РІВНЕНЩИНА

Як безкоштовно отримати земельну ділянку на Волині

07.08.2013, 13:47      Юрій Горбач, портал «Четверта влада»      Переглядів: 17966

Ілюстративне фото із www.oda.cv.ua

В кожного рано чи пізно постає «житлове» питання. Хтось намагається його вирішити через придбання квартири, а ті, хто не звик до міської метушні, намагаються побудуватися на околицях міста. Земельний кодекс України кожному гарантує безкоштовне отримання шести видів земельних ділянок. Але, як кажуть, суворість законів компенсується в Україні необов’язковістю їх виконання. Як отримати землю для будівництва власного будинку у Волинській області спробували з’ясувати журналісти порталу ЧЕТВЕРТА ВЛАДА.

Статті 116-121 Земельного кодексу України описують процес отримання державної і комунальної землі у власність.

Так, кожен громадянин України має право безоплатно отримати шість видів земельних ділянок:

1) для ведення фермерського господарства - в розмірі земельної частки (паю), визначеної для членів сільськогосподарських підприємств, розташованих на території сільської, селищної, міської ради, де знаходиться фермерське господарство. Якщо на території сільської, селищної, міської ради розташовано декілька сільськогосподарських підприємств, розмір земельної частки (паю) визначається як середній по цих підприємствах. У разі відсутності сільськогосподарських підприємств на території відповідної ради розмір земельної частки (паю) визначається як середній по району;

2) для ведення особистого селянського господарства – до 2 гектарів землі;

3) для ведення садівництва – не більше 0,12 гектара;

4) для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд у селах – до 0,25 гектара, в селищах –до 0,15 гектара, у містах – не більше 0,10 гектара.

5) Не більше 0,10 гектара передбачається і для індивідуального дачного будівництва;

6) Для будівництва гаражів – до 0,01 гектара.

По кожному виду використання громадянин може приватизувати земельну ділянку лише один раз (це правило встановлено частиною 4 статті 116 Земельного Кодексу України). Тобто, якщо людина отримала ділянку під будівництво - більше вона не може претендувати на дялянку під будівництво, але на інші види земельних ділянок претендувати може.

Ще один аспект - Земельним кодексом встановлені максимальні розміри земельних ділянок, які можуть надати безкоштовно у власність, більшого розміру земельну ділянку безкоштовно надати не можуть. Але меншу за ці норми надати можуть.

Як реалізується це право громадян на Волині ЧЕТВЕРТА ВЛАДА поцікавилася у начальника головного управління Держземагентства у Волинській області Василя Василенка та в начальника управління земельних ресурсів Луцької міської ради Сергія Шабали.

Земельні ділянки отримали більше півмільйона волинян

- За часи земельної реформи 562 тисячі громадян отримали у власність земельні ділянки, - розповідає начальник головного управління Держземагентства у Волинській області Василь Василенко. - З них трохи більше 237 тисяч громадян отримали земельні паї, а решта – земельні ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, ведення особистого селянського господарства, садівництва, індивідуального дачного і гаражного будівництва.

- За останні 5 років робота з оформлення правовстановлюючих документів значно активізована. Я би сказав навіть не так - п’ять, як починаючи з осені 2009 року. З цього часу робота значно активізувалася. Тобто за 5 років, якщо брати так, то видано понад 302 тисячі правовстановлюючих документів на землю.

Начальник Головного управління Держземагентства у Волинській області Василь Василенко.

За половину 2013 року управління Держземагентства зареєструвало 20 тисяч 505 земельних ділянок. Скільки ж зареєстровано прав власності на землю Василь Василенко не має інформації, оскільки, в зв’язку із нещодавніми змінами в законодавстві, функція реєстрації права власності на нерухомість перейшла до Державної реєстраційної служби України.

- В принципі черг немає, працюємо в звичайному режимі, система налагоджена, - говорить про діяльність Держземагентства в області начальник. - Якщо про кількість земель, які ще у нас не надані, то в населених пунктах, якщо говорити про гаражне будівництво і будівництво для обслуговування житлових будинків, то в усіх населених пунктах області, яких у нас є 1 087, є ще 23 тисячі гектарів ненаданих земель.

- Звісно, що вони передбачені не виключно під приватизацію чи під житлове будівництво, а й для інших об’єктів передбачених генеральними планами, - каже начальник управління. - Тому що використання земель в населених пунктах здійснюється на основі генеральних планів. Якщо брати за межами населених пунктів, то з державних земель сільськогосподарського призначення зокрема ще не надано у власність і користування трохи більше 150 тисяч гектарів. Знову ж таки значну частину з них займають громадські пасовища, які недоцільно і навіть незаконно передавати громадянам у власність, бо вони використовуються громадою для випасання худоби.

Основна площа вільних земель для житлового будівництва – у селах

- Основна площа це по селах, бо в нас міст декілька і якщо брати по містах обласного значення, то мабуть найбільше ненаданих земель є в Ковелі, бо він є найбільшим по площі, - зазначає посадовець. - Навіть не Луцька, а площа Ковеля є більшою. Але якщо взяти всі міста обласного значення Волинської області, то там таких земель буде тільки декілька сотень гектарів. Сумарно по всіх містах.

Чи є такі ділянки в Луцьку?

- Ну безпосередньо, звісно, що ненадані земельні ділянки в Луцьку є, але відповідно чи вони передбачені під забудову необхідно вже дивитися генеральний план міста, плани детальної забудови. Ясно що площа на даний час невелика, але для чого вони передбачені, можливо для багатоквартирної забудови, відповідно ж будівництво зараз і здійснюється. Вони можуть бути ненадані там загального користування, тобто парки і сквери.

А який має бути порядок дій громадянина щоб отримати земельну ділянку у місті чи в селі під будівництво і обслуговування індивідуального будинку чи гаража?

- Стаття 118 Земельного кодексу України визначає і передбачає два варіанти-можливості отримати земельну ділянку.

- Перший варіант це коли ділянка раніше була надана і знаходиться у користуванні громадянина, тобто він нею користується і сплачує земельний податок чи сплачує орендну плату, але ділянка не у власності. Тоді він із заявою звертається до органу влади, цей орган приймає рішення про передачу земельної ділянки, переважно орган місцевого самоврядування приймає рішення. Це рішення згідно змін у законодавстві з приводу реєстрації прав на землю є одночасно і заявою про реєстрацію земельної ділянки. Якщо в користування ділянка надається, у власність в принципі реєстрація за органом місцевого самоврядування не здійснюється.

- Трохи була колізія в законодавстві до 16 липня, коли необхідно було перед тим як віддати у власність земельну ділянку, зареєструвати право громади, тобто сільської, селищної, міської ради, якщо ми говоримо про межі населених пунктів, а тоді прийняти рішення про передачу у власність і зареєструвати за громадянином. На сьогодні, якщо ділянка передається у власність, реєструвати за органом місцевого самоврядування права комунальної власності не треба. Тобто приймається рішення і тоді громадянин здійснює реєстрацію прав.

- Звісно, що є ряд ще технічних моментів, бо якщо земельна ділянка надавалася раніше і вона не сформована, її даних в державному земельному кадастрі немає, то тоді громадянину додатково потрібно робити ще документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі на місцевості, зареєструвати земельну ділянку в державному земельному кадастрі (це нововведення цього року) і тоді відповідно приймається рішення про передачу ділянки у власність.

- Якщо ж земельна ділянка не була в користуванні громадянина, то тоді громадянин звертається з заявою, де зазначає бажане місце розташування, цільове призначення, площу земельної ділянки, якщо в межах населеного пункту, то до органу місцевого самоврядування, якщо за межами, - то до територіальних органів Держземагентства, або райдержадміністрації, хоча ділянки під житлову забудову надають виключно у населених пунктах. Тут мову ведемо про сільські, селищні, міські ради. Відповідно надається дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, розробляється документація.

«Сьогодні є випадки, що громадяни приходять з рішеннями, де їм дали 0,2 гектара, а для чого і де – точно не відомо»

Василь Василенко каже, що зараз спрощена процедура погодження документації. Якщо ділянка відводиться під житлову забудову, то її погоджує лише територіальний орган Держземагентства і архітекторЕкспертиза для таких ділянок уже добровільна.

- В ході розробки проекту землеустрою здійснюється реєстрація земельної ділянки в Державному земельному кадастрі і надається витяг про те, що ділянка зареєстрована в кадастрі, формується поземельна книга і тоді громадянин звертається із затвердженням проекту землеустрою і передачею ділянки у власність, - каже начальник управління.

Ще одне із нововведень - рішення всіх органів, які надають у власність чи користування земельних ділянок обов’язково повинні містити кадастровий номер. За словами начальника Держземагентства на Волині, сьогодні є випадки, що громадяни приходять з рішеннями, де їм дали 0,2 гектара, а для чого і де – точно не відомо.

- Вони шукають цю землю, де вона знаходиться на місцевості. Зараз же спочатку здійснюється внесення земельної ділянки до Державного земельного кадастру, при чому в системі координат і заносяться як графічні так і текстові дані, - пояснює Василь Василенко. - Ділянка тоді має координати і їй присвоюється унікальний єдиний на всій території України кадастровий номер і лише тоді в рішенні вписується, що передати громадянина такому-то земельну ділянку з таким-то номером.

Скільки і де треба в цьому процесі платити? Чи за якісь документи передбачена плата?

- Ну тут, бачте, рішення органів місцевого самоврядування безоплатні, погодження і висновки також, а послуги проектних організацій звісно є платними. Ціни не фіксовані, а договірні. То тут в залежності від місця розташування ділянки, погодних умов і ряду інших моментів може залежати вартість. З приводу реєстрації земельних ділянок в Державному земельному кадастрі – 65 гривень. Тобто по лінії Держземагентства послуги здешевлені в декілька разів порівняно з минулим роком. З приводу послуг Укрдержреєстру – то не моя компетенція.

- Чи можна міняти цільове призначення отриманої ділянки?

- В межах населеного пункту основою  для використання земель і для надання генеральний план. Якщо генеральний план, або до нього внесуть зміни, тобто якщо ним буде передбачено, що був масив для садівництва чи особистого селянського господарства і тут передбачать житлове будівництво на місці колишніх сільськогосподарських земель, тоді відбувається зміна цільового призначення земельної ділянки. Так само на сьогодні за межами населених пунктів заборонена зміна цільового призначення земель для містобудівних потреб за відсутності схеми планування території району. Ці схеми розробляють в розрізі відповідних сільських рад, але якщо цієї схеми немає, або нею не передбачена житлова забудова, то зміну цільового призначення погодити заборонено.

- Тобто першочерговим є містобудівний документ. Це є повернення до планового використання земель, яке в нас було за радянських часів, а потім в 90-х і до останніх декількох років в нас системного планування як такого не було, а на сьогодні вернулися до планування використання земель.

- В нас є схема планування територій області – це містобудівний документ, зараз в роботі схеми планування територій районів, а далі в розрізі сільських рад проводяться роботи по коригуванню генеральних планів, які розроблялися в 80-90-х роках і будь-яка зміна цільового призначення має відповідати містобудівному документу.

Новинки земельного законодавства

Як відомо, з 1 січня 2013 року в дію вступив Закон України «Про державний земельний кадастр». Він вніс багато змін.

- Це насамперед те, що до Нового року в перехідній реєстраційній системі реєстрацію документів правовстановлюючих на землю здійснювали органи Держземагентства, які також здійснювали і реєстрацію земельних ділянок, присвоєння кадастрових номерів, формування поземельної книги, - каже посадовець Держземагентства.

- З початку 2013 року правовстановлюючі документи на землю – державні акти на право власності на земельні ділянки – не видаються, хоча всі видані попередньо є чинними. За органами Держземагентства залишилася компетенція реєстрації земельних ділянок та надання витягів з Державного земельного кадастру про те, що ділянка зареєстрована, а до органів Укрдержреєстру перейшло повноваження реєстрації прав на землю.

- Також одним з нововведень є запровадження публічної кадастрової карти. На цей момент дані в нас були з першого січня 2004 року, які мають бути в основному всі. Хоча знову ж, оскільки мова йде про більше ніж півмільйона земельних ділянок і правовстановлюючих документів, які видані в нашій області тільки на власність, це ще без оренди.

Україна у публічній кадастровій карті. Скріншот

Василь Василенко каже, що при внесенні інформації у публічну кадастрову карту робилося багато помилок. Це пов’язано переважно із людським фактором.

- В декілька періодів ця інформація передавалася і вносилася. Вона в основному вся, але можуть бути випадки, що якісь об’єкти пропущені. Хоча, знову ж таки передбачений зворотній зв’язок в публічній кадастровій карті. Якщо хтось з громадян побачив, що в нього земельна ділянка приватизована і є державний акт, але з тих чи інших причин не внесена, можна або по цьому зв’язку, або звернувшись в районний чи міський відділ Держземагентства, ці недоліки усунути. Тому що електронні дані про реєстрацію правовстановлюючих документів на землю в територіальних органах Держземагентства є, просто вони з тих чи інших причин ще не попали в кадастрову карту.

- Трохи гірше з документами, які були видані до першого січня 2004 року, оскільки дані про них заносилися лише в книги реєстрації, які були в сільських радах.

- Звісно, що всі ці книги зібрані з сільських, селищних, міських рад і передані до органів Держземагентства, хоча їхня якість є абсолютно різною і навіть наявність і кількість. Але для того, що ці дані також були і в національній кадастровій системі і в публічній кадастровій карті, в минулому році проведена значна робота і фактично більш ніж на 95 відсотків здійснена сканування і верифікація оцих усіх державних актів, які видані за весь період земельної реформи.

- Верифікація - це розпізнання і перетворення в цифровий вигляд сканкопій. Тобто фактично навіть оці державні акти, які колись вручну заповнювали землевпорядники в 90-х роках сільської ради, за допомогою сканування і відповідного програмного забезпечення їх розшифрували ну і ясно, що те, що не вдавалося в ручному режимі поправили і на цей рік стоїть завдання цю роботу завершити, перевірити, відкорегувати, бо знову ж людський фактор, це по Україні і мова йде про багато мільйонів виданих документів і також ці дані будуть занесені в публічну кадастрову карту.

- Тобто процес удосконалення державного земельного кадастру в нас триває. Немає ідеальної роботи національної кадастрової системи, хоча це не впливає на звернення громадян, в яких виникають питання технічного характеру, можуть бути якісь поодинокі випадки, коли для того, щоб вирішити якесь питання, потрібно корегувати чи індексну кадастрову карту, чи якісь інші позиції. В основному нам за законом на реєстрацію земельної ділянки визначено термін у 14 днів. То сьогодні в середньому за один день ці питання вирішуються.

«Ця система визнана як одна з найкращих»

Як фінансувалося виготовлення цієї кадастрової карти? Чи виділялися окремо на кожну область кошти, чи суто в Києві її розробляли? Чи була певна сума на забезпечення внесення інформації туди?

- Ну дійсно це все фінансування розвитку державного земельного кадастру здійснювалося за кошти як держави, так і з позики Світового банку. Якщо брати створення самої кадастрової системи, її, що дуже приємно, створили й розробили в Україні, бо під егідою Світового банку цією роботою займалася американська компанія ILS. Вони займалися роками. Не знаю, з яких причин, але була загроза, що вони не встигнуть розробити, апробувати і запустити цю програму з першого січня цього року.

- Паралельно почали в минулому році займатися цим питанням Держземагентство з Центром державного земельного кадастру і вони розробили в дуже короткі терміни набагато кращу, простішу й  доступнішу національну кадастрову систему. Її запровадили. Спочатку це викликало критику Світового банку, коли робить американська фірма, а наші не беруть їхній продукт, ну він не був готовий ще, а запускають свій.

- Хоча, коли вони побачили звіти і роботу цієї кадастрової системи, вони офіційними листами керівництво Світового банку висловило вдячність нашому президенту, уряду і запропонували практику розвитку нашого державного земельного кадастру розвивати в інших країнах світу.

- Ця система визнана як одна з найкращих. Тут є в принципі і об’єктивно-часові причини. Чим пізніше система формується, тим більше застосовується різних нових технологій. Якщо в різних країнах система формувалася сотні років назад, то вони не так швидко як при новоствореній. Тут дуже багато в нас застосовано різних технологій. Також глобальна робота проведена з аерофотознімання території нашої області і держави в цілому. Тобто раніше ми користувалися картографічним матеріалом, який був розроблений ще на початку 80-х років і його постійно там коригували. А фактично у 2009-2010 році в нас повністю проведено аерофотознімання області і розроблено картографічний матеріал, на основі якого здійснюється ведення кадастрової і сформована публічна кадастрова карта і національна система.

«Фактично на сьогоднішній день деякі наші земельні ділянки зразу з 2013 року повилітали десь за межі Євразії»

Перед тим, як йшов до вас на зустріч зайшов у публічну кадастрову карту і клацнув по території міського меморіалу. Там показує, що це територія комунальної власності для особистого селянського господарства. Це так має бути чи це дефект?

- Це ні, це те, що ми говорили про помилки, - виправдовується пан Василенко. - Дуже багато було здано інформації на центральний рівень з обласного, але там з цим особистим селянським господарством зокрема, ще там вискакував якийсь район Вінницької області. Тобто воно десь на центральному технологічному рівні проскакують помилки. Знову ж таки це людський фактор, я думаю, і ці речі будуть виправлятися. Можуть навіть бути по місту Луцьку, тут всі роботи проводилися в місцевій системі координат. Тут також є ряд зміщень, накладок і перехрещень земельних ділянок.

Меморіал Слави у Луцьку - у комунальній власності для ведення особистого селянського господарства (дефект кадастрової карти)

- Фактично, якщо брати розмір і координати кожної земельної ділянки із документації, то там проблем немає, але оскільки застосовувалася місцева система координат, потім переходили на державну і з ряду інших причин то відбулися отакі різні речі, - пояснює причини дефектів Василь Василенко. - І скажімо, в Луцьку їх найбільше. Але знову ж проводиться зараз робота щодо коригування індексних кадастрових карт, коригування меж населених пунктів.

- Фактично на сьогоднішній день деякі наші земельні ділянки зразу з 2013 року повилітали десь за межі Євразії і так далі. То почали з дальшого: забрали ділянки, які вийшли за межі держави – підчистили і виправили ці помилки, потім ті, які за межі області. Зараз проводиться робота, бо вони ще можуть між адміністративними одиницями, або просто не на своєму місці бути земельні ділянки.

- Це робота проводиться і через величезний обсяг і короткі терміни звісно, що моментальної якості не дає, але ми до цього йдемо і я думаю, що за декілька років ці всі питання будуть повністю усунуті.

- Також залежить від активності громадян: якщо хтось побачив, що щось не так і по зворотньому зв’язку звернувся, то виходить, що так спільними зусиллями будемо коригувати. Чиновник, який сидить в кабінеті може не побачити цих всіх нюансів, а коли люди звертаються відразу… Часом може бути, що зміщення по одній земельній ділянці і помічаєш, що там цілий масив необхідно коригувати. Це все в роботі.

«Вільних ділянок чи вільних кварталів житлової забудови, які можна було б надати, на сьогодні в міській раді немає»

Чи є у Луцьку така земля комунальної і державної власності, яка могла б надаватися під індивідуальне житлове будівництво чи для іншого призначення?

- Законодавство поділяється на дві частини: питання комерційне - оренди чи продажу земельних ділянок комерційних передбачено законом виключно на конкурентних засадах, - розповідає начальник управління земельних ресурсів Луцької міської ради Сергій Шабала. - Це шляхом проведення аукціону. На сьогодні міська рада затвердила перелік ділянок, на які буде розроблятися документація для виставлення їх на аукціон. Буде проведена комісія, землевпорядна організація розробить технічну документацію і тоді буде укладено договір знову ж таки на конкурентних засадах з ліцитатором, якому передасться вся ця документація, який проведе земельні торги так як вимагає земельне законодавство. Це стосується комерційних ділянок, оренди і так далі.

- Є питання продажу земельних ділянок громадянам для несільськогосподарського чи комерційного призначення, на яких знаходиться їхнє майно. Мається на увазі власник земельної ділянки має право або користуватися нею в оренді, отримавши від міської ради та уклавши договір і платити орендну плату, або викупити земельну ділянку і платити земельний податок згідно податкового кодексу. В чому різниця? Різниця що орендна плата від 3 до 12 відсотків ставок земельного податку, залежно від функціонального призначення.

- Мабуть ви чули, що межа міста Луцька вже багато років не змінювалася. Робиться проект зміни межі міста Луцька, але цей проект, будемо говорити відверто, не передбачає збільшення вільних земельних ділянок для міста. Чому? Бо земельна реформа йде з 1991 року в країні і територія районів, які знаходяться біля міста, вже давно земля розпайована, передана у власність колишнім членам колгоспів, сьогодні це приватні структури, чи надана під забудову. Тому межа міста практично встановлюється в існуючих на сьогодні межах і вільних ділянок вона не передбачає.

- Скоріше всього це юридична чи технічна межа, яка має бути уточнена і затверджена, а затверджується вона аж Верховною Радою. Ще вона не затверджена, бо є судовий прецедент у Прилуцькій сільській раді Ківерцівського району стосовно спорів за земельну ділянку між приватними структурами і договорами оренди з Прилуцькою сільською радою. Це стосується межі.

- По громадянах: сьогодні міська рада вільних ділянок як таких, управління земельних ресурсів чи міська рада для надання немає.

- Якщо ви звернули увагу на тексти рішень Луцької міської ради, в яких йдеться земельна ділянка для будівництва чи під будівництво, ну уважно прочитавши текст, там можна зрозуміти цю ситуацію.

- От надаються земельні ділянки переважно на старих територіях колишніх колгоспів: вулиця Гощанська – це колишня Кверцівська територія, Прилуцька сільська рада, колись люди, які живуть там по 20-30 чи 50 років, мали в колгоспі по 20-30 соток. Вони ними користуються до цього часу, якщо законно їх отримували, і сьогодні, якщо вони бажають надати їх синові чи дочці, вони мають оренду і бажають, щоб там будувався хтось із їхніх родичів. То тільки за рахунок ущільнення існуючих землекористувань, якими користуються, люди можуть отримати дозвіл на будівництво. Вільних ділянок чи вільних кварталів житлової забудови, які можна було б надати на сьогодні в міській раді немає.

Начальник управління земельних ресурсів Луцької міської ради Сергій Шабала.

А щодо ділянок комерційного призначення. Багато зараз таких було виділено?

- В нас були земельні ділянки передбачені на торги, їх було біля 10 штук, яку частину виставили на торги і продали чи право оренди, чи право власності, а частину ділянок взагалі ніхто не захотів купити, а ми їх виставляли по три-чотири рази. Чому? Бо великі площі, там виробничі території, от Електроапаратної, їх не захотів ніхто купляти.

- Тепер ми переглянули всі ці ділянки, бо на них є документи і порядок передбачає, що ми повинні зробити пакет документів, зареєструвати його, зареєструвати те право за міською радою комунальної власності, розробити на них експертні оцінки для стартової ціни і тоді, щоб не було ніяких корупційних складових, передати цей пакет організації, яка буде проводити торги, яка буде з ліцитатором стукати молотком і проводити самі торги.

- На сьогодні розробити технічну документацію, це треба замовити її, проплатити з бюджету гроші. Для початку цієї роботи була створена комісія, десь на позаминулій сесії, яка буде розглядати питання стосовно вибору виконавців на землевпорядні і землеоціночні роботи. Після того, як вона була створена ми погодили з архітектурою перелік земельних ділянок першочергово, ті ділянки, які на нашу думку можна було виставити на торги, в різних напрямках і різної площі, ми винесли на сесію міської ради цей попередній перелік, щоб депутати затвердили. Бо ми не можемо самі розробляти документацію, а потім депутати не захочуть своїми рішеннями їх приймати чи щось інше. Цей перелік погоджений, він є на сайті міської ради, є в рішеннях з їх місцем розташування.

- На сьогодні ми повідомили про це Держземагентство і оголосили конкурс на виконавців землевпорядних робіт. Цей конкурс передбачає терміни і зараз буде прийом документів від організацій і потім десь 6 чи 12 вересня буде проведений конкурс.

- Потім переможець розробить всю технічну документацію, зареєструє ділянки в реєстрі державної кадастрової системи і потім ми зробимо експертну оцінку цих земельних ділянок і будемо визначати організацію на конкурентних засадах, яка проведе торги. Процедура так зарегульована по числах, що практично може тільки на початок наступного року, чи на перший квартал, ми зможемо вийти на кінцевий результат, тобто на проведення торгів.

«Сказати, що ви чи я прийдемо в сільську раду напишемо заяву і нам дадуть ділянку, то це неможливо»

А багато лучан звертається щоб отримати земельні ділянки під індивідуальне будівництво?

- Ну безумовно звертаються, але відповіді там стандартні, що в межах генплану не передбачено. В межах генплану, ви знаєте, садові товариства були передбачені, якщо там буде індивідуальна забудова. Але знову ми стикаємося із законодавчим питанням. В садових товариствах громадяни приватизовують земельні ділянки і в перспективі там індивідуальна забудова.

- Щоб там була індивідуальна забудова, це треба на садове товариство розробити генплан і треба щоб усі власники погодилися, а сьогодні в садовому товаристві 3 чи 4 метри, а якщо це буде індивідуальна забудова безумовно це треба нормальні дороги і вулиці. Міська рада проводила збори в садових товариствах по цьому питанню, безумовно більшість власників цих ділянок це пенсіонери, які займаються садівництвом і городництвом і ні одне садове товариство по цьому питанню згоди не дало.

А чи може мешканець Луцька написати заяву і отримати ділянку, наприклад, в Липинах. Тобто обмежень таких немає?

- Немає обмежень, а є тільки питання, що кожна рада має виходити із своєї ситуації, із наявності земельних ділянок і т.д. Розумієте, кожна рада має враховувати і свої особливості, якщо на перших початках реформи 20 років назад частина Луцька отримали земельні ділянки біля Луцька на територіях сільських рад. Практично вся забудова йшла мешканцями Луцька. І в більшій і в меншій мірі сільські жителі там, де більші сім’ї і де хотіли будуватися, то на сьогодні, я цією ситуацією володію, на сьогодні практично вільних земельних ділянок на приміських територіях немає.

- Сьогодні люди йдуть через вторинний ринок тих, хто отримали земельні ділянки колись безкоштовно і не мають змоги будуватися, то продають їх і таким чином люди можуть отримати ділянки. Сказати, що ви чи я прийдемо в сільську раду напишемо заяву і нам дадуть, то це неможливо.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ:

Чи зможуть українці надалі безоплатно отримувати землю у власність?

Який документ посвідчуватиме право власності на земельну ділянку?

На Волині бюджетні установи отримали 1024 державні акти на права постійного користування земельними ділянками

Земельний дерибан. Погляд зсередини

Як бізнесмени отримали землю біля Світязя через волинських журналістів: розслідування


КОМЕНТАРІ

Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію, яку не встигли видалити чи пропустили адміністратори. Якщо у вас є докази, що наведені в коментарях факти не відповідають дійсності – звертайтесь на редакційну пошту з конкретними зауваженнями і коментарі будуть адміністровані. Разом з тим нагадуємо, що згідно із українським законодавством, ніхто не може бути притягнутий до відповідальності за оціночні судження.

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором

Розслідування

Рівненщина

Волинь

Консультації

в Україні та світі

вгору