РІВНЕНЩИНА

Церковна ієрархія на службі у політиків

08.02.2010, 23:10      Володимир Торбіч      Переглядів: 2868

З 4 століття н.е., коли припинилися гоніння християн, а саме християнство стало офіційною релігією і отримало державну підтримку, у віру Христову проникнув вірус. Цей вірус знищує Церкву до сьогодні. У 19 столітті історики дали йому визначення – цезарепапізм. В наш час цей вірус проявляється, зокрема, корисливою співпрацею Церкви з політиками.

Виникнення вірусу

В тлумачному словнику цезарепапізм визначається як стосунки між владою і Церквою, де керівник держави був водночас керівником Церкви (Візантія, Росія після реформ Петра І). Такий порядок встановився і в Україні, до якої християнство потрапило через Візантію. Однак по справжньому цезарепапізм в Україні розвинувся за період перебування під впливом Російської імперії. Початок цьому поклало входження Київської митрополії до Московського патріархату в кінці 17 століття. А вже після церковних реформ царя Петра І на початку 18 століття фактичним керівником всієї Православної Російської Церкви став імператор, якому був підвладний новостворений Святійший Синод. З цього часу держава керувала Церквою в своїх інтересах.

Наступним потужним підпорядкуванням Церкви державі відзначився радянський період. В цей час Сталін фактично створив нову підвладну йому структуру, яку було названо Руской Православной Церковью Московского патріархата. Очолив її, всупереч православним канонам, патріарх Сергій Страгородський. Духовенство, яке не погодилось зі створенням «сергіанської церкви», репресоване радянськими каральними органами, або пішло в підпілля (катакомби). З цього часу «офіційне» духовенство працювало на радянську державу і було підконтрольне Комітету державної безпеки (КДБ). Українськими спадкоємцями цієї радянської церкви і стали нинішні УПЦ (МП) і УПЦ КП. Їхнє керівництво (митрополит Володимир та патріарх Філарет) і переважна більшість ієрархів – активно співпрацювали з радянськими держорганами. Предстоятель Української Автокефальної Православної Церкви (УАПЦ) митрополит Мефодій Кудряков – також став священиком в сергіанській церкві.

Хвора ієрархія

Сергіанська ієрархія зросла на співпраці з владою. Вище духовенство фактично перетворилося на чиновників. За лояльність до влади вони отримували різноманітні привілеї: землі, будівлі, дорогі автомобілі, дефіцитні товари, предмети розкоші. Їх нагороджували радянськими орденами та іншими відзнаками.

З часів незалежності України, всі релігійні структури отримали закріплену в законі свободу від держави і вийшли на новий виток розвитку. Однак, збудовані на фундаменті служіння двом господарям (Богу й мамоні), можливість якого заперечується в Євангелії, так звані «офіційні» церкви перетворилися на державу в державі. Обмежений контроль влади, податкові пільги, значні матеріальні ресурси (в першу чергу нерухомість), чітка сергіанська ієрархія (без соборноправності), збільшення кількості прихожан і їхніх коштів – благодатний ґрунт для укріплення авторитарного церковного керівництва. Вище духовенство фактично перетворюється на політичних діячів, які мають значний вплив, великі гроші, зв’язки з вищим політичним керівництвом держави. Це вже не просто служіння – це вищий рівень служіння мамоні!

Взаємовигода

Вірус цезарепапізму в наш час трансформувався в корисливу співпрацю двох кланів – державних політиків і релігійних політиків. Правильно сказано: немає прибутковішого бізнесу ніж політика (в тому числі й релігійна політика).

Переважна більшість українців відносить себе до віруючих різних конфесій. Більшість серед таких традиційно вважають себе православними християнами. Для політиків – це великий шмат виборців. Вони активно використовують церкви для того, щоб потрапити у владу. А прийшовши до влади, політики, за допомогою церков, маніпулюють виборцями, здобуваючи прихильність до своїх дій та рішень. Чи часто ви чуєте, як церковне керівництво викриває антихристиянські дії політиків у владі і чиновників: розкрадання, корупцію, брехню, доведення людей до злиднів, сприяння розпусті? Звісно, що християнам заповідано коритися владі, однак зовсім не заповідано коритися гріху і всіляко підтримувати (нагородами, агітацією, хвалебними промовами) тих, хто його розповсюджує.

Відповідно церковні ієрархи активно користуються своїми політичними зв’язками для збагачення, в першу чергу власного. Звідси і автопарки на сотні мільйонів доларів, і розкішні хороми, і фактичний статус недоторканності.

Рівненська ситуація

На Рівненщині найбільший вплив мають дві православні юрисдикції УПЦ (МП) і УПЦ КП. Ні для кого не секрет, що керівництво Московського патріархату підтримує Партію регіонів та її сателітів, а керівництво Київського патріархату підтримує праві політичні сили. Доки жив лідер УНП Василь Червоній – Київський патріархат на Рівненщині був переважно відданий УНП (хоча в останні роки поступово почав дрейфувати в бік діючої влади). Після смерті сильного лідера ситуація з дрейфуванням посилилась, адже кому потрібна збанкрутіла політична сила, яка не має достатньої влади. Вже ієрархи повісили кілька нагород голові обласної ради Олександру Данильчуку, який у 2006-му на Козацьких могилах «відштовхнув» Василя Червонія, що пробивався на сцену. Нагородили «вічного ворога» Червонія Віктора Матчука… Не довго допомагатиме УНПівцям загравання з церковною ієрархією на зразок виключення зі своїх лав і засудження людей, що борються з корупцією та іншими зловживаннями в Церкві. В зеніті влади впливового політика рівненські ієрархи УПЦ КП прогиналися під Червонієм. Нині ж, втрачаючи свої політичні позиції, УНП, щоб зберегти підтримку духовенства, мусить прогинатися під церковними ієрархами.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ:

Корумпована церква

Цькування білих ворон

Гіркі ліки від «1+1»

Група парафіян Свято-Покровського собору заявляє про порушення їхніх прав з боку митрополита Євсевія

Корупція у Церкві: щоб отримати сан і прихід, треба заплатити тисячу доларів (+відео)

Віряни прагнуть соборноправності

Закрий рота! Як проходили збори священнослужителів Рівненщини

Ми збираємося по домівках один одного


КОМЕНТАРІ

Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію, яку не встигли видалити чи пропустили адміністратори. Якщо у вас є докази, що наведені в коментарях факти не відповідають дійсності – звертайтесь на редакційну пошту з конкретними зауваженнями і коментарі будуть адміністровані. Разом з тим нагадуємо, що згідно із українським законодавством, ніхто не може бути притягнутий до відповідальності за оціночні судження.

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором

Розслідування

Рівненщина

Волинь

Консультації

в Україні та світі

вгору