РОЗСЛІДУВАННЯ

Дитсадкова корупція і брехня про безкоштовну дошкільну освіту: скільки збирають з батьків у Рівному (ФОТО, ВІДЕО)

20.09.2013, 16:15      Олеся Ланцман, Володимир Торбіч, ІА «Рівненське агентство журналістських розслідувань»      Переглядів: 23816

Немає коштів, тому батьки «мають» нести в садочок свої, інакше садки не працюватимуть - міф, який згодовують батькам, щоб частину фінансування перекласти на їхні плечі. Ілюстративне фото з infomisto.com

500 гривень вступного внеску в дитсадки Рівного пропонують батькам завідуючі дошкільних навчальних закладів (ДНЗ). Офіційна позиція: можна платити або не платити. Але перевірка ЧЕТВЕРТОЇ ВЛАДИ показує, що відбувається по суті вимагання коштів через психологічний тиск на батьків. До того ж міська влада свідомо переклала свої обов’язки на батьківські плечі.

Ви маєте сплатити «благодійний» внесок

 

автор карикатури Віктор Голуб

– На батьківських зборах сказали: «Обов’язково заплатити благодійний внесок – 500 гривень», – розповідає рівнянка Оксана, мати трирічної Ганнусі. – Я потім ходила до завідуючої перепитувала: «А обов’язково платити, може можна не платити, чи можна менше платити?». Вона каже: «Ні, ні, ні! Менше не можна, тільки так, і все». А коли чоловік пішов, то йому сказали, що це не обов’язково, що можна замість 500 гривень купити матрацик дитячий, ковдрочку, три комплекти постільної білизни та інше.

Вимагаючи обов’язкову сплату коштів, надання послуг чи товарів, завідуючі наголошують, що це благодійність. Однак Закон України «Про благодійну діяльність і благодійні організації» визначає благодійність по іншому:

Благодійник – дієздатна фізична особа або юридична особа приватного права (у тому числі благодійна організація), яка добровільно здійснює один чи декілька видів благодійної діяльності.

Отже якщо відсутня добровільність і внесок здійснюється шляхом психологічного тиску і примусу (зокрема, через створення осуду – «чого всі мають платити, а ви ні», «всіх влаштовує, а вас не влаштовує», «я скажу іншим батькам, що ви відмовляєтесь платити», «батьки вирішили, що треба платити стільки») тоді відбувається підміна понять.

Що таке психологічний тиск розповів ще у 2009 році рівненський лікар-психіатр і сімейний консультант Василь Галябар:

– Якщо ви змушуєте мене з’їсти шоколадку, а я люблю шоколад, то це не психологічний тиск, це мені послуга. Але якщо я люблю, наприклад, солоні огірочки, а ви мені даєте шоколадку і кажете їж, то це вже тиск. Тиск виникає тоді, коли ми робимо людині пропозиції, які не відповідають її потребам.

Тепер ви мене запитаєте, а чого ж я маю їсти ту шоколадку, якщо я її не люблю? А як я можу її не з’їсти, якщо від цього залежить ваше ставлення до мене. Наприклад, ви можете вплинути на мою кар’єру, на мою зарплату, на благополуччя моїх рідних… І от я заради того, щоб до мене гарно ставилися, я візьму цю шоколадку, якої не люблю. Оця ситуація вже називається психологічним тиском. На сучасній мові – маніпулювання.

Можете послуги надати

ілюстративне фото з metylan.ua

– Коли старший пішов у садок – [вступний] благодійний внесок платила повністю, тоді це було – 200 гривень, – розповідає рівнянка Сніжана, мати двох синів. – А коли вже малий пішов – для всіх було 500 гривень, а для нас – 350.

Чоловік рівнянки Оксани розповів як він ходив до завідуючої дитсадка, щоб дізнатися чи обов’язково молодій сім’ї платити ці кошти.

Завідуюча: – Коли ви здавали заяву?

Батько:Ну, треба було до певного терміну дати заяву, то я надав. Заяву, копію про народження.

Благодійний внесок.

– А скільки там треба платити?

– П’ятсот.

– Можна, наприклад, 200 гривень. Бо зараз немає…

Ну, можете якимись роботами допомогти. Бачите, на ваші гроші ми наймаємо людей…

– А чим можна допомогти?

Ну, бачите, щось робити м-м-м-м…(думає – авт.) Маємо плитку там ложити, там стелі, там потік дах. Ми маємо найняти людей, щоб зробити оце все…

– То це [благодійний внесок] на ремонт?

На ремонт, на придбання… постелі… Ви вже не купляєте нічого. Вашій дитині треба три комплекти постелі, треба матрацик, треба подушечка, одіяльце, треба ліжечко. От ви вже нічого не купляєте, абсолютно. Приходите так як є, а все вже тут ми забезпечуємо вашій дитині.

Бачачи наполегливість батька, завідуюча м᾽якшає:

– Якщо немає грошей, то значить немає. Не можу присилувати вас, що ви маєте заплатити… Але ми говоримо з батьками… У нас були збори, голова піклувальної ради пояснювала на перших зборах…

– Я розумію що потрібно, але мені розказували батьки, що в інших садочках менший [внесок], а тут велика сума.

У нас теж було 300, потім 450, а потім вже 500 гривень – піклувальна рада так вирішила…

– Але це [якщо не заплатити благодійні внески] не вплине на те чи візьмуть дитину в садок?

Звичайно не вплине. Ви вже записані, ви вже є в групі…

– А, ну, то все тоді…

Але, просто говоримо про те що на утримання дитини бюджетних асигнувань немає: на хозтовари, на мийний засіб, на оце все, на аптечні препарати – нічого фактично немає. Заробітна плата, комунальні послуги, а нам треба щоб підготувати групи. Обов’язково має бути відремонтовано, тому що є акт прийомки… Якщо група не відремонтована – вона не буде відкрита. Якщо пральня не відремонтована, кухня – санстанція не дасть дозволу… Та там такі вимоги, ніхто не дивиться, чи є гроші, чи немає – не відкривають садочок і все…

Як альтернативу внеску, завідуюча надала батьку такий список, але сказала, що купити це все може бути ще дорожче:

Завідуюча: записок не писала, батька не приймала

Журналіст ЧЕТВЕРТОЇ ВЛАДИ вирішила поспілкуватися з цією завідуючою, щоб почути її позицію.

Телефонуємо у дитсадок. Кажемо, що вивчаємо тему вступу дитини у дитсадки, і все що з цим пов’язано. Пані на іншому боці слухавки підтвердила, що вона завідуюча, але сказала, що зараз вона у відпустці, а на роботу прийшла тому що в закладі ремонт. Однак запевнила, що до обіду буде на місці, і можна буде з нею поспілкуватися.

Коли журналіст прийшла в садок, завідуючої на місці не було. Її терміново кудись викликали.

– Мабуть, в управління, – припустила пані, яку зустріла в коридорі.

На другий день зранку в садочку слухавки ніхто не брав. Коли прийшли на місце, в садку сказали, що завідуюча буде десь через годину. Через годину сказали, що вона знову зайнята, тому коли буде невідомо – вона ж у відпустці.

Припускаючи, що завідуюча просто уникає небажаної теми розмови, журналіст передала через завгоспа садка, що ми маємо інформацію про вимагання вступної плати з батьків.

Через годину завідуюча зателефонувала сама.

Перше її питання: – А хто з батьків звернувся?

Журналіст зазначила, що має право не розкривати джерела. Після чого завідуюча ДНЗ №50 «Яблунька» Людмила Войтович довго допитувалася чи то офіційна письмова скарга, і чому батьки звернулися саме до нас.

А на питання: «Чи правда те, про що кажуть батьки?», відповіла:

– Я вам скажу, надайте офіційний запит і я вам письмово відповім. Можу тільки сказати, що це неправда. Завідувачка не приймала батьків сама в кабінеті. В нас був прийом, на якому було присутні п’ятеро людей-членів піклувальної ради, завідувачка, і саме вони приймали документи у батьків.

– А що Ви можете сказати про примусові благодійні внески?

– Ви розумієте, що благодійні внески, то і є благодійні внески: хочуть батьки – вони перераховують їх на рахунок управління освіти. Можуть перерахувати і 10, і 20 гривень, а можуть і зовсім не перерахувати, якщо не мають. І ніколи ніхто в нашому садочку не примушував людей, навіть не було такого, як говорить ваш тато (хоч журналіст і не уточнювала, хто з батьків звернувся – авт.) – нав’язливо, не нав’язливо.

– Але в нас є свідчення: якщо батьки не платитимуть отой внесок, то тоді вони самі повинні купувати в садок для своєї дитини одіяльце, матрацик і таке інше. 

– Що за єрунда?

– В нас є копія списку, за свідченням батьків написаного саме завідуючою закладу, що треба купити, починаючи з горщика, і закінчуючи ліжечком.

– В вас є така записка?

– Так, є.

– Інформацію перекручують на порожньому місці. Надайте мені офіційний запит, і я надам вам письмову відповідь. І вже нічого ви… Ото що є написано, той й є. Я категорично говорю вам про те, що ніколи в своєму житті я ніяких записок нікому не писала. Про таке навіть мови не може бути. Можливо, мама собі записала (тепер вже не тато, а мама? – ред.). Але я записок не писала, запевняю вас.

– А хто взагалі вирішує суму благодійного внеску, у вашому дитячому садку?

– Ви розумієте слово благодійність?

– Авжеж. Але чому саме 500 гривень?

– Я ж кажу ті 10 гривень, ті 20 гривень перерахують на рахунок управління, дехто взагалі не перерахує ні копійки, ну й що? Це благодійність, це бажання батьків: хто хоче, той допомагає. Стаття 38 Закону України «Про дошкільну освіту» говорить, що батьки мають право допомагати дошкільному навчальному закладу. Це їх рішення, це не бюджетні кошти, не мої, не ваші – це батьківські кошти, що вони захочуть, те вони і придбають своїм дітям.

Особисто зустрітися завідувачка не погодилась. Можливо, ЧЕТВЕРТА ВЛАДА і повірила б Ларисі Войтович, якби не надавала батьку, який ходив до завідуючої, редакційного диктофону. А чий саме почерк на записці, сподіваємось, розбереться комісія управління освіти. Ось також зворотня сторона цієї записки, за цими даними можна з᾽ясувати, з якого дитсадка походить цей клаптик паперу.

Цілу низку подяк і грамот виставлено на сайті infomisto.com стосовно завідуючої ДНЗ №50. Мабуть, рамки з натурального дуба придбані за власний кошт завідуючої, адже не могли ж батьки за свої внески купувати досить недешеві рамки

В Рівному платять від 500 до 5 тисяч

Запитуємо (в липні цього року) знайомих через соцмережі, чи зіштовхувався хтось із вимаганням коштів при прийомі дитини у дитсадок.

Рівнянин, 36 років:

– Я грошей не давав. Зареєструвався в електронній черзі через сайт. Поки що чекаю!

Наскільки мені відомо, всі мамочки поплатили по 500 гривень за дитину на рахунок громадської організації.

Ходила дружина, написала заяву, дали папірець з рахунком, сказали цифру 500. Заяву написали, рахунок не оплатили, на сайті зареєструвався, а далі буде видно.

Я чисто математично вирахував що в групі 30 дітей, а в моєму районі навіть стільки місцевих [з дітьми такого віку] немає.

Мамочкам казав: Чого не реєструєтесь на сайті?: «мороз»... одним словом «тьоткі».

Скажу тобі, що і моя дружина мене не розуміє на всі 100%.

Рівнянка, 36 років

– З мене особисто не просили грошей. Просили допомогти меблями чи оргтехнікою. Зупинились на комп’ютері, який я купила і подарувала садку. Знаю батьків, які платили гроші при записі дитини в садок від 500 до 5 тисяч гривень.

Як влаштуватися в садок: журналістський експеримент

Для того, щоб особисто перевірити які умови при влаштуванні в рівненські дитсадки ставлять завідуючі, ЧЕТВЕРТА ВЛАДА провела журналістський експеримент.

Журналістка, за легендою, має маленьку дитину, яку хоче влаштувати в дитсадок. Її завдання побувати в трьох дитсадках, щоб дізнатися умови влаштування.

Дитсадки вибирались навмання на карті Рівного. Завідуючі двох з трьох дитсадків поспілкувалися із журналісткою під прикриттям. В Навчально-виховному комплексі №1 Рівненської міської ради у робочий час в коридорі за столом сиділа пані, можливо нянечка, яка розповіла, що завідувачка сьогодні приїхала з відрядження, втомлена, і сьогодні зустрітися не може.

Тому маємо два свідчення.

Про плату внеску взнаєте на лавочці, а садок – це задоволення… не дешеве

Перший ДНЗ – ясла-садок №56 комбінованого типу.

Представившись матір’ю дворічної дитини, питаю у завідуючої, що потрібно аби дитина наступного року потрапила у цей садок.

Завідуюча Тамара Онокало розповіла, що за новими правилами треба зареєструватися на сайті управління освіти Рівного – rosvita.rv.ua. Розповіла про процедуру реєстрації, які гуртки працюють в садку та скільки вони коштують, скільки коштує харчування дитини, а також про те як проводиться оплата за навчання (гуртки), харчування та благодійний внесок.

– Коли Ваша дитина поступить у садок, Ви офіційно підписуєте договір про те, що йдете в садок, підписуєте договір на гуртки. Ми надаємо квитанцію про сплату благодійного внеску, квитанцію за навчання і квитанцію за харчування.

– Благодійний внесок ви сплачуєте, коли вже зараховані в садок, коли ви вже є в списку – не наперед, в сенсі, я за плачу і поступлю, ні. Спочатку поступлю,сформується група, будуть батьківські збори, а потім вже оплата.

– А скільки становить благодійній внесок?

– Ви ще не поступаєте, ось через рік…

– Хотілося би знати заздалегідь.

– Ну, узнаєте… на лавочці і узнаєте.

– На лавочці… На лавочці багато чого кажуть.

– Ну, так нехай говорять. Тому я й не додаю туди інформації. Ось через рік, якщо ви поступите у цей садок…

Також завідуюча розповіла, що рішення [про суму] приймає батьківський комітет, і що він є абсолютно самодостатнім та вирішує все сам, а вона може тільки ідею подати.

– Держава фінансує дошкільному навчальному закладу тільки зарплату і комунальні витрати. Все інше, все що Ви бачите (показує на комп’ютер, мишу, сканер – авт.), все на благодійні внески.

Зауважила завідувачка і те, що ходити в садок, то не дешеве задоволення.

Однак, якщо вірити українському законодавству, як мінімум один рік в дитсадку перед школою – це не просто задоволення, а обов’язок.

В «елітному» дитсадку місць немає

В ДНЗ ясла-садок №3 завітали близько першої години дня. В кабінеті завідуючої нікого немає. Почувши голоси з іншого кабінету, журналістка зазирнула – кілька жінок сиділи, як здалося, за обіднім столом – і запитала завідуючу.

Через кілька хвилин вийшла висока пані років п`ятдесяти і запитала, що мені треба. Почувши, що я хочу влаштувати дитину до садка вона відразу відповіла, що місць немає:

– В мене групи переповнені, по тридцять дітей в групі. А скільки років дитині?

– Чотири рочки.

– Ні, в середній групі 30 дітей. Я ж кажу – групи переповнені. Так що, ні.

Під час нашої короткої бесіди ця пані запропонувала мені звернутися в інші садки, сама ж, вибачившись, повернулася до обіду.

На сайті управління освіти вказано, що проектна потужність цього садка – 120 дітей. А з відповіді на інформаційний запит управління освіти Рівного видно, що станом на 1 травня 2013 року в дитсадку зареєстровано 217 дітей.

Офіційна позиція: платять добровільно без визначеної суми

Запитуємо заступника міського голови Рівного Галину Кульчинську, яка курує гуманітарну сферу, як вона ставиться до такого способу збору коштів на дитсадки. Разом з Галиною Кульчинською при розмові присутня головний спеціаліст відділу дошкільної освіти Галина Ремизович.

– Як я бачу залучання вступних благодійних внесків: завідувачка надає батькам спецрахунок казначейства – будь ласка внесіть скільки можете і все, – каже заступник мера. – Вона не має право визначати суму, але зобов’язана звітувати за витрату цих коштів перед батьками. І все, іншого бути не може.

– Ви ж зрозумійте, кожна завідувачка хоче найкращого для свого садка, а держава на комунальні видатки садочків виділяє лише 0,4%, тобто 373 тисячі гривень на 33 заклади. Місто з бюджету розвитку додає 1 500 000 гривень. Але це замало, левова частина цих коштів йде на заробітну плату, тому керівники дошкільних навчальних закладів і змушенні звертатися до батьків, адже законом «Про дошкільну освіту» передбачено, що батьки можуть бути джерелами фінансування, але добровільно.

Галина Ремізович

Благодійні внески вносяться на добровільній основі без обумовлення конкретної суми на спецрахунок держказначейства, – намагається нас переконати Галина Ремизович. – Тому по цьому рахунку ми бачимо який садок, яку суму і на що витратив.

Зі звіту Галини Кульчинської, за 2012 рік матеріальних цінностей, придбаних за батьківські кошти у всіх рівненських дитсадках, офіційно поставлено на баланс закладів на суму 2 мільйони 300 тисяч гривень.

ЧЕТВЕРТА ВЛАДА припускає, що сума, яку здають батьки може бути вдвічі, а то й втричі більшою. Адже сюди не враховуються кошти, які батьківські комітети збирають з батьків на групу, на канцтовари, на приїзд різних цирків і театрів, на різноманітні подарунки до свят.

Нагадуємо, що міський голова Рівного неодноразово повторював, що він платить мільйони коштів міста (одного разу звучала цифра 6 мільйонів, іншого 11 мільйонів) за зобов’язаннями Кабінету міністрів України по зарплатах.

Це значить, що, за законом, зарплати багатьом бюджетникам має платити уряд. Але уряд не виконує свої зобов’язання і тому гроші, які мають іти на розвиток Рівного, на ремонт доріг, шкіл, дитсадків, міський голова Рівного віддає уряду для оплати урядових зобов’язань.

Отже гроші на ремонт і обладнання дитсадків є. Але їх забиратимуть у дитсадків доти, доки можна буде утримувати ці заклади за рахунок батьків. Таким чином влада постійно перекладатиме свої обов’язки на плечі батьків.

Як звітують

Вважатимемо, що головний спеціаліст відділу дошкільної освіти нас переконала і в дитсадках справді просять тільки про добровільну оплату невизначеної наперед суми :) Свідчення ж батьків, завідуючих та докази зібрані журналістами – то все вигадки ворогів міського голови Рівного (принаймні так стверджував міський голова під час скандалу у дитсадку №14).

Отже батьки здали кошти і згідно законодавства та й звичайної логіки (і офіційних висловлювань завідуючих) мають право знати, на що саме витрачається кожна їхня копійка.

За твердженням батьків, з якими ми спілкувалися, та за власними спостереженнями, у дитсадках зазвичай немає постіно вивішеного у загальнодоступному місці повного звіту про зібрані і витрачені кошти.

Деколи батьківські комітети груп звітуються усно на батьківських зборах, але переважно цей звіт не повний та й стосується, перш за все, витрат коштів, зібраних на групу (ці кошти зазвичай взагалі ніде не обліковуються).

В усіх установах керівники ДНЗ, з якими спілкувалася ЧЕТВЕРТА ВЛАДА, запевняли, що батьки будь-коли можуть ознайомитися зі звітом про витрати.

Ми також забажали побачити ці звіти. Надіслали запити в управління освіти. Але з’ясувалося, що належним чином складених по кожному дитсадку звітів для батьків немає.

Управлінці наразі підготували протягом місяця чотири такі звіти.

Детальніше про ці звіти читайте в додатку: Скільки коштів збирають рівненські дитсадки (№2, 14, 50, 56) і на що витрачають: звіти

Якщо коротко, то у цих звітах видно, що вони досить загальні.

Наприклад, один ДНЗ закупив у 2012 році пластикові вікна за 4 тисячі 543,75 грн/шт., а інший в тому ж році закупив вікна за 1 тисячу 611,50 грн/шт.

Чому така різниця - не зрозуміло, тому що ані площі вікон, ані фірми-виробника, ані профілю не вказано, хоча ми просили вказати усі технічні характеристики. Так само й за іншими пунктами.

Коли ми звернулися за уточненням до управління освіти, отримали відповідь:

«У видатковій накладній від 10.09.2012 року, за якою були прийняті матеріальні цінності (вікно металопластикове) ДНЗ ясла-садок № 14 художньо-естетичного напрямку не міститься інформації про його площу, матеріал з чого виготовлене, фірма-виробник, конфігурація та інші технічні характеристики, тому управління освіти не володіє такою інформацією».

Це все одно, що написати в звіті: автомобіль – 200 тисяч гривень. І ти здогадуйся чи це так дорого купили «Запорожець» чи так дешево «Mercedes-Benz S350 CDI BlueTEC».

На що витрачають батьківські кошти

Всупереч твердженню головного спеціаліста відділу дошкільної освіти, ЧЕТВЕРТА ВЛАДА з’ясувала, що в деяких садках керівники закладів надають батькам для сплати внеску рахунок казначейства, а в деяких – батьки платять на рахунок громадських організацій, створених на базі дошкільного навчального закладу.

Як розповіла голова громадської організації «Рівненський Пізнайко» Юлія Віннічук (за сумісництвом методист дошкільного навчального закладу ясла-садок №2 поглибленого інтелектуального розвитку), громадська організація створена у лютому 2011 року з ініціативи батьківської громади:

– Ви ж розумієте, що садок гроші брати з батьків не може, а кошти з бюджету на утримання садка не виділяють. Але є батьки, які мають можливість якось допомогти садку, тому батьки вирішили створити ГО, яка буде допомагати підтримувати заклад. Тобто гроші з ГО йдуть на придбання, на ремонт. Ось зараз йдуть ремонтні роботи, громадська організація закупила будівельні матеріали і передала садку.

– Тобто ця організація створена для фінансової допомоги садку?

– Так, створена саме для покращення матеріально-технічної бази закладу.

– Чому головою громадської організації обрано саме вас, працівника закладу?

– Чому я голова? Тому що батьки приходять і уходять, а робота в організації – це оформлення, підписи… Треба була людина, яка постійно буде цим займатися. Через те головою правління є я.

Ще пані Юлія зазначила, що на посаді голови правління вона працює на громадських засадах, тобто безоплатно.

– А хто визначає суму благодійного внеску?

– Батьківський комітет засідає, обговорює, і вже вони визначають межі благодійного внеску. А з тими батьками, діти котрих тільки поступають у садок, спілкується голова піклувальної ради – бо є голови батьківського комітету і голова піклувальної ради, людина, яка спілкується з завідуючою, і вони вирішують що дійсно потрібно закладу. І вже голова ради розповідає, що ось такі внески. Тобто не я, не завідуюча, а голова піклувальної ради. Так як закладу взагалі заборонено збирати якісь кошти. Ми можемо тільки запропонувати, але якщо батьки вирішать що ні, тоді ні.

– Наскільки той внесок є обов’язковим? Чи залежить від сплати внеску поступить дитина до садка чи ні?

– Ні, такого в нас немає, якщо мама приходить і каже, що не може сплатити, ну не може, так не може. Бувають батьки, які допомагають роботою.

– А можна побачити звіт громадської організації про сплату внесків, і на що витрачено ці кошти?

– Так (йде за звітом – авт.)

– Тобто будь-хто з батьків може звернутися до вас і ознайомитися зі звітом? Це не закрита інформація?

– Ні. Будь ласка.

Звіт на що витрачено кошти, якій мені показала пані Юлія, починався з 2011 року. Це такий журнал поділений на графи: «Дата», «Номер», «Назва організації» (якої сплачено), «Розрахунковий рахунок», «За що» та «Сума» до сплати.

Ось фото частини сторінок зошитів, в яких записано кому платять і за що та зразок акту прийому-передачі (фото збільшуються). Але відразу кидається в очі, що немає загального підсумкового звіту за рік, який ми можна було вивісити в доступному місці в кожній групі дитсадка.

 

 

В звітах і актах теж немає деталізації технічних характеристик товарів. Наприклад, пластикова вагонка – кількість квадратних метрів – загальна сума. Для прикладу, в магазині є пластикова вагонка за 10, а є за 80 гривень за квадратний метр, залежно від інших характеристик.

Це не факт, що всі зловживають, але факт, що це вже лазівка, яку можна використовувати для зловживання службовим становищем. А оскільки гроші не бюджетні, а детального звіту немає, то й ніхто не проконтролює.

А ось зошит про надходження благодійних внесків. З цього фото видно, що все ж базовою сумою є 500 гривень, але дехто платить 300 чи 350 і є одна сума в 250 гривень.

Наприклад, грошових надходжень за 2012 рік у громадській організації було 33 300 гривень.

– Це тільки вступні внески?

– Це не тільки вступні, це хтось з батьків, наприклад, має можливість та бажання допомогти, той допомагає. Але є й такі котрі відразу кажуть, що не можуть нічим допомогти, ну ні то й ні.

В ДНЗ №2 приблизно 430 дітей. Припустімо, що 20% батьків не платять (хоча вважаємо, що ця цифра сильно завищена). Виходить 344.

33 300 гривень поділити на 344 дітей. Виходить, що за кожну дитину (не рахуючи коштів, які збирають для групи, на свята, на цирки і театри і на харчування) батьки сплачують 96 гривень в рік.

Питаємо батьків цього дитсадка, скільки у 2012 році збирали в місяць на дитсадок і скільки збирали в кінці року на ремонт дитсадка.

20 гривень щомісяця = 200 гривень (без двох літніх місяців) + 100 гривень на ремонт в кінці року. Виходить по 300 гривень на дитину. Тепер додайте ще вступні внески, які платить кілька десятків батьків щороку з базовою сумою 500 гривень.

Виходить, що проходять через ГО (чи облікуються) громадською організацією заледве третина батьківських коштів.

Батьківський комітет не має права вирішувати за всіх: способи захисту 

Мирослава Примак, фото www.cvu.com.ua

– Змусити сплачувати будь-які кошти ніхто немає права, –говорить юрист Центру права рівненського Комітету виборців України Мирослава Примак. – Якщо таке відбувається, то треба писати заяви, звертатися в контролюючи органи.

– Заяву треба подавати на ім’я керівника закладу (або управління освіти) в двох екземплярах. Один екземпляр з відміткою про реєстрацію залишається у вас, другий в закладі. Або відправити заяву рекомендованим листом.

– Але у вас повинні бути докази того, що з вас вимагають гроші. Наприклад, якщо ви точно знаєте, що в цьому садку треба платити якійсь благодійні внески, приходьте не самі, а з кимось із знайомих, тобто в вас буде свідок.

Олександр Бурмагін. Фото зі сторінки юриста в соцмережі

– Можна також здійснювати аудіо запис на портативний диктофон чи телефон. В ідеалі навіть тримати його просто в руці, – додає медіа-юрист Інстируту розвитку регіональної преси Олександр Бурмагін. – Цей запис також може бути одним з доказів.

– Також можна звернутися в міліцію, до правоохоронних органів. І ця справа вже буде у них на контролі, – продовжує Мирослава Примак.

Тобто можливість боротися з цим є, з цим можна і треба боротися. Тому що поки ми самі будемо «йти на повідку» у таких керівників дитячих садків, систему псевдоблагодійних внесків не зламати.

За незаконну вимогу оплати за навчання у державних чи комунальних навчальних закладах також передбачено кримінальну відповідальність. Зокрема ч. 2 ст. 183 Кримінального кодексу України.

– Якщо ж кошти на потреби садочка вимагає батьківський комітет то, як варіант, ініціювати питання про розпуск такого комітету на загальних зборах батьків. Тому що батьківські рада може лише сприяти у вирішенні якихось питань, а не приймати рішення [зобов’язати когось платити].

Не бійтеся скаржитися: заступник мера

У 2009 році, досліджуючи примусові внески у школах Рівного ІА «Рівненське агентство журналістських розслідувань» замовило професійне соціологічне опитування рівнян.

Ось інформація з результатів цього дослідження:

Підстав думати, що ситуація щодо внесків у дитсадках кардинально відрізняється, у нас немає. Чому ж тоді переважна більшість батьків мовчить і не відстоює свої права? Чогось бояться?

– Це питання переляку, це надумані речі, це проблема в нас, батьки себе і свою дитину опускають на рівень якогось палеоліту, – каже заступник міського голови Рівного Галина Кульчинська. – А ви попробуйте, та напишіть заяву, дайте факти, я впевнена, ще більше б дмухали на дитину, тому що боялися б.

– В мене за роки роботи на цієї посаді було лише три випадки. Але людина приходить, розповідає, наприклад, ще в 2009 році прийшла жінка та каже про те, що завідувачка краде м’ясо з їдальні, що їх 19 осіб, які можуть це підтвердити. Я її запевняю, що завтра ж звільню цю завідуючу, але дайте мені офіційне письмове звернення. До сих пір я чекаю це звернення. Так і в інших випадках.

Ось мотивація до батьків, які бажають захистити свої права:

Публікація підготовлена під час програми стажування від ІРРП за підтримки програми У-Медіа Інтерньюз Нетворк


КОМЕНТАРІ

Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію, яку не встигли видалити чи пропустили адміністратори. Якщо у вас є докази, що наведені в коментарях факти не відповідають дійсності – звертайтесь на редакційну пошту з конкретними зауваженнями і коментарі будуть адміністровані. Разом з тим нагадуємо, що згідно із українським законодавством, ніхто не може бути притягнутий до відповідальності за оціночні судження.

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором

28.07.2015, 08:57 46.201.110.*** тато
не давати ніяких грошей.Батьки самі винні, це корупція.
16.07.2015, 15:25 46.201.10.*** Мама
Я влаштовувала цього року дитину у садок #56, то завідуюча Онокало напряму сказала оплатити внесок 1000 грн! Я була в шоці! А вона наголосила, що можете заплатити і менше, але всі проплати потім будуть у неї з прізвищами! Моя дитина була в електронній черзі у першій п`ятірці! В мене немає таких коштів, але думаю позичити, бо переживаю, що якщо не заплачу 1000 грн, то потім постраждає моя дитина! Вона ж завідуюча і має вплив на вихователів, то і будуть мою дитину цькувати! Коли я в інший день підходила і уточняла які документи приносити, то Онокало знов попередила, щоб я заплатила благодійний внесок 1000 грн. Влада змінилась, а корупція залишилась така сама! Чи має право вона вказувати мені суму, якщо моя дитина і так проходить по електронній черзі? Чи можна взагалі не платити той внесок?
23.05.2015, 14:22 176.241.153.*** Оля
Я вважаю, що питання батьківських внесків це особиста справа кожноі сім`і. Коли записувала свою дитину в садочок жодних розмов про будь-які внески від працівників садочка не було, Про державне фінансування навчальних закладів всім відомо... А так нам всім хочеться, щоб саме дороге чадо, яке в нас є, за нашоі відсутності перебувало в комфортних, здорових умовах, щоб освітній процес був на належному рівні і т.п.!!! Особисто я розумію, що без допомоги батьків це неможливо. Тому нічого страшного в залученні батьків до надання будь-якоі (матеріальноі чи фізичноі) допомоги я не вбачаю, за умови іі добровільністі та прозорості!!!
22.05.2015, 19:31 194.44.163.*** Іван
Дитина ще не пішла в садок а вже вимагають платити
06.10.2014, 18:48 213.174.12.*** Головний редактор
Світлано, звертайтеся в редакцію - ми висвітлемо цю проблему
20.09.2014, 12:24 188.230.96.*** Світлана
Все вірно, правдиво на 100%, але тільки з однієї сторони освітлено!!! Якщо журналістське розслідування, то влаштуйтесь під прикриттям працювати в садок - та розкажіть як там? Вихователю - хочеш розвивати та навчати дітей або наксерь, купи книжки, ігри, іграшки сама, або збирай! Няні - хочеш мити, дезенфікувати групу , то купи сама або збирай! ... А от є ще такі люди як медсестра, методист, логопед, психолог! Ви думаєте їм хтось щось забезпечує для роботи? Медик при прийомі обхідного листка з медогляду може попросити принести товаром - канцтоварами, медикаментами; Методист збирає з вихователів, щоб щось придбати в кабінет; логопед "приліпає" до поборів в логопедичній групі, а от з психологами по різному - є випадки, коли психологу вдалось до якихось внесків примазатись, та хоч щось перепаде, а переважно так, коли пів зарплати йде на закупи канцтоварів, розвивальних ігор, літературу, пресу - хочеш працювати, то маєш мати, а де візьмеш то твої проблеми!!! (((
06.06.2014, 09:05 46.118.160.*** Дмитрий
Коротко - если лох хочет платить, то пусть платит. Везде - в садике, школе, поликлинике, ГАИшнику и т.д.. На то он и лох
12.04.2014, 00:18 194.44.171.*** Оля
Я взвгалі в шоці ось дитина ходить другий рік у днз 27 то складається враження що наших дітей забезпечують тільки приміщеннями.Тому що все що в них купуємо ми батьки :концтовари,лампочки,унітази,столи.Навіть купували не так давно кастрюлі та посуд дітям!А тепер знову здавай на вікто.То в мене питання де благодійні кошти з кожної дити і про яке фінансування йдеться з УО?Вже набридло(((
15.11.2013, 15:48 91.124.39.*** гість люба
Кульчинській - риба гниє з голови Якби чиновники були чесними - на місцях би не зловживали. За "Батьківщину" обідно - засрали таку ідею недолугі місцеві політики-прилипали
14.11.2013, 17:16 77.222.153.*** сусідка
Садки -це тільки "квіточки"! А що робиться в гімназіях і ліцеях? Там не треба ліжечка-матрасики! Там треба платити за сучасну техніку для вчителів, підвісні стелі, дорогі меблі та за ... репетиторство! На уроках ж бо ніяк дитину не навчиш - треба персонально! Мій сусіда приходить з ліцею о 7-й вечора, бо після уроків ще займається в кабінетах з вчителями-репетиторами (7-10 доларів за годину!). Куди дивиться дирекція та управління? Це ж вже бюджетні грошики за світло, тепло і т.д.? Хто контролює якість уроків? Чому розумні діти попадають в такі умови, що їм треба репетиторство? Підростають внуки. Готуй, бабцю гроші, бо з таким підходом батькам буде тяжко заробити дітям на освіту.
13.11.2013, 03:11 193.238.96.*** педагог
З викладачів Вол-Волинськог педколеджу вимагають оплату на встановлення вікон по 100грн, з премії. Все під прикриттям профспілки. Мало того, що викладачі виконують обов`язки не пов`язані з навчальною діяльністю, то ще й прислуговують на обідах, годують директорів усіз ВНЗ 1-2 ст на що зібрали по 20грн з кожного викладача-добровільно-примусово. Списки незгодних оголошено на педраді головами предметних циклових комісій. Це Т. Сидорова та М. Сівак. Лише там працюють по 1 педагогу що не пішли на змову із Савельєвим. Спочатку люди платили за медогляд. Далі на вікна, далі на декаду предметної комісії по грн200, аможе й більше. А як же відрядження, що там гостям нема за що прохарчуватись? Тоді хай ідуть з освіти.
14.10.2013, 14:26 213.174.12.*** Володимир
Віталію. не один раз про це говорили і в публікаціях, і в блогах. Тільки, на жаль, закінчуючи не армією, а закінчуючи смертю і похованням на кладовищі. І поки люди толеруватимуть це - то ця система не зміниться. Чим більше буде незадоволених цією системою - тим швидше всі разом її зруйнуємо.
09.10.2013, 15:31 37.19.182.*** віталій
А чому Ви не піднімаєте питання що це ціла система, починаючи з дитячого садочка і закінчцючи армією....
05.10.2013, 23:41 95.135.219.*** незадоволена
для ІУКП миюче-чистяще, канцелярію, іграшки, посуду і т.д. закупляють батьки, а куди йдуть гроші, які збираються, для прикладу, в фонд групи "окутано тайной" і відповіді на це "вихователька", яка займається "збиранням-обдиранням" надати не може. то варто їх туди здавати? мо просто викинути? я не проти здавати, коли буду знати на що мої кошти використовуються, що вони йдуть саме для покращення умов для моєї дитини. а в іншому випадку "що занадто - то не здорово".
03.10.2013, 14:58 213.159.240.*** Алекс
Я считаю вообще, что садики должны быть платными для всех, исключение - реально малообеспеченные люди. Все должно быть качественно. Бесплатно - только в мышеловке. Нужно узаконить официальные платежи и все. А не фигню писать про то что в садике можно обойтись без моющих, ремонта и канцтоваров. Это жлобство. В текущей ситуации по другому нельзя, только так. Другое дело - взятка "на лапу" за зачисление, это уже другой разговор. А если средства тратяться по назначению - на детей, то я только ЗА!
29.09.2013, 03:05 194.44.93.*** Ірина
а мені сподобалась стаття!Молодець Ви,Володимир!Браво!Це наразі болюче питання.Три роки назад здавала я дитину в ДНЗ№50 і не було на той момент можливості в менен внести внесок,але й місця теж сказали-немає.Тільки перезайняла гроші-і місце знайшлось.Тільки чогось не на квитанцію оплачувала,а на руки завхозу...Чому ж це так?І досі не знаю.А вікна,стільці і все ін.-це все примусово за батьківські кошти.Тільки прикро ,що здаєш,а суттєво нічого не покращується.Територія як була занедбаною,так і є зараз.Трава по пояс ціле літо...Ворота відкриті навстіж,заходь і виходь!А на майданчиках немає жодної нормальної качелі і гірки...це напевно залишили на слідуючий побор і вимагання.Правильно робите,що висвітлюєте це все.Але пройдіться і по інших садках,там ситуація не краща.Але підготовку до школи дають в сотні разів кращу,чим в ДНЗ50.І можуть інші навчити!А в 50-му ніяк!На низькому рівні садок!
26.09.2013, 19:08 77.123.2.*** АЛІНА
ТВІЙ БРЕДОВИЙ МАТЕРІАЛ І ЧИТАТИ НЕ ВАРТО ПОПІАРСЯ НА ЧОМУСЬ ІНШОМУ
26.09.2013, 01:09 213.174.12.*** Володимир Торбіч
Я так розумію, що це організований одобрямс (попередні 5 коментарів) від якогось дитсадка, навіть не зрозуміло від якого :) Бо в матеріалі не про один дитсадок а про всю систему і взято наабум кілька дитсадків для прикладу + ті садки звідки свідчили батьки. Судячи з коментарів, ці люди навіть не читали матеріалу :))
25.09.2013, 20:05 62.205.141.*** Юрій
ото вже й сільські журналюги)
25.09.2013, 18:29 77.123.2.*** соня
Це один з найкращих садків міста . А цей писака не зробив і сотої долі того що зробив колектив цього садка для малюків . Садок дуже затишний і комфортний для дітей і колектив творчий і професійний . І навчання дітей відбувається на високому рівні . Сто № підтримки цьму закладу і його керівнику . Ганьба писакам з диктофонами .
25.09.2013, 06:09 37.19.252.*** ІУКП
Дуже образливо читати цей "брєд". І у мене є питання до автора цієї статті - коли ви вели дитину до дитсадка ви поцікавились,чи є там миюче, мило та речі першої необхідності. І загалом це проблема не завідучої, не вихователів, ні батьків - ЦЕ ПРОБЛЕМА НАШОЇ ДЕРЖАВИ!!!
24.09.2013, 22:11 77.123.64.*** valia
Провокація!!! Воджу в садок дитину 2 рік... за ці 2 роки по всьому садку поставлені нові вікна, відремонтовано музичний зал( це далеко не всі добрі справи )! А Людмила Степанівна чесна та благородна людина, котра і копійчини чужої в кишеню не покладе! А стаття ваша наклеп!
24.09.2013, 21:17 37.54.201.*** Світлана
Дуже добре було б, щоб ці журналісти розбирались в зовсім інших місцях - наприклад: які кошти і скільки виділяє держава і ЧОМУ вона не забезпечує так, як потрібно. А якщо хороші батьки, то для повного перебування дитини вони забезпечать всім необхідним. Тому, що все те, що було 20 років назад вже давно пішло "прахом". СОРОМ цьому розслідуванню!!!!
23.09.2013, 20:31 5.1.6.*** Максим
А ще б журналістам не завадило провести розслідування, хто саме вступає до спеціалізованих садочків. Наприклад, є такий садочок для дітей з вадами зору №35. Більш як 70% дітей в цей садочок вступають за фіктивними довідками. Займають місця дітей, що дійсно потребують лікування. Теж цікаве питання, але більш складніше, бо тут окрім освітнянської мафії, треба ще здолати медичну мафію, що значно складніше.
23.09.2013, 14:34 91.124.130.*** 2ААМ
тож просила ваша давня знайома того воза просунути по Україні.а ви відмовились...ось і прийшлось анонсувати новоспечений сайт.попіаритись за рахунок дітей.а коли дійшло до того що треба щось робити-на дзвінки не відповідає і не відзвонюється. За ті пАкращення батьки їй дуже "вдячні".
22.09.2013, 08:50 193.41.186.*** владек
в 2010 році я платив за прийом дитини в дитсадок 800 гривень так що 500 які платять зараз це ще нічого
22.09.2013, 02:46 213.174.12.*** Володимир
Ілона, батьки самі виставляють себе дурнями, коли платять і не контролюють ці платежі.
22.09.2013, 02:45 213.174.12.*** Володимир
Елена. Своєю позицією ви теж не піднімете всі галузі, де треба платити - пологовий, дитсадок, школа, позашкільні, ВНЗ і т.д. А коли я намагаюсь домогтися чіткого і відкритого звітування, то мені кажуть - не плати. Що це не як спосіб заробляння на батьках? А може ви зберете всіх незадоволених та зумсите виділяти не такі великі для міста кошти хоча б на ремонти дитсадків? Чи в СРСР такого не вчили, а за 20 років теж не навчились відстоювати свої права? Я за те, щоб дитсадки залучали кошти благодійників, але щоб це було: 1) справжня компанія залучення коштів - можна повчитись фандрейзингу, чи навіть управлінню освіти найняти такого спеціаліста (а не шантажу і вибивання, як зараз, що навіть з батьків дітей-інвалідів витрушують). 2) Щоб обовязково була сувора звітність, а всі звіти були у публічному доступі.
21.09.2013, 09:51 37.52.100.*** Ілона
кажуть скаржитись, але в кінці ті ж журналісти отримають благодійний внесок чи получать по шапці все перекрутять і виставлять батьків дурнями.......І ЦЕ ФАКТ
20.09.2013, 18:56 159.224.223.*** Елена
1. вопрос контроля - правильный. 2. просить неимущих поработать - а почему нет, ведь эта плитка или покраска лавочек для ребёнка 3. а не сдавать - значит, быть ребёнку в ужасных условиях. Я понимаю, что яркая журналистская работа - записать на диктофон или сохранить клочок бумаги. А изучить вопрос, что не финансируется ничего, кроме зп и коммуналки не просто написав, что это недодало правительство, а глубоко увидеть последствия своей "полезной" работы по отказу от платежей? Ну откажутся платить все, вы, журналисты как обеспечите покупку хлорки? Правительство нагнёте? Извините, но поверхностность убивает. Должны, должны, должны... Да, должны, только мама с папой подоходного в месяц дай бог правительству 300 грн заплатили на всё (на медицину, образование, милицию...) Да еще и чиновники воруют из этих 300 на всех уровнях. Поэтому акценты ставит надо так - платить, но установить требования по отчетности и публичность. Ведь бюджет гос-ва своей писаниной вы не наполните. А страна больна
20.09.2013, 17:05 188.191.33.*** Ольга
Це все дуже добре. Але реально коли в групах нема коциків, старі вікна з яких сифонить холодне повітря, кому жалітись, хто подбає про наших дітей. В них одна відповідь-нема фінансування. Або встановлюйте самі вікна, або лікуйте дитині вічні простуди.
20.09.2013, 16:56 213.174.12.*** Володимир
Сайт ВСЕ висвітлив конфлікт у 14 дитсадку стосовно відсутності звітності за додаткові послуги. Це ж дослідження щодо вступних внесків, які вимагають/просять з батьків - більш гробальне, а не лише стосовно дитсадка. Хоча тема звітності тут теж зачеплена.
20.09.2013, 16:31 178.213.172.*** ААМ
Коротше сайт Все був вже підняв цю тему, а віз і нині там!!

Розслідування

Рівненщина

Волинь

Консультації

в Україні та світі

вгору