РІВНЕНЩИНА

Медичні побори у Волинській обласній лікарні тривають – як і чому: розслідування (ВІДЕО)

26.06.2014, 16:53      Валентина Куць, Юрій Горбач, портал «Четверта влада»      Переглядів: 16261

- Президент посприяв у виділенні 30 мільйонів гривень на придбання апаратури для обласної клінічної лікарні. І 30 мільйонів було виділено для міської лікарні. Загалом виділено 60 мільйонів. - так хвалився у вересні 2013 року журналістам головлікар обласної лікарня Іван Сидор перед приїздом Віктора Януковича. Однак попри значні ремонти і закупівлю техніки на мільйони волинян і досі лікують за 4 гривні в день та порушують їхнє право на безплатну медичну допомогу, та ще й збирають гроші на ремонти кабінетів

Волиняни уже звикли, що йти в лікарню або ж поліклініку без туго набитого гаманця немає сенсу: і за огляд заплати, і за аналізи заплати, і ще й на «ремонт кабінету» дай. Перевірка журналістів ЧЕТВЕРТОЇ ВЛАДИ показала, що досі нічого не змінилося – й надалі порушується Конституція, Закон «Про благодійну діяльність та благодійні організації» та Кримінальний кодекс України. Правоохоронці ж так само недієві.

У найбільшому медичному закладі Волинської області – Волинській обласній клінічній лікарні –кошти збирають через Волинську обласну благодійну місію «Надія».

Подібні медичні псевдоблагодійні фонди діють по всій області. Засновниками і керівниками таких організацій стають переважно головні лікарі, їхні заступники, бухгалтери лікувальних закладів. «Благодійні» організації оперують мільйонами гривень пожертв щороку, часом подвоюючи суму, виділену з бюджету. Розмір добровільно-примусової благодійної допомоги з одного пацієнта коливається від 20-50 гривень до 200, а то й півтисячі.

Журналісти порталу ЧЕТВЕРТА ВЛАДА спробували «пролікуватися» і з’ясувати, скільки «благодійних пожертв» коштуватиме таке обстеження у поліклініці Волинської обласної клінічної лікарні та Луцьких медзакладах.

На Волинську лікарню за часів Януковича витратили 30 мільйонів чи всі вони були вкладені в лікарню?

Дайте 30 гривень «потому что ми с лікарем клейонку купили»

Ось вже 14 років незмінним президентом Волинської обласної благодійної місії «Надія» є головний лікар обласної лікарні Іван Сидор. Організація має кабінет у приміщенні лікарні.

Окрім Івана Сидора засновниками організації також значаться заступник начальника управління охорони здоров’я Волинської ОДА Іван Грицюк, колишній заступник головного лікаря обласної лікарні Ольга Косіловська, завідувач відділення щелепно-лицьової хірургії цієї ж лікарні Дмитро Струк та головний бухгалтер лікарні Надія Якушик.

За словами пана Сидора, наразі Іван Грицюк вже збирається виходити із засновників благодійної місії «Надія» і юристи переробляють документи. Ольга Косіловська ж нині засновник і директор ТОВ «Клініка «Технології здоровя».

Благодійна місія працює за вже стандартною схемою: пацієнта направляють у кабінет, де він пише заяву про внесення благодійного внеску, платить гроші і йому видають чек.

Аби переконатись у такій добровільно-примусовій благодійності, йдемо на прийом до лікарів Волинської обласної консультативної поліклініки, що знаходиться у приміщенні лікарні. Просимо завести медичну картку. Працівниця реєстратури одразу ж направляє в касу, щоб сплатити 50 гривень «благодійного» внеску.

– Давайте направлення, – каже жінка в реєстратурі.

– Без направлення. Я хотів проконсультуватися в лікаря. До алерголога.

– Без направлення буде картка платна. 50 гривень. Каса біля входу, йдете платите і приходите показуєте чек.

– А якийсь рахунок, щоб платити?

– Вам там все розкажуть.

В кабінеті благодійної місії «Надія» нам одразу ж пропонують заповнити бланк.

– Заповнюйте на 50 гривень бланк, – кажуть працівниці каси.

Ось так виглядає заява про наш «благодійний» внесок:

Разом з тим питаємо, чому так дорого. Кажемо, що, мовляв, раніше 15-20 гривень було.

– О-о-о-о… Коли то було. То ще я певно й не працювала, – відповідають працівники благодійної місії «Надія».

На відео чути як у фонді приймають платежі мов у магазині чи банку:

Врешті із медичною карткою йдемо на обстеження до лікарів. У них своя каса – хтось збирає на ремонт кабінету, хтось – на реактиви. Без грошей – ані кроку. Жінка-алерголог каже, що працює в стаціонарі, нас же приймає в чужому кабінеті (сама із лікарняного корпусу цього медзакладу в селі Боголюби – авт.). Радить здати кілька аналізів і обстежитися і тут же називає ціни: від 50 до 100 гривень за один аналіз. До того ж просить гроші ще й на кабінет:

 

Аналогічна ситуація і на прийомі в судинного хірурга тієї ж консультативної поліклініки. Старенька медсестра пояснює «лікарняний грошообіг»:

– Рассчитайтесь, пожалуйста… я вам сказала 50 гривень заплатить, – каже медсестра.

– То я заплачу в касі, якщо потрібно.

– 50 гривен в кассу, здесь – 30.

– То це консультація лікаря коштує?

– 30 гривен платите и все. Да.

– Або йдіть направлення беріть, – додає лікар.

– Потому что мы с лікарем клейонку купили… нам обошлось в 110 гривен (!).

– То якщо я в касу… заплачу?

– А в кассе нам ничего не дадут.

– Да? В касі вам не дають?

– Но я вам сказала сразу 30 гривен. У нас видите – 50 гривен без направления.

Така «благодійність», за словами юристів, не співвідноситься із визначенням благодійної допомоги в українському законодавстві.

«Благодійною пожертвою визнається безоплатна передача благодійником коштів, іншого майна, майнових прав у власність бенефіціарів для досягнення певних, наперед обумовлених цілей благодійної діяльності» – йдеться в законі «Про благодійну діяльність та благодійні організації».

А ось що зафіксовано у науково-практичному коментарі до Кримінального кодексу України (під редакцією доктора юридичних наук Яценка, 2006 рік) – стаття 184 ККУ – Порушення права на безоплатну медичну допомогу:

«Незаконною має вважатись вимога оплати за надання будь-якої медичної допомоги в державних і комунальних закладах охорони здоров’я, в тому числі і вимога завуальованої її оплати (добровільна компенсація за надані послуги, добровільне пожертвування на охорону здоров’я, добровільні внески до різноманітних медичних фондів тощо), за винятком оплати медичних послуг, які не є видами медичної допомоги, що надається іноземцям, в порядку, передбаченому Порядком надання медичної допомоги іноземним громадянам. Злочин є закінченим з моменту пред’явлення вимоги оплатити медичну допомогу, незалежно від того мала місце чи ні така оплата».

Прокуратура про це все знає – вся Україна так працює

Про псевдоблагодійність, яку нав’язують пацієнтам, та про нібито безплатні послуги ми запитали у головного лікаря Волинської обласної клінічної лікарні Івана Сидора.

Головлікар Іван Сидор: «Немає такого щоб я сказав – от давайте гроші. Вони мусять писати заяви.»

– На яких законодавчих підставах сформовані ціни на послуги, про які кажуть пацієнтам (аналізи, УЗД, прийом лікаря – авт.)?

– У нас офіційно виділено консультаційній поліклініці 70 копійок на одного відвідувача, – відповідає Іван Сидор. – Загальний аналіз крові зараз, до підвищення цін, 8 гривень. Йдеться тільки про реактиви, а не про роботу. В стаціонарі в нас – 4 гривні 90 копійок. Гормони десь 180-190 гривень. Що робити? Скажіть. Це вся Україна така, не тільки ми одні. І це знає прокуратура – перевіряли, і благодійну місію перевіряють. Кожен місяць по два рази перевіряють благодійну місію, бо ми даємо касовий ордер, чек кожному. І в кінці дня інкасатори забирають гроші в банк. Немає такого щоб я сказав – от давайте гроші. Вони мусять писати заяви.

– Які законодавчі підстави ви бачили під таким формуванням цін на такі послуги?  

– Законодавчих підстав зараз немає ніяких. Зараз стверджують, що у травні буде страхова медицина (розмова відбувалася саме в травні – ред.).

– Чому пацієнтам кажуть сплатити за послугу, а не кажуть просто – дайте благодійний внесок?

– Бо це якби був закон, то ми б сказали – ви вносьте гроші і на тому кінець. Але закону немає такого. Для того, щоб зробити аналізи треба внести гроші – 4 гривні 90 копійок я віддаю пацієнту. В поліклініці віддають 70 копійок. Але на воді ви робити не будете. Ви розумієте? От візьміть – в нас МРТ новий апарат. Нам треба 1000 літрів гелію заливати у рік. Ми порахували – нам треба 500 тисяч у рік тільки на гелій. Сервісне обслуговування – 400 тисяч дали до підвищення цін. І все так. Не тільки ми, вся Україна так працює.

– Але чому людині кажуть ціну за певну послугу, а вона платить благодійний внесок?

– Ми порахували, що реактиви на аналіз крові коштують 8 гривень... Я все не пам’ятаю. Ми все розписали і вивісили. Там де благодійна місія. Ми повісили для чого існує благодійна місія – що ми безкоштовно робимо, а що треба платити і чому. Ми все це розписали. Біля лабораторії стоїть, в поліклініці біля реєстратури стенд стоїть. І зараз ми відкриваємо сайт обласної лікарні і там ми все розмістимо, має бути все гласно, щоб це не було приховано.

– Жодного разу не доводилось натрапити на якусь звітність про використання цих коштів. Наскільки доступна ця звітність?

– А ця звітність – фінансова інспекція перевіряє не один раз в рік. СБУ перевіряє, міліція (по організованій злочинності), прокуратура – постійно, все це під контролем. Звичайно воно ж не може так бути.

– Але як пацієнт може цю звітність побачити? Він же платить кошти і повинен знати як використовуються ці кошти.

– Він платить кошти не так сліпо. Наприклад: він хоче зробити аналіз – ми йому показуємо скільки коштують реактиви і скільки треба внести коштів. І він має із собою ці касові чеки. Ми йому даємо на руки. Ми в історію не підшиваємо. В нас у касі зберігається копія, і на руки даємо йому чек.

– Хто контролює розподіл отриманих коштів благодійної місії «Надія»?

– Ми ж постійно даємо лікарям, всі лікарі знають куди кошти йдуть.

– Як пацієнт може дізнатися хто коштами розпоряджається, як приймаються рішення?

Отепер ми будемо на сайті публікувати. От ми вам даємо дані – ми купили лабораторію за благодійну місію. Тому що держава на онкологію нам не може купити нічого. Ми купили комп’ютерний томограф, купили УЗД. І все це знають працівники. Я весь час доповідаю, оприлюднюємо, даємо звіт. Два рази в рік ми звітуємось перед колективом куди пішли кошти благодійної місії.

– А рішення про використання коштів ви приймаєте одноосібно?

– Як це одноосібно? Ми збираємо спеціалістів і питаємо куди треба кошти. Як я можу одноосібно? Серйозно вам кажу. Та ви що!

– Підкажіть, чи розміщували ви інформацію про цю місію у поліклініці – про використання внесків, про надходження?

– Ми все вивісили біля реєстратури, в діагностичному центрі. Де тільки можемо.

– Іване Миколайовичу, благодійний внесок людина може сплачувати тільки на добровільній основі, а їй кажуть внесіть благодійний внесок певної суми.

– Якщо людина не напише заяву, ми грошей не беремо. Я нічого не заставляю. Не вносить, то хай не вносить.

– А вона може пролікуватись не внісши коштів?

– Ну пролікується на чотири гривні дев’яносто копійок – ті що є. А де ми більше візьмемо?

– Скільки фінансування ви отримали минулого року і з якого бюджету?

– Ми фінансуємось із обласного бюджету. На цей рік затвердили 4,90 гривні на один день на одного хворого на ліки. Сюди входять і наркотики, і наркозні, і ліки, і кисень. Дивіться, для того щоб провести наркоз до двох годин в день, а ми робимо 60 операцій, то це коштує 180 гривень. А на хворого виділено 4,90. Як робити? Дайте рекомендації як це робити? У лікарні в стаціонарі – 4 гривні 90 копійок в день. А в поліклініці – 70 копійок на одного хворого в день. Це взагалі неможливо.

– Можете назвати суму, яку вам виділяли із бюджету минулого і цього року?

– Минулого року у нас було 1 мільйон 259 тисяч гривень на забезпечення лікувального процесу. А в цьому році – 1 мільйон 500 тисяч гривень. На один ліжкодень у минулому році було 4 гривні 9 копійок, в цьому році – 4 гривні 90 копійок.

– У вас фінансування тільки із обласного бюджету чи є ще якісь джерела?

– Тільки із обласного. Ну і Київ дає. Але там тільки матеріали дають централізовано. Міністерство закупляло. Грошей нам не дають. В цьому році ми із Києва ще нічого не отримували.

– А якщо в людини немає можливості оплатити цей так званий благодійний внесок – як їй пролікуватись?

– То треба у влади питатись. Ви ближче до влади. Ви четверта влада. Ну я вам скажу чесно – ми ж нікому не сказали їдьте помирайте. Якщо хворий не має, то ми по мінімуму щось допомагаємо. Але так щоб ми сказали – ви не маєте грошей то ідіть собі. У нас такого немає. Так живемо і викручуємось. Така медицина, така армія і все.

– До нас звертались читачі і скаржились, що лікарі у поліклініці просять у пацієнтів гроші «на кабінет».

– На кабінет ми не пишемо. Хіба може хтось в довільній формі, що хоче зробити ремонт. Бо зараз нічого не дають, фінансування ніяке, казначейство нічого абсолютно не пропускає.

– В яких закладах благодійна місія найчастіше закупляє медичні препарати? Це якісь аптеки чи на складах?

– Ми купляємо там, де дешевше і де є ті ліки. Рівненська фірма «Баден», київська фірма виграла тендер на препарати із трансплантації штучної нирки. Ми всіх запрошуємо на тендер, і «Правий сектор», і вас.

– До нас зверталися читачі із такими ситуаціями: коли людина заводить картку у поліклініці, їй кажуть платити 50 гривень у касу.

– Нема в нас 50 гривень за карточку. Де таке є?

– В реєстратурі.

(Телефонує в реєстратуру і з’ясовує - авт.). Всі повинні до нас поступати із направленням, бо без направлення він самовільно, а його треба обстежити. Якщо по направленню – то має аналіз крові, аналіз сечі. А з направленнями ми нікого не скеровуємо. Але люди всі ці факти перекручують. Ви розумієте, що поліклініка наша може пропустити ну 300, а в нас буває по 900 людей за день – восени так буває.

– Якщо є направлення, то людина не платить ні за аналізи, ні за прийом?

– Не платить в реєстратурі. А якщо він... скільки виділено стільки і платить, а за що ми його обслідуємо? Але він приїжджає з району вже має загальний аналіз сечі, загальний аналіз крові – вже не платить.

– Чи пацієнт може ознайомитись на що йдуть кошти?

– Звичайно. От дивіться – іде на операцію. Ми нарахували йому 46 тисяч... і він же сам бачить скільки ліків. Ми ж нічого не приховуємо, я вам серйозно кажу.

(Від редакції: Головлікар каже, що кошти беруться тільки на медпрепарати для пацієнта та для обслуговування техніки – на які не виділяють коштів з бюджету. Водночас розповідає, що за ці кошти лікарня придбала низку дороговартісної апаратури – томограф, пралад для УЗД. Отже виходить, що чиновник каже неправду – коштів збирають значно більше ніж потребує лікування конкретних пацієнтів).

Ти звіти бачиш? Ні. А вони є.

Запитання про використання благодійних внесків ми ставили головному лікарю кілька разів, але чіткої відповіді так і не отримали. Натомість він постійно звертає розмову на вартість аналізів та дороге утримання техніки. А ще запевнює, що все гласно і відкрито і що звітність благодійної місії розмістили у місцях великого скупчення людей. Однак в цих місцях жодної згадки про кількість отриманих коштів чи їх використання так і не відшукали. Знайшли лише стенди із інформацією про благодійну місію. У відділенні фізіотерапії теж розмістили стенд – ось такий:

Звітність, в дуже узагальненому вигляді, про надходження і використання коштів благодійної місії ми отримали у відповідь на запит:

За документом, у 2012 році благодійна місія зібрала 10 мільйонів 357 тисяч гривень внесків. Витратили ж позаторік 10 мільйонів 991 тисячу гривень, на які закупили медикаменти, провели капітальний ремонт та технічне обслуговування обладнання, придбали медичне обладнання та виплачували зарплату працівникам організації.

У 2013 році «Надія» назбирала більше внесків – 12 мільйонів 379 тисяч гривень. Витрати ж становили 12 мільйонів 286 тисяч.

Однак в «місцях скупчення людей», як зазначив головлікар такого звіту ми не знайшли. Але навіть цей звіт не детальний, що уможливлює низку зловживань, наприклад закупівлі за цінами вище ринкових – за відкати. А також закупівлю обладнання і медикаментів у «своїх» фірм.

Зокрема син та дружина головного лікаря є засновниками у шести фірмах і мають стосунок до аптек та фірм, що торгують медобладнанням.

Про це читайте у липні в окремому розслідуванні ЧЕТВЕРТОЇ ВЛАДИ.

Прокуратура перенаправляє звернення в управління охорони здоров᾽я

Що ж прокуратура думає про таку «благодійність»? Які дії вчиняє для захисту права на безплатну медицину? Чи надходять в прокуратуру скарги?

Як повідомила порталу прес-секретар прокуратури Волинської області Наталія Мурахевич, цього річ до прокуратури надійшло два звернення. Пацієнти скаржились на платні аналізи в обласній лікарні та на незабезпечення інвалідів безоплатними медзасобами у Любомльській центральній районній лікарні.

– Відповідно до Закону України «Про прокуратуру» звернення скеровані до Управління охорони здоров’я Волинської області, – пояснила пані Мурахевич. – після розгляду зверень управлінням заявники можуть звертатись до прокуратури і якщо будуть порушення, то відповідно прокуратура реагуватиме на це.

«Треба, щоб туди завітав хтось конкретний» – пацієнти про обласну поліклініку

А що думають пацієнти про такі платні послуги в обласному медичному закладі? Із таким запитанням ми звернулись до пацієнтів обласної консультативної поліклініки. Відповіді не здивували – пацієнти змушені під примусом вносити так звані благодійні внески за послуги:

Валентина: Я хотіла б щоб сюди завітав хтось конкретний і з цим ділом розібрався. Люди навіть не мають тої суми, щоб такі гроші платити як вони вимагають. І що саме цікаво, що вони дають папірець, щоб написати, що ти даєш добровільно. Яке це добровільно? Добровільно я можу дати скільки можу, а не стільки скільки ви мені диктуєте. Вони можуть сказати і 500, і 300, і 700 і поки не заплатиш, ніхто тобі і картки не дасть. Якщо без направлення ідеш, то платиш і за картку, аналізи теж платні, все платне.

Ярослав: Робив кардіограму – 50 гривень, через касу. І чека заніс їм. Скрізь ці послуги платні. Я був і в міській лікарні, кардіограму робив – там 60 гривень заплатив.

Саша: Тут по 50 гривень платять за картку, а потім до лікаря ходять і всі зразу до каси. Завжди черга. Лікар виписує якусь «бумагу» – і всі зразу в благодійну касу.

Пацієнтка лікарні: Ой. Все зараз оплачується.

Пацієнт лікарні: Оплачував за УЗД. Порівняно із нашим (не назвав де, десь в районі – авт.), то тут дешево – наполовину. Про добровільну пожертву написав, все як має бути, чека видали. Це нормально, звичайно. А того апарата придбати для лікарні? То нормально? Воно ж теж коштує. А де ви зараз бачили безкоштовне лікування?

Пацієнтка лікарні: Ми платили за операцію, нам написали список на операцію. У благодійну касу платили 55 гривень. Не пам’ятаю за що.

Другу частину розслідування дивіться тут: Лікуємось добровільно, платимо – примусово: як збирають кошти в медзакладах Луцька

Публікація підготовлена за підтримки Данської асоціації журналістів-розслідувачів та проекту SCOOP в Україні


КОМЕНТАРІ

Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію, яку не встигли видалити чи пропустили адміністратори. Якщо у вас є докази, що наведені в коментарях факти не відповідають дійсності – звертайтесь на редакційну пошту з конкретними зауваженнями і коментарі будуть адміністровані. Разом з тим нагадуємо, що згідно із українським законодавством, ніхто не може бути притягнутий до відповідальності за оціночні судження.

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором

13.08.2014, 09:43 193.238.97.*** Петя
Те саме в 2й міській поліклініці. За УЗД в кабінеті платіть 150 грн бо в касу заплатите дорожче. В тих медиків ні сорому ні совісті.
05.07.2014, 16:33 95.133.187.*** Міша
Доброго дня! З усмішкою читала Вашу статтю, адже вчора 4 липня теж була у судинного хірурга в поліклініці від обласної лікарні. Ця ж сама старенька медсестра слізно розповідала про нову клейонку, про щойно оббитий новим габіленом стілець та дезінфекційний засіб, які вони з лікарем купували за власні кошти, Цікаво, за скільки днів мають окупитися дані покупки, якщо кожному клієнтові так слізно про це розповідати впродовж довгого часу? Їй 74 роки, ще й досі працює. Як Ви думаєте, чому?
27.06.2014, 08:25 194.44.201.*** мартинюк василь
Наша медицина зробила дуже великий крок вперед--- залишивши позаду наше здоров"я...А там ще на ліки потрібні величезні кошти з врахуванням сьогоденньої брехливої політики Яценюка А.П. котрий відкрито наголосив ***кому війна--кому мать родная*** ,адже після відвідин лікаря, ти з його рецептом йдеш до його ж аптеки і купуєш його ж ліки-- якщо маєш бажання жити. А якщо твоє бажання не співпадає з розміром гаманця,тебе чекає людина в рясі котрій також треба гарно віддячити за співучий голос і махання кадилом,що приведе до "скромно" накритої поляни, за те щоб земля тобі була пухом в Царствії Небесному. Для Юрія Горбача маю цікаву тему пов"язану хто скільки платить, щоб отримати групу інвалідності,уникнення кримінальної відповідальності тощо.Яскравий нещодавній приклад по справі Лозинського.Що прокурори незнають?Але нахабність,цинізм,безвідповідальність наших псевдолікарів створює певні клани,завдяки круговій поруці і потуранню прокуратур.Зробіть подібне в сусідній Білорусії? а? ото.....

Розслідування

Рівненщина

Волинь

Консультації

в Україні та світі

вгору