РОЗСЛІДУВАННЯ

Як у Рівненському «водніку» за «благодійні» внески купують квартири викладачам

19.10.2011, 00:00      Світлана Калько, ІА «Рівненське агентство журналістських розслідувань»      Переглядів: 16448

Фотоколаж Рівненського агентства журналістських розслідувань. Ректор Василь Гурин підписав відповідь на запит, яка суперечить закону. Проректор Григорій Сапсай розповідає, що батьки добровільно віддають університету тисячі гривень на квартири викладачам.

Таку, здавалося б, малоймовірну інформацію було отримано журналістом Рівненського агентства журналістських розслідувань від проректора Національного університету водного господарства та природокористування Григорія Сапсая. А тим часом викладачі цього закладу нарікають, що навіть на папір для іспитів змушені просити кошти у студентів.

Приводом, що спонукав журналіста Агентства звернутися до адміністрації НУВГП, послужила наступна інформація, оприлюднена 4 вересня 2011 року на сайті «Наші гроші»:

Рівненський університет придбав квартиру невідомо для кого

Національний університет водного господарства та природокористування за результатами тендеру 26 серпня 2011 року придбав у фізособи Стаднічук Р.В. квартиру за 288 тис грн. або $36 тис. Про це повідомляється в «Віснику державних закупівель».

Згідно з документацією конкурсних торгів університет мав придбати двокімнатну або трикімнатну квартиру в центрі Рівного загальною площею не менше 44 кв. м.

В річному плані закупівель університету йдеться про закупівлю двокімнатної квартири в місті Рівне за кошти державного бюджету «на виконання окремих доручень». Ні в документації конкурсних торгів, ні в плані закупівель не вказано, для кого придбане житло.

Невже держава виділяє кошти вищим навчальним закладам на придбання квартир? У таке благо складно повірити. І що це за «кошти державного бюджету на виконання окремих доручень»? За роз’ясненням журналіст Агентства звернулася до адміністрації НУВГП, а саме до проректора Григорія Сапсая. Під час зустрічі пан Сапсай пояснив, що, відповідно до пункту 5.1.12. колективного договору між адміністрацією і профспілковим комітетом закладу, адміністрація і профспілковий комітет університету можуть позачергово виділяти житло висококваліфікованим спеціалістам за поданням зборів трудових колективів факультетів і за згодою конференції трудового колективу. З метою зміцнення кадрового потенціалу міста купувати та частково відшкодовувати витрати на придбання квартир за рахунок коштів, отриманих на виконання окремих доручень університету і факультетів для науково-педагогічних працівників, які мають ступінь доктора наук, кандидата, або вчене звання професора, доцента, та які перебувають на квартирному обліку.

– Ми, якщо мені не зраджує пам’ять, з 1996 року придбали 15 чи 16 квартир, – зазначив пан Сапсай. – Плюс за рахунок коштів на виконання окремих доручень ввели в експлуатацію першу чергу гуртожитку №8 – 36 квартир».

Ми відразу попросили уточнити, що таке «кошти на виконання окремих доручень».

– Серед коштів спецфонду ми приймаємо кошти на виконання окремих доручень, тобто, це благодійні кошти, – пояснив пан Сапсай. – Інколи їх називають спонсорські, спонсорська допомога. Ці кошти надаються або на певну статтю, або взагалі – на університет, на його розвиток.

Для повноти картини подаємо запис розмови журналіста Агентства з Григорієм Сапсаєм. 

– Стосовно коштів, за які було придбано вищезгадану квартиру, уточніть, будь ласка, це кошти, які стали державними, а до того були благодійними внесками?

– Ми – державний навчальний заклад, який фінансується з держбюджету. Всі кошти, звідки б вони не надходили до університету, набувають статус коштів державного бюджету.

– У тому числі й благодійні внески?

– Так. Є кошти спецфонду. До них належать кошти за надані послуги і кошти на виконання окремих доручень, які надходять від благодійника. Тобто спонсорська допомога. Є конкретно припис благодійника, що їхнє призначення – придбання квартир професорсько-викладацькому складу.

– Ідеться про благодійні внески, в тому числі ті, що сплачують студенти?

– Я хотів би точно: вносять благодійники. Хто може бути серед благодійників? Можуть бути юридичні та фізичні особи.

– У тому числі й студенти?

– Я вам ще раз кажу – юридичні і фізичні особи (починає нервуватися, далі роздратовано – авт.). Чи вносять, я не можу зараз сказати. Що значить студенти? Батьки.

– Ну добре, батьки…

– Могло бути, чому ні.

– Могло бути, чи так є?

– Я ще раз кажу, якщо зараз іде «розкрутка» цього, я просто не розумію спрямування цього.

– Спрямування чого?

– Спрямування цього запитання. Інколи я кажу так: питання мені не подобається і відповідати на нього я не буду. Але, якщо Ви хочете сказати, що серед благодійників є батьки студентів…

– Так.

– Так, є.

– Григорію Івановичу, Ви кажете, що благодійники, надаючи кошти, зазначали, що це на придбання квартир викладачам?

– Саме так.

– А чому вони так писали? Їм так захотілося?

– Наприклад, університет розказує благодійнику, куди і які кошти потрібно спрямувати. Потрібно комп’ютерний клас – ми кажемо, потрібно ремонт – ми кажемо, допомогти хворим працівникам університету відшкодувати на лікування…

Зі слів Григорія Сапсая, кошти на виконання окремих доручень – це виключно благодійні внески. Журналіст Агентства звернулася також за роз’ясненням щодо коштів на виконання окремих доручень, порядку їх формування та витрачання до КРУ в Рівненській області. У телефонній розмові фахівець управління, який чомусь, за його наполяганням, не захотів назватися, пояснив наступне:

– Якщо є благодійний фонд як юридична особа, і гроші вносять до цього фонду, і вони йдуть не до казначейства, а до якогось банку, то це не можуть бути кошти на виконання окремих доручень. Якщо благодійні кошти вносять на рахунок університету, то університет має тут же скерувати їх до банку і казначейства. Тоді ці кошти стають державними і повертаються закладу як кошти держбюджету спецфонду. Благодійник вказує у заяві, на що надає допомогу. Якщо не вказує, то заклад має право розпоряджатися коштами на власний розсуд, відповідно до умов колдоговору.

При цьому анонімний консультант з КРУ послався на постанову Кабміну № 1222 від 04 серпня 2000 року «Про затвердження порядку отримання благодійних (добровільних) внесків і пожертв від юридичних та фізичних осіб бюджетними установами і закладами освіти, охорони здоров’я, культури, науки, спорту та фізичного виховання для по треб їх фінансування». У пунктах 2, 3 цієї Постанови, зокрема, йдеться про те, що благодійні внески можуть надаватися благодійниками набувачам у грошовій формі для потреб їх фінансування за напрямами видатків, визначеними благодійником, а також як товари, роботи, послуги. Якщо благодійником конкретні цілі використання коштів не визначено, то керівник установи-набувача коштів може скеровувати їх відповідно до першочергових потреб, але пов’язаних виключно з основною діяльністю установи, закладу. Відповідно до п. 4 Постанови, благодійні внески у грошовій формі зараховуються на рахунок «Суми за дорученням».

Щодо придбання квартири, про яку йшлося на сайті «Наші гроші», то Григорій Сапсай пояснив наступне:

– 19 вересня 2007 року протоколом № 2 конференції трудового колективу ухвалили дозволити адміністрації та профкому позачергово виділити житло доктору технічних наук, доценту кафедри водопостачання та бурової справи Олександру Андрійовичу Ткачуку як висококваліфікованому спеціалісту, що потребує поліпшення житлових умов. У 2010 році в нас підійшла сума, відповідна до того, що ми могли придбати, – протокол №4 конференції трудового колективу від 1 грудня 2010 року. Між ректором Гуріним і доцентом Ткачуком існує контракт, яким передбачено придбати в 2009-2010 роках квартиру у Рівному для забезпечення Ткачука належними житловими умовами. Конференція постановила виділити кошти. Це є підставою, щоб розпочати тендер. Ми цей тендер розпочали, оголосили умови тендеру. Зараз університет завершує процедуру оформлення документів у БТІ щодо того, що університет придбав квартиру. Наголошую – університет. Після того, як власність університету (квартиру, – авт.) в БТІ буде зареєстровано, відбудеться спільне засідання профкому та адміністрації, на якому буде поставлено питання про виділенні цієї квартири Ткачуку, відповідно до рішення конференції трудового колективу.

– Григорію Івановичу, а чи можете Ви хоч приблизно розкласти, скільки благодійних та інших коштів у цій квартирі за 288 тисяч?

– Це все благодійні.

– А коли всі процедури пройдуть, квартира буде службовою, чи стане приватною пана Ткачука?

– Якщо чинне законодавство Ткачуку дозволяє приватизувати квартиру, чи знайдуть якісь підстави, що не дозволяють, значить так воно й буде. Але зараз вона стала власністю університету. Поки що інших дій немає.

Для адміністрації Рівненського «водніка» закони не писані?

Журналіст Агентства намагалася з’ясувати у пана Сапсая, де ж можна ознайомитися зі звітністю щодо використання коштів на окремі доручення, чи, власне, благодійних внесків, як цього вимагає закон і, зрештою, їхнє ж профільне міністерство.

Як відомо, є лист Міносвіти від 15.04.2011. «Щодо оприлюднення інформації про використання благодійних та спонсорських внесків». Цим листом керівникам навчальних закладів доручено серед іншого забезпечити постійне інформування громадськості про надходження та використання благодійних внесків шляхом розміщення відповідних матеріалів на сайтах навчальних закладів та у місцевих засобах масової інформації. Однак, схоже, у керівництва Національного університету водного господарства та природокористування своєрідне поняття про публічність і прозорість. Бо на запитання, де громадськість може побачити звіт про ці кошти, пан Сапсай роздратовано відповів:

– Вибачте, ми не ЗАТ і не ВАТ, ми бюджетна організація, ми подаємо відповідні звіти про використання коштів у Міносвіти, перевірку здійснює КРУ, Рахункова Палата в нас була.

– А яким чином забезпечена публічність, де можна подивитися звіт? На вашому сайті я не знайшла…

– Жоден закон не зобов’язує нас висвітлювати.

– Зобов’язує закон «Про доступ до публічної інформації», Закон про благодійність і благодійні організації, лист Міносвіти «Щодо оприлюднення інформації про використання благодійних та спонсорських внесків»… 

– У нас відповідні звіти подаються до інстанцій, які цього потребують. Якщо до нас звернеться будь-хто з благодійників, то ми піднімемо його заяву, куди він спрямовував кошти, і прозвітуємо однозначно. Звіту у пресі ми не потребуємо і не публікували ніколи. Ми звітуємося на вченій раді, на конференції трудового колективу. Якщо до нас звернеться хтось із благодійників щодо використання коштів, ми надамо йому повну інформацію.

Оскільки уточнити у пана проректора, скільки ж квартир було закуплено за кошти на виконання окремих доручень упродовж 1996-2011 років, скільки коштів на це витрачено, та загалом, який порядок отримання і використання благодійних внесків, яку суму цих коштів було зібрано у період з 2005 по 2011 роки, під час зустрічі не вдалося. Агентство звернулося до адміністрації закладу із запитом на доступ до публічної інформації. Відповіли абсолютно юридично неграмотно і з порушенням Закону «Про доступ до публічної інформації»:

Медіа-юрист Інституту розвитку регіональної преси Олександр Бурмагін вважає таку відповідь неправомірною:

– Є таким, що не відповідає чинному законодавству висновок у відмові про те, що Закон України «Про доступ до публічної інформації» немає зворотної сили – пояснює медіа-юрист. – Адже, по-перше, запит на інформацію було надіслано після того, як Закон набрав чинності. Відповідно, правовідносини між запитувачем та розпорядником щодо надання/ненадання інформації виникли коли Закон ВЖЕ діяв і тут не може йти мова про якусь зворотну дію. По-друге, Закон України «Про інформацію» в новій редакції та Закон України «Про доступ до публічної інформації» по-новому визначають статус певних категорій інформації, і, з того моменту, коли вони набули чинності (9 травня 2011 року) почала діяти нова схема віднесення інформації до відкритої, або з обмеженим доступом (службова, таємна, конфіденційна). Тому, будь-який розпорядник у випадку отримання запиту на інформацію після набуття чинності законами, за відсутності передбачених ними ж підстав для не надання інформації – немає права відмовляти на тій підставі, що інформація, якою він володіє була створена або отримана ним ДО набуття чинності новими інформаційними законами. За такої логіки будь-яка інформація створена, або яка була отримана всіма розпорядниками до 9 травня 2011 року стає закритою для суспільства, що є очевидним порушенням права на інформацію, статті 34-ї Конституції України та статті 10-ї Конвенції про права людини і основоположних свобод.

Відтак, Агентство звернулося до адміністрації НУВГП з повторним запитом. Якщо на нього знову не буде отримано відповіді, як це належить за законом «Про доступ до публічної інформації» та іншими законами, що регулюють журналістську діяльність, Агентство звертатиметься до органів прокуратури та до міністра освіти і науки, як це передбачено законодавством.

Пропозиція, від якої складно відмовитися

Тема придбання квартир у «водніку» можливо й не стала б предметом дослідження журналістів Агентства, якби не перепліталася тісно з темою благодійних внесків. А точніше – способу, в який їх збирають.

Пропозиція, від якої складно відмовитися, так жартують у студентському середовищі про благодійні внески, які буцімто добровільно вносять на розвиток обраної альма-матер студенти, а власне – їхні батьки. Саме в тому, що батьки майбутніх абітурієнтів добровільно стають благодійниками, наполегливо переконував журналіста Агентства проректор НУВГП Григорій Сапсай.

Зокрема, на запитання, чи є посильними благодійні внески для батьків, Григорій Сапсай відповів: «Ми ніколи не казали, скільки треба заплатити».

– Тобто ви не називаєте якусь фіксовану суму?

– Хто скільки може. У країнах деяких, де безкоштовне навчання, вносять по 30 відсотків на навчання. Ми не називаємо скільки. Людина може перерахувати 300 гривень – добре, може три тисячі, 8 тисяч – добре.

– А як зовсім не може?

– Ну, що зробиш...

– Ви не вимагаєте, якщо зовсім не може?

– Абсолютно. У нас немає такої вимоги, що ти заплати. Але просити можемо.

Звісно, не можна відкидати, що якийсь відсоток цих благодійних коштів є дійсно добровільними, проте… Складно уявити, що батьки абітурієнта, який щойно став студентом (а часто ще й до того, як став), наважаться відмовити адміністрації закладу у «проханні» перерахувати певну суму коштів на «благодійні» цілі. Відтак, благодійниками мимоволі стають і ті, хто має кошти на це, й ті, кому самим упору звертатися по допомогу до спонсорів. Однак, довести, що благодійні внески було внесено, м’яко кажучи, під тиском – складно. Батьки студентів, яким довелося це зробити у розмові з журналістом Агентства підтверджували, що вносили благодійні внески на «прохання» в сумах від 2-х до 5-ти тисяч, але про подробиці воліли не говорити. Деякі батьки й зовсім відмовляються говорити про ці внески, боючись, щоб розголос не позначився негативно на їхньому чадові. Воліють забути про це, мовляв, що з воза впало, те пропало. Принаймні з п’ятьох батьків, до яких зверталася журналіст Агентства, про деякі деталі, на умовах анонімності, погодився розповісти лише один:

– Мій син 5 років тому вступав до «водніка», закінчивши з червоним дипломом коледж, і мав направлення на державну форму навчання. Однак, коли ми подали документи, нам сказали, що треба обов’язково внести благодійний внесок у сумі 6 тисяч гривень. Стільки тоді коштувало навчання на платній формі цього факультету. У нас не було таких грошей, тому ми змушені були спочатку відмовитися від вступу. Але згодом таки знайшли потрібну суму і внесли. Я не пам’ятаю чітко, як ми писали заяву, але пам’ятаю добре, що про благодійні кошти на придбання квартир викладачам точно не йшлося. Там було щось на кшталт «на потреби університету».

Як вдалося з’ясувати з коротких розмов з батьками деяких студентів, благодійні кошти вносять переважно студенти, які вступили на державну форму навчання. І нерідко ці суми (як свідчать самі «благодійники», адміністрація закладу називає конкретні суми коштів для внесення) дорівнюють тим, які вносять за навчання на платній формі.

Студенти, з якими вдалося поспілкуватися журналістові, хоча й підтверджували факт внесення благодійних коштів, однак також відмовлялися говорити про деталі цієї процедури. Проте всі зазначали, що йшлося про фіксовані суми від 2-х до 3-х тисяч гривень, а на факультети, де найбільший конкурс – 5-6 тисяч. Одні вказували, що вносили кошти до громадської організації, яка діє при факультеті, інші – на рахунок закладу. Один зі студентів, який вступав на державну форму навчання, зазначив, що йому «запропонували» внести 2 тисячі гривень благодійного внеску через таку схему: його мама повинна була передати гроші знайомій, а знайома – в університет. За такою схемою зазвичай дають хабарі, а не благодійні внески…

Чимало зі студентів, до яких зверталася журналіст, підтверджуючи фактично вимагання коштів, зазначали, що їх це мало обходить, як і те, на що вони йдуть, – аби довчитися. Декотрі казали, що їх влаштовують хабарі, бо не треба напружуватися з навчанням – заплатив і без проблем (не задумуючись про те, кому будуть потрібні потім такі спеціалісти – ред.). Мовляв, так роблять всі і всюди.

Кошти «крутяться» наверхах

Серед викладачів університету також складно знайти союзника у питанні благодійних внесків, очевидно, що всі бояться за свої посади. Однак, схоже, те, що за кошти благодійників в університеті закуповують квартири, для більшості викладачів є неабиякою новиною. Журналістові вдалося поспілкуватися з двома викладачами, на умовах анонімності (імена викладачів змінені). Один з них, пан Михайло, розповів таке:

– У нас немає благодійних внесків як таких. Є субрахунки на факультетах, на які абітурієнти, що вступають на державну форму навчання, на прохання декана вносять благодійні кошти. Для цього збирають батьківські збори. Суми – від 1,5 до 2-х тисяч гривень. Це дуже незначні суми порівняно з минулими роками. Та й то з усіх, якщо 4-та частина вступників заплатила, то й добре. Ці кошти може використовувати лише факультет, на субрахунок якого внесено кошти. Загальноуніверситетського фонду немає. При вступі благодійники заповнюють спеціальний бланк, де вказують, на що кошти. Зазвичай, це внески на спортивну форму, на костюми для самодіяльності, комп’ютери. А щоб на придбання квартир, то я такого навіть не чув. Це малоймовірно.

Викладач одного з факультетів НУВГП пані Ірина також зазначила, що знає про благодійні внески, але щоб за них купували квартири для викладачів, то цілковита несподіванка. Загалом, з її слів, викладачі «меншого рангу» мало обізнані з тим, що відбувається з благодійними коштами, а вже щодо квартир, то й загалом нічого не знають.

– У нас на факультеті та на кафедрі вимагають багато паперів від викладачів, а кошти на це не дають. Ми знайшли варіант – хто вступає на бюджетну форму, той платить благодійні внески. Головне, щоб ці кошти йшли на розвиток університету. Хто вступає на перший курс державної форми, то перший рік платить повну вартість тих коштів, що вносять на платній формі. Якщо це 8 тисяч, то 8 тисяч вносять. Ніякого спротиву, щоб публічно студенти обурювалися, я не знаю. На рівні деканату можна вирішити, в якій формі ці внески – канцтовари купити, чи комп’ютер, обходячи рахунок, капітальний ремонт зробити, вікно замінити, мультимедійну апаратуру встановити. Можливо, чийсь батько бізнесом займається й може, наприклад, підлогу замінити, робітників прислати тощо. Але всі знають, що всім обов’язково сплачувати.

Щодо того, чи є на факультетах субрахунки, фонди, громадські організації, які займаються збором благодійних коштів, то пані Ірина зазначила, що достеменно цього не знає, може лише припускати. З її слів, трапляється, як це було торік, коли не змогли ні копійки використати з благодійного фонду, його анулювали. Що це за фонд, співрозмовниця не змогла достеменно сказати, але запевнила, що точно знає, що він був.

– Кошти, що передають благодійники, оформляють через типові бланки, заяви, чи як?

– Щоб заяви писали, можливо, таке і є, але це формальність. Їм дають рахунок для сплати – це єдиний варіант. Ми на кафедру не можемо купити підручники. Скидаємося зі своїх зарплат і купуємо книжки для студентів. Часом не маємо паперу на державні іспити. З одного боку, нам складно студента попросити, але, з іншого боку, – з нас вимагають папір, але нам ніхто його не дає. Гроші начебто є, але вони «крутяться» наверхах, до нас вони не доходять. Керівництво вирішує, як їх використовувати. Окрім цього, нам постійно зменшують кількість бюджетних місць. А благодійні внески з «платників» не будуть же брати…

– Тобто платять виключно ті, хто на бюджетний вступає?

– Так. Якщо ти вступив на бюджет, то чому не можеш дати благодійну допомогу? Плата в нас одна з найбільших. Але, якщо ти не платиш, то тебе ніхто не переслідує. Проте, якщо виникнуть якісь проблеми, то панькатися ніхто не буде. А якщо ти спонсор, то є поблажки – декан допомагатиме, викладачі будуть зацікавлені.

– Йдеться про фіксовані суми внесків?

– Усі знають, що це повна вартість того курсу за рік, на який вступив, на платній формі.

– Чи відомо Вам, що за ці благодійні внески університет купує квартири викладачам?

– Що купують квартири знаю, але чи використовують на це благодійні внески – ні. Останні три роки це є суто непрозора процедура (придбання квартир, – авт.). Років 8 тому на профспілкові збори на факультеті виносили питання квартир. Це єдиний випадок, коли всі знали, що виділяється певна сума на купівлю квартири. Не знаю, за які це кошти. Нас, викладачів, ніколи не питають про використання коштів благодійних внесків. Ми про них не чули. Знаємо, що їх збирають, нам дають якісь канцтовари, але до кафедри вони не доходять.

– Хто збирає ці внески?

– Декани. Відповідальні з ректорату їм спускають завдання, і вони зацікавлені в них. 

– А така процедура як конференція трудового колективу, де голосують за те, що колектив не проти, щоб за кошти на виконання окремих доручень придбати квартиру для такого-то викладача?

– Від кожної кафедри делегується 4 чоловіки. Я не була на тих зборах жодного разу, і нам ніколи не розказували, що там відбувається. Це формальність, зазвичай ніхто не хоче на них іти.

– А Вам відомо щось про чергу на житло?

– Давно нікого не ставлять, хоча списки черговиків вивішено біля профкому.

– А про використання благодійних внесків нічого не вивішено?

– Ні. Це закрита інформація. Ніхто не має доступу, куди ті внески дівають, хоча нас, викладачів, зобов’язують кожній кураторській групі оголосити про внески. А куди вони витрачаються, я не знаю.

Щодо останнього придбання – квартири для пана Ткачука – то співрозмовниця зазначила, що відбулося це абсолютно непрозоро, про що говорять у кулуарах університету.

Історія порушень з внесками

У 2008 році працівники обласного КРУ задокументували фінансових порушень з бюджетними коштами, допущеними в Національному університеті водного господарства та природокористування, на суму понад 7 мільйонів гривень. Ревізори склали 17 протоколів про притягнення винних до адмінвідповідальності, за якими посадовці університету сплатили 2 тисячі 300 гривень штрафів. Зокрема, працівники КРУ встановили порушення при використанні 436 тисяч гривень благодійних внесків, які сплачували батьки студентів та абітурієнтів. Сума кожного такого внеску впродовж 2003-2005 років коливалася від однієї тисячі до 5 тисяч 200 гривень. Батьки-благодійники у середньому платили по 2-3 тисячі, і розмір внесків для бюджетників дивним чином дорівнював сумі, яку довелося б сплатити за річне навчання на платній формі. Матеріали перевірки тоді передали до управління СБУ в Рівненській області. Однак про реакцію на них цього поважного відомства досі широкому загалу нічого не відомо.

Від автора:

Усі розуміють, що освіта в Україні фінансується за залишковим принципом. Утім, нині у нас так фінансується практично все, за винятком благ для влади. Мабуть, ніхто не проти того, щоб поважні панове професори з НУВГП мали квартири. Але ж, наскільки моральним і законним є фактично вимагати «благодійні» внески (порушуючи право студентів на безоплатну освіту), для того, щоб купити для викладача квартиру? Хоча, якщо немає офіційних заяв у міліцію про вимагання внесків – усе, ніби-то, в рамках законодавства.

Водночас, якщо таким станом речей хто і обурюється, то, зазвичай, у «кухонному» режимі. Тому й дивуватися, чому стільки років корупція і хабарництво залишаються нездоланними, не доводиться. Вочевидь, тому, що ми всі постійно підкидаємо «дрівця» у це полум’я. Ще не народившись на світ, перебуваючи в утробі матері, людина вже стає учасником цього ланцюжка. Породілля стає «благодійницею» для тих, хто прийматиме у неї пологи. Далі – дитячий садок, школа, вищий навчальний заклад, влаштування на роботу… Власне, цей перелік може продовжити будь-який пересічний громадянин. І прикметно, що боротися з цим знаходиться дедалі менше охочих. Наприклад, за даними опитування інституту Горшеніна (аналітико-дослідницький центр), нині лише 34 відсотки українців готові протистояти корупції та хабарництву. Про такі ж приблизно результати повідомляють і Європейська дослідницька асоціація та Київський міжнародний інститут соціології.

Ми й надалі продовжимо з’ясовувати ситуацію з прозорістю використання та особливістю залучення добровільно-примусових внесків у НУВГП та інших навчальних закладах. Якщо ви відносите себе до тих 34 відсотків українців, які готові протистояти корупції, і у вас є інформація, яка може допомогти журналістському розслідуванню надсилайте інформацію на [email protected] або телефонуйте 43-82-03, 066 257 1331.

Матеріал підготовлений за сприяння Американської неурядової організації «Інтерньюз-Нетворк» та Міжнародного Фонду «Відродження». Юридична підтримка Інституту розвитку регіональної преси.

ЧИТАЙТЕ ПРОДОВЖЕННЯ: 

«Водний» університет придбав 56 квартир за «спонсорські» кошти: продовження теми

ТАКОЖ ДИВІТЬСЯ

Четверта влада. Примусова благодійність в освіті

Четверта влада. Освіта на продаж

Шкільний рекет: не дай Бог купите дешевший букет!

Благодійність і примус шкільних внесків

Примусова шкільна «благодійність»

Вимагати не можна – просити!

Збір грошей на подарунки залежить від учителя

Документи, які забороняють освітянам збирати незаконні внески у Рівному


КОМЕНТАРІ

Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію, яку не встигли видалити чи пропустили адміністратори. Якщо у вас є докази, що наведені в коментарях факти не відповідають дійсності – звертайтесь на редакційну пошту з конкретними зауваженнями і коментарі будуть адміністровані. Разом з тим нагадуємо, що згідно із українським законодавством, ніхто не може бути притягнутий до відповідальності за оціночні судження.

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором

07.02.2012, 18:38 95.135.50.*** юля
Сама закінчувала, цей ВУЗ правда майже 10 років тому, пройшла як кажуть, все: здачі, перездачі і кидання науки, Задрав реально тільки \"п\" Турчин з кафедри хімії, оце хабарник рідкісний, і ніхто йому нічого не зробить, а лише мої бунти, то мої проблеми. А решта викладачів (не всі) дійсно,з тупих студентів брали по повній, на ті часи--зарплатня учителя за екзамен, за залік трохи менше. Мене пронесло--взбунтувалась на весь Водний і нічого-- все одно безплатно поставив залік, правда гад стипендію зарізав , решту здавала без особливих проблем, ну дехто безкоштовно оцінку занизив, по моєму диплому взяточників можна вичислити на раз: все 4,5, а тут дві задов. От така наша наука була , а є ще гіршою зараз
04.11.2011, 22:14 77.123.55.*** Нестор
Ось, до чого привело 20 років \"незалежності\"...
03.11.2011, 22:45 194.44.125.*** Ксенія
Вельмишановна Люда! З задоволенням відповім на Ваше запитання. Але перед тим скажу: не вгадали - я не журналіст. Якщо вам цікаво, за освітою я викладач-перекладач. \"На орфографію\" переходжу, бо не люблю, коли люди, які не знають елементарного правопису, комусь щось завзято доводять про високі матерії: так і хочеться відправити їх у бібліотеку за підручником з української мови - надолужити згаяне. А що відповісти Вам по суті в мене завжди знайдеться, за це не хвилюйтесь - на щастя, навіть наша недолуга система освіти змогла мене чомусь та й навчити (і не лише вона). Дивно мені, що Ви захищаєте представників цієї злочинної системи і їхні корумповані схеми - на Вашому місці я почувала б себе обділеною увагою з боку держави і органів освіти - адже правильно писати вони Вас не так і не навчили, а відтак, не виконали своїх обов\'язків:-)) Дозволю собі зробити припущення, що Ви з тих (колишніх) студентів, про які писала авторка статті. Цитую: \"Декотрі казали, що їх влаштовують хабарі, бо не треба напружуватися з навчанням – заплатив і без проблем (не задумуючись про те, кому будуть потрібні потім та
27.10.2011, 19:18 46.247.148.*** Адмін-2
Для Люди, яка неодноразово робила закиди про замовність матеріалу. Інформацію про те, хто замовив це розслідування, читайте тут: http://4vlada.com/blogs/3/8422
27.10.2011, 16:33 46.247.148.*** Адмін-2
\"Люді\" лікбез щодо класифікації правопорушень. Правопорушення, за які можна притягнути до відповідальності за діючим законодавством - юридичні. під моральними я мала на увазі порушення етики в тій чи іншій сфері, за які до відповідальності в суді не притягують, але які красномовно свідчать про невідповідність дій людини до посади, яку вона займає. як приклад - лікар змушує вагітну пацієнтку, щоб поставити на облік, сплатити \"благодійні\" внески, інакше ніяк. Чи вчитель замовляє собі подарунок на день народження: тільки не сервіз, краще мобілка така-то. ЧИ політична корупція, коли депутати отримують кошти за голосування за те чи інше рішення - по закону відповідальності не передбачено, однак це не заважає здоровомислячим людям побачити в цьому порушення. Треба дивитися трохи далі, ніж заглянуло наше законодавство.
27.10.2011, 15:49 77.120.90.*** Ольга
Наприклад особисто мої та моїх одногрупників - які були дані аж ніяк не примусово,а добровільно! Так що - не рахуйте мої гроші!
25.10.2011, 16:55 194.44.169.*** Люда
Ксенії коли немає чого відповісти, починають переходити на орфографію, щось мені підказує, що Ви теж журналіст, можливо Ви відповідь дасте на моє запитання ? Термін \"юридичні та моральні правопорушення\" хто визначає моральність, журналіст який уявляє себе \"всемогутнім\" чи редактор або замовник статті?
25.10.2011, 16:48 91.209.118.*** Ользі
Чужі гроші- для кого, для Гуріна, чи-батьків студентів, з яких він злупив????
25.10.2011, 09:59 77.120.90.*** Ольга.
Мда, від заздрощів не лопніть. Якщо це не на замовлення - то тільки від заздрощів. Адже змиритися з тим, що ще є десь можливість отримати квартиру безкоштовно не всі можуть і не всі вірять. Працюйте - люди. Робіть відкриття, здобувайте вчені ступені та звання. Приносьте користь. І вам прийде подяка. А тим, хто використовує це заради \"полити брудом\" керівництво НУВГП за для користі своєї чи помсти - а ви не так вчинете коли матимете можливість? Теж мені справедливі -для чого ж це робити - рахувати чужі кошти!
24.10.2011, 23:34 194.44.84.*** Ксенія
Люда! Мабуть, це не адміну варто щось пояснювати, а Вам - зокрема те, що слова \"діючім\" і \"вісить\" пишуться з буквою \"и\". Грамотії, навчіться писати українською, а потім будете критикувати журналістів!
24.10.2011, 22:22 194.44.170.*** Люда
Адміну 2 пояснить термін \"юридичні та моральні правопорушення\" які ви викриваєте як це співставляється з діючім законодавством і не здається вам, що це суб\'єктивний фактор, який можна повернути в будь яку сторону? Справедливому про статичну інформацію, ви правий це загальновідома інформація на сайті держзакупівель вісить і на сайті водного була така інформація, стосовно сенсаційності класно підмітили.
24.10.2011, 19:05 46.247.136.*** Адмін-2
\"Справедливому\" Робите закиди - представляйтеся - матеріал підписаний і ми відповідаємо за свої слова. Тож відповідайте і ви за свої! Ваша ж \"логіка\" заказовості матеріалу абсолютно беззмістовна. Сміх та й годі:\n\"1. Стаття стосується певної високо-посадової особи, яку потрібно дискредитувати\" - так можна сказати чи не про кожне журналістське розслідування, в якому вдалося виявити відповідальних за якісь порушення, а зазвичай це і є високопосадовці. як приклад - числені розслідування Української правди, в яких розкриваються прихватизація Януковичем і його побратимами земель і нерухомого майна громади.\n\"2. Як правило в статті розмішена фотографія цієї особи не в кращій формі і крупним планом\" - фото взяті з офіційного сайту \"водніка\" - http://nuwm.rv.ua/keriv.html\nПункти 3-4 - це ваші оціночні судження. Зрозуміло, що якщо викриваються якісь юридичні або моральні правопорушення, то це викликатиме в читачів швидше негативні висновки про діяльність певної особи, аніж захват.\n5. щодо коментів, то прослідкувавши відкриті частини IP-адрес, легко помітити їхню різноманітність. Команда Агентсва чітко
24.10.2011, 18:01 193.106.146.*** Справедливий
Очевидно що ця стаття смердить заказухой\nОсь ознаки замовної статті:\n1. Стаття стосується певної високо-посадової особи, яку потрібно дискредитувати.\n2. Як правило в статті розмішена фотографія цієї особи не в кращій формі і крупним планом \n3. Автор статті в тексті всіма можливими зусиллями намагається схилити читача до певної негативної думки про цю посадову особу.\n4. Автор перекручує статистичну інформацію в сенсаційну\n5. В коментарях автор або колектив авторів намагається піддати огоньку і пише те про що в статті не сказано і за що можна нести відповідальність. а коментарях можна і не нести .
24.10.2011, 15:04 46.247.136.*** Адмін-2
\"Своєму\" Окрім незрозумілих звинувачень на адресу іншого коментатора, уважніше слідкуйте за частинами IP, котрі відображені на сайті ,якщо вже беретеся їх аналізувати. навіть з тої частини ,яка відкрита, видно, що власники компютерів знаходяться у різних будівлях, які ,можливо, знаходяться в одному районі міста.
23.10.2011, 16:09 91.124.112.*** Свой
Вы о чем уж не про хабари котые вы берете со студентов и думаете что это сойдет вам с рук ?
23.10.2011, 15:25 77.123.1.*** 4ужой
4ужой Своему: слава Всевышнему, мои дети не имеют отношения к наркотикам) А насчёт порядка - то всё относительно, не правда ли?
23.10.2011, 15:09 91.124.112.*** Свой
Вижу тут вспомнили про выборы (4ужой) судя по айпи адресу комментарий писался в том же подвале что и эта статья. Это пишет судя по всему один из тех чьи дети продавали наркотики при предыдушем ректоре и были отчислены с треском и никакие папочки с высокими званиями и угрозами не помогли им. При Гурине в университете порядок, хотя есть ещё над чем работать. Относительно того что КРУ не может ничего сделать это неправда, проверки проводятся регулярно и если нет нарушений они пишут и университет их исправляет, а того чего нет они же не придумают так как в этой статье. Что касается что вас считают ЛОХОМ - это ваше личное мнение на которое я возражать не стану.
23.10.2011, 11:22 77.123.1.*** 4ужой
В 2012 - перевыборы ректора. Естественно от коллектива ничего не зависит. У Гурина шансов нет (Червония уже нет). Темные лошадки, обладая связями в министерстве, высокопоставленными родственниками и т.д. и т.п. всё равно останутся на своих проректорских местах (сеять разумное, доброе, вечное))) Ничего не имею против того, чтобы помогать ДЕЙСТВИТЕЛЬНО хорошим педагогам, но квартиры же покупаются людям, расположение которых важно власти, к-рые не будут задавать лишних вопросов, когда нужно будет поставить подпись под сомнительным документом. Нормальный и совестливый человек не выживет в этом зоопарке (у него может случиться инфаркт, например). Проблема намного глубже - она в ментальности. Пока мы молчим и платим - это время не закончится. Для них мы ЛОХИ, поверьте. Никакое КРУ ничего не докажет (там тоже люди (с их жабами, жёнами, любовницами)). Так что эта статья, к сожалению, ничего не решит и не изменит.
22.10.2011, 22:43 194.44.168.*** Люда
Для ПАПАРАЦЦІ повністю згідна з Вами стосовно викладачів хабарників та тих хто навіть морального права не має викладати дітям (безграмотні, та ті які ставлять за мету організувати бізнес при вузі з певного предмета) що навіть простий залік з першого погляду може здатись для когось останнім. Довелось якось мені один тест подивитись з предмету який іде як допоміжний у одного студента по моїй галузі, без допоміжної літератури і навіть з нею відповідей не могла знайти все настільки перекручено, і тоді мені все стало зрозуміло для чого це робиться, відповіді теж продаються і не всі вірні щоб можна було додаткові запитання поставити, я була шокована таким підходом. І це в усіх вузах, схеми різні мета одна, як правило у таких викладачів все \"на мазі\" і з міліцією і з прокуратурою і керівництво йому нічого зробити не може, тому що цім правоохоронні органи мають займатись, а в них часу немає на якогось викладача.
22.10.2011, 19:52 95.69.232.*** Никита Борисович
Прежде всего, хочу поблагодарить авторский коллектив за замечательную статью. От себя добавлю: в свое время от всей группы (все поголовно бюджетники) также требовали сию добровольную финансовую помощь (наверняка голодным детям из многострадального Поволжья). Увы, мои доводы что деньги пойдут \"на колесо от джипа декану\", граждане однокурсники так и не услышали. Итог - не заплатило только трое человек. Почти все поголовно считали что если не заплатят - вероятность over9000% что их выгонят при малейшей возможности, побьют и посадят в тюрьму на 1488 лет. Увы, только через полгода они осознали свой же epic fail - никто из группы до сих пор (2-ой курс) не потерял стипендии. Теперь только и делаю, что знакомым, поступающим в сие заведение, говорю что даже под страхом наказаний со стороны Испанской Инквизиции и Черного Властелина не платить никаких денег.\n\n\nЗЫ Жалкие попытки выпрашивания капитала нашими родными деканом и замдеканом родного N-ского факультета (ФМ)напомнили небезызвестный эпизод произведения Ильфа и Петрова:\n\n\"— Граждане! — сказал Остап, открывая заседание. — Жизнь диктует свои зако
22.10.2011, 19:46 194.44.190.*** Ксенія
ПАПАРАЦЦІ: Підтримую!!!
22.10.2011, 18:20 91.204.94.*** ПАПАРАЦЦІ
Люда, скажу так, в мене найкращими викладачами були саме ті, які реально жили наукою, які жили студентами, і до яких всі йшли з превеликим задоволенням не дивлячись на те, що якийсь препод їздив на пари на велосипеді, якийсь жив у гуртожитку.., а якраз у тих викладачів не було абсолютно цікаво на парі і після них нічого в голові не лишилося.., які якраз тільки і думали про те як швидше відчитати пару і втекти а потім чим по-більше здерти зі студентів під час сесії, бо їм на нас було по-барабану, вони думали тільки про, як ви виразились \"мотивацію\" ! В шию таких гнати треба з вузів.., або хай самі втікають!
22.10.2011, 16:35 77.123.50.*** адмін
Про жабу. Хтось казав про жабу - українську тварину... У цьому випадку це таке далеке від реальності, що навіть і говорити про це не хочеться. Як що так міркувати, то кожен викривальний матеріал можна назвати \"жаба задушила\". В такому випадку найбільше \"жаба\" душить журналістів Української правди ))) Бо вони, зокрема показують в яких будинках (не зрозуміло за які прибутки) живуть наші слуги народу, в той час як їхні господарі - народ - в більшості бідує.
22.10.2011, 16:29 77.123.50.*** адмін
Я вже скидав ссилку на програму про хабарництво в рівненській освіті. Щодо продажних журналістів - є така притча: одного монаха образили, але він не відповів. Його учні спитали чому? Він каже, от уяви, що ти даєш мені щось неприємне, а я його не візьму, то в кого воно залишиться??? Ще щодо закидів у продажності - нині дуже поширена практика звинувачувати журналістів у продажності, коли вони викривають неправду і зловживання. І прикметними в цьому випадку є дві речі: 1 - те, що такі звинувачення лунають саме від тих кому ці викриття не на руку; 2 - такі звинувачення завжди бездоказові і необгрунтовані(на відміну від самих викривальних матеріалів).
22.10.2011, 14:49 194.44.168.*** Люда
Продажні журналісти це черві які гризуть здорове дерево.
22.10.2011, 14:43 194.44.168.*** Люда
Для ПАПАРАЦЦІ при сьогоднішніх цінах на комунальні платежі дивно, що Ви взагалі там не замерзли, а вивчились і судячи з ваших постів відчувається гарний рівень підготовки, який ви здобули в цьому вузі. З корупцією потрібно боротися, але в даному випадку треба розмежовувати корупцію і соціальну політику. В даній статті іде мова саме про соціальну політику. Найкращі працівники які складають кістяк викладацького складу на яких фактично тримається весь престиж вузу повинні мотивуватись інакше ці викладачі змушені піти до іншого вузу піднімати його престиж і від вуза лишиться купка невдах викладачів - хабарників. А де взяти гроші на ці соціальні проекти у держави - мабуть навряд чи. В нашій країні все безкоштовно і медичне забезпечення і навчання але чомусь безкоштовно ніхто працювати не хоче. Чому не напишуть статтю про викладачів які беруть хабарі, їх розцінки, схеми, а тому що це нікому не потрібно і саме головне, що за таку статтю ніхто не заплатить, як за цю...
22.10.2011, 13:51 91.204.94.*** ПАПАРАЦЦІ
Люда, якщо Ви уважно прочитали статтю, то тут не тільки про те, що \"благодійні\" внески примусові..,а і про те, куди ці кошти йдуть, якраз не на ремонт туалетів і нові вікна... за весь час навчання у Водному я постійно мерз в аудиторіях в 7-му корпусі, де величезні алюмінієві совкові неякісні вітражі і протяги..., так само за весь час суттєвого ремонту крім вапняного пофарбування стін в туалетах я і не бачив..., не думаю, що з того часу щось там змінилося..., тому не потрібно тут розказувати байки про те, куди йдуть кошти благодійників!
22.10.2011, 12:29 194.44.168.*** Люда
Питання до пані Світлани Калько: скільки коштів і від кого ви отримали за цю статтю?
22.10.2011, 03:39 213.174.4.*** Ксенія
До Анонімуса 2: Ваші слова - \"Якщо університет не простимулює його, або хоча б не зробить натяк, на те що простимулює згодом окремим житлом, що можна від нього чекати?\" - нагадали мені про те, як на Сході змушують віслюка тягнути візок - вішають перед ним морквинку на паличці, віслюк тягнеться до неї і візок котиться далі. Так само і викладачі, по-вашому, бачачи примарну перспективу отримати квартиру на горизонті, мають \"простимулюватися\" і почати працювати над собою. Раджу вам звернутися до психологічних джерел і трішки попрацювати над собою, бо якби ви те зробили, то знали б, що таку методику застосовують переважно до тварин (наприклад, для дресирування собак), у яких примітивний спосіб мислення змушує бігти за куском ковбаси і тікати від палки. А застосовувати цей принцип до викладачів, які начебто претендують на дещо вищий рівень розумового розвитку, як мінімум некоректно - бо для того, щоб щось почати робити - чи то працювати над собою, чи то просто почати чесно виконувати свої обов’язки, за які тобі платять зарплату, мало примітивної системи \"заохочення-покарання\". Тут потрібна і
22.10.2011, 02:47 213.174.4.*** Ксенія
До Анонімуса: звичайно, які б іще мотиви мргли бути в журналістів, як не заздрощі. Ви, безумовно, праві ;-) А найкращий спосіб простимулювати викладача - це не квартиру йому дарувати, а доброго копняка під ****у, бо наші рівненські так звані \"викладачі\" вже настільки зажерлися своїми хабарями, що на парі не здатні ні на що, окрім як продиктувати лекцію з листочка чи, ще краще, прямо з книжки. А навіщо, питається, напружувати мізки? Продиктувати студентам кусок тексту з листка А4 може навіть двірник - для цього не треба нічого, окрім вміння читати - а саме так чинять 90 відсотків наших викладачів. А інші 10 відсотків реально працюють над собою і намагаються донести іншим те, що знають - і, як не дивно, це саме ті викладачі, які ніколи не ниють (як оце ви), що мала зарплата, і ніколи не принижуються до хабарів - зазвичай вони ніколи не піднімаються до рівнів доцентів і професорів, а залишаються рядовими викладачами - бо через свої принципи не вписуються в систему \"купівлі-продажу\" наукових звань. А щодо того, що мала зарплата, сім\'я і все інше - перепрошую, а хто зараз отримує більше? Подивіться, як у на
21.10.2011, 23:11 176.8.13.*** Анонімус
давній ворог українського народу.. жаба! хай би як не було погано, але сусіду має бути гірше! \nблагодійні внески робляться в рамках закону? \n- так!\nвитрачаються не на вілли за кордоном і дорогі автомобілі? \n- так! \nа тут виділили викладачу квартиру, як відразу прокинулась ВОНА, зелена і брудна істота, яка не дає нормально спати заздрісникам...\n\nа тепер розглядаємо \"сферичну ситуацію в вакуумі\", є викладач, в якого сім’я, діти, невелика заробітня платня. Якщо університет не простимулює його, або хоча б не зробить натяк, на те що простимулює згодом окремим житлом, що можна від нього чекати?
21.10.2011, 23:08 193.41.184.*** Люда
Якщо працюєш і підприємство забезпечує тебе житлом, що в цьому поганого, багато людей лише за житло і працює за копійки щоб мати хоч якусь надію отримати свій куточок. ПАПАРАЦЦІ мабуть за ваш внесок відремонтували туалет в який ви 5 років ходили с[email protected]?и або поставили вікно яке захищало вас від холоду в мороз, добре що ваші батьки з розумінням поставились до проблеми вузу в якому ви мабуть добре протирали штани.
21.10.2011, 21:55 91.204.95.*** ПАПАРАЦЦІ
Мдя Люда... ти мабуть з тієї категорії людей, які ночами і днями марять влаштуватися на таку роботу, що б нічого не робити і зразу на халяву отримати квартиру, а точніше за кошт інших )))
21.10.2011, 21:40 193.41.184.*** Люда
Як на мою думку то стаття висмоктана з пальця, чимось особливим не здивували, благодійні внески були і будуть інакше будь який заклад загнеться, а що у вузі соціальна політика така, то це позитив. Виділяти житло працівникам - цім мала би займатись держава однак на жаль держава може забезпечити лише чергу на житло... Складається таке враження що статтю замовив Сапсай Г.І. мабуть його обділили ось і вирішив помститись ...
21.10.2011, 15:59 91.204.95.*** ПАПАРАЦЦІ
Тю... проблема доказовості.., я закінчив Воднік пару років тому, тому без проблем можу засвідчити, що моїм батькам довелося заплатити цей благодійний внесок, чого мені вже боятися, диплом дали, а тепер по заслугам ))))))))
21.10.2011, 02:08 46.247.132.*** адмін
Освіта на продаж - телепрограма в тему: http://4vlada.com/teleprograma/659
21.10.2011, 01:02 46.247.132.*** адмін
Людмилі: А ось тут про інші блага ми розслідували - земельні для влади у 2008 році, 4 телепрограми: http://4vlada.com/teleprograma/683
21.10.2011, 00:02 46.247.132.*** адмін
Про внески в Острозькій академії та хабарництво в РДГУ ТА НУВГП ми робили телепрограму у 2007 році: \"Освіта на продаж\". Вона є в інтернеті - завтра підвяжемо її, щоб можна було глянути із цього сайту.
20.10.2011, 23:50 193.41.186.*** Люда
Так дійсно цікава стаття http://www.4vlada.com/rivne/7995 не думала, що про таке пишуть, а чому ви не пишете про Острозьку академію там теж таке практикується але Вам про це не скажуть.
20.10.2011, 23:37 46.247.132.*** адмін
Для першого матеріалу на цю тему доказів цілком достатньо - вже те, що студенти визнають, що таке є але бояться говорити про це - дуже багато про що свідчить (справжні благодійники не бояться :-) ). А те, що адміністрація приховує інформацію - теж багато про що свідчить. І слова викладача теж не порожні.
20.10.2011, 23:16 91.204.85.*** Артем
Ці факти мають буди доведені, а у Вас, пане адмін - голі слова. Назвіть хоч один факт, що зробили із тим хто не заплатив.
20.10.2011, 23:04 46.247.132.*** адмін
Люді: якщо ви беретесь звинувачувати, то називайте своє повне імя - матеріал підписаний і ми відповідаємо за свої слова. Тож відповідайте і ви за свої! А якщо ви уважно слідкуватимете за матеріалами на сайті \"4 влада\", то у вас не буде таких проколів у звинуваченнях: http://www.4vlada.com/rivne/7995
20.10.2011, 23:00 46.247.132.*** адмін
Артему: тобто коли студента на державній формі, якому гарантована безкоштовна освіта ставлять перед фактом - заплати кілька тисяч (\"бо тобі ще вчитися тут...\") - то по вашому це не шантаж? А коли всі ці грошові операції ретельно приховуються і від студентів і навіть від викладачів, то це не уникнення прозорості з метою зловживань?
20.10.2011, 22:54 193.41.186.*** Люда
Дуже цікава тема, а цікаво скількі суддів, прокурорів, депутатів отримали квартири або інші блага, чомусь про це журналісти не пишуть - майбуть бояться. Явно стаття замовна. Коли Світлані Сад виділяють квартиру - то ніхто питанням не задається за які кошти або чому не взяти заступника з житлом і з машиною?
20.10.2011, 22:48 91.204.85.*** Артем
От чого-чого, а виявлених ознак шантажу у \"матеріалах вашого розслідування\" немає. Так ви і до відкритого грабежу та розбою дорозслідуєтесь.
20.10.2011, 22:40 46.247.132.*** адмін
Про таку річ, як отримати житло від держави я б радив забувати як про пережиток СРСР. Подивіться на квартирну чергу, наприклад у Рівному: http://www.4vlada.com/documenty/5706 Люди по 20 років стоять в черзі, а житло отримують прокурори, представники РОДА, судді... Пересічним людям не дістається і буде ще гірше - тепер міська влада не має права у забудовників вимагати соціальних квартир. Варто відстоювати свої права на гідну зарплату, на пільгові кредити і т.д.
20.10.2011, 22:33 46.247.132.*** адмін
Я тільки ЗА благодійність, але ПРОТИ видавання вимагання та шантажу за благодійність. А також я за прозорість, як елемент контролю за будь якими витратами грошей громади. Благодійність - це коли ти озвучуєш людям чому (для чого) тобі (організації, людині, якомусь рухові і т.д.) потрібні кошти і людина, керуючись власним бажанням/переконанням тощо , добровільно дає скільки може (хоче, вважає за потрібне). На жаль, те що в нас у освіті, медицині, інших галузях називають благодійними внесками - це профанація благодійності, брехня і шантаж (дасиш нам, тоді ми тобі надамо послугу).
20.10.2011, 22:07 91.204.85.*** Артем
п. адмін. Багато чесних викладачів так і працюють: на трьох роботах, хабарів не беруть, живуть у гуртожитках і стоять на черзі на житло по 20-30 років. Але отримати житло від держави не можуть. Проведіть краще розслідування як це можна зробити в нинішніх умовах без благодійних внесків.
20.10.2011, 20:43 46.247.147.*** адмін
Не знаю щодо теми, як реалізувати чесному викладачу (лікарю, вчителю, міліціонеру, журналісту і т.д) в Україні отримання житла. Навіть в багатій Європі та Америці люди працюють по 20-30 років, щоб отримати житло у власність. Але точно знаю, що протиправним вчинкам можна вигадати масу оправдань, на зразок - дітей немає чим годувати... Я вважаю, що вибір завжди є. Мене вчили так: якщо не можеш чесно і добре виконувати свою роботу - то змінюй її. А ще я знаю викладача, який працює на трьох роботах, але хабарів не бере.
20.10.2011, 20:23 91.204.85.*** Артем
Дуже хочу вірити у чесну журналістику. Але вона так чесна, як і реалізувати чесному викладачу вишу своє право на отримання житла в умовах нинішнього фінансування освіти в Україні.
20.10.2011, 20:12 46.247.147.*** адмін
Артему для довідки: Матеріал підготовлений в рамках проекту \"Покращення розслідувальної журналістики Рівненщини і Волині\" , цей проект триває за підтримки МФ Відродження та Інтерньюз Нетворк. Теми розслідувань вибарають редактори і журналісти, а не визначають грантодавці. Грантодавці ніколи не втручаються у вибір тем - це називається реальна свобода слова та незалежна журналістика. Немає жодного цензора, який би розповідав про що і як писати, а про що не писати. Основний критерій - суспільний інтерес.
20.10.2011, 19:52 91.204.85.*** Артем
п. Світлано, Ви пишете, що \"Матеріал підготовлений за сприяння Американської неурядової організації «Інтерньюз-Нетворк» та Міжнародного Фонду «Відродження».\" Цікаво, а за які це кошти і для чого? Чи не для знищення освіти в Україні, що як може шукає засоби для існування.
20.10.2011, 18:47 46.247.147.*** адмін
В Грузії непогано антикорупційні реформи зробили. Наприклад в поліції звільнили 90% усього штату і набрали нових людей, які хотіли служити чесно (навіть без спеціальної освіти)і тим новим, що набрали, підвищили зарплату. Тепер, згідно соцопитувань, грузинській поліції довіряє більше 70% населення. Антикорупційні реформи можна проводити всюди, аби було бажання у тих, кого ми обрали. Але одним підвищенням платні справу не вирішиш - треба міняти систему та гвинтиків цієї системи.
20.10.2011, 17:33 91.124.103.*** Вадим
Кузя | 77.120.90.***\nЦікаво за ті гроші, що виділяє держава може існувати навчальний заклад думаю, що ці питання до можновладців і президента. Чому вузи змушені шукати засоби для існування. \n___________________________\n\nЦе не виправдання! Взагалі наскільки справедливим є те, що представники однієї професії на кшталт лікарів та освітян постійно ниють, що їм зарплату малу платять і ніби по цій причині вони беруть хабарі... \n- По 1-ше чому наприклад двірники , водії та інші категорії населення мають РЕАЛЬНО працювати за нижчу зарплату без хабарів (хто ж дасть хабар двірнику?), а деякі освітяни протирають штани і проїдають бюджетні кошти... так ще й того мало - хабарі беруть, бо бачте влада за них не дбає, таких трудяг... Зло - серед нас. Корупція - це гангрена на тілі суспільства, яку необхідно викорінювати радикальними засобами, інакше програють УСІ!\n- По 2-ге доведено, що із збільшенням зарплати бажання брати хабарі не зникає, збільшуються лише суми хабарів.\n
20.10.2011, 17:17 77.120.90.*** Кузя
Цікаво за ті гроші, що виділяє держава може існувати навчальний заклад думаю, що ці питання до можновладців і президента. Чому вузи змушені шукати засоби для існування.
20.10.2011, 14:52 91.209.118.*** авторам
РЕСПЕКТ і УВАЖУХА!! Все більше ВАС поважаю!!!! Ще не пізно доповнити матеріал ілюстрацією-фотографією котеджу Гуріна на вул.Литовській,52(поряд з хоромами Т.Максименка), в тихому центрі,за Сайгоном.
20.10.2011, 14:33 91.204.92.*** Олена
Привіт! Молодці всі працював над матеріалом. Хорошу справу робите. А про \"водник\" вже треба \"корупційні мемуари\" писати. Шкода студентів, які дають хабарі. Вони не розуміють, що пузатим дядькам матеріальне сімейне становище піднімають, а свої знання не отримують. А потім на роботу їх брати ніхто не хоче. Кажуть, освітній рівень \"Так собі!\". Не приємно, звісно, що живемо в такій \"гнилій\" країні. Вірніше, в гарній країні, але з гнилими людьми ДЕЯКИМИ.
20.10.2011, 12:42 91.124.103.*** Вадим
За відсутності належного тиску з боку громадськості та подальшого толерантного ставлення до таких випадків корупцуія скоро стане \"в законі\"! І... здається це \"скоро\" уже наступило
20.10.2011, 12:37 91.124.103.*** Вадим
Дуже фаховий матеріал. Можна в прокуратуру відіслати - нехай розбираються! Але у \"розбір\" і \"покарання\" мало віриться.
20.10.2011, 12:07 46.247.147.*** Володимир
Тому й живемо так - кожен на своєму рівні трішки вкрав і країна в жо... в ямі.
20.10.2011, 11:37 95.135.134.*** Объективно
А я вот думаю что до**здитесь такими вот статьями..Закроют университет к чертям, а потом будете ныть что негде учится. Ну украли себе немножко, сейчас везде так..
19.10.2011, 23:50 46.247.154.*** адмін Володимир
\"Нашим грошам\" - над розслідуванням працювала не лише Світлана )) Зокрема сайт \"Наші гроші\" моніторить заступник головного редактора Антоніна ))) з її подачі журналіст взялась за тему. А ще хочу сайту \"Наші гроші\" подякувати, бо й справді регіональним журналістам складно виділити людину, яка весь свій час віддаватиме на моніторинг Вісника держзакупівель. Вам Респект!
19.10.2011, 23:25 46.247.154.*** адмін
Чим більше буде чесних людей, які не боятимуться викривати неправду - тим менше буде неправди. Тому якщо ви знаєте про зловживання - звертайтеся - ми перевірятимемо і висвітлюватимемо це.
19.10.2011, 22:24 77.123.30.*** mан
Мушу сказати, що за благодійні внески купують не тільки квартири.... Там курупція цвіте і пахне. Не хочу називати свого імені, але можу підтвердити, що іноді непрямими натяками вказують на те, щоб певна особа допомогла кафедрі чи факультету. За цих пару років все обросло корупцією. Я особисто знаю не багатьох викладачів, які є справді чесними і яких варто поважати. Відносно квартир..- мій товариш поступав у аспірантуру, але сам він іногородній, то його заставили писати заяву, що він не претендує на житло навіть у гуртожитку. Відносно підручників, то мені особисто натякали, що я нічого на кафедру не купив. Знаю також факти коли великі суми грошей перекидались на інші рахунки, а потім їх просили повернути університету. \nТа і в університеті ніхто не поважає молодих науковців... У мене деколи не має слів...\nЖурналістам цього порталу велике дякую за гарні статті, так тримати і далі.
19.10.2011, 20:22 195.214.211.*** \"Наші Гроші\"
Пані Світлано! Респект! Ви зробили хорошу роботу.

Розслідування

Рівненщина

Волинь

Консультації

в Україні та світі

вгору