РІВНЕНЩИНА

Лікуємось добровільно, платимо – примусово: як збирають кошти в медзакладах Луцька

26.06.2014, 17:00      Валентина Куць, Юрій Горбач, портал «Четверта влада»      Переглядів: 10151

На ілюстраційному фото волинські медики перед зустрічю з Віктором Януковичем восени 2013 року. - Я сьогодні побував на чудовому підприємстві (обллікарні) і це яскравий приклад, коли є господарники, є колектив, який знаходить можливості піднімати виробництво і відповідно заробітну плату, - сказав президент Янукович. - Що стосується державної політики. Безумовно державна політика спрямована на покращення життя людей і будівництво сильної країни, де всі будуть захищені.

Луцькі медзаклади кошти збирають двома способами. Через членську благодійну організацію «Муніципальна лікарняна каса» та безпосередньо закладами на рахунки Держказначейства. А ще інколи просто в шухляду – без будь-якої звітності. На закиди про порушення законів України чиновники відповідають: а що робити?

Це друга частина розслідування. Першу дивіться тут: Медичні побори у Волинській обласній лікарні тривають – як і чому: розслідування

Зареєстрована «Муніципальна лікарняна каса»за тією ж адресою, за якою знаходиться міське управління охорони здоров’я. Керує ж цією благодійною структурою, яку називають «бухгалтерією» міського управління охорони здоров’я, провідний економіст цього ж управління Наталія Артамонова.

Одним із засновників цієї організації свого часу став незмінний начальник управління охорони здоров’я Луцької міської ради Федір Кошель. За словами пана Кошеля, касири «Муніципальної лікарняної каси» працюють у всіх медичних установах міста, крім швидкої допомоги. Тож ми спробували пройти обстеження в колишній поліклініці №2, а тепер КЗ «Луцький центр первинної медико-санітарної допомоги №2».

УЗД за 101 гривню

В кабінеті УЗД одразу ж називають ціну за послугу ультразвукового обстеження органів черевної порожнини – 101 гривня. Про оплату в касі особливо не наполягають, мовляв, можна і тут заплатити. Згодом у касі видають чек в якому зазначено, що гроші отримав «Луцький центр надання первинної медико-санітарної допомоги №2» (так поліклініка стала називатись після нещодавньої реформи – авт.)

У пологовому свої розцінки

Журналістка ЧЕТВЕРТОЇ ВЛАДИ, яка у травні 2013 року зіткнулась із випадками поборів у пологовому будинку, зафіксувала вимагання внесків у лучанок за послуги ультразвукової діагностики. І теж в «Муніципальну лікарняну касу», яка функціонує і в Луцькому клінічному пологовому будинку.

Пацієнтка цього закладу надала чек, який засвідчив, що вона зробила благодійний внесок у цю благодійну організацію. Однак, медична сестра сказала їй оплатити за послугу УЗД.

Чому ж за УЗД-діагностику та аналізи сечі треба сплачувати. З цими запитаннями журналістка ще тоді, у липні 2013 року звернулась до головного лікаря Луцького клінічного пологового будинку Михайла Токарчука:

– До нас звернулися пацієнти. Вони проходили УЗД і їм сказали піти заплатити в Муніципальну лікарняну касу.

– Значить, в нас УЗД, як і положено наказом, безоплатно. Це для виявлення стану плоду, це 14 тижнів і 18-20 тижнів. Всі інші, хто хоче, то ходять в діагностичний центр і платять. Це потреби немає, люди хочуть якесь УЗД і це є добровільна справа. В нас все, в яких я закладах не був, такої добровільності не бачив.

– Ситуація була така, що людина пішла на УЗД і їй дали квитанцію.

– Якщо в вас вимагають, то ви зверніться до головного лікаря. Я зустрічався недавно з пацієнтами і казав, що якщо є елементи вимагання, то прийом з 9 до 10, з 16 до 17, анонімні скриньки є і можна туди все покласти. І не треба боятися, ми розберемося. Люди просто думають, що далі все буде безкоштовно… Це все є добровільно: хочеш – плати, не хочеш – не плати. Але якщо є тиск на тебе, то є для того адміністрація, є для того анонімні ящики, є інші варіанти.

Михайло Токарчук: «Люди просто думають, що далі все буде безкоштовно… Це все є добровільно: хочеш – плати, не хочеш – не плати»

Пацієнткам не пояснювали на що і чому вимагають кошти. Не було у відкритих місцях і звітності про ці зібрані благодійні внески. Однак, щось схоже на звітність з’явилося згодом. На дверях кабінету «Муніципальної каси» ми зафіксували такі звіти (аркуші у файлі прикріплені скотчем):

Головний медик Луцька виправдовує побори в медицині

Про благодійність і добровільність у кабінетах цих закладів і не йдеться – пацієнтам просто кажуть суму, яку вони повинні заплатити. Це є порушенням Закону України «Про благодійну діяльність та благодійні організації».

Цей закон чітко трактує поняття благодійної діяльності, яким так широко послуговуються у медзакладах – «благодійна діяльність – добровільна особиста та/або майнова допомога для досягнення визначених цим Законом цілей, що не передбачає одержання благодійником прибутку, а також сплати будь-якої винагороди або компенсації благодійнику від імені або за дорученням бенефіціара». Отож головною метою благодійної діяльності, до якої примушують пацієнтів, є добровільність.

Стаття 17 цього закону стверджує «Інформація про структуру та розмір доходів і витрат благодійних організацій, а також умови використання їх активів для благодійної діяльності не є конфіденційною інформацією або комерційною таємницею». Тож пацієнти мають повне право ознайомлюватись із такою інформацією.

Чому ж пацієнтів протизаконно змушують оплачувати медичні послуги, не пояснюючи, що кошти оформляють як благодійний внесок? На якій підставі сформували ціни на медичні послуги? Чи знають пацієнти як витрачаються їхні гроші? Із цими запитаннями ми звернулись до начальника управління охорони здоров’я Луцької міської ради Федора Кошеля.

Федір Кошель говорить прямо - іногородній поступає в міську лікарню, то платить 100 гривень

Головний медик Луцька не приховує, що благодійні внески в лікувальних закладах беруть, бо «куди діватися?».

– Нам дали коштів 14,5% від потреби на розхідні матеріали, медикаменти, це 6 мільйонів, а треба 35 мільйонів. Тоді у нас будуть розхідні матеріали і все буде нормально. Якщо цього не буде, а в нас є держстандарти лікування, які треба виконати. За 5 місяців цього року ми вже залучили по благодійних внесках 2,6 мільйона… А куди діватися? Якби держава додала тих 30 мільйонів, то ми б жили як при комунізмі, – пояснює Федір Кошель оплату лікування, яку у медзакладах маскують під «благодійність». – А те, що в такій ситуації, в мутній воді хтось, як кажуть, рибку ловить, то це в крові у нас.

Разом з тим, головний медик переконує, що вони готові надавати будь-яку допомогу в будь-яких умовах. Водночас у всіх бідах звинувачує центральну владу, бо вона хоч ніби і нова, але нічого не міняє.

Запитуємо також про «Муніципальну лікарняну касу».

– Практично вона не наша, ми з нею тільки співпрацюємо. Вона до нас стосунку не має і не треба нам нав’язувати те що не потрібно. Те що вона працює на охорону здоров’я – вона для того і була створена. Прокуратура нас перевіряє і зобов’язали нас щоб медики офіційно не були причетні до тих коштів, які люди платять. Ця організація мусила набрати людей по 0,25-0,5 ставки не медиків і ці люди, члени лікарняної каси, із медициною зв’язку не мають. І лікарняна каса платить за ті квадратні метри, які орендує, і платить зарплату тим людям, які збирають ці кошти. У 1998 році Конституційний суд прийняв таку постанову, що лікарня не має права брати благодійні внески він пацієнтів. От якраз після тієї постанови і було створено громадську благодійну організацію, бо лікарням безпосередньо заборонено брати кошти від пацієнтів на лікарню. Хоча зараз в «Основах законодавства про охорону здоров’я», в статті 18, написано, що не заборонено приймати внески від громадян на покращення їхнього лікування.

Федір Кошель показує розрахунки на витратні матеріали для аналізів і обстежень і запевняє, що «благодійні» внески беруть лише на це.

– Беремо чітко за реактиви. Для людей, якби вони платили повністю зарплату і так далі, то було б в 3-4 рази дорожче. Саме тому у нас дешевше, аніж у приватних закладах. Каса працює і в обласних, і в районних медзакладах. Мені здається десь пів області входить у неї. Напряму кошти взяти не можна. Тільки можна кошти взяти отаким законним шляхом через організацію і представник благодійної організації може взяти кошти, – каже головний медик Луцька.

Запитуємо також про те хто приймає рішення кому і скільки коштів виділяти.

– Порядок такий – лікарня знає скільки коштів вони зібрали, пише листа на благодійну організацію, і просить виділити ці кошти. І організація направляє. А в кінці мають відзвітувати на що використали. Даються кошти за мінусом утримання людей, благодійна організація платить ще орендну плату. Для нас ще дуже важливо – почали відшкодування робити за реактиви і благодійні внески наполовину зменшились. Але що виявилось – ці кошти йдуть через Держказначейство а вони почали по три-чотири місяці затримувати.

Журналіст розповідає як він платив внесок у міській поліклініці №2, де в чеку вказано Комунальний заклад «Центр первинної медико-санітарної допомоги №2», а не благодійна організація.

– Це був не благодійний внесок. Це по постанові №1058, що дозволяє приймати на обстеження, – пояснює Федір Кошель ще один спосіб отримати гроші. – Ми взагалі хотіли зробити цільове відшкодування за конкретну роботу, але виникла ситуація, що ці кошти зависають у Держказначействі. Це фактично йде на установу. Враховуючи ситуацію із казначейством, все таки нам краще благодійний внесок – ним можна оперативно користуватись.

Начальник управління охорони здоров’я також каже, що звіти про використання коштів мають висіти в людних місцях.

– Десь близько 6 мільйонів залучила організація за 2013 рік, – пояснює начальник управління. – Практично таку суму як дає держава.

Також пояснює, що деколи вигідніше і швидше купувати медобладнання не через тендери, а через цю благодійну організацію.

Також Федір Кошель спокійно розповідає про те, що в Кримінальному кодексі трактується як «Порушення права на безоплатну медичну допомогу»:

– Якщо іногородній поступає в міську лікарню, то платить 100 гривень благодійного внеску. І в міській лікарні, і в поліклініці на історію хвороби, на бланки кошти не закладаємо, нема звідки. Мусить заплатити. То така хитра ситуація.

Причину такої ситуації пояснює традиційно:

– Якщо лікар направляє пацієнта на обстеження, то пацієнт мусить платити, бо на це грошей нема в лікарні. Дали тільки 4 відсотки від потреби. То в будь-якому випадку – є направлення чи нема – він мусить заплатити.

Водночас щодо зборів у шухляду з пацієнтів коштів на ремонти кабінетів начальник категоричний:

– Категорично ми проти того. Все повинне йти через касу. Все це незаконно і неправильно. Ми проти того.

Понад 9 мільйонів внесків стягнули з волинян в касу

Скільки насправді «Муніципальна лікарняна каса» отримала коштів у 2013 році ЧЕТВЕРТА ВЛАДА дізналася з відповіді на інформаційний запит:

«Членська благодійна організація «Муніципальна лікарняна каса» станом на 31 грудня 2013 р. нараховує 170 членів.

У 2013 році Членська благодійна організація «Муніципальна лікарняна каса» отримала доходів від проведення основної діяльності в сумі – 9 мільйонів 113 тисяч 158,76 гривень.

На виконання статутних завдань у 2013 році було використано – 7мільйонів 813 тисяч 718,57 гривень».

А ось в цій частині відповіді видно в яких закладах волиняни найбільше платять за безплатну медичну допомогу через «лікарняну касу»:

КЗ «Луцька міська клінічна лікарня» – 4 228 370,10 грн.;

КЗ «Луцька міська стоматологічна поліклініка» – 1 113 616,06 грн.;

КЗ «Луцький клінічний пологовий будинок» – 781 799,24 грн.;

КЗ «Луцька міська поліклініка№1» – 288,47 грн.;

КЗ «Луцька міська поліклініка№2» – 89 047,75 грн.;

КЗ «Луцька міська поліклініка№3» – 26 829,88 грн.;

КЗ «Луцька міська дитяча поліклініка» – 87 967,46 грн.;

КЗ «АЗПСМ№1» – 38 057,45 грн.;

ВО «Онкологічний диспансер» – 665 560,19 грн.;

ВО «Наркологічний диспансер» – 78 422,36грн.;

ВО «Психіатрична лікарня №1» – 700,00 грн.;

ВО «Медико-соціальна експертиза» – 24 781 грн.;

Обласний шкір вендиспансер – 41 649,06 грн.;

Обласне бюро «Судово-медичної експертизи» – 2 107,00 грн.;

ОЦПБ СНІД – 160 033,22 грн.;

Іваничівська ЦРЛ – 14 500,00 грн;

Луцька ЦРЛ – 202 322,37 грн.;

Любешівська ЦРЛ – 85 983,41 грн.;

Любешівський ЦМСД – 9 188,47 грн.;

Ківерцівська ЦРЛ – 65 961,29 грн.;

Інформаційно-аналітичний відділ – 22 689,11 грн.;

Фонд милосердя та здоров»я – 1 000,00 грн;

Товариство Червоного Хреста – 300,00 грн.;

ВБФ «Серце до серця» – 300,00 грн.;

Навчально виробничий комбінат – 406,85 грн.;

Громадяни – 2 350,89 грн.;

ВОТС смт. Колки м 4 780,38 грн.;

КЗ «ВО центр медичної допомоги та МК» – 31 386,00 грн.

Окрім того, у 2013 році організацією надавалась нецільова фінансова допомога фізичним особам: пенсіонерам, інвалідам, студентам, медичним працівникам на загальну суму – 33 тисячі 320,56 гривень.

Змушування платити за послуги – правопорушення

Ще у 2012 році юрист пояснила ЧЕТВЕРТІЙ ВЛАДІ ситуацію з псевдо благодійними внесками. Відтоді ситуація не змінилася.

Конституція і Кримінальний кодекс захищають право на безоплатну медицину - Ольга Скорина, юрист. Фото bagnet.org

– У державних та комунальних закладах охорони здоров’я медична допомога повинна надаватися всім громадянам незалежно від її обсягу та без попереднього, поточного або наступного їх розрахунку за надання такої допомоги, – заперечує чиновникам, котрі дипломатично називають побори «благодійністю», керівник юридичного департаменту Всеукраїнської Ради захисту прав та безпеки пацієнтів (м. Київ) Ольга Скорина. – Вимога Конституції знаходить своє продовження в статті 184 Кримінального кодексу України, де зазначено, що незаконна вимога оплати за надання медичної допомоги в державних чи комунальних закладах охорони здоров’я карається штрафом до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом терміном до шести місяців.

А ось що зафіксовано у науково-практичному коментарі до Кримінального кодексу України (під редакцією доктора юридичних наук Яценка, 2006 рік): «Незаконною має вважатись вимога оплати за надання будь-якої медичної допомоги в державних і комунальних закладах охорони здоров’я, в тому числі і вимога завуальованої її оплати (добровільна компенсація за надані послуги, добровільне пожертвування на охорону здоров’я, добровільні внески до різноманітних медичних фондів тощо), за винятком оплати медичних послуг, які не є видами медичної допомоги, що надається іноземцям, в порядку, передбаченому Порядком надання медичної допомоги іноземним громадянам. Злочин є закінченим з моменту пред’явлення вимоги оплатити медичну допомогу, незалежно від того мала місце чи ні така оплата».

Як розповіла Ольга Скорина, згідно чинного законодавства України, громадяни можуть використовувати всі дозволені законодавством заходи захисту порушених прав у галузі охорони здоров’я. Зокрема, можна звернутися зі скаргою до головного лікаря, до відповідного управління охорони здоров’я, до Міністерства охорони здоров’я України, правоохоронних органів (в тому числі й до прокуратури), Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини тощо.

Прокуратура переправляє звернення в управління охорони здоров᾽я

А що з цього приводу думають ті, хто уповноважений захищати права громадян?

Що ж прокуратура думає про таку «благодійність»? Які дії вчиняє для захисту права на безплатну медицину? Чи надходять в прокуратуру скарги?

Прес-секретар Волинської обласної прокуратури каже лише про дві скарги, які прокуратура наразі перенаправила керівникам медичної галузі. Фото із www.volyn.com.ua

Як повідомила порталу прес-секретар прокуратури Волинської області Наталія Мурахевич, цього річ до прокуратури надійшло два звернення. Пацієнти скаржились на платні аналізи в обласній лікарні та на незабезпечення інвалідів безоплатними медзасобами у Любомльській центральній районній лікарні.

– Відповідно до Закону України «Про прокуратуру» звернення скеровані до Управління охорони здоров’я Волинської області, – пояснила пані Мурахевич. – після розгляду зверень управлінням заявники можуть звертатись до прокуратури і якщо будуть порушення, то відповідно прокуратура реагуватиме на це.

Публікація підготовлена за підтримки Данської асоціації журналістів-розслідувачів та проекту SCOOP в Україні 


КОМЕНТАРІ

Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію, яку не встигли видалити чи пропустили адміністратори. Якщо у вас є докази, що наведені в коментарях факти не відповідають дійсності – звертайтесь на редакційну пошту з конкретними зауваженнями і коментарі будуть адміністровані. Разом з тим нагадуємо, що згідно із українським законодавством, ніхто не може бути притягнутий до відповідальності за оціночні судження.

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором

09.07.2014, 22:58 195.211.155.*** Elizabeth Patrick
Ви шукаєте кредиту? Або ти відмовився кредит банком або фінансовою установою для одного або декількох причин? У вас є правильне місце для ваших кредитних рішень прямо тут! Елізабет Global Finance обмежується видаємо кредити юридичним і фізичним особам при низькій і доступній процентною ставкою 2%. Будь ласка, зв`яжіться з нами по електронній пошті сьогодні через [email protected] ЗАЯВНИК ДАНІ:   1) Повне ім`я:   2) Країна:   3) Адреса:   4) Держава:   5) Стать:   6) Сімейний стан:   7) Рід занять:   8) номер телефону:   9) В даний час становище в місці роботи:   10) Місячний дохід:   11) Сума кредиту Потрібно:   12) позики Тривалість:   13) Мета кредиту:   14) Релігія:   15) Чи зверталися ви раніше;   16) дата народження;   спасибі, Г-жа Елізабет Патрік
01.07.2014, 11:11 193.109.145.*** Прожектор
ЩО ЗА ЗАКАЗУХА? Повна несенітниця та перекручення фактів!

Розслідування

Рівненщина

Волинь

Консультації

в Україні та світі

вгору