РІВНЕНЩИНА

Квота олігарха Коломойського: спосіб знову потрапити в Раду від мультимільйонера Ігоря Палиці

23.10.2014, 11:39      ІА «Рівненське агентство журналістських розслідувань»      Переглядів: 6229

Волинський нардеп мультимільйонер Ігор Палиця, який нині губернаторствує в Одеській області, вирішив не витрачати в роздріб мільйони гривень у своєму мажоритарному окрузі в Луцьку, як це він зробив у 2012 році, а отримав прохідне 34-е місце у виборчому списку президентського «Блоку Петра Порошенка».

Дослідження соціологічної групи «Рейтинг» пророкує «Блоку Петра Порошена» понад 33 відсотки голосів серед тих, хто має намір прийти на виборчі дільниці. За таких умов Ігор Палиця вже може вважати себе депутатом наступного скликання.

Але чи можна кар’єру Ігоря Палиці вважати зразком «життя по-новому»? ЧЕТВЕРТА ВЛАДА досліджувала діяльність нардепа.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ ІНШІ ЧАСТИНИ ДОСЛІДЖЕННЯ ПРО ВОЛИНСЬКИХ МУЛЬТИМІЛЬЙОНЕРІВ:

Тендерний нардеп Ігор Єремеєв: «Слава нації! Смерть ворогам!»

Екс-регіонал Степан Івахів тепер в пошані нової влади

Нардеп Сергій Мартиняк: «гречка» і волинський патріотизм

Політичний «тушка»

Демотиватор із мережі інтернет (demotivators.org.ua)

Політична кар’єра Ігоря Палиці тісно переплітається з бізнесом. Ще будучи студентом Волинського державного університету імені Лесі Українки, Ігор Палиця створив українсько-латвійське СП «Мавекс-Л», яким і керував протягом 1993-1999 років. Із 1999 до 2003 року Ігор Палиця в.о. члена правління, комерційний директор, голова правління ВАТ «Нафтохімік Прикарпаття», із лютого 2003 року до 2007-го – голова правління ВАТ «Укрнафта».

Далі Ігор Палиця пішов у велику політику: на виборах у 2006 році балотується в Раду під 6-м номером соціалістичної Селянської партії України, однак в парламент не потрапляє. На позачергових виборах 2007 року Ігор Палиця уже потрапляє до Ради за списком Блоку «Наша Україна-Народна Самооборона». За 5 років депутатства народний обранець подав аж… 5 законопроектів, які так і не стали законами, і 48 поправок. Також за 5 років депутатства Палиця подав «аж» 2 депутатські запити, обидва з яких стосувалися тендеру на будівництво аеропорту «Львів».

Разом з тим, за 5 років Ігор Палиця став фігурантом кількох скандальних голосувань.

Найгучніші з них: 11 березня 2010 року він є одним з небагатьох у фракції НУНС, хто підтримує відставку уряду Юлії Тимошенко, і в той же день голосує за призначення Миколи Азарова очільником Кабінету Міністрів. Так людина Коломойського стає «тушкою» Януковича.

У квітні 2010 року нардеп підтримав ратифікацію Харківських угод, які продовжували дислокацію російського Чорноморського флоту в Севастополі до 2042 року.

У липні 2012 року нардеп потрапляє у новий скандал: його картка голосує за проект Закону «Про засади державної мовної політики» більш відомий як «закон про мови» Колесніченка-Ківалова у другому читанні (єдиний з фракції «НУНС»). Згодом нардеп заявляє, що він не брав участі у голосуванні у зв`язку з його перебуванням за кордоном і подає до Верховної Ради заяву про відкликання голосу, а через кілька днів у Верховній Раді з’являється законопроект «Про обов’язкове володіння і використання державної мови», який, як з’ясували журналісти, був поданий Ігорем Палицею коли сам обранець перебував за кордоном. Сам же законопроект був лише популістичним намаганням відбілити своє ім’я напередодні парламентських виборів, оскільки навіть ніде серйозно й не розглядався.

Бізнес-скандали Палиці

Майже рік тому Ігор Палиця разом із місцевою владою роздумував про те, як модернізувати стадіон «Авангард» у Луцьку. Фото відділу інформаційної роботи Луцької міської ради

На бізнес-алеї Ігор Палиця теж відзначився не менше. У 2011 році розпочалася епопея із скандалом навколо футбольного клубу «Волинь». Кіпрська компанія «Мантімус Коммершиал ЛТД», яку пов’язують саме з цим народним депутатом та бізнесменом Ігорем Коломойським, стала співвласником клубу і отримала 75% статутного капіталу. Тодішнього власника і президента клубу Василя Столяра і його людей почали витискати із клубу. Зрештою почалися затримання фінансування «Волині» і клуб опинився на межі банкрутства. Василь Столяр через суд намагався стягнути із клубу 101 мільйон гривень, однак досі йому цього не вдалося.

Та ж компанія «Мантімус Коммершиал ЛТД» стала співвласником одного з найпопулярніших інтернет-видань на Волині – «Волинських новин». Згодом видання перетворилося на «головного рупора» Ігоря Палиці і його людей і дуже посприяло йому у перемозі на виборах 2012 року. Напередодні ж тих парламентських виборів активно рекламувати кандидата Палицю взялися й багато інших інтернет-видань, які мали напрямі зв’язки з людьми депутата. А на початку 2014 року з’явилася інформація про ймовірну участь наближених до депутата людей і в купівлі друкованого ЗМІ, яке чи не найбільше критикувало Ігоря Палицю на Волині – газети «Хроніки Любарта».

У серпні 2013 року волинські журналісти з’ясували, що нардеп Палиця приховує в Австрії курортний бізнес. В жовтні ж у ЗМІ з’явилася інформація про те, що він придбав за 7 мільйонів євро готель в Австрії.

Купівля виборів

«Гречка» фонду Ігоря Палиці на 9 травня 2012 року перед парламентськими виборами

Свою передвиборчу кампанію парламентських виборів 2012 року Ігор Палиця фактично розпочав ще в червні 2011-го, коли створив Благодійний Фонд «Фонд Ігоря Палиці – Новий Луцьк».

У 2012 році Ігор Палиця декларує позицію позапартійності і йде на вибори уже по мажоритарці в луцькому виборчому окрузі №22. У звіті розпорядника його виборчого фонду зазначено, що залучено і витрачено було 3 мільйони 869 тисяч 757 гривень власних грошей кандидата.

Разом з тим, широка агітаційна кампанія і ціла мережа агітаторів, яка працювала на штаб кандидата, як з’ясовували журналісти, мала б обійтися значно дорожче. За підрахунками журналістів, на кандидата у народні депутати Ігоря Палицю працювало понад тисяча агітаторів, яким він платив по тисячі гривень на місяць. За таких умов на оплату послуг одних лише агітаторів кандидат витрачав більше мільйона гривень на місяць.

Не обійшлася виборча кампанія 2012-го року для Ігоря Палиці без скандалів. Один із таких відбувся 19 жовтня 2012 року в приміщенні історичного факультету СНУ імені Лесі Українки, коли на агітаційний захід кандидата не пустили спостерігачів і журналістів. Разом з тим, працівники університету заперечували, що це була агітаційна зустріч.

Ще перед цим, у серпні 2012-го, Палиця заявив, що тодішній голова Волинської ОДА Борис Клімчук вимагав у нього мільйон доларів і змушував вступити у Партію регіонів. Після такої гучної заяви, нардеп «здав назад» і заявив, що не звертатиметься з цього приводу до правоохоронних органів та й взагалі не бачить в цьому порушення закону.

Невдовзі після виборів в головному опорному пункті агітації Ігоря Палиці – Східноєвропейському національному університеті імені Лесі Українки – переобрали нового-старого ректора. Працівники вишу припускають, що між Ігорем Палицею та ректором університету Ігорем Коцаном ймовірно була домовленість про те, що другий підтримує кандидата в депутати Палицю на парламентських виборах, всіляко сприяє йому, а натомість перший домовляється у столиці про збереження ректорської посади Коцану і усунення конкурентів.

На проміжних виборах до Волинської обласної ради у лютому 2013 року перемогти намагався партнер Ігоря Палиці Олександра Лазорко, який працював із ним в СП «Мавекс-Л», згодом у ВАТ «Нафтохімік Прикарпаття». Попри активну діяльність новоствореного благодійного фонду «Волинь має майбутнє» Олександр Лазорко програв «свободівцю» Святославу Боруцькому.

Потім були місцеві вибори депутата до Луцької міської ради у серпні 2013 року, на яких разом із допомогою благодійного фонду депутата перемагає людина нардепа - головний юрисконсульт благодійного фонду «Фонд Ігоря Палиці – Новий Луцьк» Ігор Поліщук. В січні 2014 року Палиця «пропихнув» до Луцької міської ради, а згодом і у виконком, ще одну свою людину - заступника голови правління благодійного фонду «Фонд Ігоря Палиці — Новий Луцьк» Ірину Констанкевич, яка тепер балотується у народні депутати у тому ж луцькому окрузі №22. Методи все ті ж – благодійний фонд допомагає «всім і вся». Громадські спостерігачі свідчать, що це непрямий підкуп.

Прогули і голосування в унісон з ПР

За майже рік після обрання у 2012 році Ігор Палиця став чи не найбільшим прогульником: пропустив 65% засідань. Згодом з’ясувалося, що він пропустив половину голосувань за євроінтеграційні закони.

Разом з тим, Ігор Палиця продовжує брати участь у скандальних голосуваннях. Одразу після обрання у 2012 році він підтримав кандидатуру Миколи Азарова на посаду прем’єр-міністра. У вересні 2013 року рух «Чесно» презентував результати моніторингу голосувань, згідно з яким Ігор Палиця у 68-ми відсотках випадків голосував в унісон із владою.

Не змінилися «голосувальна риторика» Палиці і після початку протистоянь у Києві. На початку грудня він зникає із зали засідань під час голосування за відставку Кабміну Азарова, згодом він пропустив засідання Ради 16 січня, на якому приймали «диктаторські закони», але з’явився на засідання, на якому їх скасовували. Вже після кривавих євромайданівських подій 21 лютого Палиця підтримує компромісні закони.

У квітні 2013 року Палиця знову потрапив у скандал: його помітили на виїзному засіданні Верховної Ради на Банковій, який журналісти прозвали путчем. Проте народний обранець заявив, що ні за що не голосував на тому засіданні, а його підпис – підробили. Однак, з’ясовувати хто підробив його підпис депутат не захотів.

Законодавча ініціатива Ігоря Палиці виявилася не набагато пліднішою, ніж у минулій каденції. За майже два роки депутатства він подав до Ради 4 законопроекти, які так і не розглянули, та 3 проекти постанов. Також він вніс шість поправок до одного законопроекту.

Депутат-губернатор

Фото із www.volynpost.com

У травні 2014 року Ігорю Палицю призначили головою Одеської ОДА і на засіданнях Верховної Ради він перестав з’являтися взагалі. Проте, свій мандат депутат так і не склав, хоча й заявляв про це. За його словами, він подав заяву до Апарату Верховної Ради, однак її нібито ще не розглянули. Тож із травня до жовтня 2014 року Палиця займає два «теплих місця». Хоча це суперечить законодавству України.

Бідний олігарх

Що ж до доходів депутата, то за 2011 рік він задекларував 231 557 гривень, отриманих як заробітна плата та 35 094 гривні матеріальної допомоги. Серед членів сім’ї нікого не вказав, тому про дохід та власність сім´ї нічого не сказано. Натомість, нардеп задекларував квартиру площею 208,4 кв. м. вартістю 2 482 044 гривні, 3 легкових автомобілі: Mercedes S600 2007-го року випуску, Mercedes CL500 2006-го року випуску та Lexus LX570 2011-го року випуску та вартістю 753 600 гривень.

У 2012 році Ігор Палиця декларацію не оприлюднив. В цей час журнал «Форбс» включає бізнесмена-нардепа до рейтингу ста найбагатших українців. Нарахувавши йому статків на 78 мільйонів доларів.

Декларацію за 2012 рік Ігор Палиця не оприлюднив, а от за 2013 рік він вже задекларував понад 60 мільйонів гривень доходу. Серед майна – та ж квартира і автомобілі, а от протягом року депутат придбав цінних паперів на суму в понад 135,8 мільйонів гривень. Втім і віддав чимало: сума погашення основної позики становить більш як 407 мільйонів гривень. Окрім цього, на виплату відсотків кредиту обранець витратив 167,3 тисячі гривень.

Разом з тим, після вступу на посаду голови Одеської ОДА Палиця розповів, що «у дружини є квартира в Одесі». До того ж, за його словами, на території Одеської області є підприємства, в яких він є не мажоритарним акціонером. Зокрема це: нафтоперевалочні комплекси, «Компос» в Овідіопольському районі.

Уже тривалий час в ЗМІ «гуляє» інформація про те, що Палиця має житло в Швейцарії. Сам нардеп про це говорив так:

- У Швейцарії вчаться мої діти. Я не живу у Швейцарії, в мене у Швейцарії немає житла, тому я живу в Києві і працюю в Києві, - відповів Ігор Палиця журналістам напередодні виборів 2012 року.

- А де там живуть ваші діти?

- Син вчиться на бордінгу і дочка також вчиться на бордінгу. Бордінг – це інтернат при школі.

Разом з тим, порталу «Четверта влада» вдалося відшукати певні свідчення того, що нерухомість у сім’ї Палиць в Швейцарії таки є. Свідченням цього є запис в мережевій телефонній книзі Швейцарії «tel.local.ch», в якій йдеться про те, що Оксана Палиця проживає за адресою avenue Pierre-Odier 34, 1224 Chêne-Bougeries і має контактний телефон: 022 349 32 56. Тобто в районі Chêne-Bougeries в Женеві. Таку ж інформацію подає й інший реєстр. Однак, за цією ж адресою, але за іншим контактним номером можна нібито знайти й якусь Ірину Базарову.

Тож, схоже що такий нечастий гість на засіданнях Верховної Ради Ігор Палиця ще 5 років зможе не надриваючись посідати тепле місце за пультом голосування цього разу уже за списком президентської партії і знову вдало перефарбувавшись.

ЧЕТВЕРТА ВЛАДА спробувала запитати у Ігоря Палиці як його перебігання між політсилами, приховування доходів та голосування в унісон з Партією регіонів відповідає програмі Блоку Порошенка «Жити по-новому»? З цим та іншими питаннями звернулися до прес-секретаря Ганни Філімонової, однак відповіді так і не отримали.

Публікація підготовлена за підтримки Данської асоціації журналістів-розслідувачів та проекту SCOOP в Україні 


КОМЕНТАРІ

Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію, яку не встигли видалити чи пропустили адміністратори. Якщо у вас є докази, що наведені в коментарях факти не відповідають дійсності – звертайтесь на редакційну пошту з конкретними зауваженнями і коментарі будуть адміністровані. Разом з тим нагадуємо, що згідно із українським законодавством, ніхто не може бути притягнутий до відповідальності за оціночні судження.

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором

23.10.2014, 14:12 185.26.182.*** Володимир
Лучанці - поливати - це оббріхувати - тут брехні немає, тому ваші слова, скоріше є поливанням. А по друге все те, що ви сказали - ще раз підтверджує сказане в матеріалі - людина займається підкупом за "гречку" а не законотворчою діяльністю, яка має міняти країну. Він теж співвідповідальний за вбивства на Майдані, але хіба вам те в голові - головне, щоб "гречка" (навіть у вигляді вікон) була вчасно...
23.10.2014, 13:47 178.94.172.*** СПРАВЕДЛИВО
А ЯК БУДЕ ГОЛОСУВАТИ ЙОГО ПРОТАЖЕ ЛЮДИ ПИШУТЬ ЯК БАГАТО ЗРОБИВ ДЛЯ МICТА I НIХТО НЕ ЗВЕРТАЄ УВАГИ ЩО ВСI ГОЛОСУВАННЯ АНТИНАРОДНИ НИМ ПРОГОЛОСОВАНИ
23.10.2014, 12:54 91.124.17.*** Юрко
2 Лучанка Не ображайтесь, але це типова психологія бидла: це нічого, що він не платить до бюджету десятки мільйонів- але ж дає на "благодійність" десятки тисяч.
23.10.2014, 12:09 194.44.130.*** Лучанка
Шановні Торбічі, перш ніж поливати людину й квоктати, що вона нічого не зробила для міста, поживіть у цьому місті. Палиця, звісно, не ангел, але для Луцька зробив не мало. Це я пишу як жителька цього міста. Його благодійний фонд першим запропонував допомогу рідним загиблих у зоні АТО бійців. "Варта порядку" функціонує також за його кошти. Не одна партія допомоги поїхала з Луцька на схід, яку відрядив фонд "НОвий Луцьк". Вікна у дитячих садочках, до речі, міяє той же фонд Палиці. Список можна продовжувати....

Розслідування

Рівненщина

Волинь

Консультації

в Україні та світі

вгору