РІВНЕНЩИНА

Міф Януковича-Клімчука про зарплати медиків або Скільки насправді заробляють лікарі і медсестри?

07.02.2014, 17:35      Юрій Горбач, портал «Четверта влада»      Переглядів: 15326

Під час свого першого візиту до Луцька на посаді Президента України у вересні 2013 року Віктор Янукович заявив, що заробітна плата лікаря становить 4 тисячі 200 гривень. Ще далі згодом пішов голова Волинської облдержадміністрації, заявивши, що заробітна плата медсестри сягає 5 тисяч гривень. Міф чи реальність такі зарплати медиків з’ясували журналісти порталу ЧЕТВЕРТА ВЛАДА.

- Ми будемо йти в напрямку збільшення заробітної плати медичних працівників, створення умов для їхньої роботи. Сьогодні заробітна плата в медичних працівників в середньому в лікаря десь 4 тисячі 200 гривень, якщо я не помиляюся. Я не помиляюся? – запитує гарант в присутніх медиків, із яких ніхто не заперечив. – А починали ми з 1 тисячі 200, півтори тисячі, 2 тисячі казали, що це вже було дуже багато.

Це ті гучні слова Віктора Януковича про заробітну плату лікарів, які він прорік у Луцьку. Цікаво, що ніхто із присутніх у ролі «фону» медиків не заперечив такій думці гаранта. То що ж, невже й справді звичайний лікар отримує таку заробітну плату?

Голова Волинської обласної державної адміністрації пішов далі. Він сказав, що на «первинці» у пілотних регіонах, де впроваджують медичну реформу, зарплати медпрацівників збільшилися на 56%.

«Зарплата дільничного (сімейного) лікаря – 5-7 тисяч гривень, медсестри – до 5 тисяч», – цитують Бориса Клімчука на сайті Волинської ОДА.

Хоча Волинь не є пілотним регіоном за Законом, проте тут активно і по-повній проводиться та ж таки медична реформа, проти якої уже й страйкували, і судилися, і дебатували. Які ж зарплати тоді у волинських медиків?

Не усі керівники луцьких лікарень побажали поділитися публічною інформацією про заробітну плату своїх підлеглих. Багато інформації доводилось отримувати через оскарження протиправних відмов.

Журналісти ЧЕТВЕРТОЇ ВЛАДИ звернулися із запитами до Волинської обласної клінічної лікарні, Луцької центральної районної лікарні, Луцької міської клінічної лікарні та Луцької міської поліклініки №1 з проханням надати штатні розписи медзакладів. Надали не одразу й не усі.

Чому варто оскаржувати протиправне приховування інформації

Під час збору інформації довелося зіштовхнутися зі страшенним правовим невіглаством як юристконсулів так і керівників медустанов.

- Надішліть, будь ласка, офіційно на бланку видання з підписами запит і ми надамо відповідь, - каже юрисконсульт Волинської обласної клінічної лікарні журналісту, пояснюючи чому не надали відповідь на запит надісланий із електронної пошти порталу «Четверта влада». – Звідки я знаю чия то електронна пошта. Я теж можу що хоч куди-завгодно вислати без підпису. Електронний підпис маєте?

Очевидно, що юрисконсульт медзкаладу Микола Сорокопуд погано знає, що Закон України «Про доступ до публічної інформації» передбачає, що заявник може звертатися до розпорядника інформації зручним для нього способом, в тому числі і електронною поштою, та навіть усно. Саме це і повідомили чоловікові у телефонній розмові.

- Закон передбачає, що можу звернутися до вас усно.

- Можете, немає питань. Звертайтеся.

- Прошу надати на електронну пошту, яка вказана у надісланому запиті на електронну пошту, копію штатного розпису Волинської обласної клінічної лікарні.

- Харашо, - каже Микола Сорокопуд, а далі в слухавці лише гудки.

Зрештою, особисто прийшли на прийом до головлікаря лікарні Івана Сидора. Однак, чоловік обурився проханням журналіста надати копію штатного розпису.

- Це не є публічна інформація. Це ж має бути доступ до цього, не так, що хто хоче. Ви маєте звернутися в управління до Ващенюка (начальник управління охорони здоров’я Волинської ОДА - авт.) і там є служба, яка дає дозвіл на оприлюднення такої інформації, - каже Іван Сидор.

- Закон не передбачає такого дозволу.

- Сину, ти зі мною… Ти знаєш скільки в мене, сьогодні 60 операцій. Це не є таємниця, але я не маю права це робити (надавати штатний розпис – авт.).

Зрештою довелося звернулися зі скаргою в обласне управління охорони здоров’я. Тут запевнили, що таке не повториться і надали документ.

Лікарі обласного центру живуть за 2-3,5 тисячі гривень, медсестри – за 1,2-2 тисячі

У найбільшому волинському лікувальному закладі зарплати лікарів в рідких випадках досягають означеного Президентом рівня.

У Волинській обласній клінічній лікарні налічується 1749 штатних одиниць за розписом станом на 1 серпня 2013 року. З них:

лікарський персонал складає 352,75 штатних одиниць,

фахівці з базовою та неповною вищою освітою (старші медсестри, медсестри, акушерки, сестри кабінетів поліклініки, лаборанти, фельдшери, медсестри операційних та інші) – 628,25 шт. од.,

молодший медперсонал (молодші медсестри, ) – 459 шт. од.,

спеціалісти немедичного профілю – 53, 50 шт. од.,

інші категорії працівників – 255,5 шт. од.

Якщо переглянути штатний розпис Волинської обласної клінічної лікарні, то можна побачити, що заробітна плата лікаря, залежно від відділення, враховуючи усі надбавки коливається у межах від 2 тисяч 100 гривень до 3 тисяч 500 гривень на місяць.

При чому найвищі зарплати серед лікарів у серцево-судинних хірургів, інших хірургів, лікарів-ортопедів-травматологів із великою вислугою років та завідувачів відділень. У них заробітна плата переважно коливається від 3 тисяч гривень до 4 тисяч гривень на місяць.

Натомість звичайні, так би мовити рядові, лікарі із менш популярних відділень на зразок нефрологічного, пульмонологічного та інших враховуючи надбавки заробляють від 2 тисяч гривень до 3 тисяч гривень.

Лікарі із консультативної поліклініки заробляють від 2 тисяч 100 гривень до 3 тисяч гривень.

Якщо ж поглянути на зарплати так званих фахівців з базовою та неповною вищою освітою, серед яких медсестри старші, палатні, процедурні, акушерки, фельдшери, лаборанти, то бачимо, що їхні заробітки включаючи надбавки значно рідше перетинають позначку у 2 тисячі гривень.

Від 1800 гривень до 2110 гривень коливається заробітна плата старшої медсестри. Медсестри палатні, процедурні заробляють від 1 235 до 2 тисяч гривень.

Медсестри в операційних і кабінетні в консультативній поліклініці, а також фельдшери-лаборанти заробляють від 1500 гривень до 2 тисяч 200 гривень.

А от молодший медичний персонал (молодші медсестри, санітарки, сестри-господині) і обслуговувальний персонал (водії, кухарі, двірники та інші) можуть лише мріяти про заявлений Віктором Януковичем рівень зарплат. Їхні кревні обмежені в розмірах від 1140 до 2 тисяч гривень на місяць. Водії спецавтомобілів заробляють дещо більше.

Також ми звернулися до головного лікаря Волинської обласної клінічної лікарні Івана Сидора, щоби надали офіційну відповідь щодо середньої зарплата працівників різної кваліфікації у медзакладі.

№ з/п

Категорії працівників

Розмір середньої місячної заробітної плати (грн.)

1

Лікар-хірург вищої кваліфікаційної категорії

3691

 

Лікар-терапевт вищої кваліфікаційної категорії

2708

2

Лікар-хірург першої кваліфікаційної категорії

3210

 

Лікар-терапевт першої кваліфікаційної категорії

2348

3

Лікар-хірург другої кваліфікаційної категорії

2664

 

Лікар-терапевт другої кваліфікаційної категорії

2181

4

Середній медичний персонал

2243

5

Молодший медичний персонал

1381

6

Інший персонал

1970

Інформація із відповіді на запит станом на 11 листопада 2013 року. Як бачимо, середня заробітна плата лікаря в одному з найкращих і найбільших медзакладів Волині не досягає озвученого Президентом рівня

У Луцькій міській клінічній лікарні, головний лікар якої Лариса Духневич старанно доповідала перед Президентом у день його візиту, протиправно так і не надали штатного розпису медзакладу. Проте, розповіли про середню заробітну плату працівників.

  

Як бачимо, і в цьому медзакладі середня заробітна плата лікарів не досягає 4 тисяч 200 гривень. Детальнішу інформацію про зарплати в медзакладі відмовилися надати, чим вчинили правопорушення, каране Кодексом про адміністративні правопорушення.

Схожа ситуація і в Луцькій центральній районній лікарні.

Тут надали штатний розпис без всіляких заперечень. Він датований 4-м червня 2013 року.

Штат лікарні складається із 358 штатних одиниць.

Враховуючи надбавки лікарі тут отримують від 1700 до 3 тисяч гривень. Відзначимо, що знову таки в хірургів, анестезіологів зарплата вища, ніж в інших: від 2 тисяч до 3 тисяч 500 гривень.

Тоді як місячні заробітки медсестри Луцької центральної районної лікарні коливаються від 1300 гривень до 2 тисяч 200 гривень. Молодший медичний персонал заробляє як і в обласній лікарні від 1160 гривень до 1500 гривень. Приблизно такі ж зарплати і в господарсько-обслуговувального персоналу.

У Луцькій міській поліклініці №1, яку вже встигли й перейменувати, є 77 штатних одиниць лікарського персоналу, за штатним розписом. Також тут 112 штатних одиниць фахівців із базовою та неповною вищою медичною освітою, 23 шт. од. молодшого медичного персоналу. Окремо в документі виділили 12,25 шт. од. професіоналів, фахівців. Загалом у комунальному закладі 254 штатних одиниці.

Зарплата лікарів консультативно-діагностичного центру тут коливається від 1700 до 2400 гривень. Хірурги у консультативному відділенні хірургічного профілю і завідувачі відділень, звісно, мають вищий рівень зарплат.

Медсестри заробляють від 1200 до 1900 гривень. Старші медсестри мають 2 тисячі гривень зарплати разом із усіма надбавками на місяць.

Працює тут також і відділення загальної практики-сімейної медицини №1 при Центрі первинної медико-санітарної допомоги. Лікарський персонал його включає 12,5 штатних одиниць.

Отож, місячна зарплата сімейного лікаря разом із надбавками коливається від 2 тисяч до 3 тисяч 200 гривень. Завідувач відділення отримує 4 тисячі гривень місячного заробітку.

Медична сестра загальної практики у відділенні ЗПСМ у місяць разом із надбавками заробляє від 1300 до 2 тисяч 400 гривень.

Озвучений рівень зарплат лікарів Президентом Віктором Януковичем можуть отримати лише одиниці медиків: головні лікарі установ, їхні заступники і лікарі із великою вислугою років або ж із шкідливими умовами роботи.

Можливо ситуація інша у селах? Можливо саме у селах на лікарів чекає «життя в шоколаді» із заробітними платами в сімейних лікарів до 5-7 тисяч гривень, а в медсестри – до 5 тисяч, про що говорив Борис Клімчук?

В сільських амбулаторіях мріють про зарплату у 5-7 тисяч

- Тоді ми вже не будемо нічого тримати, а будемо тільки на одну зарплату тільки жити, - відповіла головний лікар сільської лікарської амбулаторії загальної практики сімейної медицини у селі Сошично Камінь-Каширського району Марія Шумік на слова журналіста про те, що лікарям і медсестрам обіцяють зарплату до 5-7 тисяч гривень.

Жінка розповіла, що сільська амбулаторія обслуговує 4 тисячі 225 людей. В медзакладі працює 10 чоловік, із них 1 сімейний лікар, ще стоматолог і терапевт. Марія Іванівна каже, що отримує в місяць трохи більше 3 тисяч гривень зарплати. У медсестер же зарплата різна: у фізкабінеті медсестра отримує більше, дещо більше отримує медсестра загальної практики. В них до «2 з чимось» заробітна плата добігає, в решти – 1500–1800 гривень.

Головний лікар сільської амбулаторії ЗПСМ в селі Дубове, що у Ковельському районі, Борис Баласанян розповів, що в його амбулаторії також 1 сімейний лікар. Обслуговує медзаклад 4 села, тобто 4 тисячі 200 волинян. Борис Гарнікович каже, що на ставку лікаря в селі треба обслуговувати 1200 чоловік. Розмовляли з ним ще до Нового року. Забігаючи наперед, відзначимо, що такі перевантаження у всіх 5 сільських амбулаторіях, із головними лікарями яких вдалося поспілкуватися журналісту.

- Низькі зарплати, але виплачують стабільно і вчасно, - каже головний лікар амбулаторії в Дубовому. – У фельдшера 1400 гривень зарплати, в лікаря – 1600 гривень. Також додаються надбавки, бо в селах працюють такі, що вже мають стаж роботи понад 30 років. То з тими надбавками ще тримаємося, а молоді не хочуть йти на 1600 чи на 1400 гривень. В медсестер такі самі зарплати.

- Але ж із цією медреформою кажуть, що якщо перебір людей в сімейного лікаря, то мають ще надбавки бути і зарплата висока…

- Ні. Такого немає. Ми це читали в тих бюджетних журналах, що мають вираховувати коефіцієнт, але цього ще ніхто нічого не робить. В нас тільки ставка лікаря і надбавки за категорію, також сільські і за стаж роботи.

- Разом мабуть 2 тисячі виходить?

- Десь так виходить.

- А не обіцяють покращення? - запитуємо.

- З Нового року кажуть, будемо збиратися і буде безплатний транспорт, бо ж ми тут неподалік Ковеля і всі майже з Ковеля на роботу їздять, і зарплату будуть підвищувати, але поки такого немає.

- Обіцяють же до 5-7 тисяч зарплату лікарям…

- Поки що такого немає. Наприклад, от я працюю, обслуговуємо 4200 чоловік, то я мушу працювати на 1,5 ставки. Мушу брати 1,5 ставки, бо ставка то ніщо. І всі лікарі, як правило, вже до пенсійного віку доходять. Із молодих, то я вже тут 12 років працюю, а за цей час в мене 1-2 чоловіка з молоді було і все, - каже лікар.

Головлікар Затурцівської амбулаторії ЗПСМ у Локачинському районі Петро Напханюк працює з 1985 року, амбулаторію ж очолює з 1988 року. В штаті медзакладу працює 10 чоловік, який обслуговує 3 тисячі 300 чоловік.

- Зарплати більш-менш вчасно виплачують, якщо 2-3 дні затримка, то це не рахується. – каже Петро Напханюк. – Зарплати згідно штатного розпису, немає ніяких надбавок чи премій.

- То десь 2 тисячі є?

- Як в кого. І менше є. І 1200 і 1600 гривень. Ставка залежить від того, який стаж роботи і яка категорія, яка посада. Точно, які ставки то я сказати не можу, бо в нас фінансування йде із ЦРЛ бухгалтерії.

Сільська амбулаторія у селі Дерно Ківерцівського району має дещо кращі умови. У медзкаладі обслуговують 8 населених пунктів у радіусі 15 кілометрів. Найбільша амбулаторія, на цей момент, за кількістю населення, яке обслуговує – 4 тисячі 810 осіб. Тут працює 12 медиків.

Головлікар Василь Хмілевський каже, що у них «типова амбулаторія». Чоловік каже, що у листопаді їхню амбулаторію вже перевели під порядкування Центру первинної медико-санітарної допомоги. «Це останній форпост наш, а так давно вже всі перейшли під порядкування по тому наміченому шляху», - каже Василь Васильович. Нещодавньо у Дерно побувала делегація Світового банку, який обіцяє чималі суми на розвиток медицини на Волині. Тож у Дерно сподіваються на зміни.

- Що стосується сімейного лікаря, яких у нас тут 1,5 ставки, то взагалі навантаження велике. Згідно норм, сімейний лікар має обслуговувати до 1,5 тисячі населення, а в нас виходить велике навантаження. Зарплати не затримують, нормально. Адекватна зарплата, нарікань зі сторони персоналу немає. В середньому в сімейного лікаря виходить в межах 3 тисяч гривень. В медсестер то в межах 1,5 тисячі гривень. В молодшого персоналу хотілося б краще. В водія то в нас навіть більше 3 тисяч зарплата, бо в нього стаж більше 30 років і кваліфікаційна категорія і т.д.

Василь Хмілевський каже, що є певні проблеми, але про них всіх влада знає і крок за кроком їх вирішують. От тільки щодо заробітної плати в медицині вагається.

- Я читав, що там вже десь середня заробітна плата 3,5 тисячі, то в медицині такої середньої заробітної плати не буде, - вважає лікар.

В сільській амбулаторії у селі Тростянець того ж Ківерцівського району обслуговується 3 тисячі 880 людей із 9 населених пунктів в радіусі 10 кілометрів. Головний лікар амбулаторії Галина Степанова працює в медзакладі з 1980 року. Каже, що важко.

- По штату згідно нашого населення нам положено 3 сімейних лікарі, але працюю я одна, бо нема лікарів, - скаржиться Галина Степанова. - Поки не піднімуть на селі ставки хоча б у два рази, порівняно з містом, то сюди ніхто не прийде. Бо в нас ненормований робочий день – мене можуть покликати коли завгодно, бо більше немає кому йти. В мене ставка з вищою категорією, як в головного лікаря, на сьогодні це 2 тисячі 400 гривень. Це в мене вже 30 років стажу, чи 40 і вища категорія, а так як лікар прийде, то що він отримуватиме? Десь 1200 чи 1300 певно.

Середнім медичним персоналом, каже Галина Василівна, забезпечені сповна, навіть є черга. В них зарплата, за словами головлікаря, 1,5 тисячі. Однак таку зарплату мають медсестри, які мають середню і вищу категорію і стаж. Який посадовий оклад в медсестри, яка прийде з медучилища, Галина Василівна не береться гадати.

Звідки Президент взяв такі цифри?

Звідки ж взялася така статистика, яку озвучив Віктор Янукович у Луцьку? Чи то його погано інформують, чи то прикрашають не вельми позитивну статистику. Запитали це в Адміністрації Президента. 

«Джерелом відомостей стосовно заробітної плати медичних працівників є оперативна інформація Міністерства охорони здоров`я України, в тому числі дані щомісячного моніторингу щодо стану виконання постанови Кабінету Міністрів України від 5 березня 2012 року № 209 «Деякі питання оплати праці медичних працівників закладів охорони здоров`я, що є учасниками пілотного проекту з реформування системи охорони здоров`я» - повідомили у відповіді на запит, підписаній керівником Головного управління управління забезпечення доступу до публічної Адміністрації президента України Денисом Іванеско

Принагідно, журналіст ЧЕТВЕРТОЇ ВЛАДИ поцікавився у начальника управління охорони здоров`я Луцької міської ради Федора Кошеля, чого чекати місцевим медикам і коли будуть 5-7 тисяч заробітньої плати. Як відомо, нещодавно перейменували поліклініки обласного центру у Центри первинної медико-санітарної допомоги. 

Начальник управління відзначає, що фінансові покращення для працівників створених Центрів первинної медико-санітарної допомоги таки будуть. Так, згідно із постановою Кабміну, будуть доплачуватися надбавки медикам не лише у пілотних регіонах (Вінницька, Дніпропетровська, Донецька області і місто Київ), але й з інших регіонів, які працюватимуть за тією ж схемою. Надбавки обіцяють у розмірі 30 відсотків. Буде спеціальна формула розрахунків, яка враховуватиме об’єм і якість допомоги.

- Якщо в нас середня зарплата біля 2 тисяч гривень місячна, то при доплаті 30 відсотків буде близько 2600, якщо він виконає всі умови, які там будуть записані. Не просто так отримає, а треба відробити їх, - каже Федір Кошель.

Виконуючи величезні обсяги роботи заробітна плата у лікарів і медсестер сільських амбулаторій значно відрізняється не лише від заявленої Віктором Янковичем, але й від озвученої Борисом Клімчуком. Люди сподіваються на підвищення, водночас сумніваються, що це буде найближчим часом. Тим часом чиновники реформують і обіцяють захмарні зарплати для медиків. Та вводять в оману громадян, що покращення вже прийшло.

Жоден із головних лікарів, з якими вдалося поспілкуватися ЧЕТВЕРТІЙ ВЛАДІ не поскаржився на затримку зарплат. Максимум 1-2 дні, але то, як кажуть, не береться до уваги.

______________________________________________________________

ВІД ЧЕТВЕРТОЇ ВЛАДИ:
Ця публікація підготовлена без грантових чи інших залучених коштів. Журналіст потратив на неї чимало часу. Якщо ви вважаєте, що інформація з цієї публікації корисна, долучайтесь до спільного творення громадського порталу «Четверта влада» своїми коштами. Важлива кожна гривня.
1) ЄДРПОУ 26406610 МГО «Рiвненський прес-клуб» р/р 26002141976, МФО 380805. Призначення платежу: «Безповоротна фінансова допомога для виконання статутних завдань».
2) Торбіч Володимир Анатолійович, ФОП, код 2944509657, Рівненська ф-я КБ «Приватбанк», МФО 333391, р.№ 26005054706510Призначення платежу: «За надання інформаційних послуг на веб-сайті».
3) Картка Приватбанку 5211 5374 2696 2671 Торбіч Антоніна Олександрівна

КОМЕНТАРІ

Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію, яку не встигли видалити чи пропустили адміністратори. Якщо у вас є докази, що наведені в коментарях факти не відповідають дійсності – звертайтесь на редакційну пошту з конкретними зауваженнями і коментарі будуть адміністровані. Разом з тим нагадуємо, що згідно із українським законодавством, ніхто не може бути притягнутий до відповідальності за оціночні судження.

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором

03.07.2014, 10:29 193.238.96.*** лУЧАНКА
Та хто там живе на зарплату!!!!!Неконтрольовані благодійні кошти, а той просто вимагаловка
17.03.2014, 23:23 77.123.58.*** наталя
дякую за цікавий та корисний матеріал. ви справді професіонал своєї справи.
25.02.2014, 21:42 91.222.113.*** людина
не кожен лікар може здерти, як пише потерпілий. і як пише бухгалтер, не все так просто з відповідальністю, як він вважає. допоки самі люди будуть платить, то і брать будуть. існує думка, що якщо заплатять, то і лікують краще, а насправді, просто ви привчаєте їх. поки нема громадської думки і конторолю, так і буде, як не будете давать, то лікрі будуть доиагатися зарплат, а так їм добре жить за рахунок свого приходу... погано совісним, бо вони живуть ображені весь час і голодні, але серед них і найчастіше кращі лікарі... змінимо Україну, починаючи з себе
23.02.2014, 19:24 176.108.6.*** ********
Конечно зарплаты у медиков маленькие, а у кого они большие. Только вот например бухгалтер за зарплату 2500 грн. за ошибку может на штраф нарваться или в тюрьму загреметь, и работает с 8 утра до 8 вечера. А врачи у нас не за что не отвечают. А посмотрите какие тачилы стоят под областными клиниками.
21.02.2014, 17:50 178.93.88.*** Leon
Все верно,и не надо грести всех под одну гребенку!Медики стояли на майдане и выполняли свой долг!Дайте им достойную зарплату и тогда строго наказывайте за взятки!Прежде чем кого-то осуждать,взгляните на себя-насколько ВЫ сами непогрешимы!
17.02.2014, 22:04 46.175.148.*** ***
Звісно, офіційна заробітна плата у медиків низька. А, крім того вони і ми стають заручниками ось цього: http://www.vedamost.info/2013/12/1.html
09.02.2014, 07:12 77.123.66.*** потерпілий
...краще б написали скільки вони хабарами здирають та на інших "лікуючих" дєлішках...свои зарплати вони можуть купити :-)
08.02.2014, 02:37 91.209.51.*** Нестор
Виходить, що не ділом, а словом проволиться реформування медичної галузі. Різницю між 7 і 3 тис гнр з кожного лікаря і медсестри Янукович поцупив на будівлю Межигірря. Комуністи за СРСР брехали, а ций чим краще?
07.02.2014, 23:35 46.200.125.*** Ірина
Дуже добрий матеріал! Вітаю. Однозначно пророблено величезну роботу.

Розслідування

Рівненщина

Волинь

Консультації

в Україні та світі

вгору