РІВНЕНЩИНА

Як рівненський торговець та рівненський виробник бачать угоду з ЄС

09.10.2013, 18:49      Вікторія Назарук      Переглядів: 3515

Анатолій – продавець у орендованому бутіку в одному із відомих у Рівному торгівельних центрів «Центральний». Фото автора

Наприкінці серпня популярне видання «Forbes. Україна» оприлюднило список найпривабливіших для ведення бізнесу обласних центрів, куди увійшло й Рівне. Серед критеріїв були названі географічне розташування та стабільність у веденні бізнесової діяльності.

Чи означає це, що підприємницька діяльність на Рівненщині процвітає?

Про економічні перспективи, які має бізнес у Рівному, особливо в контексті Угоди про асоціацію та про зону вільної торгівлі з ЄС, а також про ризики, які пов᾽язані з цим, розповідають місцеві підприємці.

Малий бізнес: «Угода про асоціацію з ЄС нарешті «подарує»  нам нові дороги»

У Рівному функціонує близько 20 тисяч суб’єктів підприємницької діяльності. У числі тих, хто має статус приватних підприємців родина Дунчевських.

Анатолій та Анна уже 20 років займаються підприємницькою діяльністю, продають в Україні взуття польського виробництва. Анатолій – продавець у орендованому бутіку в одному із відомих у Рівному торгівельних центрів «Центральний».

Анна займається постачанням товарів, а також продає взуття на промислових виставках-ярмарках, як у Рівному, так і за його межами.

За 20 років підприємницької діяльності родина Дунчевських має чималий досвід реалізації товарів, а також співпраці із владними структурами різних рівнів. Кажуть, що власна справа в Україні дається непросто.

– Складно починати власну справу, коли у тебе нема стартового капіталу і надійних партнерів. А ще велика проблема  - це незнання законів і різниця у законодавстві різних країн. Останнє особливо важливо, якщо ти плануєш торгувати імпортними товарами». – говорить Анатолій.

Економічну ситуацію в країні підприємець оцінює критично, називає чимало перешкод, які постають перед тим, хто вирішує працювати на себе. Серед найбільших звучить корумпованість чиновників, складність функціонування дозвільної системи.

Певні перспективи Анатолій Дунчевський бачить в Угоді України із ЄС.

– Майбутнє України за асоціативною Угодою. Вважаю, що завдяки європейцям ми зрозуміємо, що мусимо налагоджувати власне виробництво. Також Угода може принести нові інвестиції в Україну, наприклад, на ремонт та побудову нових магістралей. Адже дороги – це золота жила бізнесу, – говорить Анатолій. – Мені випадає багато читати. Україну часто називають мостом між Європою і Азією. Але хіба ми можемо бути мостом без доріг?! Думаю, Європа нам їх «подарує».

На думку Анатолія Дунчевсього, Угода з ЄС викличе хвилю конкуренції, але це може тільки стимулювати малий бізнес.

Місцевий виробник: «Важко протиставити наш продукт польському чи італійському»

Виробництво промислової продукції у Рівному здійснюють 70 підприємств. ПП «ВІЛІС» забезпечує регіон макаронними виробами та плодоовочевою консервацією, приміром повидлом. На рівненському ринку продукція підприємства відома із 1996 року. За рік на виробництві виготовляють близько 5 тисяч тонн макаронних виробів та 2,5 тис. тонн повидла. ФОТО №2

За словами заступника директора «ВІЛІС» Сергія Жабчика, місячний оборот продукції підприємства сягає в середньому 20 тонн макаронних виробів.

– Наш основний споживач – рівняни. Звичайно хотілося б вийти на більший ринок, але нам складно конкурувати. Ринок харчової промисловості дуже розмаїтий. Сьогоднішній споживач є вибагливим щодо співвідношення ціни та якості продукту. Нам важко протиставити наш продукт макаронним виробам, які завозяться в Україну з Польщі чи Італії, – розповідає Сергій Жабчик.

Підприємець сумнівається щодо переваг підписання Угоди про асоціацію з ЄС та зону вільної торгівлі, адже для його підприємства це означатиме появу нових конкурентів на ринку.

Місцевому виробнику в умовах жорсткого протистояння з імпортним продуктом буде важче розширювати виробництво, доведеться підвищити ціну на кінцевий продукт. Серед можливих мінусів співпраці з ЄС звучить фінансовий чинник.

– Ми не готові повноцінно конкурувати з імпортним продуктом, хоча і розуміємо, що маємо невеликий шанс знайти нові ринки збуту продукції і можливо перейняти технологію виробництва у когось в Європі», – резюмує Сергій Жабчик.

Середній бізнес сьогодні зазнає значного податкового тиску з боку держави. Податковий контроль часто перешкоджає впровадженню нових технологій у процес виробництва. Сплативши податок, підприємець не має коштів, які можна вкласти у технічне оснащення. Останнє треба купувати за кордоном, що позначається на ціні. Ось і виходить, що питання євроінтеграції для середнього підприємства на Рівненщині – це стратегічне питання виживання.

Євроінтеграція по-рівненськи: сподівання на краще

Як бачимо, місцеві підприємці добре розуміють, що створення зони вільної торгівлі між Україною та ЄС не викличе значного поліпшення економічного та законодавчого клімату для бізнесу, більше того це значно підвищить конкуренцію між існуючими суб’єктами підприємницької діяльності, змусить їх переорієнтовуватися, враховуючи відкритість кордонів та розширення ринків продукції та послуг.

Місцевий бізнес має власні прогнози щодо розвитку ситуації, висловлюючи побоювання та надії. Підприємці середньої ланки побоюються можливого зростання конкуренції з боку закордонних товарів. Малий бізнес навпаки – у цій конкуренції вбачає певні можливості для пошуку нових партнерів, ринків збуту.

А ось як оцінюють переваги та недоліки угоди з ЄС інші дослідники:

Натисніть на картинку, щоб збільшити 


КОМЕНТАРІ

Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію, яку не встигли видалити чи пропустили адміністратори. Якщо у вас є докази, що наведені в коментарях факти не відповідають дійсності – звертайтесь на редакційну пошту з конкретними зауваженнями і коментарі будуть адміністровані. Разом з тим нагадуємо, що згідно із українським законодавством, ніхто не може бути притягнутий до відповідальності за оціночні судження.

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором

11.10.2013, 23:27 213.174.12.*** Status Quo Прохожий
Не только немцы построят нам дороги. Французы напекут круасанов; датчане разведут свингерство и свиноводство; испанцы приживят апельсины; шведы подарят несколько заводов Вольво; а Депардье бесплатно снимет фильм про Тараса Бульбу... А к Иванке Сидорук вернётся Франсуа.... А сама Иванка Сидорук - наш ответ Свете из Иваново.
09.10.2013, 23:11 37.52.101.*** Іванка Сидорук
Не думаю, що Угода про асоціацію з ЄС може призвести до шкоди нашим бізнесменам. У покупців з’явиться чудова можливість купувати імпортний товар за дешевшими цінами без божевільних накруток. У місцевих виробників, продавців з’являться конкуренти, а це э поштовхом до пошуку якіснішого та дешевшого товару. У декого з’являться нові партнери. І що не може не радувати – це наші дороги, вони повинні покращитись ще більше.

Розслідування

Рівненщина

Волинь

Консультації

в Україні та світі

вгору