РОЗСЛІДУВАННЯ

Завищені тендерні мільйони на волинських дітях-чорнобильцях заробляє фірма пов’язана з Юрою Єнакіївським

18.08.2016, 18:21      Валентина Куць, ІА «Рівненське агентство журналістських розслідувань»      Переглядів: 3844

Через тендерні оборудки з бюджетними коштами на харчування дітей-чорнобильців цьогоріч переплачено 20 мільйонів. Ілюстраційне фото з архіву 4vlada.com

Київська фірма «Транс Логістик Центр» другий рік поспіль виграє тендери на харчування дітей-чорнобильців на Волині. Її ціни є одними із найвищих, проте це не заважає їй отримувати  тендерні мільйони. Цьогоріч у чорнобильських районах Волині вона заробить понад 90 мільйонів гривень. 

Тендери на харчування дітей-чорнобильців відбулись у трьох районах: Маневицькому, Камінь-Каширському та Любешівському. Єдиним переможцем цих конкурсів стала фірма «Транс Логістик Центр». Вона ж була переможцем цих конкурсів і минулого року.

На тендерах свої

У Камінь-Каширському районі конкурс на надання послуг із харчування дітей-чорнобильців провело управління соціального захисту Камінь-Каширської РДА. Очікувана вартість закупівлі становила 43 681 047 гривень. (Номер бюлетеня 50(15.03.2016) від 15.03.2016, номер оголошення – 075776.)

Цей тендер, як і попередній тендер управління соцзахисту Маневицької РДА, відбувся за класичною схемою. На конкурс надійшли пропозиції від вже відомих фірм: «Транс Логістик Центр», «Час мрій», «Військторг» та Маневицької райспоживспілки.

Ці ж учасники брали участь у тендері, який проводило Маневицьке управління соціального захисту на харчування дітей-чорнобильців. Там теж переможцем стала фірма «Транс Логістик Центр», хоча мала не найдешевшу цінову пропозицію.

Аналогічна ситуація і в цьому тендері. Із запропонованих цінових пропозицій, пропозиція  фірми Транс Логістик Центр була майже найвищою:

1) Товариство з обмеженою відповідальністю "ВІЙСЬКТОРГ" - 43 431 728,64.

2) Товариство з обмеженою відповідальністю "ТРАНС ЛОГІСТИК ЦЕНТР" - 43 000 271,36

3) Товариство з обмеженою відповідальністю "Виробничо-комерційна фірма "САВА" - 39 000 230,40

4) Маневицька районна спілка споживчих товариств - 31 165 184,00 грн.

5) Товариство з обмеженою відповідальністю "ЧАС МРІЙ" - 25 845 619,20

Замовник торгів відхилив пропозиції трьох учасників: Маневицької райспоживспілки, фірми «САВА» та фірми «Час мрій». Причиною відхилення стала невідповідність вимогам документації конкурсних торгів – про це йдеться у протоколі відхилення:

1) пропозицію фірми «Час мрій» відхилили через те, що фірма не надала згоди на виправлення арифметичної помилки.

2) До пропозиції Маневицької райспоживспілки було кілька зауважень: в калькуляції вартості з послуг харчування внесено недостовірні дані про розмір нарахувань на заробітну плату; надано недійсний документ - сертифікат на систему управління якістю; в довідці про відкриті рахунки в банківських установах внесено недостовірні (неповні) дані, та відсутня інформація про заборгованість за кредитами.

3) Пропозицію фірми «САВА» відхилили через те, що в документації відсутній документ (довіреність), що посвідчує право особи (не керівника банку) на підписання гарантії; в документації відсутня інформація про представника учасника, яка свідчить, що він не був притягнутий згідно із законом до відповідальності за вчинення у сфері державних закупівель корупційного правопорушення.

Однак тут є цікавою маленька деталь – причини відхилення у цьому тендері схожі як і в нещодавньому тендері, який проводило управління соціального захисту Маневицької РДА. Для порівняння надаємо протокол відхилення пропозицій управління соцзахисту Маневицької РДА. Відтак це схоже на  певну «схему» у проведенні таких тендерів.

Фірма «САВА» звернулась до Антимонопольного комітету зі скаргою на порушення процедури закупівлі управлінням соцзахисту Камінь-Каширської РДА, вказуючи на те, що її пропозицію відхилили неправомірно. Однак Постійно діюча адміністративна колегія Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері державних закупівель відмовила ТзОВ «САВА» у задоволенні його скарги.

Відповідальний за проведення цього конкурсу заступник начальника управління соцзахисту Камінь-Каширської РДА Віталій Леонець каже, що дані пропозиції відхилили через вагомі причини і що ці причини не можна було усунути.

Про те, що ця фірма-переможець вже не вперше виграє такі конкурси пан Леонець не знає, так само як і про те, хто харчував їхніх дітей у минулі роки. Натомість каже, що фірма переможець подала всі потрібні документи, до яких не було зауважень.

Аналогічна ситуація склалась і у конкурсі на закупівлю харчування для дітей-чорнобильців у Любешівському районі. Очікувана вартість закупівлі становила 26 341 134 гривні. Як свідчить протокол розкриття пропозицій тут взяли участь ті ж самі учасники. Протокол відхилення повідомляє про відхилення пропозицій тих самих учасників.

Антикорупційний монітор свідчить про те, що фірма «Транс Логістик Центр» була переможцем торгів з харчування дітей-чорнобильців і минулого року. Тоді очікувана вартість закупівлі становила близько 35 мільйонів гривень, а закупівлю проводили за трьома лотами, які були розділені на три чорнобильські райони.

За інформацією порталу Є-Дата  Департамент соціального захисту населення уклав три договори з цією фірмою на  34 566 689 гривень.

Ці договори( № 338 від 25.09.2015, №337 від 25.09.2015, №276 від 31.08.2015) укладені з керівником ТзОВ «Транс Логістик Центр» Горбенком Олександром Вікторовичем. У 2015 році Департамент сплатив ТзОВ «Транс Логістик Центр» понад 25 мільйонів гривень.

Іншу частину коштів сплатили вже у 2016 році.

Із такими результатами тендерів не погоджувалась Маневицька райспоживспілка. Вона оскаржувала до суду процедуру закупівлі, проведену Департаментом  соціального захисту. Однак виграти судову справу їй не вдалося.

«Я одна, я не можу боротися із ними. Це 20 мільйонів»

Голова Маневицької районної спілки споживчих товариств Мирослава Ковальчук. Скріншот із видання «ВІСТІ»

Цьогоріч Маневицька райспоживспілка знову оскаржує проведені закупівлі на послуги із харчування дітей-чорнобильців. До Антимонопольного комітету оскаржує процедуру закупівлі, проведену Любешівським управлінням соцзахисту. А до суду оскаржує процедуру проведену Камінь-Каширським управлінням соцзахисту.

Голова Маневицької райспоживспілки Мирослава Ковальчук каже, що звернулась до суду із оскарженням тендеру на харчування дітей у Камінь-Каширському районі. Мовляв, попри те, що райспоживспілка вчасно надала всі потрібні документи, через які відхилили пропозицію, конкурсний комітет не взяв їх до уваги.

Райспоживспілка вже не перший рік має судову тяганину за тендери, але суди не на її боці. 

– Наразі ми подали позов у адміністративний суд, але там не прийняли це і відправляють у господарський суд, – пояснює очільниця спілки Мирослава Ковальчук. – Ми подали апеляцію у Львівський суд і готуємо касацію у Київ. Я одна, я не можу боротися із ними. Це 20 мільйонів. Ми ж робимо розрахунки, за «чорнобильською» постановою розраховуємо скільки на день дитині потрібно продуктів. І різниця між їхньою і нашою пропозицією – 20 мільйонів. То які вже в них ціни можуть бути?

Коли ми йшли на тендери у Київ, то на це (документацію  авт.)  уваги ніхто не звертав. Основним показником була ціна пропозиції і ми вигравали. Наша організація харчувала школярів у цих районах ще з 90-х років. Згодом почалися тендери, їх проводило Міністерство, і ми їх вигравали. А із 2014-2015 ми перестали вигравати ці тендери, коли їх стали проводити обласні та районні установи.

Саме із 2014 року фірма «Транс Логістик Центр «підсіла» на тендери із харчування чорнобильців та військових –  про це писали Наші гроші. Відтоді вона стає єдиним і безпрограшним переможцем у харчуванні дітей-чорнобильців. Зареєстрована фірма у червні 2013 року.

Про те, що на цих тендерах існує корупція, голова райспоживспілки вже заявляла у  ЗМІ, але до її слів ніхто не дослухається.

За словами пані Ковальчук минулого року на таких тендерах  різниця між пропозиціями райспоживспілки та фірми «Транс Логістик Центр» становила орієнтовно 9 мільйонів, але конкурсний комітет на це не зважав. Тобто, харчування дітей-чорнобильців у трьох районах минулого року могло бути дешевшим на 9 мільйонів гривень. Цьогоріч, за словами Мирослави Ковальчук, ця різниця сягнула орієнтовно 20 мільйонів (в сумі на тендерах у трьох районах). 

Насправді різниця між пропозиціями Маневицької райспоживспілки та ТзОВ «Транс Логістик Центр» у цьгорічних тендерах становить 23 мільйони 825 тисяч 220 гривень:

Цінові пропозиці на конкурс управління соцзахисту Камінь-Каширської РДА: 

Маневицька райспоживспілка - 31 165 184, 00 грн.;

ТзОВ «Транс Логістик Центр» - 43 000 271,36 грн.

Цінові пропозиції на конкурс управління соцзахисту Любешівської РДА:

Маневицька райспоживспілка - 21 942 400,00 грн.;

ТзОВ «Транс Логістик Центр» - 26 243 466,24 грн.

Цінові пропозиції на конкурс управління соцзахисту Маневицької РДА:

Маневицька райспоживспілка - 19 363 072, 00 грн.

ТзОВ «Транс Логістик Центр» - 27 052 139, 52 грн. 

Крім того, Мирослава Ковальчук стверджує, що фірма-переможець для надання своїх послуг у 2015 році орендувала обладнання у самої райспоживспілки – копія договору оренди за 2015 рік.

За цим договором Маневицька спілка споживчих товариств передала в оренду обладнання для харчування школярів, яке знаходилось у загальноосвітніх закладах Маневицького району.

В інших районах, Камінь-Каширському та Любешівському, переможець тендеру теж орендував обладнання у райспоживспілки та місцевого підприємця – повідомила пані Мирослава.

Тож аби надати послуги із харчування дітей-чорнобильців переможець торгів укладав договори із Маневицькою райспоживспілкою та іншими товариствами. При цьому, Маневицька райспоживспілка теж брала участь у цих тендерах, але її дешевші пропозиції відхилялись через невідповідність документації.

Фактично схема виглядає досить просто: цінові пропозиції місцевих учасників були спрямовані на реальне надання послуг і невеликий заробіток, який влаштовує місцеві підприємства. Пропозиції столичних фірм спрямовані на завищені мільйонні прибутки, які можна отримати дуже легко –  уклавши договір з місцевим підприємством. Тоді місцеве підприємство отримує реальну ціну за свою послугу, а в кишені столичної фірми з`являється кілька мільйонів зверху. 

У «Транс Логістик Центр» такі блискавичні перемоги на «чорнобильських» тендерах не прокоментували – повідомили, що директор у відпустці і буде не раніше ніж через два тижні. Порадили написати запитання на електронну пошту, тож ми написали. 

За інформацією Єдиного державного реєстру засновником та бенефіціарним власником фірми «Транс Логістик Центр» є Бутенко Ганна Вікторівна із Одеси. Статутний капітал товариства складає 50 000 гривень. Товариство має багато різних видів діяльності, серед яких виробництво їжі, торгівля паливом, діяльність у сфері транспорту, надання в оренду автомобілів. Основний вид діяльності – постачання інших готових страв. 

Засновник фірми Бутенко Ганна Вікторівна раніше була засновником таких фірм як ТОВ "ТРАФ АЛЬЯНС" та ТОВ "Адмет-груп" – про це йдеться в блозі народної депутатки Тетяни Чорновіл на «Українській правді». Ці фірми  пов`язані не лише через спільних засновників, а й через спільний бізнес – вони спеціалізуються на наданні послуг із харчування солдатів та чонобильців і входять до монополії регіонала Юри Єнакіївського.

Директором новоствореної фірми був Олександр Горбенко – саме з ним були укладені договори Департаментом соціального захисту ОДА. В той же час у 2013 році Олександр Горбенко зявляється у фірмі «Адмет -Груп», яка вже спеціалізувалось на тендерах Мінсоцполітики. Саме це підприємство годувало волинських дітей чорнобильців у 2014 році. Тоді прокуратура Маневицького району порушила кримінальне провадження проти цієї фірми щодо привласнення коштів, виділених на харчування дітей-чорнобильців. Однак ця справа не мала продовження.

Із лютого 2016 року керівником фірми-переможця є Драник Леонід Григорович. За інформацією сайту youcontrol.com.ua він зареєстрований у місті Рівне на вулиці Степана Бандери. Основним видом діяльності його як фізичної особи-підприємця було технічне обслуговування та ремонт автомобілів. За інформацією сайту у 2008 році він припинив підприємницьку діяльність. 

«Говорю глобально  тендер виграний, якість харчування забезпечена»

Директор департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації Оксана Гобод. Скріншот із відео Волинської ОДА

Аби детальніше з`ясувати ситуацію із таким непростим харчуванням чонобильців – звертаємось до директора Департаменту соціального захисту Волинської ОДА Оксани Гобод:

 Чи не видається вам підозрілим те, що фірма, яка подає одну із найвищих пропозицій, виграє тендери на харчування дітей-чорнобильців?

– На сьогоднішній день було законодавство, яке передбачає правильність подання інформації. Ви кажете постійно виграє тендери – ми перший раз проводили тендер у 2015 році. До того тендери проводили на рівні Міністерства.

 Так. У 2015 воно (Транс Логістик Центр) вигравало. Цього річ вже два тендери виграло.

– Якщо воно виграє – значить воно ставить умови такі, які необхідні, і визначає якість харчування. На сьогоднішній день… да основним критерієм повинна бути цінова політика, а крім цінової політики є ще таке поняття як якість харчування. Ви знаєте що можна дитину і мівіною нагодувати – залити кип’ятком. Це теж буде харчування.

 А як оцінюється якість харчування? Наскільки відомо ця фірма не має у цих районах ні потужностей ні обладнання. Як вона може харчувати?

– Звідки ви це знаєте? Журналіст, який знає, що нема потужностей.

 У ЗМІ пишуть.

– Ну якщо ви читаєте у ЗМІ, то будьте добрі зверніться напряму до тої фірми і хай вона вам дасть інформацію стосовно того має вона обладнання чи не має. У минулому році, коли департамент проводив тендер, усе що треба було забезпечити безперебійне харчування фірма мала. То де вона його діла?

– Вона орендувала у Маневицької райспоживспілки, яка теж бере участь у тендерах.

– Давайте почнемо з того, що у Маневицької райспоживспілки вона нічого не орендувала. Слухайте, ви журналіст, а розпитуєте так будто особисто знаєте про Маневицьку райспоживспілку. Таке відчуття що Маневицька райспоживспілка сидить збоку вам суфлює? (різко – авт.).

– Я вам ставлю запитання.

– Я розумію, але коли всі питання зводяться до Маневицької райспоживспілки, то я б дуже просила. Я як директор департаменту говорю глобально – тендер виграний і якість харчування забезпечена. Мій тендерний комітет доповів мені що проблем не було. Тому я довіряю своїм працівникам тендерного комітету. Що стосується Маневицької райспоживспілки – я особисто не знаю ні керівника, ні чим вона займається. Я не можу коментувати хто кого наймав. Пишіть запит до неї хай дасть офіційного листа чи закуповував організатор харчування у неї чи орендував виробництва.

 Я вас просила прокоментувати чи ця організація із Києва має потужності для харчування дітей у цих районах?

– Мала потужності для харчування у 2015 році. Забезпечила безперебійне харчування.

Активісти громадської ініціативи «За чесний тендер» оскаржили дані закупівлі до Державної аудиторської служби України та до Антимонопольного комітету України.

– Це яскравий приклад неефективного витрачання бюджетних коштів, втрати вимірюються уже десятками мільйонів, – пояснює керівник ГІ «За чесний тендер» Святослав Клічук. – На моє переконання відповідальні працівники тендерних комітетів не вживають достатніх заходів аби зекономити кошти. Очевидно, хтось це покриває. Я думаю правоохоронні органи та обласна влада повинна була б зацікавитися ситуацією, яка приводить до мільйонних втрат. Зі свого боку ми плануємо  з допомогою народного депутата втрутитися в цю ситуацію

P.S. Загалом цьогоріч фірма переможець отримає за харчування волинських чорнобильців понад 90 мільйонів гривень:

 у тендері Камінь-Каширського управління соцзахисту  43 000 271, 36 грн.

– у Маневицького управління соцзахисту – 27 052 139, 52 грн.

 У Любешівського управління соцзахисту – 26 243 466, 24 грн.

* * *

Моніторинг закупівель відбувається у рамках проекту Рівненського агентства журналістських розслідувань «За чесний тендер на Рівненщині та Волині», підтриманого Міжнародним фондом «Відродження».


КОМЕНТАРІ

Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію, яку не встигли видалити чи пропустили адміністратори. Якщо у вас є докази, що наведені в коментарях факти не відповідають дійсності – звертайтесь на редакційну пошту з конкретними зауваженнями і коментарі будуть адміністровані. Разом з тим нагадуємо, що згідно із українським законодавством, ніхто не може бути притягнутий до відповідальності за оціночні судження.

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором

Розслідування

Рівненщина

Волинь

Консультації

в Україні та світі

вгору