РОЗСЛІДУВАННЯ

На Рівненщині влада примушує передплачувати приватні газети «регіоналів»

16.03.2013, 10:00      Микола Орлов, Володимир Торбіч, портал «Четверта влада»      Переглядів: 8885

колаж ЧЕТВЕРТОЇ ВЛАДИ

Чиновники з Рівненщини, використовуючи адмінресурс, просувають передплату пропагандистських державних та комунальних газет, а також приватних газет, які належать представникам партії влади.

Щоб контролювати громадську думку (і, при потребі, маніпулювати нею), центральна влада України приструнила українські телеканали як основні ЗМІ, через які громадяни отримують інформацію. Подібна ситуація з цензурою та самоцензурою в пресі відбувається і в регіонах. Зокрема, через примусову передплату «своїх» газет.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Теленовини нині розповідають про інакшу, ніж є, реальність»

ЧЕТВЕРТА ВЛАДА з᾽ясовувала, чиї газети і кому нав᾽язують у Здолбунівському районі Рівненської області.

Начальники освітянам «рекомендували»

Ось такий документ, яким освітян «просять» передплатити «потрібні» газети та здати копії квитанцій передплати бібліотекарю, потрапив у розпорядження одного з авторів матеріалу:

А ось і кількість примірників, яку треба передплатити:

З державними та комунальною газетою все зрозуміло.

«Голос України» – газета Верховної ради України. «Урядовий кур᾽єр» – газета уряду. «Вісті Рівненщини» – газета Рівненської обласної ради, в якій більшість належить регіоналам.

Ці газети, окрім адміністративного ресурсу, підтримуються ще й коштами платників податків. Ось як про такі ЗМІ сказано в науково-практичному коментарі до Закону України «Про доступ до публічної інформації», ініційованому Комітетом Верховної Ради України з питань свободи слова та інформації:

«наявність заснованих органами державної влади чи органами місцевого самоврядування засобів масової інформації є анахронізмом, що суперечить демократичним принципам. Такі ЗМІ повинні припинити своє існування у теперішній формі.» (Науково-практичний коментар до ЗУ «Про доступ до публічної інформації», стор.62.).

Медіа-експерти про комунальні ЗМІ

А ось як про комунальні ЗМІ ще у 2011 році висловлювалися українські медіа-експерти.

Олег Хоменок, старший радник з питань друкованих ЗМІ Міжнародної громадської організації «Інтерньюз-нетворк», медіа-тренер:

Валентина Самар, керівник Інформаційного прес-центру (Крим), власкор газети «Дзеркало тижня»:

Катерина Лаба, директор Інституту розвитку регіональної преси (Київ):

Сергій Гузь, секретар Незалежної медіа-профспілки України, член Комісії з журналістської етики (Київ), має досвід роботи у комунальній газеті:

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Чому комунальні і державні ЗМІ шкодять демократичному суспільству

Хто «тримає» «рекомендовані» приватні газети

А що з приватними газетами, які теж «просять» передплачувати?

Оперативно створена приватна газета «Дзеркало Здолбунівщини», яку заснував депутат Здолбунівської районної ради від Партії регіонів Сергій Мельник.


Сергій Мельник, фото із zdolbunivcity.net

8 жовтня 2012 року газета «Дзеркало Здолбунівщини» отримує Свідоцтво про державну реєстрацію. А 22 листопада Здолбунівська РДА відправляє листа №3817/01-25/12 на відділ освіти з рекомендаціями про передплату новоствореного видання.

23 листопада 2012 року між Здолбунівським районним методичним кабінетом та засновником газети «Дзеркало Здолбунівщини» підписано угоду про співпрацю. Через три дні після цього цей самий кабінет за підписом Н. Глущук розсилає таку ж «рекомендацію» про передплату у закладах освіти, дошкільним закладам.

Колишня комунальна газета Рівненської облдержадміністрації «Вільне слово», попри ангажування як незалежне видання, перебуває під впливом Партії регіонів. Ще 2011 року журналіст «Української правди» Мустафа Наєм у своєму блозі розповідав кому насправді належить газета, яку в області поширюють через адмінресурс:

«В июле прошлого года губернатором Ровенской области Василием Берташем было дано указание районным администрациям и руководителям органов власти оформить подписку на одну из местных газет – «Вільне слово». Подписка на издание производилась наряду с «Урядовим кур’єром» и «Голосом України». Позже руководители райадминистраций подписали аналогичные поручения об организации подписки на «Вільне слово» среди сотрудников госорганов. Из поручений, которые попали в прессу, видно, что подписку на это издание должны оформить все – начиная от учителей и заканчивая врачами.

В целом ничего страшного. Но, согласно выписке из Единого государственного реестра юридических лиц и физических лиц-предпринимателей, 51% уставного капитала ООО «Вільне слово» принадлежит... Мирославу Берташу – сыну действующего губернатора Василия Берташа.

Только в одном районе, где документально подтверждена принудительная предоплата издания, прошла подписка на 1751 экземпляров на общую сумму 63 тысячи гривен. В Ровенской области 16 районов, и даже, если предположить равномерную подписку на территории всей области, сумма доходов газеты сына губернатора составляет около 1 миллиона 8 тысяч гривен».

Ще одна приватна газета «Літопис Заходу» раніше належала колишньому секретарю Рівнеради та виконувачу обов᾽язків міського голови Рівного Юрію Торгуну.

За інформацією від журналістів видання, пан Торгун після виборів у міську раду, які він програв, мав намір продати газету.

Тепер головний редактор газети «Літопис заходу» Василь Герус є також фактично заступником редактора «Вільного слова». За інформацією з журналістських кіл, газета стала таким собі філіалом «Вільного слова».

В листі забули попросити за ще одну газету, яку контролюють регіонали (Здолбунівська державна районна адміністрація, яку очолює шеф місцевих регіоналів Віталій Шуль, виступає співзасновником районної газети «Нове життя»).

Цей огріх оперативно виправили. 29 листопада 2012 року з᾽являється новий лист. В ньому до вищеназваних газет добавили комунальну районку «Нове життя».

І нова кількість примірників, які треба передплатити:

Корупція, яку не бачать правоохоронці

ЧЕТВЕРТА ВЛАДА попросила адвоката і медіа-юриста Інституту розвитку регіональної преси Людмилу Опришко, дати юридичний коментар зібраних журналістами фактів.

адвокат Людмила Опришко

– Викладені у статті факти, на мій погляд, свідчать про порушення посадовими особами Здолбунівської РДА вимог пункту 1 частини 1 статті 6 Закону України «Про засади запобігання та протидії корупції», що полягає у використанні своїх службових повноважень та пов᾽язаних з цим можливостей з метою одержання неправомірної вигоди або у зв᾽язку з прийняттям обіцянки/пропозиції такої вигоди для себе чи інших осіб, – коментує адвокат.

– Зазначена правова норма забороняє, зокрема, неправомірно сприяти фізичним або юридичним особам у здійсненні ними господарської діяльності. Це правопорушення має ознаки адміністративного проступку, передбаченого статтею 172-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, або злочину, передбаченого статтею 364 Кримінального кодексу України, залежно від негативних наслідків, яке воно мало.

– Перевірити викладені у статті факти та визначити, чи мають вони ознаки зазначених правопорушень, мають право працівники органів внутрішніх справ, – продовжує Людмила Опришко. – Вони ж мають право складати протокол про адміністративне правопорушення чи порушити і розслідувати кримінальну справу. Остаточне рішення про притягнення особи до адміністративної чи кримінальної відповідальності у таких випадках приймає суд. Крім того, органи прокуратури здійснюють нагляд за діяльністю органів внутрішніх справ та координують роботу правоохоронних органів із запобігання та боротьби з корупцією.

Здолбунівська ж міліція відповіла, що ознаки правопорушення відсутні, бо, на їхню думку, примусу не було, а листи носили виключно рекомендаційний характер. Перевіряти чому посадовець надає своїм підлеглим такі «рекомендації» міліція не стала.

Ось повна відповідь (збільшіть натисканням):

Депутат Здолбунівської районної ради Сергій Кондрачук з цього приводу звернувся до Прокурора Здолбунівського району і Генерального прокурора з депутатським зверненням.

Запитує депутат, чи не містить ця діяльність з протежування приватних газет однопартійців ознак корупції.

Здолбунівська прокуратура не захотіла перевіряти законність дій чиновників. Її аргумент: втручання у діяльність друкованих ЗМІ забороняється.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Прокурорський заповідник на Здолбунівщині

Чиновник адміністрації: нам запропонували – ми рекомендували

Заступник голови Здолбунівської РДА Олександр Федорук так пояснює, чому структури адміністрації пропагують передплату приватної газети «Дзеркало Здолбунівщини»: «у районі є потреба інформування громадськості про життєдіяльність освітянської сфери, напрацювань педколективів…».

Повна відповідь (можна збільшити натиснувши на фото):

З цієї відповіді не зрозуміло чому комунальна районка «Нове життя» не інформує громадськість і чому саме приватна газета отримала таке протегування (виграла конкурс?). Знову запитуємо у Олександра Федорука.

– Не те щоб не висвітлювало «Нове життя», просто не було тієї співпраці яку запропонувало «Дзеркало Здолбунівщини». Був лист від відділу освіти до «Дзеркала Здолбунівщини» щоб газета висвітлювала діяльність освітян і вони між собою на своєму рівні домовились. В кожному номері 1-2 полоси в газеті виділено на новини освітян.

– А які ж сфери мають висвітлювати інші дві приватні газети і чому саме ці ЗМІ?

– Представники цих газет «Вільне слово» і «Літопис Заходу» були у нас в РДА, презентували газети і пропонували свої послуги, тому ми і включили їх до списку рекомендованого для передплати, – відповідає чиновник.

Порушення конкуренції, якої не бачить Антимонопольний

Окрім корупції, можна говорити ще про підрив ринку незалежної преси недобросовісною конкуренцією. Знову звертаємось за консультацією до адвоката Людмили Опришко.

– Закон України «Про захист економічної конкуренції» передбачає, що «суб᾽єкти господарювання, органи влади, органи місцевого самоврядування, а також органи адміністративно-господарського управління та контролю зобов᾽язані сприяти розвитку конкуренції та не вчиняти будь-яких неправомірних дій, які можуть мати негативний вплив на конкуренцію» (ст. 4 Закону).

Стаття 15 Закону України «Про захист економічної конкуренції» встановлює заборону органам державної влади та органам місцевого самоврядування вчиняти антиконкурентні дії.

Зокрема:

1. Антиконкурентними діями органів влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю є прийняття будь-яких актів (рішень, наказів, розпоряджень, постанов тощо), надання письмових чи усних вказівок, укладення угод або будь-які інші дії чи бездіяльність органів влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю (колегіального органу чи посадової особи), які призвели або можуть призвести до недопущення, усунення, обмеження чи спотворення конкуренції.

2. Антиконкурентними діями органів влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю, зокрема, визнаються:

будь-яка дія, спрямована на централізований розподіл товарів, а також розподіл ринків між суб´єктами господарювання за територіальним принципом, асортиментом товарів, обсягом їх реалізації чи закупівель або за колом споживачів чи продавців;

надання окремим суб´єктам господарювання або групам суб´єктів господарювання пільг чи інших переваг, які ставлять їх у привілейоване становище стосовно конкурентів, що призводить або може призвести до недопущення, усунення, обмеження чи спотворення конкуренції;

3. Вчинення антиконкурентних дій органів влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю забороняється і тягне за собою відповідальність згідно з законом.

На противагу юристу, голова Рівненського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України Віктор Боденчук у діях чиновників Здолбунівської райдержадміністрації анти конкурентних дій не вбачає (фото збільшіть натисканням).

 

Протежування державних, комунальних та окремих приватних газет відбувається щороку, підриваючи ринок незалежних ЗМІ.

ЧЕТВЕРТА ВЛАДА готує окреме звернення до прокуратури Рівненської області стосовно перевірки дій здолбунівських чиновників на предмет корупції.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ:

 Чому комунальні і державні ЗМІ шкодять демократичному суспільству

Рівненська комунальна газета «Слово і час» отримала 180 тисяч бюджетних гривень для реклами своїх засновників


КОМЕНТАРІ

Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію, яку не встигли видалити чи пропустили адміністратори. Якщо у вас є докази, що наведені в коментарях факти не відповідають дійсності – звертайтесь на редакційну пошту з конкретними зауваженнями і коментарі будуть адміністровані. Разом з тим нагадуємо, що згідно із українським законодавством, ніхто не може бути притягнутий до відповідальності за оціночні судження.

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором

09.10.2013, 22:05 37.54.100.*** Сергій Гаврилюк
Існування державних і комунальних ЗМІ не відповідає зобов`язанням України перед Парламентською Асамблеєю Ради Європи. З цього приводу існують офіційні документи: http://www.president.gov.ua/documents/15547.html, http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=46245
15.04.2013, 11:05 46.118.216.*** Воїн
А як вам остання ідея МІНІСТРА ОБОРОНИ всіх військовослужбовців Збройних Сил УКРАЇНИ заставити підписатись на військові газети та журнали!!! Причому журнал повинен підписати офіцер з званням до МАЙОРА, тобіж підполковник .... не читають вже їх!!! А в Києві хто служить в міністерстві???
12.04.2013, 12:25 46.175.144.*** Віктор
Боротьба за інформаційний простір була і є скрізь, бо це вплив на мізки людей. Способи різні. Але реально незалежниз ЗМІ, мабуть, немає у природі. Завжди присутні інтереси як власника, так і спонсора. У нас відмінність у тім, що в цей процес активно вкючається влада. Так було завжди, це ще совєцька традиція. Так робили й теперішні опозиціонери як були при владі. Що з цим робити? Конкурувати за читача - іншого виходу немає. Якістю, об\'єктивністю та іншими відомими критеріями.
01.04.2013, 16:04 213.174.12.*** Володимир
Технологія додавання до назв \"плюс\" і \"нова\" давно відома. Тому бабцям в селі розкажіть :)
01.04.2013, 15:24 77.222.153.*** Тіна
А взагалі хтось назви газет відрізняє? Літопис заходу, то неє газета Літопис заходу плюс. І до цієї газети Торгун не має жодного відношення. Перш ніж писати якісь матеріали треба детально вивчити все..... А то виходить у нас як завжди.... чув дзвін, а не знаю де він.....
22.03.2013, 11:59 10.179.194.66, 91.*** to Реаліст | 194.187.218.***
ТРОЛЬ, за що так ненавидиш земляків В.Берташа(він, також з багатодітної родини) 6 лют. 2013 ... 07.02.13 11:38 рівнянка (194.187.218.***) пише: \"палішуки\", як завжди, у своєму репертуарі: \"мі вам діти, ві нам школи. І то вжє бєгом, ...\nrivne1.tv\nrivne1.tv/Info/?id=21679
22.03.2013, 11:46 194.187.218.*** Реаліст
У нас усе погано, дуже погано, а 4 влада — \"лучь света в темном царстве\". Дуже справно ъм підживлюють батарейки.
21.03.2013, 21:32 95.135.145.*** спостерігач
а у мене нема бажання і мені не треба замовляти статтей, тим більше у такого делитанта як Ви ))) а за дітей - то хай пробують, хай пишуть, але ж ви їм тампоказуєте напрям в яку сторону писати (в ту, яку вигідно вам). цікаво, а ви їм платите зарплатні?\n
21.03.2013, 13:38 46.200.21.*** Микола
Спостерігачу. Ну начитаєшся, обхохочешся. Нема ж що на сторону аргументів За чи Проти покласти, то тільки й залишаються анонімні наклепи. \"Втягує в таку діяльність неповнолітніх\" - звучить так, ніби красти вчать чи на панель вивели старшокласників, які бажають бути небайдужими в цьому світі і пробувати себе у журналістиці. За вибори вже рік пишуть коменти всюди де тільки не лінь. То газета створена під вибори до ВРУ, то сватають на місце мера, начальника комунальних підприємств))) . За локтя себе вкусіть, може легше наклепи будуть придумуватись. А ще краще зробіть свою газету, сайт і тоді будемо дискутувати по суті, а не відводити дискусію в сторону. Передплата була-була, рекомендації були-були, рознарядки з кількістю примірників і куди нести квитанції були-були і не на Здолбунів сіті. Немає що сказати, то бризжіть слиною вхолосту. Да, і не забудьте замовити у нас статтю, ми ж тількі замовні пишемо)))))))
19.03.2013, 15:04 88.155.129.44, 82.*** спостерігач
і взагалі, автор цієї статті пише замовні статті [інформація без жодного підтвердження - головний редактор], при чому втягує в таку діяльність неповнолітніх, вчить з малку таким речам. а позиціонує себе як чесний і незалежний представник ЗМІ. побачимо, коли вибори будуть в Здолбунові, як буде використовуватись газетка здолбунів-сіті. побачимо як тираж зроссте різко і якого змісту вона буде. цікаво, Торбіч буде реагувати чи ні? ой сумніваюсь...
19.03.2013, 14:47 88.155.129.44, 82.*** спостерігач
докази є, але ще не час їми козиряти...
19.03.2013, 11:24 37.54.209.*** Реалісту
Хамство ще не означає ні реалізму, ні мізків, ні реального розуміння ситуації. 4 влада от незалежний ЗМІ, і його завдання не мітингувати під ВР, а писати незалежні матеріали. Немає жодного армугентованого доказу про те що 4 влада комусь продалась, а шавки якраз на неї зуби скалять.
18.03.2013, 17:17 194.187.218.*** Реаліст
ТОрбіч, засунь своїх хоменків чи хом’ячків у одне місце разом іх їхніми дебільними проплаченими коментарями. Де ти бачив в Україні незалежні ЗМі. Вони завжди залежали від волі власника. Власник сказав, що це не треба писати — і не пишуть. Завтра тобі не дадуть жодного гранту і ти скавчатимеш як цуцик. Хоча й так скавчиш, як шавка \nТупі коментарі про те, що комунальні ЗМІ є анахронізмом. Так іди під Верховну Раду і вимагай, щоб роздержавили, якого біса шавкати про це.
18.03.2013, 16:22 213.174.12.*** Володимир
Наскільки я знаю, система добровільно-примусової передплати державних і комунальних видань існувала при всіх владах в Україні, а от примушувати передплачувати приватні - це вже щось нове. Хоча і те, і те - це протиправні речі, які шкодять суспільству.
18.03.2013, 13:10 192.168.0.201, 194.*** До відома
До відома молоді, що тут бризже слиною. Цю практику \"добровільної\" підписки придумали не ригіонали. Це СИСТЕМА яка працює вже не один десяток років.
18.03.2013, 10:04 95.135.105.*** !!!
\"Для опозиції було б відповідально жертвувати гроші перевіреним серйозним фондам та інститутам громадянського суспільства, щоб ті навчали журналістів і займалися розвитком незалежної преси\".\n\nНавчити журналіста бути незалежним - не проблема. Проблема, щоб після навчання він залишився незалежним. От Ви скільки знаєте незалежних журналістів на Рівненщині?\n\nЗ,І, Треба ще буде підняти якось проблему продажності УСІХ!!! рівненських телеканалів. Всі ж знають розцінки... А матеріальчики заказні то в новинах ідуть...
17.03.2013, 16:57 213.174.12.*** Володимир
Нове життя - комунальна газета, один зі співзасновників РДА, інший райрада і колектив редакції (який робитиме, що скажуть засновники, а тому не маю доказів, що він може діяти самостійно і незалежно). Але проблема ще та, що ні влада ні опозиція не розуміють, що існування державних і комунальних газет - це антидемократично, це радянська партійна традиція. Це підрив ринку незалежної преси і викидання на вітер грошей і ресурсів платників податків. Навіть якщо ця газета писатиме і позицію, яку висвітлює опозиція, то перебуваючи поза ринковими умовами та поза можливістю самостійно приймати рішення і бути незалежними - це нічого не дасть опозиції. Для опозиції було б відповідально жертвувати гроші перевіреним серйозним фондам та інститутам громадянського суспільства, щоб ті навчали журналістів і займалися розвитком незалежної преси. Це була б відповідальна європейська позиція. А так - йдемо шляхом білорусі.
17.03.2013, 10:19 46.247.149.*** Сергій Кондрачук
Панове автори, все правильно, але одне речення не зовсім відповідає дійсності:\n\"В листі забули попросити за ще одну газету, яку контролюють регіонали (Здолбунівська державна районна адміністрація, яку очолює шеф місцевих регіоналів Віталій Шуль, виступає співзасновником районної газети «Нове життя»).\"\n\nСпівзасновниками і співвласниками газети Нове життя є в рівних частках Здолбунівська РДА, Здолбунівська районна рада і трудовий колектив редакції. На сесії райради була затверджена Програма цільової адресної підтримки газети \"Нове життя\", згідно якої РДА і райрада ЗОБОВ\"ЯЗАНІ сприяти газеті у передплаті. Коли з\"явилися \"рознарядки\" по передплаті, НЖ там не було. Його дійсно потім вписали, щоб хоч якось зберегти обличчя. Але квитанції про передплату НЖ РДА не вимагає, просять лише показувати передплату \"дзеркала\"... Якби РДА і Шуль контролювали НЖ, для чого тоді було б створювати ще одну газету???
16.03.2013, 11:41 95.134.211.*** 2
Это кто-же тебе так мозги промыл - \"иностранные посольства\" - может это Людмила Я. писала, тогда все понятно. Про апельсины мы уже слышали!!!
16.03.2013, 11:33 95.134.211.*** 1
umnik\nТы просто лох безбашенный....
16.03.2013, 10:40 195.114.96.*** Чукча
Цей ,так званий \"umnik\" дебіл рідкісний.
16.03.2013, 10:33 88.155.159.26, 82.*** спостерігач
Орлов, а якби в тому списку була твоя дешевенька газетка, то писав би цю статтю чи ні?
16.03.2013, 10:27 178.165.97.*** виктор
На Харьковщине таже ситуация. Значит команда прошла по всей Украине.
16.03.2013, 10:24 92.113.97.*** 123
Так мы и от голубых не слышим об евроитеграции, экономическом развитии,а только слышим о \"покращеннях\" что нас ожидают впереди.
16.03.2013, 10:20 93.79.62.*** Юра
все говорят что цензура от власти, а при єтом основной контент что на телевидении, что в пресе, что в интерне активно обсырает эту самую власть... Так где всетаки цензура за которую так визжите?
16.03.2013, 10:19 5.248.7.*** Умнику
ПНХ тролль рыгоублюдочный.
16.03.2013, 10:19 176.8.119.*** Михаил
Умник. У тебя от психиатра справка есть ?
16.03.2013, 10:19 37.46.240.*** ддд
Я РОЗУМНЫЙ ОБЪЯСНЯЮ ТЕБЕ.ТЫ ДЕБИЛ
16.03.2013, 10:07 94.232.209.*** umnik
КТО НИБУДЬ РОЗУМНЫЙ МНЕ МОЖЕТ ОБЪЯСНИТЬ, ЧТО ОБЪЕДИНЯЕТ БОКСЁРА, ФАШИСТА И ЕВРЕЯ? :)\nВСЕ ВМЕСТЕ ОНИ НАЗЫВАЮТСЯ УКРАИНСКАЯ ОППОЗИЦИЯ...\nА ПОРОЗНЬ ВСЁ ТАК ЖЕ: БОКСЁР, ФАШИСТ, ЕВРЕЙ... :)\n=====\nНУ, ПРАВДА, ЕЩЁ ОДНО: ВСЕ ОНИ БЕГАЮТ ЗА ДЕНЬГАМИ И ИНСТРУКЦИЯМИ В ЗАПАДНЫЕ ПОСОЛЬСТВА, \nИ ПРИ ЭТОМ ВСЕМ РАССКАЗЫВАЮТ, ЧТО ОНИ, И ТОЛЬКО ОНИ ЯВЛЯЮТСЯ БОРЦАМИ ЗА НАРОДНОЕ СЧАСТЬЕ, \nКОТОРОЕ, ПО ИХ МНЕНИЮ, БУДЕТ СРАЗУ, ВСЕМ ПО ПОЛНОЙ ШАПКЕ И КИШЕНИ, ЕСЛИ ОНИ БУДУТ НА РАЗДАЧЕ, \n---\nи НИЧЕГО ДЛЯ ЭТОГО НЕ НАДО ДЕЛАТЬ, НАДО ТОЛЬКО ЭВРОИНТЕГРИРОВАТЬСЯ...:)\n===\nВЫ ОТ ЭТИХ ОППОЗИЦИОНЕРОВ ХОТЬ РАЗ ЧТО-НИБУДЬ СЛЫШАЛИ ОБ ИНДУСТРИАЛИЗАЦИИ УКРАИНЫ, О ФИНАНСОВОМ СУВЕРЕНИТЕТЕ УКРАИНЫ, О ПУТЯХ ЭКОНОМИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ УКРАИНЫ? \n===\nНЕТ..:) \n. И НЕ УСЛЫШИТЕ...:)\nЭТО ДЛЯ ИХ МОЗГОВ ОЧЕНЬ СЛОЖНО....:)\n

Розслідування

Рівненщина

Волинь

Консультації

в Україні та світі

вгору