ПРЕС КЛУБ

Рівненське агентство журналістських розслідувань отримало першу премію в конкурсі ОБСЄ та Комісії з журналістської етики

06.12.2011, 00:00      ІА «Рівненське агентство журналістських розслідувань»      Переглядів: 4247

Координатор проектів ОБСЄ в Україні та Комісія з журналістської етики провели конкурс на кращий журналістський матеріал, що висвітлює питання журналістської відповідальності, професійної етики та саморегуляції. Перемогу в конкурсі здобуло Рівненське агентство журналістських розслідувань з телепрограмою «Медіа-корупція», котра була оприлюднена 28 травня цього року. Результати конкурсу були оголошені на урочистій церемонії 6 грудня.

Координатор проектів ОБСЄ в Україні Любомир Копай вітає переможця конкурсу Володимира Торбіча. Фото Павла Довганя

В програмі журналісти Агентства аналізують чим загрожує суспільству прихована реклама, замовчування новин та «любов» преси до влади. Зокрема, наводять приклади того, що замовчування важливої інформації у ЗМІ вже добралося і до Рівного.

Одним з прикладів, який призвів до замовчування інформації, стала ситуація навколо резонансного ДТП, яке трапилось у Рівному в 2008 році. В ньому зазнала тяжких тілесних ушкоджень 19 річна рівнянка. Дівчина довгий час перебувала у дуже важкому стані, лікувалася в лікарнях Києва та Львова. Резонансності цьому ДТП надали слова однієї зі свідків, яка стверджувала, що бачила як з автомобіля «Ауді Q7» виходив депутат Рівненської міської ради, син колишнього народного депутата і голови Рівненської обласної організації Партії регіонів 27-річний Мирослав Берташ. Про це повідомляють місцеві та всеукраїнські ЗМІ, але цей факт суд пізніше спростовує. Василь Берташ звинувачує ЗМІ у поширені недостовірної інформації і подає судовий позов проти кількох рівненських ЗМІ та журналістів.

Після цього місцеві ЗМІ розголосу не вчиняють. Публічно не захищаються і не відстоюють право на поширення інформації та свободу слова. Журналісти не доводять відкрито, що суспільно-важлива інформація про можливий злочин чи порушення прав людини і про можливу участь у цьому публічного політика має право на оприлюднення. Принаймні, за європейським законодавством та демократичними традиціями. Преса не доводить також, що, можливо це помилка, але помилка добросовісна, оскільки всім сторонам конфлікту надавалось право висловитись. Зрештою представники рівненських ЗМІ погоджуються на підписання мирової угоди, яку запропонували позивачі. За умовами мирового договору, ЗМІ зобов’язуються зняти зі своїх сайтів публікації та відео про ДТП, в якому згадується можлива причетність до аварії Мирослава Берташа. Також ЗМІ і журналісти «зобов’язуються в подальшому не поширювати інформацію про можливу причетність Мирослава Берташа до ДТП 2 грудня 2008 року». В свою чергу позивачі відмовляються від будь-яких грошових претензій та навіть від спростування поширеної інформації.

Телепрограма «Медіа-корупція» вийшла на західноукраїнському телеканалі «ЗІК» та була оприлюднена на порталі Агентства «Четверта влада». Газетна версія розслідування вийшла друком у львівській газеті «Інформатор». Рівненські ЗМІ, з котрими співпрацює Агентство, відмовилися оприлюднювати це розслідування через уже згадану мирову угоду, чим додали ще один факт у список замочування суспільно-важливої інформації.

Як повідомляє «Телекритика», Друге місце посіла Галина Шевченко з міста Олександрівки Кіровоградської області з публікацією«"Університети" після... університету» в інтернет-виданні «Хайвей».

Галина Шевченко (друге місце). Фото Павла Довганя

На третьому місті опинилися одразу двоє конкурсантів - Володимир Павлів з публікацією «Медіа і мораль: дилеми публіциста» в інтернет-виданні «Телекритика» та Олександр Ворошилов з міста Берегова Закарпатської області зі статтями «Країна суцільного плагіату» і «Моя маленька інвестиція...» в інтернет-виданні «Голос Карпат».


Голова Комісії з журналістської етики Володимир Мостовий, координатор проектів ОБСЄ в Україні Любомир Копай, співробітник офісу координатора ОБСЄ в Україні Андрій Дзюбенко вітають Володимира Павліва з третім місцем. Фото Павла Довганя

Олександр Ворошилов (третє місце) і Наталія Виговська (спеціальна премія). Фото Павла Довганя

акож організатори конкурсу вирішили відзначити спеціальними преміями ще двох фіналістів конкурсу - Наталію Виговську за публікацію «Журналистские драконы, этический кодекс и журналисты "от кутюр"» та Мар´яну П´єцух за матеріал «Незалежні медіа як перша влада: рецепт для України». Обидві конкурсні роботи були опубліковані на «Телекритиці».

Володимир Мостовий, Любомир Копай і Андрій Дзюбенко вручають спеціальну премію
Мар´яні П´єцух. Фото Павла Довганя

Усі лауреати отримали сертифікати та грошові нагороди: за перше місце - 700 євро, за друге - 500 євро, за третє - по 300 євро, спеціальні премії - по 150 євро.

Як уже писала «Телекритика»конкурс на найкращий журналістський матеріал, що висвітлює питання журналістської відповідальності, професійної етики та саморегуляції, проводили координатор проектів ОБСЄ в Україні та Комісія з журналістської етики. Його метою було посилити дискусію в журналістському середовищі України щодо дотримання норм професійної етики, відповідальності українських журналістів, та ролі саморегулювання.

Роботи конкурсантів оцінювало журі, до якого увійшли члени Комісії з журналістської етики Сергій Штурхецький, Світлана Кабачинська та Валерій Іванов, головний редактор сайту Mediasapiens і заступник директора Могилянської школи журналістики Діана Дуцик, журналіст «Телекритики» Мар´яна Закусило і співробітник офісу координатора проектів ОБСЄ в Україні Оксана Полюга. Конкурс тривав півроку, за цей час було подано 26 публікацій від 23 журналістів.

Голова Комісії з журналістської етики Володимир Мостовий і координатор проектів ОБСЄ в Україні Любомир Копай (у центрі) зі співробітниками офісу координатора проектів ОБСЄ в Україні Мар´яною Матковською та Андрієм Дзюбенком. Фото Павла Довганя

Голова Комісії з журналістської етики Володимир Мостовий, нагороджуючи переможців, повідомив, що приклади, які наводили у своїх матеріалах конкурсанти, будуть використані в посібнику з журналістської етики для вишів, які випускають журналістів. Таких навчальних закладів зараз в Україні 71, щороку їх закінчує понад 10 тис. випускників, і 80% із них не йдуть в журналістику. Разом з тим 60% співробітників журналістських колективів не є журналістами за дипломами, зазначив пан Мостовий.

Церемонією нагородження переможців конкурсу завершився проект «Сприяння підвищенню професійних стандартів і використання саморегулювання журналістами України», який виконував офіс координатора проектів ОБСЄ в Україні на запит Комісії з журналістської етики. У межах проекту були проведені чотири дводенні семінари (в Києві, Львові, Запоріжжі та Донецьку) для викладачів журналістики і місцевих журналістів.

ТАКОЖ ДИВІТЬСЯ:

ОБСЄ та Комісія з журналістської етики оголошують конкурс для журналістів

Четверта влада. Медіа-корупція (телепрограма)

Газетна версія розслідування  «Медіа-корупція»


КОМЕНТАРІ

Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію, яку не встигли видалити чи пропустили адміністратори. Якщо у вас є докази, що наведені в коментарях факти не відповідають дійсності – звертайтесь на редакційну пошту з конкретними зауваженнями і коментарі будуть адміністровані. Разом з тим нагадуємо, що згідно із українським законодавством, ніхто не може бути притягнутий до відповідальності за оціночні судження.

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором

09.12.2011, 21:19 77.123.54.*** Катя Романік
Молодці! Я вами пишаюся! Ви дійсно достойні цієї перемоги! Більше б таких чесних і принципових журналістів, як ви!
07.12.2011, 21:26 95.81.14.*** Володимир
дякую.
07.12.2011, 20:44 91.124.252.*** Варшик Сергій
Респект!
07.12.2011, 16:12 46.118.33.*** Юрій Горбач
Вітаю! не зупиняйтесь на цьому!) Бажаю й на майбутнє не менш важливих перемог! =)
07.12.2011, 11:52 188.163.89.*** Мая Голуб
Щиро вітаю з перемогою!!! Молодці!!! Так тримати!!!
07.12.2011, 11:47 95.81.10.*** Антоніна
Дякуємо, Володя.
07.12.2011, 11:25 91.204.95.*** Володимир Попик
Вітаю друзі з нагородою!!!

Розслідування

Рівненщина

Волинь

Консультації

в Україні та світі

вгору