РОЗСЛІДУВАННЯ

Хто з чиновників отримав житло у Луцьку в 2002-2011 роках (частина 3) (ФОТО)

23.03.2015, 08:58      Юрій Горбач, Валентина Куць, ІА «Рівненське агентство журналістських розслідувань»      Переглядів: 8737

Ілюстрація ЧЕТВЕРТОЇ ВЛАДИ (Юрій Горбач)

Першу і другу частину розслідування читайте за посиланнями:

Кому і скільки за 10 років роздали квартир у Луцьку: розслідування (частина 1)

Хто з VIP-силовиків та суддів отримав житло у Луцьку в 2002-2011 роках (частина 2)

В опрацьованих понад 800 сторінках житлових рішень луцького міськвиконкому журналісти ІА «Рівненське агентство журналістських розслідувань» (ЧЕТВЕРТА ВЛАДА) відшукали цілу роту чиновників вищого і середнього начальницького рівня. Про найвідоміших – у цій частині.

Квартирні апетити луцьких чиновників

У березні 2002 року за рішенням спільного засідання адміністрації та профспілкового комітету обласного управління освіти і науки трикімнатну квартиру житловою площею 37,2 кв. м. отримав заступник начальника обласного управління освіти і науки Георгій Грушка. Обґрунтували першочергове надання квартири чиновнику тим, що він є запрошеним спеціалістом.

Це, звісно ж, далеко не єдиний чиновник із Волинської ОДА, хто отримав квартиру. Журналістів, зокрема, вразив рівень забезпечення житлом керівництва колишнього головного фінансового управління, а нині – Департаменту фінансів Волинської ОДА. Вісім із 15 працівників керівного складу департаменту забезпечені житлом, в тому числі і службовим. Серед них і директор департаменту Ігор Никитюк, який отримав двокімнатну квартиру житловою площею 36,2 кв. м. Це сталося у середині 2008 року, менш ніж через два роки після встановлення Ігоря Миколайовича на квартирний облік.

На фото телефонного довідника департаменту ми відзначили тих керівників які отримали від держави квартири або ж службові квартири. Звісно, це не всі працівники департаменту, які були забезпечені житлом

Чималеньку квартиру у Луцьку отримав колишній заступник голови Волинської ОДА Володимир Панчишин. Наприкінці 2003 року йому виділили трикімнатну квартиру житловою площею 66,6 кв. м. та гараж площею 19,6 кв. м. Квартиру чиновник отримав як переведений спеціаліст. Під час роботи над матеріалом ми знайшли цього чиновника у списку загальної черги на отримання квартири. Начальник відділу реєстру житлового фонду Луцька Геннадій Козюта пообіцяв «розібратись із цим питанням».

Того ж 2003 року отримала квартиру і ще одна заступниця голови Волинської ОДА Галина Якимчук. Їй дісталася також трикімнатна квартира, однак на 34,6 житлових квадрати. Житло надали позачергово як переведеному спеціалісту. Таким же чином того ж року отримав трикімнатну квартиру і ще один заступник голови Волинської ОДА Степан Родич. Йому дісталося помешкання житловою площею 47 кв. м.

Нинішня начальниця управління фінансів та бюджету Луцької міської ради Лілія Єлова отримала свою двокімнатну квартиру вже понад 10 років тому. Уже рішенням виконкому від 29 березня 2002 року надану їй квартиру вивели із складу гуртожитку.

Свої квадратні метри отримав і колишній начальник управління освіти Луцької міської ради Сергій Калуш. У січні 2008 року його поселили у квартиру зі статусом – гуртожиток виконкому у центрі міста, а вже в жовтні 2009 року помешкання було виведене із складу гуртожитку міськвиконкому. Чиновник встиг зробити це до того, як навколо нього розгорівся корупційний скандал.

Збудував, у прямому сенсі цього слова, свою квартиру у колишньому нежитловому приміщенні одного із луцьких ЖКП директор департаменту ЖКГ Луцької міської ради Іван Кубіцький. Так, в листопаді 2009 року чиновник отримав дозвіл на реконструкцію за власний рахунок нежитлового приміщення ЖКП №7 в будинку на вулиці Бринського, 6 під квартиру. Менш ніж за рік усі роботи було виконано і приміщенню житловою площею 24,5 кв. м. надали статус гуртожитку виконкому і виділили Івану Кубіцькому. Ще через місяць рішенням міськвиконкому ця квартира виведена із складу гуртожитку.

Ще наприкінці далекого 2003 року отримав свою трикімнатну квартиру в будинку на вулиці Чорновола нинішній багаторічний начальник Головного управління Пенсійного фонду у Волинській області Петро Філіпчук. Тоді, понад 10 років тому, йому виділили квартиру житловою площею 49,2 кв. м., а також гараж площею 22,1 кв. м. та підвальне приміщення на 11 квадратів. Квартиру виділили на сім’ю Петра Філіпчука із 7 осіб. На той час чиновник уже мав приватизовану трикімнатну квартиру на 41,5 житлових квадрати.

Трикімнатну квартиру житловою площею 43,7 кв. м. отримав і колишній перший заступник голови Державної податкової адміністрації у Волинській області Андрій Тимейчук. Чиновник «утнув» все швиденько: наприкінці грудня 2007 року отримав її як службову квартиру, а вже в липні 2008-го вивів помешкання із службового житлового фонду. Цікаво, що у декларації Андрія Тимейчука за 2012 рік відображено дві квартири: одна у нього – загальною площею 15,24 кв. м., а друга – в членів його сім’ї із площею 76,2 кв. м.

Свої квадратні метри отримав і головний держказначей області Михайло-Мирослав Леміщак. Отримав він їх як службові понад 10 років тому працюючи ще в органах податкової, а от вивів із відомчого житлового фонду у вересні 2005 року. Це – чотирикімнатна квартира житловою площею 69,3 кв. м. Нині Михайло-Мирослав Леміщак керує Головним управлінням Державної казначейської служби у Волинській області.

Ще один нинішній керівник – начальник управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у Волинській області Володимир Грушовінчук отримав службову трикімнатну квартиру на вулиці Стрілецькій у грудні 2005 року. До слова, у тому ж будинку, що і прокурор Андрій Гіль та міліціонери Олександр Справедливий та Михайло Лебідь. У лютому 2007 року помешкання вивели із складу службового житла.

У зв’язку з відселенням із ветхого будинку наприкінці жовтня 2004 року отримав двокімнатну квартиру і колишній начальник управління праці та соціального захисту Луцької міської ради Євген Жовтуля. А на вулиці Зої Космодем᾽янської отримав двокімнатну квартиру колишній директор Луцького зоопарку Володимир Гончаров. Наприкінці 2002 року помешкання було виведене зі складу гуртожитку.

У травні 2002 року чотирикімнатну квартиру у будинку на Київському майдані, 6 отримав тодішній перший заступник голови Державної податкової адміністрації Юрій Коваль. Звісно ж, квартира не залишилася у відомчому житловому фонді – у вересні 2006 року була виведена із нього. На той момент дружина та батьки чиновника мали дві приватизовані квартири в Нововолинську.

Нинішній директор комунального підприємства «Луцькводоканал» Іван Корчук також свого часу покращив житлові умови. В червні 2002 року він отримав трикімнатну квартиру у тому ж новенькому будинку №6 на Київському майдані. Натомість за договором дарування він передав свою двокімнатну квартиру облдержадміністрації.

Цікаво, що Іван Корчук довгий час працює в комунальній галузі. У 1996 його призначили начальником Житлового управління в Держжитлокомунгосп України. Згодом він працював у Державному комітеті будівництва, архітектури та житлової політики України. Після посади заступника начальника обласного БТІ, спершу очолював обласне управління ЖКГ, а згодом управління капітального будівництва облдержадміністрації. З 2006-го по 2007 – був заступником Луцького міського голови. З 2007 року очолює комунальне підприємство «Луцькводоканал».

Протягом 2002-2011 років чимало квартир отримали і працівники ЖКП міста. Серед них – і керівництво підприємств. Як мінімум одного такого керівника ми відшукали у рішеннях міськвиконкому – це колишній директор ЖКП №3 Володимир Петрук, який отримав у 2007 році службову однокімнатну квартиру. Чи була вона виведена зі службового житла – не відомо.

Скористався своїм правом на отримання житла і начальник відділу боротьби з незаконним обігом товару управління податкової міліції ДПА у Волинській області Едуард Коваль. У 2002 році він отримав трикімнатне службове житло, яке в 2005 році вивів з відомчого фонду. Натомість передав податковій свою приватизовану двокімнатну квартиру.

У серпні 2011 року трикімнатну квартиру отримала начальник відділу з питань юридичного забезпечення діяльності Волинської обласної ради Інна Міщук. Частину помешкання площею 6,9 кв.м. жінка оплатила за власний рахунок. А в грудні 2004 року двокімнатну квартиру придбану за кошти облради отримав тодішній керівник прес-служби Волинської обласної ради Костянтин Лоцман. Нині він – директор ТВО «Служба інформації ВОДТРК».

Хто отримував дві квартири

Відшукали в масі документів ми й таких, які отримали дві квартири у Луцьку. Загалом таких громадян дещо більше, ніж представлено в інфографіці, однак ми звернули увагу саме на представників державних органів.

Так, дві однокімнатні квартири у 2002-му та 2004 роках отримала ще одна працівниця Головного фінансового управління Волинської ОДА, про яке ми уже згадували вище, Оксана Верещак. Жінка перебувала на квартобліку з 1993 року. Спочатку її поселили в однокімнатку на вулиці Соборності, яка згодом була приватизована, а в 2004 році їй надали ще одну однокімнатну квартиру на проспекті Волі.

Дві квартири забезпечив собі і колишній начальник міськвідділу міліції, а згодом заступник начальника управління – начальник міліції громадської безпеки УМВС у Волинській області Микола Шкуропат. У жовтні 2005 року тоді ще начальник міськвідділу міліції Микола Шкуропат отримав службову однокімнатну квартиру на проспекті Відродження. На цей момент його сім’я мала трикімнатну квартиру в місті Нікополь Дніпропетровської області. Трохи менше ніж через рік Микола Шкуропат вивів однокімнатну квартиру із складу відомчого фонду.

Ще одну квартиру, цього разу вже трикімнатну, Микола Шкуропат отримав, коли працював на посаді заступника начальника УМВС в області – начальником міліції громадської безпеки. У жовтні 2009-го йому надали службове житло житловою площею 46,1 кв. м. на вулиці Липинського. Цікаво, але на той момент посадовець був зареєстрований не в отриманій однокімнатній квартирі, а в гуртожитку на вулиці Ковельській і проживав у найманій квартирі. Через півтора року трикімнатну квартиру чекала та ж доля – вона була виведена із відомчого фонду і, ймовірно, приватизована.

Дві квартири встиг отримати у Луцьку і суддя Апеляційного суду Волині Василь Осіпук. Першу двокімнатну квартиру він отримав у 2002 році від Волинської обласної Спілки ветеранів Афганістану як учасник бойових дій. На той момент суддя проживав у Маневичах.

Через кілька років, у 2007-му, Василь Осіпук за зверненням Апеляційного суду мав отримати трикімнатну квартиру на вулиці Кравчука. Квартиру, яку надала Спілка ветеранів Афганістану, згідно з рішенням міськвиконкому від 29.11.2007 року, суддя звільнив.

Проте, 5 вересня 2008 року з’являється нове рішення міськвиконкому, яке частково дублює попереднє. В ньому йдеться, що згадана трикімнатна квартира на Кравчука надається судді на виконання рішення Рівненського міського суду та Постанови про відкриття виконавчого провадження від 22.08.2008. Ще одна цікава деталь: у рішенні вказують, що в двокімнатній квартирі, яку надала Спілка ветеранів Афганістану, залишається проживати батько судді Осіпук Василь Петрович.

Дві квартири в обласному центрі отримав і ще один працівник міліції. Це – колишній заступник начальника штабу – начальник чергової частини штабу УМВС у Волинській області Віктор Нікітюк. Відомо, що ще в серпні 2002 року він вивів із складу службового житла УБОЗ УМВС в області однокімнатну квартиру на проспекті Перемоги. В липні 2005 року Віктор Нікітюк отримав службову двокімнатну квартиру у новозведеному будинку на вулиці Гордіюк. Цікаво, що в рішенні вказано, що Віктор Нікітюк на той момент був тимчасово зареєстрований не в Луцьку, а дружина та діти проживали в селі Прилуцьке Ківерцівського району. Це було те саме рішення, коли житло роздали і майже всьому керівництву УМВС в області. Це рішення, зокрема й в частині надання квартири Віктору Нікітюку, опротестувала прокуратура, однак в міськраді протест відхилили.

Дві квартири незрозумілим чином надали і співробітнику управління СБУ у Волинській області Валерію Новосаду. Так, у червні 2002 року з’являється рішення про виділення йому однокімнатної квартири на вулиці Бринського. На той момент працівник спецслужби уже мав приватизовану трикімнатну квартиру на бульварі Дружби народів. Разом з тим, в грудні того ж року з’являється ще одне рішення міськвиконкому про надання однокімнатної квартири Валерію Новосаду на вулиці Конякіна.

Гроші із бюджету на забезпечення житлом чиновників є, а для інших громадян – немає

Журналісти ЧЕТВЕРТОЇ ВЛАДИ поспілкувалися із начальником відділу реєстру житлового фонду Геннадієм Козютою щодо того наскільки правомірно зазначені вище люди отримали житло.

Начальник відділу реєстру житлового фонду Геннадій Козюта. Фото із соцмережі

- У цих рішеннях є багато випадків із надання службового житла. Скажіть – воно все оплачене за рахунок цих відомств?

- Переважна більшість. Вас цікавить яка частина житла фінансується відомствами, а яка – органами місцевого самоврядування? Якщо у відсотковому значенні, то це приблизно 1-3 відсотки становить житло, яке надається у статусі службового із фонду міської ради. Хоча згідно із законодавством органи місцевого самоврядування зобов’язані забезпечувати і працівників прокуратури, і судів…

- Але ж і звичайних громадян зобов’язані забезпечувати – тих пільговиків, які мають на це таке ж право!

- Але якщо подивитись у порівнянні, як місто забезпечує звичайних мешканців і різні структурні підрозділи, то все ж таки більша частина іде людям, пересічним лучанам. Але десь із 2008 року ми надаємо перевагу соціальній черзі. Вона передбачена постановою Кабміну. То по цій черзі із 2008 року ми забезпечили орієнтовно 15 сімей. Це житло за рахунок можливого звільнення і не приватизоване.

- Роз’ясніть, таке: наприклад, УМВС веде свій квартирний облік, має можливість оплачувати за будівництво житла – вони можуть самі розподілити ці квартири, не звертаючись до виконкому?

- Не можуть, тому що житлове законодавство визначає це таким чином: фінансування їхнє, але виконавчий комітет, приймаючи рішення, проводить перевірку щодо правомірності прийнятого ними рішення. У них є своя житлова комісія, але це не фахівці. А вже у наших посадових обов’язках прописано щодо дотримання правомірності. Наприклад: якщо відомство профінансувало службове житло із держбюджету і організація має намір заселити ці квартири як службове житло, то, по-перше: не вимагається людям взагалі перебувати на квартирному обліку. Якщо ж люди (працівники) перебувають на обліку, то не обов’язкове дотримання черговості. Вони (організація) проводять свої засідання комісії і керівник – адміністрація-профком визначає в кого є найбільша потреба. Яка наша функція? Вони звертаються до нас, ми виносимо на розгляд громадської комісії з житлових питань, а рішення згідно із законодавчими актами покладається на органи місцевого самоврядування. От уявіть собі ситуацію, що в управлінні міліції для якоїсь посадової особи вирішили надати трикімнатну квартиру для одного. Це законно? Ні, незаконно. Тому що визначено в законодавстві, що може бути забезпечено у певних нормах. Так от – ми слідкуємо за тим, щоб відповідало цим нормам, розмірам по складу сім’ї. В будь якому випадку приймати рішення і видавати ордер – це є функція органу місцевого самоврядування.

- То ви перевіряєте документи?

- Так.

- У цих рішеннях ми зауважили, що заступник начальника УМВС Микола Шкуропат отримав дві квартири. Як таке трапилось?

- Я не готовий зараз на це відповісти. Це треба піднімати документи, я зараз не хочу вигадувати якісь ситуації. Але можливо таке – приїхав працівник міліції з сім`єю, йому надають однокімнатну службову квартиру, він пропрацював, іншого житла не має, управління бачить, що немає сенсу утримувати квартиру у статусі службової, і приймає рішення виключити.

- Але, наприклад, сім᾽я з чотирьох членів, і перебуває на обліку і тому може бути два варіанти: його можуть зобов᾽язати здати однокімнатну або може бути додана друга квартира до цієї. Головне щоб було у межах норми. Норма у нас забезпечення житлом – 13,65 квадратних метра житлової площі на одну особу і не більше. Оце те, що надає держава. І ми контролюємо, щоб не вийшло так, що дали 2-кімнатну, але потребує 3-кімнатну і йому дали три кімнати і ту 2-кімнатну залишили. Оці моменти контролює міська рада і я як керівник, громадська комісія з житлових питань і виконком. В цьому випадку міг бути такий варіант – йому була надана 1-кімнатна і додали, наприклад, 2-кімнатну. Крім того, якщо це посадова особа у званні полковника або є керівником установи, то він має право на додаткову житлову площу у вигляді 10 квадратних метрів або окремої кімнати.

- У рішеннях досить багато відомих прізвищ і їм надавались досить великі площі…

- Я зараз не готовий відповісти, але міг бути такий варіант – пропонується квартира в межах визначеної площі, але там більша площа і може бути внесена доплата. Тоді та частка, за яку оплачені особисті кошти, не враховується.

- В деяких рішеннях квартири надають, а з квартирного обліку не знімають. Як це?

- Якщо квартира надана нижче встановленої норми. Існує таке поняття як середня норма забезпечення житлом. Тобто є мінімальна, середня і максимальна. Мінімальна – це 6 квадратних метрів житлової площі на особу; якщо менше – сім’я має право на чергу стати. Середня норма – не менше як 7 квадратних метрів, але не більше як 13,65 метрів квадратних. 13,65 – це максимальна норма визначена Житловим кодексом. Для того щоб зняти із черги, треба щоб було на одного не менше ніж 7 квадратів. Тому ми можемо надати меншу за площею квартиру, але зняти із черги не маємо права, бо не забезпечено по нормі.

- Як отримують квартири люди із досить відомими прізвищами – Панчишин, Родич, працівники прокуратури, обласної ради? Люди стоять у черзі із 1975 року і не отримали житла, а вони отримують.

- Я вам паралель проведу. Наприклад, окремою постановою виділені інваліди війни. Гроші виділені і прописані під певну категорію. Чи це інваліди війни, чи воїни-афганці. Що стосується посадових осіб, наприклад ОДА, то останній раз отримували мабуть тоді, коли Панчишин. А так я і не пам’ятаю коли. Облрада голосує на сесії – профінансувати певну кількість квартир для забезпечення працівників. Тобто це кошти ідуть цілеспрямовано від організації. Вони профінансували забудовнику, забудовник збудував, і ми не можемо віддати це на загальну чергу. Оці черги, які створюються, вони теж із радянських часів. Ця черга передбачена була в радянські часи, що держава будує і розподіляє. Держава перестала будувати, кошти виділяють по напрямках відомства, а так щоб в держбюджеті було передбачено для забезпечення мешканців за загальною чергою, за пільговою, позачерговою – такого не було.

- А кошти на ці черги як передбачають?

- Є Житловий кодекс із 1985 року і в Радянському Союзі все було зрозуміло – ось черги, а ось гроші. Я так розумію, що ці черги на сьогодні залишаються по тій простій причині – щоб не викликати невдоволення у людей. Друге – сам Житловий кодекс з 85 року є недолугий.

Замість P.S.

ЧЕТВЕРТА ВЛАДА побачила, які квартири і якими площами отримують посадовці – слуги народу. Тепер для порівняння, які квартири отримують спортсмени, сироти, вчителі:

Юлія Батенкова, призерка Параолімпійських ігор – квартира житловою площею 18, 3 кв. м.

Надія Боровська, майстер спорту міжнародного класу, учасниця Олімпійських ігор – квартира житловою площею 38,3 кв. м.

Надія Миронюк, майстер спорту міжнародного класу, член олімпійської збірної України – квартира житловою площею 15,7 кв. м.

Олександр Якимчук, актор Волинського академічного обласного музично-драматичного театр ім. Т.Г.Шевченка – квартира житловою площею 34,7 кв. м.

Іванна Козак, сирота – квартира житловою площею 11,87 кв. м.

Олександр Лапицький, сирота – квартира житловою площею 12 кв. м.

Ольга Рудницька, вчитель української мови і літератури, переможець всеукраїнського конкурсу «Вчитель року» – квартира житловою площею 19 кв. м.

Володимир Суровцев, переможець всеукраїнського конкурсу «Вчитель року» – квартира житловою площею 17,4 кв. м.

_____________________

Публікація підготовлена за підтримки Данської асоціації журналістів-розслідувачів та проекту SCOOP в Україні


КОМЕНТАРІ

Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію, яку не встигли видалити чи пропустили адміністратори. Якщо у вас є докази, що наведені в коментарях факти не відповідають дійсності – звертайтесь на редакційну пошту з конкретними зауваженнями і коментарі будуть адміністровані. Разом з тим нагадуємо, що згідно із українським законодавством, ніхто не може бути притягнутий до відповідальності за оціночні судження.

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором

12.06.2015, 14:08 176.195.84.*** Taylorworp
AUTHENTIC STORY: President Obama is predicted to address gay marriage in an unique ABC Information interview with Robin Roberts on Wednesday. It`s storming her must go however wasn`t religion pressured in the middle ages as effectively. Oh and I find out about Shem Ham and Japheth but should go the climate is unhealthy proper now. One thing about it when Christ got here he made it attainable for all who consider to obtain research Paul`s life God is just not about color it`s concerning the spirit. I and many blacks examine the wealthy tradition of Africa but many tragedies have occurred the wiping out of a lot of the Indians in America. The holocaust we can all overcome like Gabby Douglas just did and Frederick Douglas God Bless! I only in the near past visited Chick-Fil-A I am not boycotting them as a result of they`re entitled to their opinion and beliefs. It doesn`t matter to me who is married to whom, that is their own enterprise, everyone is entitled to their very own thoughts, beliefs and opinions. In regards to the subject, who`s bashing? Who`s attacking? A boycott sure, all that`s is a person deciding to not take their enterprise there. There is no prohibition on a religious marriage of any sort - even polygamy exists in America as we speak - although not recognized by any civil authority, why? As a result of what a spiritual group calls marriage is immaterial to the civil, secular licensing of marriage. I do not want my faith to govern anyone. Conversely, I do not need to be governed by shut minded bigots who despise faith in God and brazenly discriminate against it. not all Blacks can marry all Blacks. Blacks at the moment had been barred from every kind of legal statuses. I might wager that Blacks have been barred from practicing law and drugs on the similar time. Marriage right this moment can be between any conceivable hues of humanity, however even then it was one man and one girl. A man and a woman marriage has existed as long as some othe
31.03.2015, 12:44 46.164.146.*** Лариса Іванівна
А Омельчук А.О. начальник КРУ, чому випав із списку.

Розслідування

Рівненщина

Волинь

Консультації

в Україні та світі

вгору