РОЗСЛІДУВАННЯ

Дерибан центрального парку у Рівному ч.1

20.09.2011, 00:00      Світлана Калько, ІА «Рівненське агентство журналістських розслідувань»      Переглядів: 8186
Колишнє кафе «Домінус». Підприємець платить громаді міста за цю площу в центрі парку та за дерев’яне приміщення колишнього кафе «Вітерець», що поруч 344 гривні в місяць. Фото Світлани Калько.

Що, кому і на яких підставах дісталося

  Уміло маніпулюючи законами, а подекуди просто ігноруючи їх, можна легко «загубити» цілих 10 гектарів землі природно-заповідного фонду. А для виправдання сумнівних рішень землю цю віднести до рекреаційної, більш «зручної» категорії для розбазарювання. А на додачу ще й «не помітити» особливий статус об’єкту. Така доля спіткала рівненський Парк імені Шевченка – пам’ятку садово-паркового мистецтва державного значення.

 Старовинним парком у центрі Рівного мешканці міста завдячують колишнім власникам міста – польським магнатам Любомирським. Саме у їхній садибі на Гірці (так називали ту місцину з кінця ХVІІІ і до 50-х років ХХ століття) за радянських часів облаштували парк, який з 1940 року носить ім’я Тараса Шевченка. У залишках колишньої панської розкоші – палацику на Гірці – нині розміщується дирекція міського об’єднання парків, складовою якого є парк імені Шевченка. Однак останнім часом ласі земельні шматочки природно-заповідного фонду стрімко переходять до рук місцевих бізнесменів.

 Хто в парку хазяїн

Згідно з Державним актом від 14 червня 2007 року на право користування земельною ділянкою – керує в парку Державне комунальне підприємство (ДКП) «Міське об’єднання парків культури та відпочинку міста Рівного», проте… Працівники об’єднання давно побоюються, чи не станеться так, що одного разу прийшовши на роботу, вони застануть там нового господаря-приватника, який вкаже їм на двері, перетворивши парк на черговий бізнес-центр. А рівнянам потрапити до улюбленого місця відпочинку буде й зовсім неможливо. На такі невтішні думки людей наводить те, як щедро міська влада роздає об’єкти й земельні ділянки заповідної зони в приватні руки без належного контролю за подальшою їх експлуатацією.

Відтак, дирекція об’єднання – нині не господар у власному домі, бо до об’єктів, фактично розташованих на його території, але на землі, яка дивним чином перестала йому належати, адміністрації парку – зась! Орендарі та власники, які колись сприймалися адміністрацією об’єднання як благо і порятунок від безгрошів’я, нині швидше створюють проблеми, а подекуди й просто шкодять парку. І, схоже, вбачають «культуру і відпочинок» у парку виключно у вигляді споживання їжі та спиртних напоїв. На переконання директора ДКП «Міське об’єднання парків культури та відпочинку міста Рівного» Андрія Мощанецького, господар у парку має бути один – його адміністрація. Поки ж ситуація незрозуміла. А стосунки з деякими орендарями і власниками перебувають на межі фолу.

 «Молодіжний центр» заростає бурянами

Уже понад десятиліття «милує» око дерев’яний паркан, за яким проростають бур’янами залишки фундаменту знесеного у середині 90-х кінотеатру імені Шевченка.

Тоді ж цю ділянку площею 28,7 соток було віддано інвестору під будівництво молодіжного центру, в якому він навіть обіцяв виділити приміщення для розташування адміністрації об’єднання парків. Неодноразові усні й письмові запити журналіста щодо надання інформації, на підставі яких документів віддали цю ділянку, управління земельних відносин та управління Держкомзему у Рівному вперто ігнорують..

У 2004 році сесія міської ради своїм рішенням віддала цю земельну ділянку в оренду строком на 49 років ТзОВ «Легіон» для будівництва та обслуговування центру дозвілля. Хто, коли і на якій підставі вивів цю ділянку із земель парку (в рішенні міської ради вона фігурує уже як земля житлової і громадської забудови) – відповіді знову немає. У серпні 2006 року ця ділянка, на підставі договору купівлі-продажу, перейшла на такий же строк в оренду ДП «Інтергал-Буд» ТзОВ «Фірма «Інтергал». Результат – паркан тільки більше похилився, а через ділянку прокладено дорогу-заїзд до ресторану «Ліон». Хоча, як повідомили з міського управління земельних відносин, дозвіл на облаштування дороги не надавався. Ця ділянка, згідно з картографічними матеріалами, входить до території парку. Держземінспекція області під час перевірки порушень при використанні цієї земельної ділянки не виявила.

 Руїни замість кафе

Ще більш «мальовничі» краєвиди на місці згорілого танцмайданчика, званого в народі «пательнею».

Працівники управління ЖКГ склали адмінпротокол на підприємця-орендатора за ці самовільні відбудовчі роботи:

Неоковирні дерев’яні споруди на її місці та зруйноване колишнє кафе «Вітерець» з проваленим дахом уже не перший рік викликають нарікання відвідувачів і працівників парку.

Однак, схоже, не муляють очі тільки місцевим чиновникам. Ці об’єкти, загальною площею 65,3 кв.м, було надано в оренду ПП «Домінус» у 1995 році терміном до 2015 року для здійснення торгівельної діяльності. До речі, орендар сплачує за них всього 344 гривні на місяць. Як повідомив міський голова Рівного Володимир Хомко, таку «смішну» суму орендної плати встановлено Господарським судом Рівненської області при розгляді справи за позовом ПП «Домінус». Як пояснив директор об’єднання парків Андрій Мощанецький, орендар – приватний підприємець Ліна Лишенюк – не реагує на прохання навести лад з об’єктами. Вона також відмовилася підписувати акт про незадовільний санітарний стан приміщення. А парк безсилий будь-що вдіяти, доки не буде розірвано договір оренди. Власне, над цим, зі слів пана директора, наразі адміністрація працює.

Коли матеріал готувався до друку Андрій Мощанецький повідомив про чергове непорозуміння з цим орендарем. Негода знесла частину підпірної стіни колишнього танцмайданчика. Зі слів пана Мощанецького, за розпорядженням пані Лишенюк її працівники самовільно затіяли там якусь відбудову. На заперечення дирекції об’єднання не реагували. Відтак, представники управління ЖКГ, яких викликав Андрій Мощанецький, склали протокол і передали його на розгляд адмінкомісії, яка працює при управлінні ЖКГ.

Як каже Андрій Мощанецький, його турбує те, що орендар буцімто має намір викупити землю під орендованими спорудами й висловлює впевненість, що їй це вдасться. Поспілкуватися з самою пані Лишенюк не вдалося. Оскільки, зі слів її працівника, який представився сторожем, підприємець перебуває у Києві, а номер телефону її він надати не може.

 Спорткомплекс замість громадських вбиралень

При вході в парк з боку вулиці Кн. Ольги замість обіцяних інвестором дитячого кафе з ігровим майданчиком та громадських вбиралень (власне під це рішенням Рівнеради №2040 у 2006 році було надано СПД А.М. Ботвінчуку в оренду строком на 25 років земельну ділянку площею 453 кв. м за рахунок земель парку) виросла кількаповерхова капітальна будівля спорткомплексу. Рівнерада своїм рішенням вилучила землю з парку, посилаючись на лист-згоду дирекції об’єднання. «Громадська» вбиральня, розташована на першому поверсі комплексу, зі слів відвідувачів парку, у вихідні, у вечірні години, коли у парку багатолюдно, часто зачинена.

Ось так виглядає ця вбиральня, працює з 10.00 до 17.00 і одні двері для чоловіків та жінок:

 

Банк замість зупинки і земля без документів

З боку вулиці Чорновола від парку «відскубнув» шматок ще один підприємець – Олександр Бабат, який у 2010 році став ще й депутатом Рівнеради від «Батьківщини». Узявшись будувати криту зупинку громадського транспорту, звів капітальну будівлю, де тепер знаходиться банк і перукарня.

Самовільно займає земельну ділянку площею 32,8 соток, що належить парку, власник кафе «Парк» підприємець Олеся Корзун. Як зазначив рівненський природоохоронний прокурор Василь Ткачук, її навіть було оштрафовано на 154 гривні 81 копійку. Пані Корзун розповіла, що в управлінні містобудування та архітектури їй безпричинно відмовили погодити план земельної ділянки для відведення в оренду. З приводу цього у жовтні 2010 року вона позивалася до них через Рівненський окружний адміністративний суд. Наразі, як запевнили і Олеся Корзун, і юрист управління містобудування та архітектури Віталій Герман, конфлікт вичерпано – план погоджено. Однак досі на земельну ділянку під кафе «Парк» документів у підприємця немає. З її слів, вона їх ще готує.

 Ресторан займає землю парку

Ще більш скандальною є ситуація з рестораном «Ліон» ТзОВ ТВФ «Саламандер». Колись на цьому місці був парківський тир. У 2001 році ТзОВ ТВФ «Саламандер», якій на три роки надали в оренду земельну ділянку площею 178 метрів квадратних (підстава – рішення Рівнеради №499 від 07.06.2001р., яким припинено право користування цією ділянкою для об’єднання парків на підставі добровільної відмови об’єднання від цієї ділянки; далі ця ділянка вже фігурує як земля громадської забудови), облаштувало в ньому кафе-бар «Старець». У 2002 році Рівнерада дала дозвіл на реконструкцію кафе з добудовою. Договір оренди закінчився у 2008 році й відтоді його не продовжено. Здійснюючи реконструкцію, будівельники вийшли за межі орендованої ділянки. Змінився й тип об’єкту – кафе стало рестораном «Ліон». А Господарський суд Рівненської області своїм рішенням від 14 грудня 2007 року визнав за ТзОВ «Саламандер» право власності на нього загальною площею тепер вже 297,8 кв. метрів. Договір оренди закінчився у 2008 році, й відтоді його не продовжено.

Лише через чотири роки прокуратура Рівного розгледіла, що добудову було проведено незаконно, і в липні 2011 року подала апеляційну скаргу на це рішення. Її не розглянуто досі. Але й це не все. Під час перевірки дотримання земельного законодавства фахівці Держземінспекції Головного управління Держкомзему у Рівненській області виявили, що ТзОВ ТВФ «Саламандер» для обслуговування ресторану використовує 325 кв. метрів землі без правовстановлюючих документів та ще самовільно зайняла і використовує під літній майданчик 500 кв. метрів землі парку. Зі слів директора об’єднання парків Андрія Мощанецького, неодноразові письмові звернення до керівництва закладу про усунення порушення залишилися безрезультатними. Натомість, як стало відомо з джерела, що побажало залишитися неназваним, керівництво ТзОВ планує звернутися до сесії Рівнеради з приводу оренди цієї ділянки. Директор ТОВ ТВФ «Саламандер» Наталія Цибульська у лютому 2010 року уже зверталася до дирекції об’єднання парків з проханням погодити вилучення із земель парку ділянки площею 288 кв. метрів, що знаходиться під приміщенням ресторану. Однак у дирекції відмовили, мотивуючи тим, що ця земля закріплена за парком Державним актом і надана для обслуговування парку.

Як розповів прокурор області Василь Присяжнюк, директор підприємства Наталія Цибульська на приписи та штрафи не реагує. У липні 2011 року прокуратура Рівного пред’явила позов до Господарського суду області про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки та стягнення заподіяної шкоди у розмірі 3 917 гривень 86 копійок. Рішення ще немає.

Категорично відмовившись від коментарів, Наталія Цибульська зазначила, що наразі вирішенням усіх спірних питань займаються юристи підприємства. І відіслала журналіста до його власника, при цьому навідріз відмовившись назвати хто ж цей власник і надати будь-які його контакти.

На фоні вищевикладеного дивною виглядає відповідь з управління земельних відносин (від 30 червня 2011 року) на інформаційний запит стосовно того, хто, скільки й на яких підставах орендує земельні ділянки у парку: «На території міського парку земельні ділянки ніхто не орендує».

Самовільно облаштована дорога-заїзд до ресторану «Ліон»:

Майданчик ресторану «Ліон» на захопленій землі:

 Зниклі гектари: міфи і реальність

Коли у 2006-2007 роках об’єднанню парків готували документи на видачу Державного акту на землекористування й постало питання винесення меж парку в натуру, міські чиновники заходилися підраховувати, скільки ж у парку гектарів. Нарахували 22,7739 гектари, з яких 21,7224 віднесли до земель рекреаційного призначення і 1,0715 – до житлової і громадської забудови, що й закріпили Державним актом. Та ще понад 6 гектарів з парку зарахували до земель запасу міста. Таке рішення («Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, надання і вилучення земельної ділянки» від 17 жовтня 2006 року) депутати Рівненської міської ради ухвалили, посилаючись на Земельний Кодекс та Закон України «Про оренду». Водночас, за всіма документами, виданими парку ще у радянські часи, за парком рахувалось 32 гектари. За словами начальника управління Держкомзему у Рівному Романа Греська, згідно з матеріалами інвентаризації, яку проводив у 1991-1994 роках Рівненський інститут землеустрою, за парком тоді рахувалося 29 гектарів.

Такі розбіжності зацікавили прокуратуру області, й прокурори заходилися шукати зниклі 10 гектарів. Міські чиновники ж переконували, що, мовляв, за радянських часів неправильно обрахували площу, зарахувавши до парку землі громадської і житлової забудови, під які свого часу було відведено землі парку. На цьому зокрема наголошували начальник управління Держкомзему у Рівному Роман Гресько, начальник управління земельних відносин Василь Парчук, міські депутати попереднього скликання. До такої думки схиляється і нинішній директор об’єднання парків Андрій Мощанецький.

Не знайшла крадених гектарів і прокуратура. Принаймні у цьому переконував журналіста прокурор Рівненської області Василь Присяжнюк. З його слів, Держуправління охорони навколишнього природного середовища в Рівненській області надало прокуратурі картографічний матеріал розташування рівненського парку, в якому зазначалося, що його площа становить 32 гектари. Водночас спеціалісти Дерземінспекції області, які на вимогу прокуратури провели перевірку, встановили, що площа парку у визначених картографічними матеріалами межах складає 24, 357 га. Державна служба заповідної справи Мінприроди України надала картографічні матеріали зйомки парку 1986 року, які відповідали картографічним матеріалам, наданим Держуправлінням охорони навколишнього природного середовища області, але площа парку там вказувалася 24 гектари. На підставі цього прокуратура зробила висновок, що земля з парку нікуди не поділася. «Карти об’єкту природно-заповідного фонду – парку-пам’ятки садово-паркового мистецтва «Рівненський парк ім. Т.Г. Шевченка» площею 32 гектари перевіркою не виявлено» – дослівно з відповіді прокуратури області на інформаційний запит з приводу зниклих гектарів. Відтак, прокуратура зобов’язала Рівненську міську раду відповідно до цих даних зменшити площу парку відповідно до цих даних та винести межі в натуру.

Зрозуміти безлад із гектарами допомагають документи, які зберігаються у міському архіві й вказують на площу парку саме у 32 гектари. Зокрема, після розширення меж парку до сучасних розмірів у 1966 році площа його становила 33 гектари, про що свідчать тогочасні документи міського виконавчого комітету.

Окрім цього, у документах 1973 року про надання рівненському Парку імені Шевченка статусу парку-пам’ятки садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення його площа зазначалася 32 гектари.

У 1978 році було укладено угоду з центральним Республіканським ботанічним садом Академії наук УРСР на реконструкцію парку саме цієї площі. Після закінчення робіт Постановою колегії Держкомприроди УРСР №14 від 25 липня 1979 року було створено об’єкт природно-заповідного фонду – парк-пам’ятку садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення «Рівненський Парк імені Тараса Шевченка» площею 32 гектари.

Якщо роздивитися уважно план меж земельної ділянки, який додається до Державного акту на землекористування, то можна зрозуміти, що ділянки віддані в оренду і у власність до території парку не входять (ресторан «Ліон», територія колишнього кінотеатру імені Шевченка, банк з перукарнею, спорткомплекс з боку вулиці Княгині Ольги, Будинок культури), хоча фактично розташовані на території парку.

Начальник управління земельних відносин Василь Парчук та начальник управління Держкомзему у Рівному Роман Гресько в один голос твердять, що земля під цими об’єктами парку не належить. Виходить, підприємці, що орендують в парку ділянки чи об’єкти, можуть і далі зазіхати на територію з особливим статусом, вносячи так звані невід’ємні поліпшення в об’єкти, а потім узаконюючи їх через суд (як у ситуації з рестораном «Ліон»). Тобто земля природно-заповідного фонду і далі може перетікати у приватні руки. Бо орендар має першочергове право на викуп земельної ділянки під власним майном. Виходить, що сприяє цьому Рівненська міська рада, яка самочинно, порушуючи Закон України «Про природно-заповідний фонд», змінює межі парку-пам’ятки.

Згідно зі статею 54 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» зміна меж, категорії та скасування статусу територій та об’єктів природно-заповідного фонду проводиться згідно зі ст. 51-53 цього закону за погодженням з центральним органом виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища на підставі відповідного експертного висновку. Тому Рівнерада самостійно змінювати межі парку-пам’ятки не може. Таке роз’яснення надали у Міністерстві екології та природних ресурсів України у відповідь на інформаційний запит. Міська влада, як запевнили чиновники, причетні до виділення землі, ані до Президента, ані до Міністерства екології та природних ресурсів з клопотанням щодо зміни меж чи вилучення землі з парку, не зверталася.

Схема дерибану природно-заповідної землі по-рівненськи не претендує на ноу-хау: спочатку роздали об’єкти, а відтак, і землю парку, а потім залишки закріпили Держактом за парком. При цьому, віднісши землю замість природно-заповідного фонду, як це належить за законом, до рекреаційної категорії. Чи не тому, щоб і надалі безперешкодно її роздавати? Адже порядок надання у користування або власність земель рекреаційного призначення для дачного будівництва і спорудження інших об’єктів стаціонарної рекреації відбувається на загальних умовах, передбачених ст. 116 Земельного Кодексу України.

На запитання, чому парк отримав Держакт на землекористування лише у 2007 році, після роздачі земель, начальник управління Держкомзему у Рівному Роман Гресько відповів: «Раніше ніхто не звертався».

Закінчення матеріалу читайте тут: Як Рівненська міська влада землі парку роздавала

Матеріал підготовлений за підтримки Данської асоціації журналістів-розслідувачів та проекту SCOOP в Україні.

Консультування журналіста за підтримки Американської неурядової організації «Інтерньюз-Нетворк» та Міжнародного фонду "Відродження".


КОМЕНТАРІ

Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію, яку не встигли видалити чи пропустили адміністратори. Якщо у вас є докази, що наведені в коментарях факти не відповідають дійсності – звертайтесь на редакційну пошту з конкретними зауваженнями і коментарі будуть адміністровані. Разом з тим нагадуємо, що згідно із українським законодавством, ніхто не може бути притягнутий до відповідальності за оціночні судження.

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором

18.09.2013, 15:51 77.123.9.*** Сергей
А не пробовали возбудить уголовные дела по меру Хомко,директору парка и т.д. и взять их под стражу???
28.10.2012, 12:12 194.44.171.*** Володимиру2
Дякую і підтримую.
22.09.2011, 12:12 91.209.118.*** Володимиру
Підтримую.
22.09.2011, 11:34 46.247.150.*** Володимир - Олі
Ну те, що ви жодного прізвища не побачили - то це через неуважність. А те що не всіх власників вказали, то це ще не остання публікація на цю тему. Інформації й так для одної публікації більш ніж достатньо (щоб переварити і робити висновки).
22.09.2011, 11:04 91.209.118.*** флудеру
Ти б стиль поміняло,чи що.Міськвиконкомівські ріжки вилазять....:)))
22.09.2011, 10:20 95.135.27.*** Олександра
Хіба ж чиновники від міської влади реагуватимуть? Вони взяли гроші за дерибан. А що це так, подивіться на їхні домівки: порівняйте їхні офіційні зарплати, які вони декларують у податкову, із тим, що вони мають: будинками, іномарками тощо.\nТа й журналістку не звинувачуйте: що вона одна може зробити проти мафії? Її публікація - для того, щоб городяни знали, хто дерибанить парк, і підтр имали її. Але наші городяни - люди пасивні, цим і користують міські чиновники. А ви, городяни, не проголосуйте за них на виборах - не дайте у такий спосіб їм красти
22.09.2011, 09:20 193.108.129.*** Оля
Звичайна імітація розслдування що б відзвітуватись за гроші. Адже не вказано ні одного прізвища. А вони ж всім відомі. Чергове ля-ля.
22.09.2011, 09:03 91.209.118.*** Аноніму
Змінилося. Міськвиконкомівська челядь зходить жовчю...
22.09.2011, 08:13 95.135.7.*** Анонім
А щось змінилося, чи зміниться від цього? Звичайний \"трьоп\".
21.09.2011, 15:07 91.209.118.*** Світлані
Це-Ваш найкращий матеріал!!! МОЛОДЧИНА!!!!

Розслідування

Рівненщина

Волинь

Консультації

в Україні та світі

вгору