РОЗСЛІДУВАННЯ

Землю у Рівненському парку імені Шевченка продовжують безкарно «дерибанити»

30.04.2013, 15:19      Світлана Калько, портал «Четверта влада»      Переглядів: 6112

Усі фото порталу ЧЕТВЕРТА ВЛАДА

Самовільно прихопивши для потреб ресторану «Ліон» частину паркової землі, ресторатори, попри рішення суду, й не думають її звільняти. У цьому переконане керівництво Об’єднання парків культури та відпочинку Рівного. Земельні баталії довкола ласого шматка землі у центрі міста, та ще й у заповідній зоні тривають ось уже кілька років.

Про те, як «дерибанили» землю парку імені Шевченка, який має статус пам’ятки садово-паркового мистецтва 19 століття загальнодержавного значення, «Четверта влада» вже писала два роки тому. Однак, відтоді мало що змінилося. Проблеми не просто залишилися невирішеними, наразі вони виглядають незворотніми.

Про те, що керівництво ресторану «Ліон», усупереч рішенню суду, не повертає самовільно захоплену ділянку парку й продовжує на ній розбудовувати літній майданчик, адміністрація ДКП «Міське об’єднання парків культури та відпочинку» (ДКП «МОПКВ») повідомляла і до правоохоронних органів, і до міської ради, а звідти – жодної реакції. Принаймні про це нарікали директор «МОПКВ» Андрій Мощанецький та його заступник депутат Рівнеради Анатолій Чугуєвець.

Саме останній у середу, 24-го квітня, повідомив ЧЕТВЕРТІЙ ВЛАДІ, що робітники за наказом керівництва ресторану «Ліон» (так, з його слів, вони пояснили) почали облаштовувати літній майданчик на самовільно захопленій ділянці – завезли щебінь, залили фундамент для бордюрів, почали підготовку до асфальтування майданчика, щоб потім встановити там столики.

На вимогу припинити незаконні роботи, зреагували лише, коли до місця події прибув викликаний Анатолієм Чугуєвцем дільничний інспектор.

Наступного дня, 25-го квітня, про ці події було повідомлено під час чергового засідання сесії Рівнеради. Міський голова Рівного Володимир Хомко пообіцяв розібратися.

А тим часом, будівельні роботи поруч з «Ліоном» продовжувалися.

Редактору ЧЕТВЕРТОЇ ВЛАДИ працівники, які заливали фундаменти, обіцяли побити фотоапарат

І, як повідомили з адміністрації парку, довелося знову вдаватися по допомогу до міліції. Ще й, як каже Анатолій Чугуєвець, поскаржилися на самих міліціянтів, звинувативши їх у бездіяльності. Щоправда, у міліції закиди категорично відкинули, запевнивши, що всіх причетних до ситуації опитано, наразі вивчають документи, аби ухвалити процесуальне рішення. Про нього заявників буде поінформовано упродовж 10-ти днів, повідомила інспектор сектору зв’язків з громадськістю УМВС області Олена Дудко.

Не залишилася осторонь і гуманітарний заступник міського голови і депутат обласної ради Галина Кульчинська. Вона скерувала на ім’я прокурора Рівненської області Василя Присяжнюка депутатське звернення. У ньому просить здійснити прокурорську перевірку дотримання вимог земельного законодавства власником кафе «Ліон» при використанні останнім земельної ділянки, розташованої у парку культури та відпочинку та вжити заходів прокурорського реагування по припиненню незаконних дій та звільненню у найкоротший термін самовільно зайнятої земельної ділянки, а винних осіб притягнути до відповідальності, передбаченої чинним законодавством України.

Як зазначила пані Кульчинська, з об’єднанням парків ресторатори жодних будівельних робіт чи благоустрою не погоджували. Відтак, правомірність їхніх дій мають визначити правоохоронні органи.

У свою чергу, прес-секретар прокурора області Людмила Суржук повідомила, що депутатське звернення наразі скеровано за належністю – до Державної інспекції сільського господарства у Рівненській області. Згідно з вимогами Закону України «Про прокуратуру», перевірка за заявами фізичних чи юридичних осіб, зверненнями та запитами депутатів проводиться прокуратурою у разі їх попереднього розгляду компетентними органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, або неприйняття ними в установлені строки рішень з цих питань, роз’яснила Людмила Суржук. Відтак, прокуратура реагуватиме на звернення лише, якщо Держінспекція сільського господарства його проігнорує.

У свою чергу, директор ТзОВ торгово-виробничої фірми «Саламандер» Наталія Цибульська (яка й керує «Ліоном» -авт.) категорично зарперечує усі закиди адміністрації об’єднання парків. Каже, що намагалася пояснити їм, що вони нічого не збираються будувати, а просто впорядковують майданчик, щоб повернути його парку, як це вимагає рішення суду, у належному і придатному до використання вигляді.

- Ми залили фундамент, щоб зробити бордюри замість деревяних колодок, які псуються, і нам їх увесь час міняти фінансово накладно, - провадить пані Цибульська. – Ми зробимо бетонні бордюри, доріжки викладемо каменем, щоб було гарно. Адже ми в цьому також зацікавлені, бо в нас гуляють весілля, треба, щоб людям було приємно вийти на вулицю. Усе робимо за власні кошти. Ніяких столиків не буде. Не розібралися і кричать, що «Ліон» захопив землю... Ми лише впорядковуємо майданчик після себе, як вимагає рішення суду. Воно було взимку, тому ми не могли його виконати раніше. Ми й міліції таке пояснення надали. 


Водночас, керівництво об’єднання парків вважає, що ресторатори просто намагаються виправдатися, і якби вони не здійняли галас, то літнє кафе на самозахопленому майданчику працювало б знову.

На цьому можна було б поставити крапку. Принаймні до висновків правоохоронців. Якби не той факт, що напружені стосунки між адміністрацією об’єднання парків і ТзОВ «Саламандер» тривають уже кілька років, і досі є у них, так би мовити, білі плями.

Історія конфлікту

Щоб зрозуміти суть суперечки, яка триває уже не перший рік, звернімося до її витоків.

Колись на місці, де нині розташовано ресторан «Ліон» ТзОВ ТВФ «Саламандер», був парківський тир. У 2001 році ТзОВ ТВФ «Саламандер», якому на три роки надали в оренду земельну ділянку площею 178 метрів квадратних (підстава – рішення Рівнеради №499 від 07.06.2001р., яким припинено право користування цією ділянкою для об’єднання парків на підставі добровільної відмови об’єднання від цієї ділянки; далі ця ділянка вже фігурує як земля громадської забудови), облаштувало в ньому кафе-бар «Старець».

У 2002 році Рівнерада дала дозвіл на реконструкцію кафе з добудовою, здійснюючи яку, будівельники вийшли за межі орендованої ділянки у 178 квадратних метрів, прихопивши ще 147 «квадратів». Змінився й тип об’єкту – кафе стало рестораном «Ліон».

Господарський суд Рівненської області своїм рішенням від 14 грудня 2007 року визнав за ТзОВ «Саламандер» право власності на нього загальною площею тепер вже 297,8 метра квадратних.

Лише через чотири роки прокуратура Рівного розгледіла, що добудову було проведено незаконно, і в липні 2011 року подала апеляційну скаргу на це рішення. Забігаючи наперед, слід сказати, що рішення по суті справи немає досі.

Як повідомила начальник відділу представництва інтересів громадян і держави в судах прокуратури Рівного Тетяна Кривецька-Люліч, апеляційну скаргу було залишено без розгляду. Відтак, рішення суду першої інстанції вступило в законну силу. Чому апеляцію залишено без розгляду, чому вона й досі блукає коридорами Феміди, дізнаємося, отримавши відповідь на інформаційний запит з прокуратури міста.

Під час перевірки дотримання земельного законодавства фахівці Держземінспекції Головного управління Держкомзему у Рівненській області виявили, що ТзОВ ТВФ «Саламандер» для обслуговування ресторану використовує 325 метрів квадратних землі (178 орендованих та 147 прихоплених під час перебудови, - авт.) без правовстановлюючих документів та ще самовільно зайняла і використовує під літній майданчик ресторану земельну ділянку площею 0,05 га (5 соток) за рахунок земель, які згідно з Державним актом від 14 червня 2007 року перебувають у користуванні ДКП «Міське об´єднання парків культури та відпочинку».

Саме через цю ділянку, яку ресторатори, вочевидь, знову вирішили облаштувати під літній майданчик, й виник черговий скандал. Директор ТОВ ТВФ «Саламандер» Наталія Цибульська у лютому 2010 року уже зверталася до дирекції об’єднання парків з проханням погодити вилучення із земель парку ділянки площею 288 метрів квадратних, що знаходиться під приміщенням ресторану. Однак у дирекції відмовили, мотивуючи тим, що ця земля закріплена за парком Державним актом і надана для обслуговування парку.

Як стало відомо з джерела, що побажало залишитися неназваним, керівництво ТзОВ планувало звернутися до сесії Рівнеради з приводу оренди самозахопленої ділянки. І це попри те, що є рішення Господарського суду Рівненської області від 23 серпня 2011 року про повернення самовільно зайнятої ділянки Рівненській міській раді, попередньо привівши її у придатний для використання стан. Однак, як твердять у адміністрації об’єднання парків, досі ресторатори цього так і не зробили. Факт самовільного зайняття земельної ділянки підтверджується актами перевірки спеціалістів Держкомзему від 26.05.2011 року і проведеним на вимогу суду обстеженням 22.08.2011 року. Тому, вочевидь, конфлікт з «Ліоном» наразі не можна вважати вичерпаним.

Рішення суду по "Ліону" скачати тут

Як «благоустроїли» парк орендарі

Ресторан «Ліон» не єдиний об’єкт, стосунки з власниками яких у дирекції об’єднання парків на межі фолу. «Шедеври» місцевої архітектури, колишнє кафе «Домінус» і «Вітерець», руїни якого «прикрашають» центральну алею памятки садово-паркового мистецтва 19 століття уже не один рік, також мають власника-орендаря. 


Ці об’єкти, загальною площею 65,3 кв. м, було надано в оренду ПП «Домінус» у 1995 році терміном до 2015 року для здійснення торгівельної діяльності. Орендар сплачує за них всього 344 гривні на місяць. Таку суму орендної плати встановлено Господарським судом Рівненської області при розгляді справи за позовом ПП «Домінус».

Як пояснив директор об’єднання парків Андрій Мощанецький, навести лад на цй ділянці можна буде лише, коли в орендаря – приватного підприємця Ліни Лишенюк – завершиться термін оренди у 2015 році. Усі спроби міської ради змінити умови через суд завершилися нічим. Принаймні про це не раз говорив міський голова Рівного Володимир Хомко і директор об’єднання парків.

Утоптаною і в’їждженою дорогою до того ж таки «Ліона» стала ділянка, де колись розташовувався кінотеатр імені Шевченка і вхід до парку біля нього. А наміри в орендаря були благі.

Ще одним проблемним об’єктом, у разі втілення певних задумів щодо нього, обіцяє стати й адміністративне приміщення об’єднання парків. Приміщенню майже 200 років. Воно дісталося у спадок від колишніх володарів міста і парку князів Любомирських.

Адміністрація закладу, яка тулиться у цих залишках колишньої панської розкоші, давно потребує нового сучасного приміщення. До речі, коли в 90-х роках минулого століття віддавали в оренду земельну ділянку з-під кінотеатра імені Шевченка, то якраз на умовах, що у новозведеному центрі дозвілля (під такий проект спочатку давали в оренду ділянку) буде відведено площі під адміністрацію об’єднання парків. Проте, та обіцянка, як і ділянка, давно поросла бур’янами.

Що ж до старого приміщення, то кажуть, що наразі вивчається можливість його реконструкції. А на ту частину, де нині розташовується більярдний зал, навіть начебто вже є інвестор, готовий за власні кошти відбудувати приміщення, зробивши другий поверх. Щоправда, за умови, що йому дозволять там звести кафе чи ресторан. Про це настійливо твердять анонімні джерела в міській раді. Проте офіційна відповідь інша.

Як повідомили з управління містобудування та архітектури, їм було доручено вивчити можливість реконструкції з надбудовою приміщення адмінбудівлі об’єднання парків. Візуального огляду недостатньо для прийнятя рішення, тому управління дало замовлення КП «Рівненський архбуднагляд» на виготовлення технічного обстеження конструкцій адмінбудівлі. Після позитивних висновків технічого обстеження буде визначено замовника по проектуванню та видано містобудівні умови та обмеження на реконструкцію цієї будівлі. Вартість робіт з реконструкції буде визначено під час розроблення проектної документації, йдеться у відповіді на інформзапит.

Зі слів заступника начальника управління містобудування та архітектури Михайла Гоцура, наразі обстеження адмінбудівлі ще не проведено. Разом з тим, анонімні джерела у міській раді твердять, що підготовчі роботи до розробки проекту реконструкції уже ведуться за участі буцімто того ж таки інвестора.

Директор ДКП «МОПКтаВ» Андрій Мощанецький зазначив, що не володіє такою інформацією, але водночас висловлював ідею знайти для адмінофісу підприємства приміщення в центрі міста, а старе здати в оренду.

Чим закінчуються благі наміри орендарів свідчить ситуація з «Ліоном» та іншими об’єктами. Так звана реконструкція, чи то пак її імітація – чудовий привід захопити черговий шматок землі у мальовничому куточку міста за напрацьованою схемою. Недаремно ж анонімні джерела настійливо твердять про інвестора, який начебто таки буде зводити другий поверх над більярдним залом. А потім і до решти будівлі дістанеться «невід’ємне поліпшення», яке дасть змогу узаконити будівлю у власності інвестора. А там і до земельної ділянки дійде черга.

Заступник міського голови з гуманітарних питань Галина Кульчинська запевнила, що їй нічого не відомо про такі наміри і з подібними пропозиціями ніхто не звертався. Водночас, вона зазначила, що категорично проти чергового капітального кафе у парку.

У свою чергу, міський голова Рівного Володимир Хомко повідомив, що дав доручення на нараді розробити проект недорогої конструкції, щоб накрити відкриту прибудову до адмінбудівлі парку, де розміщується шахово-шахматний клуб. А щодо усієї будівлі, то про її реконструкцію за кошти бюджету наразі не може йтися, бо насамперед треба завершити два «гарячі» об’єкти – дитсадок у 14-й школі і Будинок культури, запевняє міський голова.

Утім, що буде далі, дочекаємося. А тим часом ще раз нагадаємо слова Володимира Хомка про землю парку, сказані ним журналістові «Четвертої влади» майже два роки тому:

Тоді будувалися, хто де хотів. Більше такого не буде. Усе, що пов’язано із землею, має пройти через міську раду. Ви уявляєте, що тепер хтось захотів би «відщепити» від парку шматок землі й виніс це питання на сесію? Сумніваюся, що хтось із депутатів міської ради нинішнього скликання, незалежно від політичної приналежності, за це проголосував би.

Однак, попри усі запевнення, мало віриться у те, що рівненський парк у подальшому застрахований від земельного «дерибану». Адже за те, що вже зроблено, і, зокрема, за сумнівний «благоустрій» на території пам’ятки садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення, яка має охоронятися державою, ніхто не відповів.

Далі буде

ДИВІТЬСЯ ПРОДОВЖЕННЯ ТЕМИ:

Ресторан захопив землю рівнян: влада і прокуратура імітують боротьбу

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ:

Дерибан центрального парку у Рівному ч.1

Розшматований парк-заповідник ч.2 : як Рівненська влада землі центрального парку роздавала

План меж земельної ділянки парку Шевченка в Рівному

У рівненському парку Шевченка знову можуть відтяти частину землі


КОМЕНТАРІ

Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію, яку не встигли видалити чи пропустили адміністратори. Якщо у вас є докази, що наведені в коментарях факти не відповідають дійсності – звертайтесь на редакційну пошту з конкретними зауваженнями і коментарі будуть адміністровані. Разом з тим нагадуємо, що згідно із українським законодавством, ніхто не може бути притягнутий до відповідальності за оціночні судження.

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором

24.07.2013, 12:11 95.135.75.*** сруль
всьому виноватий хомко ийого юрист взяточник хомко теж будуе а говорить що сестра треба забрать будивництво тоди буде видно як завие вовк тоди буде відомо чие то будівництво
30.05.2013, 15:59 193.104.16.*** ОК
а чому не згадали події 95-го, що супроводжували початок \"дерибану\" - згоріла \"Пательня\", загибель тодішнього директора парку? А, ну звісно, то ж випадковий збіг...
29.05.2013, 18:50 95.135.58.*** читач
А яка різниця хто займається самозахопленям землі? Правоохоронцям необхідно зафіксувати фак порушеня у вигляді замозахоплення а потім встановлювати хто цим захопленям займається.
21.05.2013, 08:19 188.230.91.*** орс
\"Саламандер\" передав будівлю ТОВ \"Ліонікс\", де директором є таж особа.
10.05.2013, 16:41 77.123.60.*** Ярослав Гранітний
Забули шановні що \"Свободи\" яка вона була вже нема.)
02.05.2013, 20:20 212.14.57.*** Факт
Хомко оренду бере для себе та для прокуратури що кришуэ
01.05.2013, 07:41 188.230.91.*** орс
\"Саламандер\" не орендує в парку жодного метра. Термін договору оренди вже давно закінчився, а Парчук не думає його продовжувати. Також, побудована дорога до ресторану на реакраційних землях міста використовується безкошьовно.
30.04.2013, 23:26 188.0.71.*** Читач
А куди дивиться голова міста і прокуратура? Свобода також мовчить.

Розслідування

Рівненщина

Волинь

Консультації

в Україні та світі

вгору