РІВНЕНЩИНА

Чотири речі, які не містить в собі журналістика розслідування

29.01.2013, 14:02      redactor.in.ua      Переглядів: 3192

Ілюстративне фото з сайту redactor.in.ua

Останній жарт CNN про скорочення журналістських розслідувань у зв´язку з витрачанням грошей на створення голографічних ведучих - лише один із прикладів того, що новинна медіаіндустрія занадто часто недооцінює журналістику розслідування, пише redactor.in.ua.

Цей уривок з "The Daily Show з Джоном Стюартом" - комедія, але він дуже добре відображає сучасну ситуацію в медіаіндустрії - відсутність чіткого уявлення про те, чому важлива журналістика розслідування.

У недавній дискусії, проведеій Центром міжнародної допомоги ЗМІ у Вашингтоні, ветеран журналістики Девід Каплан допоміг дати визначення цьому життєво важливому явищу, почавши з того, що пояснив, чому журналістика розслідування не:

Це не журналістика, заснована на витоку інформації.

- Отримати документ, що просочився з секретних джерел, і написати про це в той же день - це не журналістське розслідування, - сказав Каплан, директор Міжнародної мережі журналістики розслідування і автор доповіді "Міжнародна журналістика розслідування: стратегії підтримки", в якій представлений каталог 106 некомерційних організацій розслідувальної журналістики по всьому світу, керівництво зі стійкої практики і дані корисного дослідження про структуру та фонди некомерційних організацій.

Це не репортаж по темі, в якій ви спеціалізуєтесь.

- Деякі журналісти думають, що все хороше, що створено в журналістиці, відноситься до журналістських розслідуваннь, - сказав Каплан. Але журналістське розслідування вимагає більшої глибини і старанного пошуку.

- Репортери, які спеціалізуються на окремих темах, використовують методи розслідування, але це не одне і те ж, - зауважив він.

Це не критична журналістика.

Розслідування вимагають часу - тижнів, місяців або навіть років. - Журналістське розслідування може включати елементи критики, але це тільки тому, що ви пишете про складні теми, і критичне ставлення зовсім не означає, що ви провели розслідування, яке обов´язково включає в себе розслідувальна журналістика, - сказав Каплан.

Це не розповідь про злочинність та корупцію.

Визначення розслідувальної журналістики, як журналістики, що розповідає про злочинність та корупцію, різко обмежує рамки дисципліни, хоча Каплан вважає, що ці області перетинаються.

- Але журналістські розслідування розповідають про освіту, зловживанні владою, відстеження грошових потоків, великі історії з життя бізнесу, - сказав він. - Просто те, що тема ваших репортажів - злочинність і корупція, не означає, що ви використовуєте інструменти журналістики розслідування.

Так що ж таке журналістика розслідування?

За словами Каплана, це системний підхід до інтуїції, що вимагає поглиблених, оригінальних досліджень і способу викладення матеріалу.

Цей підхід слідує науковому методу формування та перевірки гіпотези, дотримується суворої перевірки виявленої інформації, він служить соціальній справедливості та підзвітності, інтенсивно використовує відкриті протоколи і, як правило, дані.

Каплан процитував слова Гордана Янковича з Фонду "Відкрите Суспільство" (Open Society Foundations), який точно визначає цю практику: "Вам потрібні репортери, які можуть знайти причинно-наслідкові зв´язки і кореляцію між подіями. Вам потрібні ресурси, щоб знайти і продемонструвати те, що навмисно було приховано".

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ:

Рівненське агентство розслідувань звертається до Євросуду через відмову у наданні інформації

Про сучасну журналістику і сучасних журналістів: інтерв’ю з медіаекспертом

У Києві відбулась четверта щорічна конференція журналістів-розслідувачів


КОМЕНТАРІ

Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію, яку не встигли видалити чи пропустили адміністратори. Якщо у вас є докази, що наведені в коментарях факти не відповідають дійсності – звертайтесь на редакційну пошту з конкретними зауваженнями і коментарі будуть адміністровані. Разом з тим нагадуємо, що згідно із українським законодавством, ніхто не може бути притягнутий до відповідальності за оціночні судження.

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором

29.01.2013, 16:01 88.154.181.205, 82.*** спостерігач
стаття повчальна для Торбічів - майстрів жовтої преси )))

Розслідування

Рівненщина

Волинь

Консультації

в Україні та світі

вгору