РІВНЕНЩИНА

На Рівненщині книгарня монополізувала ринок підручників і заробляє мільйони через «рознарядку» Табачника

20.09.2013, 13:26      портал «Четверта влада»      Переглядів: 3638

Під час нещодавнього Форуму видавців, що відбувся у Львові, учасники форуму закликали вчителів та усіх небайдужих приєднуватися до громадської акції протидії монополізації видавництва. В Рівному ж відбувається монополізація продажів.

Сайту «ВСЕ» стало відомо про те, що в рівненські школи надійшли примусові «рознарядки» купувати підручники виключного в одній книгарні. І більше того, вчителів негласно зобов’язали «провести роботу» із батьками, щоб примусити тих купувати навчальну літературу своїм дітям у цій же «щасливій» книгарні. На думку юриста, такі дії чиновників можна кваліфікувати як прояв корупції, порушення антимонопольного законодавства та перевищення службових повноважень.

А все почалося з того, що в розпорядження «ВСЕ» потрапила копія листа, написаного нібито від імені начальника міського управління освіти Василя Харковця на ім’я керівників загальноосвітніх навчальних закладів Рівного, в якому чітко вказується в кого слід купувати підручники. Аби підтвердити, що він справді автентичний, шляхом інформаційного запиту ми витребували копію, завірену підписом керівника міської освіти Василя Харковця.

Журналісти «ВСЕ» вирішили поцікавитися думкою самих вчителів.  І на правах анонімності вони розповіли доволі цікаві речі.

"Єдина" книгарня (склад-магазин підручників) знаходиться у підвалі житлового будинку

За інформацією джерел "ВСЕ", говорити в освітянських колах про те, що вчителів на новий навчальний рік зобов’язуватимуть купувати підручники в одному місці, почали ще в травні. Пізніше деякі вчителі у своїх колах почали розповідати, що їх примушують під розписку брати і купувати книги в конкретній книгарні. Навіть довелося почути думку про те, що хтось із високо посадовців на місцях, як то кажуть, за це «в долі».

Вчителям видають спеціальну заявку із номером школи, класу, прізвищем класного керівника і його номером телефону, номером кабінету і переліком літератури. Її копію продемонстрували й журналістам.

Також за свідченням інших джерел, у деяких навчальних закладах підручники, придбані не у «тій» книгарні примушували повернути назад і придбати у «рекомендованій». Попри те, що книги були однаковими. Ще одне джерело засвідчило з особистого досвіду, що у «цій» книгарні не завжди вистачало потрібної літератури, покупцям доводилося сваритися, кому ж дістанеться останній примірник.

Вчителі отримують «рознарядки» від вищого керівництва, а батьки школярів – від вчителів. Таке собі замкнуте коло. А хто від цього у виграші?

Єдиного представника ЦНМЛ не так вже й легко знайти

Щоб краще зрозуміти суть цієї ситуації, взялися за калькулятор. Якщо усі шкільні підручники купуються через єдиного представника, він, мабуть, має непоганий фінансовий стимул. Погляньмо на прості, далеко не ідеальні розрахунки, приміром, витрат на підручники у початковій школі.

В області є близько 40 тисяч учнів 1-4 класів, по 10 тисяч на кожну вікову групу. На перший та другий клас комплект обов’язкових підручників (математика, письмо тощо) обходиться близько 100 гривень на одну дитину. Помножимо 100 гривень на 20 тисяч дітей (1-2 класи), маємо суму доходу мінімум 2 мільйони гривень. І це все йде в одні руки. Додамо 3-4 класи, нехай вони візьмуть книг на 50 гривень. Маємо ще 1 мільйон гривень. Це самі мінімальні розрахунки. А є ж ще й старші класи…

"ВСЕ" рахує в масштабах області, оскільки вказана в освітянських документах пані Богінська є представником у Рівненській області. А, судячи із інформації в Google, ще й у Волинській області. Принаймні як фізична особа-підприємець вона зареєстрована у Луцьку (відділ гуртової торгівлі «Дім книги»). Непогано, так?

У цьому підвальному приміщенні житлового будинку продають шкільні підручники на мільйони гривень

"Фішка" афери в тому, що  "єдиний представник", якщо вірити офіційним відповідям чиновників, просто отримує перевірену непідроблену продукцію зі збереженням авторських прав. Такі ж підручники продаються в інших книгарнях. Деякі з них можуть бути без спеціальної голограми і вартувати значно дешевше, що важливо для сімейного бюджету. Проте їх купувати, виявляється, не рекомендовано.

Можливо, завтра з’явиться чиєсь рішення про те, на яких АЗС заправлятися водіям, а причиною виступить, наприклад, твердження про те, що на цій мережі бензин після згорання не забруднює навколишнє середовище?

І міське, і обласне управління освіти, певна річ, від своєї причетності до цієї ситуації максимально відхрестилися.  Мовляв, так вирішили в Києві, що ж поробимо? А в Києві, як то кажуть, своє рішення аргументували благими намірами, мовляв, з контрафактною літературою боремося. А на коригування грошового потоку від продажу підручників через єдиного представника - ні, на це аж ніяк не схоже!

p.s. Якщо причетні до цього сторони бажають висловити свою позицію, сайт готовий надати таку можливість.

 

 

Натомість юрист Олександр Бурмагін, до якого ЧЕТВЕРТА ВЛАДА звернулася за розясненням, переконаний, що в таких діях чиновників наявні багато ознак порушень, причому в декількох сферах. Зокрема, можна говорити про наявність ознак корупційних діянь.

Медіа-юрист Олександр Бурмагін

- Законом України "Про засади  запобігання і протидії корупції" забороняється "неправомірно сприяти фізичним або юридичним особам у здійсненні ними господарської діяльності, одержанні субсидій, субвенцій, дотацій, кредитів, пільг, укладанні контрактів (у тому числі на закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти", - цитує витяг з закону Олександр Бурмагін.

На думку юриста, такі дії також сприяють створенню монополіста, чим можуть порушувати закон "Про захист економічної конкуренції"

- Це схоже на елементарне перевищення влади і службових повноважень - як підсумок всього вищенаведеного, - підсумовує Олександр Бурмагін. - Це відповідні статті Кримінального кодексу України.

ЧЕТВЕРТА ВЛАДА звертається до прокуратури та Антимонопольного комітету з проханням дати свою оцінку таким діям чиновників і притягнути винних до відповідальності, якщо перевірка підтвердить наявність порушень закону.

Нагадуємо, під час нещодавнього Форуму видавців, що відбувся у Львові, учасники форуму закликали вчителів та усіх небайдужих приєднуватися до громадської акції протидії монополізації видавництва.


КОМЕНТАРІ

Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію, яку не встигли видалити чи пропустили адміністратори. Якщо у вас є докази, що наведені в коментарях факти не відповідають дійсності – звертайтесь на редакційну пошту з конкретними зауваженнями і коментарі будуть адміністровані. Разом з тим нагадуємо, що згідно із українським законодавством, ніхто не може бути притягнутий до відповідальності за оціночні судження.

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором

Розслідування

Рівненщина

Волинь

Консультації

в Україні та світі

вгору