу моральний клімат у команді після приходу Анатолія Васильовича – немає сварок, немає п’янок. ...Команді немає де тренуватись – ми шукаємо для них, які ще поля взяти в оренду. На сьогоднішній день вже куплена база в Дачному.” 

Очевидно, що у поле “пошуку поля в оренду” увійшло і більше трьох гектарів міської землі, від оренди якої мав би заробити міський бюджет.

На орендованій території є стадіон, на якому тренується команда ФК "Волинь". Фото порталу "Четверта влада".

По чім оренда луцької землі

Допоки новий орендар не поспішав реєструвати в Держкомземі договір оренди, портал "Четверта влада" поцікавився у міських чиновників - скільки ж отримав бюджет Луцька за цю землю від попереднього орендаря.

В управлінні земельних ресурсів повідомили, що ТзОВ "Паладій" до 2009 року платило 1 відсоток, а після 2009 року 3 відсотки від нормативно-грошової оцінки. Яка ж їхня грошова оцінка не повідомили.

Що таке нормативно-грошова оцінка і хто її визначає

Звідки береться нормативно-грошова оцінка порталу "Четверта влада" пояснив голова рівненського міського Держкомзему Роман Гресько.

За його словами, карту нормативно-грошової оцінки землі розробляє спеціалізована ліцензована організація (у Рівному та Луцьку це "Діпромісто" - ред.). Розроблену оцінку землі міста затверджують депутати міської ради. А далі ця інформація передається у Держземагентство (колишній Держкомзем - ред.). І органи Держземагенства надають виписку з цієї докуентації скільки ж коштує та чи інша земельна ділянка. Через років п′ять замовляється розробка нової нормативно-грошової оцінки.

Отже, оцінка землі в місті визначається так - спочатку встановлюється базова нормативна оцінка для міста (у Рівному це 120 гривень за квадратний метр, у Луцьку 198 гривень). А далі ця оцінка корегується відповідно до коефіцієнтів: функціональне призначення (наприклад, комерційна, громадська забудова, житлова, виробництво) і зональний (розташування  в діловому чи торговому центрі міста, на окраїнах і т.д.).

- Є таке поняття як базова нормативна грошова оцінка одного квадратного метра землі – у Луцьку вона становить 198 гривень за квадратний метр, - підтверджує начальник Луцького міського управління земресурсів Сергія Шабала. - Але коли Держкомзем видає довідки про нормативно-грошову оцінку, в них є форма встановленої довідки, в  якій вони згідно затвердженої грошової оцінки враховують всі коефіцієнти, необхідні для земельної ділянки.

Як подешевшала земля

Після майже піврічної паперової переписки портал "Четверта влада" таки дістав в управлінні земельних ресурсів Луцької міської ради договори оренди землі футбольним клубом та попереднім орендарем (документи клікабельні):

 

     

В наданих договорах видно, що:

1) ТзОВ "Паладій" орендувало три земельні ділянки загальною площею 3,4755 гектари.

2) ТзОВ "ФК "Волинь" орендує ту саму землю (3,4755 гектари), але з трьох зробили вже дві земельні ділянки.

3) Цільове призначення земельних ділянок і в ТзОВ "Паладій", і у футбольного клубу однакове - землі громадської забудови (відрізняються тільки офіційні формулювання станом на 2006, 2009 і 2012 рік).

Але найголовніше ось це:

4) Нормативно-грошова оцінка земель, що орендувало ТзОВ "Паладій" - 3 мільйони 868 тисяч 315 гривень 03 копійки. А ту ж саму площу землі і з тим самим призначенням для футбольного клубу вже оцінюють на 800 тисяч гривень дешевше (3 мільйони 050 тисяч 865 гривень 12 копійок).

Тобто земля, яка з 2006 року за логікою (і за словами чиновників, які запевняли, що кожні 5 років вартість землі переоцінюється на вищу) мала б зрости у ціні, незрозуміло чому подешевшала.

На практиці це означає, що протягом п’яти років договору загальна кишеня лучан недоотримає мінімум (якщо б вартість залишилась такою ж як для попереднього орендаря) 122 тисячі гривень. А якщо б оцінка землі зросла, так як і передбачено, то втрачена сума сягає до 200 тисяч гривень.

Від головного редактора: Дивно інше. Що таке 200 тисяч для нардепа-мільйонера, який тільки у свою виборчу кампанію вклав мільйони? Не зрозуміло для чого у своїх виборців лучан "мєлочь по карманам тиріть"?

Від Палиці не було команди зв’язуватись

У Луцькому міському управлінні Держкомзему пояснили, що, мовляв, ділянки у поперднього орендаря мали різний коофіцієнт функціонального використання, що це залежить від того як було вказано у рішенні та у заяві орендаря. Тож, фактично, зробивши з трьох ділянок дві ці коофіціенти змінились таким чином, що стало можливим зменшення нормативно-грошової оцінки.

Але, як бачимо у наданих документах, ні площа ділянок, ні призначення не змінилося, однак земля чомусь зі зміненою вартістю - не на користь громади Луцька.

Для чого ж було об’єднувати ділянки і знижувати їхню оцінку, а відповідно і плату за оренду? Чи не збирається Ігор Палиця таким чином дешевше викупити цю землю? Ці запитання ми спробували адресувати власнику футбольного клубу нардепу Ігорю Палиці.

У Верховній Раді нас скерували до приймальні пана Палиці. А там його секретар повідомила що він перебуває на зустрічах, записала номер журналіста і пообіцяла з’єднати, якщо Ігор Петрович погодиться на розмову. Протягом дня дзвінка не було, тож наприкінці дня ми знову зателефонували у приймальню.

- Я передавала, - повідомила секретар, - мені не було команди із вами зв’язуватись.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ:

Четверо волинських самовисуванців-переможців виборів стали «тушками»

Четверта влада. Земля на халяву. ч.1: черга, якої немає 

Четверта влада. Земля на халяву. ч.2. Ділянка для голови облради 

Що треба знати для укладання договору оренди землі (паю): консультаціяКОМЕНТАРІ

Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію, яку не встигли видалити чи пропустили адміністратори. Якщо у вас є докази, що наведені в коментарях факти не відповідають дійсності – звертайтесь на редакційну пошту з конкретними зауваженнями і коментарі будуть адміністровані. Разом з тим нагадуємо, що згідно із українським законодавством, ніхто не може бути притягнутий до відповідальності за оціночні судження.

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором

30.01.2013, 10:54 77.52.112.*** Дзвін
Ну не зможе він і дороги, і дахи, і лікі, і базу освітян. Він хоче футбол! Це його примха і все. Між іншим не чекає вищого рівня розвитку. А вже підняв футбол.
26.01.2013, 19:56 213.174.12.*** Володимир
Тут дискусійне питання. Всі, хто підтримує розвиток місцевого футболу, очевидно, що вважають, що місто робить правильно. Всі, хто вважає, що в той час, коли в місті розбиті дороги і діряві дахи, немає ліків у лікарнях, освітня база застаріла - пріоритетом є комунальне господарство, освіта, медицина, а вкладати сотні тисяч а то й мільйони в розвиток футбольної команди - це вже десяте питання. І роль міста у ньому мала би бути мінімальною, поки місто не підніметься на вищий рівень розвитку. Бо виходить як в СРСР - країна живе в бідності, зате купа коштів вкладається в оборону (щоб пограти мязами перед іншими) та в спорт (щоб поганяти понти перед іншими).
26.01.2013, 13:31 77.123.62.*** Юрій
А що тут не правильного? Мільйонер вкладає свої власні кошти в розвиток футболу в області і в місті. За це місто взагалі його повинно звільнити від податків на землю. Ось приклад Рівного нехай буде перед очима у тих, хто так не вважає - немає в Рівному більше футболу. ні великого ні малого.
25.01.2013, 17:57 46.119.159.*** Знаючий
Розказувала одна колишня техпрацівниця школи, де навчався в часи її роботи Палиця, що він таки в гардеробі шастав по кишенях, шукаючи дрібні гроші :)\nНе вірити цьому чогось і не хочеться :)
24.01.2013, 12:27 77.52.33.*** Дзвін
Молодці депутати Луцької ради. Дуже правильно зробили,що об\"єкт який можно використовувати тільки для футболу (спорту) здають в аренду за меньшу ціну. А не заробляють на спорті. Там буде порядок, та і ФК \"Волинь\" молодці, це не Рівне, де немає команди взагалі. А на Торбіча не звертайте уваги він пасквельщик, йому головне все бачити в чорному світлі. Не розуміючи головного і не бачити суспільнозначимого. [повний IP 77.52.33.147]
24.01.2013, 12:24 77.52.33.*** Дзвін
Молодці депутати Луцької ради. Дуже правильно зробили,що об\"єкт який можно використовувати тільки для футболу (спорту) здають в аренду за меньшу ціну. А не заробляють на спорті. Там буде порядок, та і ФК \"Волинь\" молодці, це не Рівне, де немає команди взагалі. А на Торбіча не звертайте уваги він пасквельщик, йому головне все бачити в чорному світлі. Не розуміючи головного і не бачити суспільнозначимого.
07.01.2013, 15:51 46.200.95.*** Олександр
Як для футбольного клубу, який доволі пристойно прославляє Луцьк (порівняймо з Рівним), то місто могло б хоча б щось зробити - той самий \"Підшипник\" безкоштовно в оренду давати. Нікому той комплекс нині не потрібен і ніхто за ним не доглядає, крім клубу. Така моя думка як лучанина.
21.12.2012, 00:54 213.174.12.*** Володимир
В них земля ближче до Європи :)))
20.12.2012, 19:11 37.55.69.*** Рівненчанин
А чому в Луцьку квадратний метр нормативний майже вдвічі більший за наш?Значить ми взагалі невідомо скільки недоотримуєм по місту?Треба розслідувати також...

Розслідування

Рівненщина

Волинь

Консультації

в Україні та світі

вгору