РОЗСЛІДУВАННЯ

Як в Острозі процвітає схема державного паспортного шахрайства: розслідування

09.03.2015, 11:40      ІА «Рівненське агентство журналістських розслідувань»      Переглядів: 6601

За реєстрацію та зняття з реєстрації у відділеннях ДМС Рівненщини стягують по 25 гривень на користь фірми-присоски.

В Україні роками діє державне підприємство ДП «Документ» - фірма-клон і «комерційний відділ»  Державної міграційної служби. Дублюючи послуги державної структури, підприємство паразитує на довірливих громадянах, здираючи з них непередбачені законами платежі. Обдурювати людей підприємству систематично допомагає Державна міграційна служба.

Журналісти «Четвертої влади» неодноразово проводили розслідування на цю тему у Рівному. Цього разу перевіряли Острозький районний сектор Державної міграційної служби.

25 гривень за послуги «паспортного столу», які мають бути безкоштовними

У Острозькому секторі Державної міграційної служби (паспортного столу), що знаходиться за адресою  м. Острог, вулиця Луцька 1,  робота у буквальному сенсі «кипить». У коридорі, який паспортний стіл ділить з архівом, більше десятка людей слухняно чекають в черзі.

На вікні сидить пухнастий кіт, а в коридорі тиша. Здавалося б, ідеальний паспортний стіл: зразки всіх документів на столі, стіни обвішані інформацією про послуги, є й витяги із законодавства, люди в коридорі, не зважаючи на довгу чергу, терпляче чекають і не нарікають.

Щоб дізнатися, чи дійсно працівники цього паспортного належним чином виконують свої обов`язки, спочатку журналістка «Четвертої влади» йде у відділення як звичайна громадянка, щоб знятися з реєстрації. Не афішує своєї професії.

 

Журналістка «Четвертої влади» Анна Калаур перевірила, як порушують право острожан на безкоштовні та копійчані послуги ДМС

З коридору Державної міграційної служби можна потрапити у два кабінети - один з ім`ям керівника на вивісці:

в іншому, судячи з вивіски на дверях, мав би працювати головний спеціаліст Острозького районного сектору УДМС Бутріна Світлана Болеславівна та Лавренюк Віталій Григорович.

Журналістка заходить в другий кабінет. Вкінці кабінету сидить молодий чоловік (на його одязі не видно бейджика чи поруч з ним таблички). З кабінету ведуть двері до ще одного кабінету - в ньому працює жінка. Чоловік просить показати  паспорт із реєстрацією. Спілкуємося про процедуру отримання зняття з реєстрації.

- А скільки коштуватиме така послуга?

- 25 гривень. 

- За що треба платити ці гроші?

- За послуги паспортного столу. 

- А це обов’язково?

 - Так. Обов’язково для всіх.

(Склалося враження, що відповідав на ці питання працівник неохоче, не зважаючи на те, що кожен громадянин мав би цікавитися за що він платить гроші - авт).

У коридорі в цей час сидять дві жінки, які заходили до цього ж кабінету перед журналісткою. 

Заходить чоловік, звертається до однієї з них - Оксани (ім`я змінено на прохання жінки - авт.). Далі  діалог:

- Ну що там?

- Та помилок наробила у заяві. Вже другий раз її заповнюю. Сходи в банк, оплати квитанції…

- На гроші…А, ще ж комісія...тільки на дорогу осталось.

- Ото треба було менше біляші купляти!

-  Іди вже!

Представляюсь журналістом «Четвертої влади» і запитую у жінки:

- Скажіть, будь ласка, а за що ви платите гроші і скільки?

- Хочу прописатися, 25 гривень.

- А ви цікавилися, за що ви платите?  

- Ні, ну, напевно, за їхню роботу. А що, можна не платити?  

- За законом ця послуга безкоштовна (показую жінці скрін із сайту ДМС де це зазначено) 

- Капєц. (махає головою) 

Старша жінка, що сидить біля мене нарікає: 

- А що у нас зараз безкоштовно? Всюди треба платити! Всюди хабарі, бо без них тобі нічого не зроблять.

Звертаюся до Оксани: 

- Ви можете зареєструватися безкоштовно, спробуйте.

- Ай ні… Я не місцева, потім будуть проблеми. Знаєте, мені б чим швидше звідси піти, але наступного разу буду знати.

Жінка показує квитанцію:

Старша жінка  просить показати де написано, що послуга реєстрації безкоштовна і після тривалих запевнень журналіста, що їй нічого не загрожує, розповідає, що також платила. Жінка боязко показує чек, де вказано, що вона оплатила послуги ДП «Документ», просить, щоб я  сфотографувала так, щоб не було видно, хто платив:

 

- Ви знаєте,  що це за підприємство, якому ви подарували гроші?  

Махає головою, що ні…

Протягом тижня журналістка опитала більше двадцяти громадян, які користувалися послугами підприємств, які функціонують у цьому приміщенні. За словами всіх, хто отримував послуги «реєстрація/ зняття з реєстрації», вони сплачували 25 гривень за.. «послуги паспортного столу»…

Лише один чоловік знав, що у будівлі Острозького відділення ДМС функціонує ДП «Документ», але його відповідь на запитання, чому він платив гроші цьому підприємству, була наступною: «25 гривень - це не така вже й велика сума, а ми поспішали». 

З довірливих громадян у відділах ДМС здирають непередбачені 25 гривень 

До речі, на стендах в Острозькому паспортному не було знайдено інформації про вартість таких послуг як «реєстрація» та «зняття з реєстрації».

Натомість цю інформацію можна знайти на сайті Державної міграційної служби. Реєстрація місця проживання особи коштує 85 копійок, зняття з реєстрації - безкоштовно.

Наступного дня приходжу сюди, але цього разу представляюсь журналістом.

Одразу запитую у працівника, за що і кому люди платять  25 гривень. Цього разу  молодий чоловік повідомляє, що він - працівник  підприємства «Документ» Колосінський Віктор Володиирович, яке «зареєстроване тут».

Також розповідає, що ці гроші сплачують саме за послуги цієї установи. Тоді я запитую де можна побачити вивіску  підприємства (якої немає), акцентую увагу на тому, що у нього немає бейджика і люди не знають до кого йдуть. Але розмова не клеїться,  він мовчить, на прохання прокоментувати ситуацію відправляє мене до керівництва, вживає фразу: «я ж вам пояснюю», або «посилає» мене з моїми питаннями: «на шістнадцяте липня» (очевидно, на вулицю 16 липня у Рівному, де знаходиться обласний відділ ДМС і обласний відділ ДП «Документ», який працює під вивіскою «Паспортний сервіс» – авт.).

Зрештою жінка із сусіднього кабінету не витримує і заступається за нього: «Знаєте, ви такі питання задавайте керівництву. Начальника зараз немає, але він скоро буде. Це у сусідньому кабінеті».

Через тиждень після візиту до Острозького сектору УДМС, коли ми зателефонували до рівненської філії ДП «Документ»,  працівниця підприємства каже, що у  їхнього острозького представника тоді були всі документи, бейджик і вивіска на дверях, які підтверджували, що фірма функціонує в будівлі законно.

Аякже. Нагадуємо, як виглядає ця так-звана вивіска на дверях, за якими фактично змушують сплачувати для ДП «Документ».

Місцева мешканка, студентка «Острозької академії» (погодилася спілкуватися лише з гарантією анонімності, адже за її словами, її і батьків тут усі знають і вона не хоче проблем - авт.) розповідає, що у 2014 році зверталася до острозького паспортного столу , щоб здійснити дві послуги: «Зняття реєстрації в будинку та реєстрація в квартирі»,- і сплачувала по 25 гривень за кожну послугу та держмито 0,85 грн. Дівчина розказала, що не цікавилася, за що платить 50 гривень, а приймали її у другому кабінеті: «в якому сам сидить молодий чоловік, який трошки по-хамськи себе вів» - саме з ним розмовляла і журналістка «Четвертої влади».

«Це не тільки у нас!», - керівник Острозького паспортного столу

Завідувач острозького «паспортного столу» Микола Василюк каже, що сплачувати 25 гривень за послуги реєстрації та зняття з реєстрації не обов’язково, а в кабінеті, в якому мені надавали послуги, знаходиться працівник ДП «Документ». Далі відбувалася така розмова: 

- Я спеціально перепитала багато людей і ніхто з них не знає, що тут працює «Документ». У цієї людини немає бейджика, на дверях кабінету немає вивіски на його ім`я.  Чому?

- Ну там у нас тримається одне місце на «Документ», він у нас офіційно робить, є документи, це державне підприємство.

- Але коли я прийшла сюди і запитала, куди йти, щоб таку послугу отримати, мене відправили саме до нього. 

- Чого до нього? Якщо до нього можете не приходити. Можете до нашого працівника.

- А люди всі йдуть до нього. Тільки переді мною було кілька людей

 - Не всі.. 

- Але люди цього не знають.

 - У нас є підприємство «Документ». Яке зарегістріроване... 

- Але людей не ставлять до відома. 

- Ставлять до відома. Як це так не ставлять?... 

- Власне серед тих, кого опитувала я, це більше двадцяти громадян, нікого не попереджували. 

- Не всіх… Є деякі люди, які приходять до мене, і я ніколи цієї квитанції не даю. Ну.. вони орендують там і надають послуги. Людина пише заяву тоді, згідно цієї послуги там є розроблені тарифи, які сплачують.

- Як ви ставитесь до того, що у вашому паспортному столі таке відбувається, що люди не знають правди? 

- Це не тільки у нас! 

- Я знаю, що це всюди відбувається. 

- Це якщо державі не буде потрібно цього, то не буде цього значить.

15 метрів коридору та сходів за 450 гривень

Договірні домовленості, про які  нам повідомив завідувач острозького «паспортного столу», дійсно існують. Згідно з договором оренди № 22 від 22 жовтня 2014 року,  ДП «Документ» орендує у рівненського квартирно-експлуатаційного відділу приміщення за адресою м. Острог, вул. Луцька 1, площею 15 м.кв. з 22.10.14 по 21.10.17, з орендною платою 450 грн. на місяць.

Договір укладався 22 жовтня 2014 року, за 2 місяці до того, як ми звернулися із запитом про це до ДП «Документ».

Схожа ситуація була минулого разу, коли ЧЕТВЕРТА ВЛАДА з`ясовувала, на яких підставах працівники фірми-присоски надають послуги у приміщенні рівненського міського паспортного столу. Тоді надіслані нам копії договору оренди, були також укладені за 2 місяці до того, як ми звернулися.

В ДП «Документі» також повідомили, що крім цього договору, інших немає.

Також звертає увагу, опис яких саме приміщень потрапив до договору. Нагадуємо, що представник ДП «Документ» надавав послуги в кабінеті, а не коридорі чи сходниковій клітині.

Сотні тисяч заробітку на довірливих острожанах

На жаль, ні рівненська філія ДП «Документ», ні центральний офіс підприємства не надали нам інформації про те, скільки громадян скористалося їхніми послугами в Острозькому районі. В рівненській філії повідомили, що, оскільки вони не є юридичною особою, то не володіють цією інформацією. В центральному офісі наш запит наразі проігнорували.

За інформацією, яку надав «Четвертій владі» Острозький сектор УДМС,  за 2013 рік острозький «паспортний стіл» надав послугу реєстрації 1793-м особам, а 1160-х було знято з реєстрації. За одинадцять місяців 2014-го року було зареєстровано 1623 особи та знято з реєстрації 997 людей.

Якщо припустити, що всі ці послуги у приміщенні острозького сектору міграційної служби надавали працівники ДП «Документ» і майже кожного разу людина сплачувала 25 гривень за роботу цієї фірми, то отримаємо - понад 70 тисяч гривень за 2013-й рік та близько 65 тисяч за 11 місяців 2014-го року.

Саме стільки, у такому випадку,  могло заробило на довірливих острожанах державне підприємство «Документ».  І це при тому, що в Острозі надає послуги лише один працівник цієї фірми. Тут варто згадати слова чоловіка, який на запитання, чому і за що він платить 25 грн. відповів: «25 гривень - це не багато. Легше заплатити, ніж сваритися».

Нагадуємо, подібна схема діяла у Рівненському міському відділі ДМС. За роки своєї діяльності тільки рівненська філія державного підприємства «Документ» «заробила» таким же чином на рівнянах мільйони гривень.

Під час роботи над цією публікацією, у листопаді 2014 року, журналісти повторно навідалися і в рівненський міський відділ ДМС. Наразі подібних порушень не зафіксували. ЧЕТВЕРТА ВЛАДА звернеться до правоохоронних органів з проханням проаналізувати порушення Острозького паспортного столу і притягнути винних до відповідальності.

Над публікацією працювали Анна Калаур, Антоніна Торбіч

_____________________________________________________________

Публікація підготовлена в межах тренінгового проекту журналістських розслідувань за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні. Погляди учасників проекту не обов`язково збігаються з офіційною позицією уряду США.


КОМЕНТАРІ

Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію, яку не встигли видалити чи пропустили адміністратори. Якщо у вас є докази, що наведені в коментарях факти не відповідають дійсності – звертайтесь на редакційну пошту з конкретними зауваженнями і коментарі будуть адміністровані. Разом з тим нагадуємо, що згідно із українським законодавством, ніхто не може бути притягнутий до відповідальності за оціночні судження.

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором

23.03.2015, 16:28 95.135.38.*** Мерзость
Ого скільки незадоволених журналістами в коментах! Мабуть зачепило їх добряче! Журналістам - респект за принциповість. Людям - ганьба за наївність! Навіть якщо це 25 грн. чи навіть 50 копійок. Ганебно платити за неіснуючі послуги х.. зна кому. Це таке громадянське суспільство.. хах. африка
19.03.2015, 16:19 37.53.248.*** Lenin
Кому що ненравиться-пряма дорога на "Майдан".
13.03.2015, 22:46 193.106.145.*** Дмитро
По 25 грн беруть навіть за вклеювання фотокартки, хоча за законом така процедура має бути повністю безкоштовною!!!!!!!!
12.03.2015, 18:04 78.111.187.*** Світлана
Люди, якщо вам не шкода таких мізерних грошей, то давайте їх мені! то нащо нам тоді закони??? кодекси? давайте кожна інстанція буде гребти собі гроші, т.зв. "благодійні внески", що в них і так ДУЖЕ гарно виходить, і буде в нас чудо! ця країна точно проклята... або ці люди...
11.03.2015, 21:32 94.178.125.*** Eein86
Журналісти у своєму репертуарі - шукають крайніх! А от вияснити до якої структури (міліції) належить це підприємство і чому аваков його не реструктуризує (бо це заробляння коштів) журналісти бояться! Чи просто лінуються бо легше знайти крайнього!
11.03.2015, 16:39 37.53.153.*** Дарія
На скільки я розумію, Ви йдете в банк, платите гроші і приносите чек, а не засовуєте ті злощасні 25 гривень людині у карман. Плюс Ви самі ж акцентуєте увагу на великій кількості відвідувачів та втомі працівників. Складається враження, що автор намагається використовувати саркастично-критично розгромний стиль відомих журналістів, проте звучить жалюгідно, 25 гривень у банк! Тоді б, напевно, варто було б розібратись звідки йде таке розпорядження, хто цим керує! Розібратись, а тоді писати статтю! А Ви, вибачте, знайшли "крайніх"! Відверто кажучи, сильно дратують такі статейки в стилі - "О, Господи, вчительці дали шоколадку на день вчителя!!! Хабар!! Шахраї у школі, людина отримує зарплатню з наших з вами кишень!!! Скажену зарплатню, з моєї власної кишені, для всіх працівників створені казкові умови роботи, їм платять гроші, ще раз, з моєї кишені, я заслуговую на повагу за мої гроші! Шахраї! Гвалт!!"!
11.03.2015, 12:23 213.174.12.*** Редактор
Достойне обслуговування кожен громадянин має отримувати і від працівників, яким зарплату платить держава, тобто за рахунок наших податків. А якщо людину вводять в оману, що вона зобовязана заплатити 25 гривень за те, що може отримати безкоштовно - то це аж ніяк не право вибору
11.03.2015, 12:02 195.149.109.*** Антоніна
Вибачте, автори статті, я з вами не згідна. Я навпаки задоволена спілкуванням с працівником ДП "Документ". Кожна людина має право вибору, якщо я за 25 грн. можу отримати достойне обслуговування, чому я не можу цього ОТРИМАТИ?????????????

Розслідування

Рівненщина

Волинь

Консультації

в Україні та світі

вгору