РОЗСЛІДУВАННЯ

За якою схемою купують обладнання Рівненській облраді та адміністрації вдалося з’ясувати завдяки суду

29.08.2013, 17:35      Антоніна Торбіч, портал «Четверта влада» спеціально для CorruptUA      Переглядів: 5259

Директор комунального підприємства Рівненської облради Віктор Малиновський каже, що завдяки відео-конференц зв’язку вдалося зекономити чимало коштів. А інформацію приховували від громади, щоб приховати особливу схему продажу системи.

Консультація за 10 тисяч та «дармова» програма: як уникнути тендеру, продавши обладнання для підприємства Рівненської облради.

Після кількамісячного розгляду справи у суді журналістам рівненсько-волинського інформаційно-аналітичного порталу ЧЕТВЕРТІЙ ВЛАДІ вдалося отримати інформацію про те, що ж саме і за якою ціною закупило комунальне підприємство Рівненської облради «Регіональний інформаційно-комп’ютерний центр» для запровадження відео-конференц зв’язку в Рівненській облраді та облдержадміністрації.

Цю інформацію підприємство приховувало від громадськості близько півтора року. ЧЕТВЕРТА ВЛАДА спеціально для CorruptUA з’ясувала, як фірмі-продавцю вдалося уникнути тендеру, продавши втридорога обладнання та майже за безцінь – програмне забезпечення.

Секретна закупівля за бюджетний кошт

Нагадуємо, закупівля системи зв’язку «відеоконференція» була зроблена підприємством ще 2011 року. Система дозволяє проводити он-лайн наради керівництва облради та облдержадміністрації з чиновниками райрад та райдержадміністрацій. Щоб взяти участь у нараді, чиновникам з району не потрібно нікуди їхати, достатньо включити веб-камеру та мікрофон, і он-лайн спілкування з керівництвом забезпечені.

З того часу журналістам вдалося довідатися лише загальну ціну усіх придбаних складових. За телевізори, керовану PTZ-камеру, вебкамери, спікерфони, спліттер, комутатор з обласного бюджету виклали 338 тисяч 353 гривні.

Закупівлю здійснив комунальний заклад Рівненської облради «Регіональний інформаційно-комп’ютерний центр». Обладнання закуплене в ТОВ «ІТ-Рішення».

Витяг з єдиного державного реєстру юридичних осіб

Згідно інформації Наших грошей, власниками фірми-постачальника ТОВ «ІТ-Рішення» є Сергій Багрій, Сергій Хачиньян та Ігор Петрушин.

Фірма зареєстрована у Києві. Її статутний фонд – 54 500 гривень.

У червні 2011 року з цією фірмою укладало угоду Міністерство внутрішніх справ України на постачання відеоапаратури вартістю 11 мільйонів гривень для нагляду за самогубцями в тюрмі.

Багрій і Хачиньян також є власниками ТОВ «Датаком».

ЧЕТВЕРТА ВЛАДА звернулася до Рівненської облради з проханням в доступі до публічної інформації, зокрема до детального кошторису обладнання та копій договору, яким була передбачена закупівля згаданої системи.

Обласна рада перенаправила запит своєму комунальному закладу «Регіональний інформаційно-комп’ютерний центр».

Комунальний заклад відмовив у наданні повної інформації, посилаючись на те, що договором між ним та ТОВ «ІТ-Рішення» передбачено нерозголошення інформації фінансового або комерційного характеру відносно Сторін договору. А дозволу на розголошення інформації ТОВ «ІТ-Рішення», мовляв, не надало.

Оскільки Законом «Про доступ публічної інформації» передбачено, що громадяни мають право знати на що саме витрачаються бюджетні кошти, ми звернулися зі скаргою в прокуратуру.

Однак заступник прокурора Рівненської області Валерій Патрикей чи то через некомпетентність, чи то покриваючи обласну владу, не притягнув до відповідальності чиновників, які приховували інформацію.

Дорожезне обладнання та рекомендація за 10 тисяч

Журналісти змушені були подати судовий позов.

Після того, як суд вдруге змусив рівненське комунальне підприємство поінформувати про «секретну» закупівлю, ми отримала копії угод з детальною ціною складових системи. Виявляється, 10-ма тисячами бюджетних коштів розрахувалися за «науково-дослідні» розробки, за 90 тисяч гривень закупили програмне забезпечення, понад 238 тисяч віддали за обладнання.

(Скачати копії угод, 2 МБ)

Журналісти перевірили ринкову вартість програми та обладнання, зазначених в угоді. Щоправда, два найменування обладнання в угоді та накладній не містять марки продукції. Аналіз цін на придбане комунальним підприємством обладнання дає можливість припустити, що за нього «переплатили» понад 40 тисяч гривень.

Зацікавила ціна на спліттер-розподілювач, марка якого не вказана в угоді. Директор «Регіонального інформаційно-компютерного центру» Віктор Малиновський каже, що його марка «vm-8h Kramer». Ціна на цей виріб в інтернет-магазині складає на сьогодні менше 8 тисяч гривень.

Такий сплітер наразі в інтернет-магазині можна придбати за 7 464 гривні. Комунальному підприємству його разом з кабелями продали за 13 284 гривні

Очевидно, що трохи ціни додають кабелі, котрі були продані разом з цією одиницею техніки. Та все ж, схоже, що за це обладнання таки тисяч 5 гривень переплатили, зважаючи на те, що підприємство облради придбало його за понад 13 тисяч.

Приблизно на 4 тисячі гривень завищена і ціна комутатора. В інтернет-магазині його наразі можна придбати за ціною менше 10 тисяч гривень в той час, як комунальне підприємство купило його майже за 14 тисяч.

Дивною виглядає і відсутність в угоді марки «групової керованої PTZ-камери». Віктор Малиновський каже, що це камера «Sony», однак названої ним деталізації марки не знаходимо в інтернеті. Натомість пригадуємо, що у 2012 році «Регіональний інформаційно-компютерний центр» пропонував для Рівненської облради закупити для відео трансляцій сесій керовані відеокамери марки Sony, які Віктор Малиновський вважає високоякісними, за трохи менше, ніж 23 тисячі гривень за одну. «ІТ-рішення» продало підприємству подібну камеру за майже 28 тисяч гривень.

До 5 тисяч гривень, ймовірно, переплатили за усі телевізори.

Телевізор Samsung оцінюють в 3 499 тисяч гривень. Комунальне підприємство придбало його разом з кронштейном (марка якого не вказана) за 4 590 гривень. Кронштейни можна придбати за кількасот гривень 

Телевізори LG, яких комунальне підприємство купило 4 штуки, наразі не продають. Остання ціна в інтернет-магазинах на цей товар – 7 730 гривень. Комунальне підприємство придбало їх разом з кронштейнами (марка яких також не вказана) за 8 859 гривень кожен

Веб-камеру logitech c910 hd pro можна придбати менше, ніж за 1 000 гривень. «ІТ-Рішення» продало 46 таких камер по 1205 гривень. Тож у сумі на цьому товарі підприємство могло «наварити» зайвих 11 тисяч.

Сьогодні цю веб-камеру пропонують за 959 гривень. Півтора роки тому 46 таких камер комунальному підприємству продали по 1205 гривень за штуку

Заробити додаткових кілька тисяч гривень на цінах, вищих за ринкові, можна було й на спікерфонах «plantronics». Хоча ціна за одиницю обладнання й відрізняється нині від аналогічної пропозиції в інтернет-магазинах на сотню гривень, однак зважаючи на те, що закупили їх 46 штук, додатковий навар міг скласти близько 4 тисяч гривень.

Тож можна припустити, що загальна сума коштів, яку переплатили за обладнання, сягає близько 34 тисяч гривень. Це якщо не рахувати, що на таку суму закупівлі мали б бути гуртові ціни, а також того, що обладнання було закуплене півтора роки тому, тож ціни, які бралися наразі для порівняння, на час закупівлі могли бути ще нижчими.

Не менш цікавими виявилися дві інші угоди. За 10 тисяч гривень «ІТ-Рішення» надало комунальному підприємству рекомендації із впровадження системи зв’язку «відео конференція». Причому в угоді й акті зазначається, що це були надані науково-дослідні послуги.

– Це обстеження нашої корпоративної мережі на предмет можливості використання відеозв’язку віддаленими регіонами, – пояснює «науковість» дослідження директор комунального підприємства Рівненської облради «Регіональний інформаційно-компютерний центр» Віктор Малиновський. – Налаштування ж програми закладене уже в кошторис самої програми.

Тож наразі ми знайшли ймовірну переплату бюджетних коштів у розмірі понад 44 тисячі гривень, а, очевидно, й більшу, зважаючи, що ціни мали б бути гуртові. Однак ми з’ясували й те, як ці кошти були використані фірмою «ІТ-Рішення».

«Дармова» програма

Найбільше запитань викликала угода на постачання програмного забезпечення.

Програму «Сервер відео конференцій TrueConf Server» на 20 користувачів «ІТ-Рішення» продало комунальному підприємству за 90 тисяч гривень. Це при тому, що вже кілька років ціна на таку модифікацію програми тримається на рівні 20 тисяч доларів (близько 160 тисяч гривень).

Справжню ціну на програму з’ясовуємо, поспілкувавшись з представниками російської компанії-розробника цієї програми ТзОВ «Труконф Софт».

Переписуємося електронною поштою від імені потенційних посередників у продажі програми. Питаємо скільки коштуватиме закупівля програми TrueConf Server на 20 користувачів, з характеристиками, зазначеними в ліцензійому сертифікаті, наданому комунальним підприємством облради.

«Все цены у нас на сайте открыты: http://trueconf.ru/server/buy/20. И они не менялись уже пару лет, – відповідає представник компанії виробника. – Цена на запрашиваемую конфигурацию – 639 000 рублей. Для вас как для реселлера скидка на первую перепродажу 10%. Сертификат выпишем мы на конечного заказчика».

Скрін-шот з сайту http://trueconf.ru

Уточнюємо, чи могла програма коштувати півтора роки тому близько 11 тисяч доларів.

«Все цены у нас на сайте открыты. И они не менялись уже пару лет. Может речь шла о годовой лицензии? Годовая лицензия будет стоить 213 000 рублей (для вас минус 10% как партеру)» – відповідає представник виробника.

Отож, безстрокова ліцензія, продана «Регіональному інформаційно-комп’ютерному центру», коштує у виробника, в переведенні на гривні, понад 153 тисячі гривень. Для партнерів роблять знижку в розмірі 10 відсотків. Тож цілком реально придбати програму за 138 тисяч гривень. Очевидно, що для постійних партнерів, а тим паче офіційного дилера компанії, яким є і ТОВ «ІТ-Рішення», знижка могла бути ще більшою, але навряд чи сягала б 40-ка відсотків, як бачимо у згаданій закупівлі.

– 90 тисяч гривень – це мізерна ціна за таке програмне забезпечення, – каже представник однієї з компаній-дистриб’юторів в Україні (по суті, конкуренти ТОВ «ІТ-Рішення») програмного забезпечення «TrueConf» Роман (Роман попросив не називати назву компанії, щоб не було проблем з подальшою співпрацею – авт.). – Така ціна могла би бути доречною лише в тому випадку, якби закупка проводилася для декількох юридичних осіб. Тобто коли цю програму продали би ще кільком організаціях, скажімо, за тих же 90 тисяч гривень. Або ж ліцензія купувалася тільки на рік. Насправді така ліцензія програми (ми попросили цього дистриб’ютора перевірити, чи ліцензія, яку для «Регіонального інформаційно-компютерного центру» надало «ІТ-Рішення», відповідає вимогам до супровідної документації – ред.), не несе ніякого юридичного навантаження (тобто це просто папірець – ред.)

Проте українському дистриб’ютору заперечує директор по маркетингу російської компанії-виробника «Труконф Софт» Лев Якупов.

– Подібні сценарії, коли створюються копії ліцензійної програми, порушують нашу угоду ліцензування, – каже Лев Якупов. – З іншого боку, це неможливо, оскільки всі копії програми захищені і активуємо ці програми тільки ми – виробники, навіть якщо програму продав наш партнер. Тобто програма не може працювати більше, ніж в одному місці. Ліцензія видається на конкретне серверне обладнання, і його неможливо без нашого відома перенести на інше обладнання. Тому без нашого відома неможливе використання програми одним ліцензіатом на одному конкретному обладнанні.

– На території Росії юридичну силу має тільки ліцензійна угода між виробником і кінцевим отримувачем програмного забезпечення. Тобто, якби контролюючі органи звернули увагу, що у підприємства є якась ліцензійна угода з посередником, але немає ліцензійної угоди з виробником програмного забезпечення, то це було б сигналом, що програма піратська. А в українському законодавстві я «не силён», тому тут не можу дати відповідь на ваше запитання.

– Ліцензію посередник може продати лише якомусь одному підприємству, але за тією ціною, за якою захоче, – каже офіційний дистриб’ютор і представник «Труконф Софт» в Україні Євгеній Корольов. – Він може продати у збиток собі нашу програму, але разом з цією програмою може продати кучу обладнання, на якому заробляє більше, і таким чином перекрити різницю. Ми у це не заглиблюємося, це їхня справа. ТОВ «ІТ-Рішення» є одним з наших дилерів. Товариство купує в мене програму, але кому вона продає і які ліцензії виписує, це вже їхня справа, ми в це не втручаємося. Так само нам байдуже, яку ліцензію виписує дилер своїм клієнтам. Це суто їхні стосунки.

Виробник програми – російська компанія «Труконф Софт» не підтвердив наше припущення причин такої низької ціни – того, що програма могла бути піратською.

Як уникнути тендеру, змішавши ціни на обладнання та програму

З’ясовуємо, чи ліцензія на програму, придбану комунальним підприємством, є безстроковою.

Надсилаємо запит комунальному підприємству облради «Регіональному інформаційно-компютерному центру» з проханням надати інформацію, чи були якісь додаткові витрати по обслуговуванням програми, пов’язані, зокрема, з продовженням ліцензії. Відповідь категорична – жодних додаткових витрат не було.

Тож програма має ліцензію, схоже, дійсно безстрокову. Директор підприємства Віктор Малиновський, зустрівшись з журналістом, категорично наполягає на високій якості і цінності програми. Разом з тим не заперечує ймовірності економії фірмою-продавцем коштів на обладнанні. Також визнає, що ціна 90 тисяч, визначена за програму, допомогла уникнути тендеру, з яким «багато клопотів».

Подаємо частину розмови з Віктором Малиновським.

Директор «Регіонального інформаційно-компютерного центру» Віктор Малиновський. Фото Антоніни Торбіч

– То яким чином вам вдалося домовитися про ціну 90 тисяч гривень?

– По-перше, ми з ними домовилися, що все обладнання будуть постачати вони. Вони на тому мають. Де вони його беруть – мене це не цікавить. Мене цікавить, щоб ціна не перевищувала ринкову, скажімо, більше, ніж 3-5 відсотків Якщо ціна перевищує ринкову, то це вже йде якась наколка.

– Власне, ціна [на програму] аж дуже вже не перевищує ринкову, а в понад півтора рази нижча за ринкову.

– От через це ми й не хотіли розголошувати усіх умов цього договору, щоб конкуренти не звинуватили ІТ-Рішення у тому, що вони демпінгують ціни. Ну уявіть собі, як би ми їх підставили, якби взяли і оприлюднили, що ми купили в них за 90 тисяч програму, яка коштує насправді вдвічі дорожче. Через що десь і приховували (протизаконно, що визнав суд, але «не побачив» заступник прокурора – авт.). Нормально це, добре… Вони на цих штучках виграли (показує на обладнання – авт.). Вони є комерційна структура і мають заробляти кошти. Я більш як впевнений, що усе програмне обладнання, яке продається сьогодні, воно не коштує тих грошей, за які продається. Мені сподобалася ця компанія. Вони – одні з провідних фахівців ІТ-технологій в Україні.

– Конкуренти «ІТ-Рішення», з яким ми спілкувалися, кажуть , що ліцензійний сертифікат, який у вас зберігається на програму, ніякої юридичної сили не має.

– Десь ви може і праві. Але оскільки вони – офіційний дистриб’ютор росіян в Україні, то й несе. Коли ми купуємо будь-яку техніку, печатку ставить хіба Samsung, наприклад? Ні, магазин, який продає.

– То, можливо, програма була ще для якоїсь установи продана, окрім вашої?

– По-перше, компанія не може цього зробити, бо вона має свою репутацію на ринку. Вона таким чином втратить свою клієнтуру. По-друге, ми не єдині хто закупив програму Труконф. На сьогодні ця програма працює в Сумській області, в Миколаєві, працює в Києві на якійсь великій фірмі. Зараз вони ставлять в Міністерстві транспорту. Ясно, що не на 20 абонентів, там дуже солідний заказ, більше, ніж півтори тисячі абонентів. І їм невигідно це робити. Абсолютно. У них є плани продажу цієї програми для всіх адміністрацій. Їм треба її рекламувати і показувати її роботу.

– А чому не проводили тендер?

– Тендер проводиться в тому випадку, коли сума заготівлі перевищує 100 тисяч за одним напрямком. Наприклад, якби сума усіх телевізорів була би вищою сто тисяч.

– Тобто якби ціна на програму була вищою за 90 тисяч гривень, то довелося би проводити тендер?

– Так… Питання тендеру також піднімалося… Але коли ми зійшлися на загальній сумі закупівлі 338 тисяч гривень, то інші питання знялися.

– А як ви вийшли на цю фірму?

– Це хтось з адміністрації порадив... Ми свою версію подавали, розробили програму, але вона уступає «Труконфу» по можливостях і складностях налаштування.

– А хто саме порадив?

– Не можу сказати конкретну особу… Це якась розсилка була електронною поштою. Ми довго йшли до цієї закупки…

Ми намагалися поспілкуватися з керівником компанії «ІТ-Рішення» Сергієм Багрієм. В офісі компанії нас з’єднали з чоловіком, який представився Артемом Куфаєвим і пояснив, що саме він відповідав за згадану закупівлю. Ми попросили пояснити, яким чином була продана програма за ціною, в півтора рази нижче ринкової, а також деталізувати, які саме «наукові» рекомендації надавалися за 10 тисяч гривень.

Артем Куфаєв пообіцяв передзвонити нам того ж дня, з’ясувавши запитувану інформацію. Однак дзвінка ми не дочекалися й на третій день. Наразі телефон компанії (вказаний а реєстрі юридичних осіб та на сайті компанії) не відповідає.

Від ЧЕТВЕРТОЇ ВЛАДИ. Ми не заперечуємо наявність економії бюджетних коштів після запровадження системи відеоконференцзв’язку. Економія відбувається, зокрема, за рахунок зменшення витрат на відрядження та транспортні послуги. Чого тільки варта економія бензину чиновниками з райдержадміністрацій та райрад, які мали б їздити на наради в обласний центр. За приблизними розрахунками Віктора Малиновського, за 2012 рік, завдяки проведенню близько 50-ти відео нарад, лише на бензині вдалося зекономити 131 тисячу гривень бюджетних коштів.

Економію підтверджують і чиновники облради. Зокрема, за 9 місяців 2012 року на усі відрядження та транспортні послуги в Рівненській обласній раді затратили на 75 тисяч менше, ніж за той самий період у 2011 році.

Однак очевидним є і той факт, що непрозора схема закупівлі допомагає уникнути тендеру фірмі, яка має налагоджену схему співпраці з чиновниками найвищого рівня в Україні та має амбітні плани встановлення системи відеокоференцзв’язку УСІМ обласним державним адміністраціям. Така схема закупівлі робить можливим корупційні домовленості між учасниками закупівлі.

ДИВІТЬСЯ МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ:

 Суд зобов´язав підприємство Рівненської облради надати інформацію про закупівлю «відеоконференції» за третину мільйона

На Рівненщині Держфінінспекція перевіряє обласну раду щодо закупівлі системи «відеоконференції» за третину мільйона

 Суд вдруге змусив рівненське комунальне підприємство поінформувати про «секретну» закупівлю

Сайт за 40 тисяч, веб-трансляція за 100 тисяч – Рівненська обласна рада хоче жити «на широку ногу»


КОМЕНТАРІ

Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію, яку не встигли видалити чи пропустили адміністратори. Якщо у вас є докази, що наведені в коментарях факти не відповідають дійсності – звертайтесь на редакційну пошту з конкретними зауваженнями і коментарі будуть адміністровані. Разом з тим нагадуємо, що згідно із українським законодавством, ніхто не може бути притягнутий до відповідальності за оціночні судження.

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором

03.10.2013, 20:04 37.52.98.*** Олена Пчілка
Підтримую думку Голосу народу. Я знайома із системою для проведення відеоконференцій. Класна штука! А ще я вам скажу, що тендер не така й прозора процедура.
02.09.2013, 17:51 95.135.94.*** Голос Народу
Ну купили обладнання, ну працює воно, ну економлять кошти - так це ж добре, не собі у кишеню їх же поклали. Не треба вже з мухи роздувати слона.
01.09.2013, 10:20 176.8.162.*** igorv
Якщо Ви придбали газову плиту і каструлю- це ще не означає, що Ви можете зварити суп. Для того, щоб газ надійшов до плити потрібно з`єднувальний шланг, кран, оплатити роботи з монтажу та підключення... Зрозуміло, що подібні роботи потрібні зробити із обладнанням та програмами для проведення відеоконференцій. Як видно з накладної, такі роботи не передбачалися окремо, тому цілком імовірно, що вони закладені у вартість обладнання. Хто знайомий з тендерами та іншими обмеженнями, які періодично виникають при великих закупках, зовсім не здивується, чому занижено вартість програми. З іншого боку, цілком ймовірно, що компанія "ІТ-Рішення" може собі дозволити таку знижку, оскільки є офіційним представником розробника програмного продукту і має плани поширювати його для багатьох державних та недержавних структур. PS. Автор не має відношення до компаній та державних установ, згаданих у статті.

Розслідування

Рівненщина

Волинь

Консультації

в Україні та світі

вгору