РІВНЕНЩИНА

Про хабарі, стипендії і викладання: студенти рівненського «водника» розкритикували НУВГП

04.12.2014, 14:13      портал «Четверта влада»      Переглядів: 7877

Навчальний процес у НУВГП. Ілюстраційне фото із соцмережі Вконтакті

Національний університет водного господарства та природокористування у місті Рівному студенти називають «воднік». Це один із провідних вишів регіону, де навчається понад вісім тисяч студентів. Однак далеко не всі задоволені рівнем й умовами навчання.

Про це пише Анастасія Музиченко для «Studway».

«Studway» намагався систематизувати різні думки і з’ясувати причини неприємностей.

Схема studway.com.ua

Про викладання

Проблеми з викладанням, які характерні для більшості навчальних закладів України, – це невелика кількість молодих кадрів та засилля викладачів-теоретиків.

Студент 3-го курсу Богдан обурюється з приводу роботи викладацького складу. Говорить, що 70-річний «дідусь» має йти на заслужений відпочинок, а не до студента на лекцію:

«Викладає у нас, наприклад, один чоловік. У літах уже. Став собі за стендом, включив слайди і розповідає. Конспект має бути із його лекції обов’язково. Відпрацювання – переписати параграф з його ж книжки! Не розумію цього. Подача матеріалу відверто бридка. Жодних тобі пояснень, прикладів. Нічого! Й окрім того, запитання викладач цілком ігнорує. Стандарт: «Не перебивай мене, в кінці лекції спитаєш». І це не одиничний випадок.

П’ятикурсниця Катерина підтримує колегу, але більш стримано. Проблему бачить у самому підході до навчального навантаження:

«Викладання деяких предметів вкрай на низькому рівні. Актуальним дисциплінам приділяється мало уваги, наприклад, корпоративному праву чи іноземній мові. Кафедральні підручники з частини дисциплін просто копіюють законодавство чи наукові коментарі до нього».

Деякі студенти мають позитивне враження від викладачів, проте, потребують у навчальному процесі більше практичних навичок:

Студенти НУВГП також визнають, що часто й самі винні у якості власного навчання, адже без мотивації студента жоден хороший викладач нікого навчити не зможе:

«Є проблема і в студентстві. Коли ти розумієш, що можна не докладати зусиль, оскільки предмет веде, припустимо, з екзамену, який всім дають списати, то, відповідно, ніхто й не хоче вчити. Викладач розуміє, що коли дають списувати, то можна оцінювати, як йому заманеться, бо оскаржувати той, що списував не буде. А списували ж то усі! Є й проблема неготових студентів. Беруть у виш усіх, але тих, хто хоче опановувати дійсно ту чи іншу спеціальніст,ь – одиниці. Всі інші виконують «надважливу» місію – протирання штанів».

Про практику

Ще однією прогалиною у навчанні студенти вважають «химерну» практику. Вона, як у анекдоті: наче як є, а наче й нема.

«Підхід до освітнього процесу та відсутність практики – теж наші «Ахіллесові п’яти». Викладач не вчить думати. Максимум ─ запам’ятати і відтворити. Лише окремі викладачі порушують цю традицію. При такому підході будь-який обдарований студент «зламається». Виробнича практика – це така собі утопія. У реальності – це означає поставити печатку на папері. Іноді люди йдуть на реальні фінансові затрати й проходять ту практику. Багато підприємств потенційного стажування далеко від Рівного. А треба ж ще щось їсти, десь жити. Очевидний вибір ─ першого варіанту».

Про «благодійність»

Деяких студентів відверто непокоїть ситуація із «благодійними пожертвами», які вимагають від студентів начебто на покращення вишу («Студвей» уже розповідав про те, що законодавчо ніхто не зобов’язаний подібні стягнення оплачувати). Тим паче, розмір «благодійності» дотягує до тисячі гривень. Керівництво коментувати ситуацію відмовляється.

Щороку традиції таких «пожертв» змінюються. Наразі гроші перераховуються на рахунки кожного окремого підрозділу університету і чемно вимагаються лише з першокурсників, або тих, хто цьогоріч перевівся у виш. Частина студентів готова сплачувати такого роду внески лише за умови, що вони щось змінять. Поки що поліпшень не відчув ніхто.

Про стипендії

Окремої уваги заслуговує ситуація зі стипендіями НУВГП. У цьому питанні думки студентів різняться, але той факт, що стипендію часто затримують, ніхто не заперечує.

«720 гривень приходить 30-го числа під вечір, у той час, як у всіх коледжах та університетах ─ 20-25 числа. Чув, що гроші, які нараховує банк, приходять в університет 28-го. Є інформація, що ті гроші переводяться через депозит, і того запізнюються. Куди діваються ті депозитні відсотки і що це за рахунки – не відомо», – зізнається один зі студентів.

Ми вирішили «уточнити» інформацію щодо термінів нарахування стипендій у НУВРП і надіслали в університет запит на отримання публічної інформації. Дати нарахування стипендій студентам регулюються кожним університетом окремо і вказують в Колективному договорі між адміністрацією та трудовим колективом університетом. Відповідь вразила «точністю»:

У телефонній розмові провідний бухгалтер університету Тетяна Лавтен повідомила: про те, що університет має встановлювати терміни видачі стипендій, а студент має хоча б приблизно орієнтуватися, коли отримає допомогу від держави, – чує вперше.

Керівництво університету поки не виявило бажання прокоментувати зауваження своїх студентів. Один із проректорів вишу, отримавши від нас прохання спростувати чи підтвердити інформацію від студентів, відповісти відмовився.

Про гуртожиток

Щодо проживання у гуртожитках студенти мають купу «наболілого». Дехто говорить про хабарництво при поселенні/переселенні, інші скаржаться на погані умови для життя:

«Переселення в іншу кімнату або гуртожиток неможливе без хабара декану чи коменданту. Або й обом. Студентів примушують виконують роботу прибиральниці. За невиконання – санкції у формі додаткової роботи в гуртожитку чи в академії. Незадовільні побутові умови в гуртожитку, жахливий стан електромереж. За добу в кімнаті світло може вимикатися до 30 разів».

Про «літній семестр»

До праці треба привчатись змолоду! Так НУВГП принаджує своїх студентів до фізичних вправ із щітками та мітлами за допомогою «літнього семестру».

«Непроходження літнього трудового семестру – підстава для не допуску до сесії. Літній трудовий семестр – це фарбування труб, плінтусів у закритих приміщеннях десь протягом 2-3 тижнів. – зітхає Богдан. – Фарбу купляємо за власний рахунок».

Про зміни

Про Студраду

Багато студентів НУВГП розповідають про роботу активістів Студради: влаштовуються концерти та вечірки, походи в театри та кіно, організовується активний відпочинок. Ірина Сідлярук, голова Студради розповідає про реорганізацію її структури:

«Крім раніше створених комітетів, починають діяти відділи: зв’язків з громадськістю та статистичний. Розробляємо підрозділ «Студентська охорона порядку» та набирає обертів відділ «Молодіжні політика та соціальний розвиток».

Роман, студент університету зазначає, що єдина проблема студентської ради – залежність від університетського керівництва.

Про аудиторії

Студентка Марія мерзне в аудиторіях. Нині її найбільше турбують не хабарі чи літні відпрацювання – їй просто холодно:

«Не влаштовують аудиторії, в яких ми навчаємось. Особливо лекційні. В аудиторіях дуже холодно. Сидимо просто у куртках. У комп’ютерний клас не дозволяють із верхнім одягом, тому там просто замерзаємо. Наче маємо вай-фай в університеті, але то одна назва. Підключитися до нього нереально».

Про корупцію

Про корупцію студенти говорять, але просять не вказувати імена. Справа серйозна, і довести цей факт – не просто. Багато хто вважає, що існування хабарництва в університеті – провина як викладачів, так і студентів

«Проблеми НУВГП скорше не особливість, а системне явище усієї української світи. Ніхто ні в кого нічого не вимагає, проте будь які проблеми із навчанням можна вирішити. Самі розумієте, яким шляхом. Ця «доступність вирішення проблем» провокує корупцію. Студент, який бачить логіку у такій «інвестиції», розуміє, що він потім поверне ці гроші собі назад у вигляді стипендії. А є й принципові викладачі. Їх поважають, до них прислухаються, всі завдання виконують вчасно і сумлінно.

Проблеми рівненського університету водних ресурсів і природокористування, на жаль, не виняток для українських вишів. Міністерство начебто взяло курс на всебічні реформи системи вищої освіти, але їхній успіх залежить від того, як уже зараз студенти відстоюватимуть свої права, банально вимагаючи чіткої інформації про дати надходження стипендій, звертаючи до деканату з вимогами усунути некомпетентних викладачів й оскаржуючи «добровільно-примусові» відпрацювання на користь вишу.


КОМЕНТАРІ

Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію, яку не встигли видалити чи пропустили адміністратори. Якщо у вас є докази, що наведені в коментарях факти не відповідають дійсності – звертайтесь на редакційну пошту з конкретними зауваженнями і коментарі будуть адміністровані. Разом з тим нагадуємо, що згідно із українським законодавством, ніхто не може бути притягнутий до відповідальності за оціночні судження.

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором

23.03.2015, 00:28 109.87.212.*** Бомба
Доброго дня. Довгий час слідкував за коментарями в різних статтях щодо НУВГП. НАБРИДЛО!!!. На даному етапі дехто перейшов межу задля власної вигоди. Звернувшись місяць назад до «чорних» хакерів, колишні випускники НУВГП, отримав інформацію про «писак» та їх спільників і був в ШОЦІ!!! Отримав крім адрес і номерів мобільних телефонів, переписки, листи. Всю інформацію передам ректору і деканам з прізвищами, іменами і доказами, а там нехай самі приймають рішення. Більшість з тих коментаторів нічого корисного для університету не зробили, а навпаки. А тепер трішки «демократії»: наприклад всім відомий писака 25 ір: 77.123.80.76 Україна, м.Рівне, вул. Гурєва **** Гнєушев… бувший завідувач кафедри торфу, і так далі по кожному. Там і Гурин В., Кравець С.В, Левицька С, Сапсай Г, насичений і цікавий аудіо запис з курилки Козяра В. + Рибака Г. про «шляхи розташування своїх революціонерів на посадах», та інші «ображені вельмишановні дами і господа». Інформацію та аудіо запис розмов про заговори проти ректора, проректорів, деканів і зав. кафедр передам в органи та 4владу. Віктор Степанович дай Бог здоров’я В
06.02.2015, 13:42 77.123.116.*** 123
проблема хабарів - це проблема моралі
30.12.2014, 22:48 46.211.132.*** Богдан
Самі толкові викладачі яких я знаю, це Тинчук (каф. Опору матеріалів), Веримчук( каф. ГЕ, ТЕ та ГМ), а от Куба то позор.
13.12.2014, 08:25 71.58.245.*** Василь
Маланчук це позорище для університету. Дубіна ,а не доктор. На лекції все читає з листка. Сам нічого не знає, позорище......
13.12.2014, 08:23 71.58.245.*** Степан
Маланчук прямо приходить на кафедру і каже постав Стець 5, Березовському і пішло поїхало. Вони на пари не ходять..... Як його ще не кастрували подонка
13.12.2014, 08:21 71.58.245.*** Богдан
МАланю гнати треба
10.12.2014, 15:30 193.41.185.*** для студента
Правда очі коле
08.12.2014, 19:10 77.123.80.*** студент
та взяли інтервю у двох чи трьох студентів і все) круть, от так формується громадська думка за допомогою недолугої преси) [повне ай-пі 77.123.80.76]
05.12.2014, 08:08 46.175.148.*** Для Мик
" А викладала вона класно..." А скільки таких викладачів при установці: "Пенсіонерів - на пенсію!" опинилися "за бортом". Чи прийшли на їх місце кращі? Питання. Традиційно в уяві кожного професор - дідусь з бородою. Справжній вчений-педагог "дозріває", як правило, у зрілому віці. Є, звичайно, молоді унікуми. Але традиційно "унікуми" з купленими дисертаціями та відсутнім досвідом викладання, а лише амбіціями . А талановиті молоді викладачі могли б повчитися у старших, яких тепер просто виживають. Тож не дивно, що претензій до навчання буде все більше і більше... Звичайно віковий ценз повинен мати свою логіку. Але, скажімо 55-60 років - це не той вік, коли вчений має залишити науку. Якщо пишу неправду, то подивіться, скільки саме таких людей залишилось на кафедрах. Хто буде вчити у світлі "нових віянь"????
05.12.2014, 00:15 94.153.13.*** ПП Ваня
04.12.2014, 18:35 0-бачив результати опитування 1-ghtlcnfdkzqntcz 2-здається 3-що я проходив? хто реве за ексель? Спочатку треба провести якісний відбір до вузів, щоб вчилися найбільш талановиті, посередні ішли до технікумів, інші до пту.. Тоді найкращим можна й довіритися! А так, які викладачі - такі й студенти....+++ 04.12.2014, 20:45 178.92.18.-а якщо в воднік приходить стипуха 23 теж, а видають 30? (1/52 року * 20% * 10 000 000 = ?????)
04.12.2014, 22:04 37.229.119.*** Мик
Ілюстраційному фото вже років з десять. Пані Ірина, яка веде лекцію з нарисної геометрії, вже давно не працює - на пенсії. А викладала вона класно...
04.12.2014, 20:52 46.175.148.*** для 25
Мені зрозумілі ваш біль та викладені проблеми. Для цього, передусім, необхідно провести реформування вищої школи. Ще в радянські часи в Україні було десь більше десятка університетів. А тепер, де були ПТУ - академії і університети. Так що кадрова проблема і проблема набору- штучні. Ніхто не вивчає попиту і пропозиції на ринку праці. Принцип: студент - донор(особливо в приватних), диплом - фейк. Але, на моє переконання, велика частина студентів зацікавлена в тому, щоб отримати якісну освіту. Інакше б не було цієї статті. Ось їм і прапор в руки.
04.12.2014, 20:45 178.92.18.*** Student
І знову "Четверта влада" про гіршу сторону... перчинку подавай, з гіршої сторони викласти треба... Ну чого не дати читачу обрати і зробити висновки про ситуацію?? Головне що... заголовок. Заголовок оригіналу - "НУВГП: холодно, нема стипендій, але Студрада працює", заголовок тут - "Про хабарі, стипендії і викладання: студенти рівненського «водника» розкритикували НУВГП". Не "розкритикували", а висловили свою думку про ситуацію в університеті. Стипендії... як не можна зрозуміти, що якщо у Водніку стипендії 30 числа кожного місяця, то до наступної стільки ж днів, як і у технікумі, коли стипендія 23...
04.12.2014, 20:04 77.123.8.*** 25 для 46.175.148.***
Я згоден що в ідеалі за основу маємо брати думку студена. Але Ви впевнені в тому, кому на даному етапі хочете доручити вирішувати долю вузу? Я їм викладаю, я для себе не можу зрозуміти як вони здали ЗНО. Проводжу залік - попросив підготувати реферат, скачати з нета і роздрукували, прошу коротко розповісти зміст представленого реферату. З 20 студентів 2 змістовних речення змогли скласти лише двоє. 10 відмовились взагалі відповідати, так як з їхніх слів не розуміють змісту реферату.... А Ви хочете їм доручити долю ВНЗ? Спочатку треба провести якісний відбір до вузів, щоб вчилися найбільш талановиті, посередні ішли до технікумів, інші до пту.. Тоді найкращим можна й довіритися! А так, які викладачі - такі й студенти....
04.12.2014, 18:57 46.175.148.*** Гість
До речі про неперевершене бажання мати молодих викладачів. Якщо поглянути на фото, розміщене в статті . З виду викладач літня жінка. Не читає з ноутбука, не проектує "заготовкти" тощо. Вона поетапно пояснює, виклаючи графічне зображення математичних моделей на дошці. Новітні технології - це добре. Але кращої методики для засвоєння студентами матеріалу, коли одночасно працює кілька видів пам"яті, ще не винайшли. Неозброєним оком видно - фахівець. Але дикий натовп реве:"Ату її!!! На пенсію!!!" Бо вона, бачте, з Microsoft Excel працювати не вміє. Велика біда. "Те що маєм, те не ціним, а загубим -плачем!"
04.12.2014, 18:35 46.175.148.*** Для ПП Ваня
Ви дуже помиляєтеся, що в такому опитуванні виграє виклдач, у якого легко навчатися. Та ще й питання що означає "легко". Як на мене, легко навчатися у того, у кого цікаво на лекціях (сидіти "тупо" кілька пар, де диктують, або викладають непрофесійно, незрозуміло - несусвітня мука). Інша справа бути співучасником лекції, чи практичної. Такий рівень може забезпечити лише професіонал. Та й мені здається, що студенти вже усвідомили, що на конкуретному ринку праці важливий не лише диплом та оцінки, а професіоналізм. Тому й зацікавлені, щоб їх вчили якісно. Та й мова тут, наскільки зрозуміло, йде не про посаду ректора ( це ви вже проходили), а про організацію навчального процесу, як такого.
04.12.2014, 18:12 94.153.13.*** ПП Ваня
в такому опитуванні виграє викладач у якого легко навчатися насправді, все просто = відеоспостереження онлайн здачі іспитів, причому № білету чи питання вибирається онлайн, а далі по р-ту % успішності щодо звань - теж саме = не гнатися за к-тю, а за р-том, де більша користь, тому й вище звання на посаду ректорів, давно пора молодих толкових менеджерів (найпростіше = конференції не в готелях, а в стінах ВНЗ)
04.12.2014, 16:46 46.175.148.*** Для 25
"Так-от більшість теперішніх дохторів зліпили свої дисертації з 1990 десь по 2000 рік." Уточнюю, без перебільшення з 1990 по 2014 рік. Вища школа потребує люстрації більше ніж влада. Не вік викладача визначає якість викладання, а його професіоналізм. Чи складно це зробити? Ні. Самі кращі люстатори, повірте, студенти. Просто провести таємне опитування і вони скажуть хто який професор. В умовах тотальної корупції зміни на рівні міністерства не реальні.
04.12.2014, 16:18 77.123.8.*** 25
Я вже якось був писав на рахунок наукових кадрів НУВГП, але дехто почав висловлювати свої уявні бачення викладача в університеті. Так-от більшість теперішніх дохторів зліпили свої дисертації з 1990 десь по 2000 рік. Час дуже веселий - коли проходило все і вся, головне помастити як слід. От Вам і наслідки, колишні "трієшники" фактично визначають що має викладатися, а хороші викладачі не можуть нічого вдіяти, бо "НЕ ЗАСЛУЖЕНІ"...Має прийти молодь (від 25 до 50 років))) і змінити все...
04.12.2014, 16:12 77.123.8.*** 25
Відповідь на Ваш запит надавала ось ця пані http://nuwm.edu.ua/strukturni-pidrozdili/juridichnij-viddil/juristi/konopud-ljubov-mikolajivna - кажуть вона вищої освіти юридичної немає, лише середню спеціальну.... Та й взагалі ми за останній час стільки програли справ у суді, що гріш-ціна таким юристам... Коли чогось не знає, то зразу телефонує консультуватися.... Принагідно хочу запросити журналістів на збори трудового колективу на якому адміністрація хоче "проштовхнути" новий варіант колективного договору...http://nuwm.edu.ua/university/news/nov201412031940.... Останні двоє зборів трудового колективу виглядали з точки зору права скоріше як пародія, тому що не підготовленість і непрофесійність разом з порушенням норм закону просто зашкалювала... Дуже хотілось би щоб збори проводились ТРУДОВИМ КОЛЕКТИВОМ (через профспілку), а не по заздалегіть написаному сценарію від АДМІНІСТРАЦІЇ. Причому смішно було дивитися на пана Сороку і його "нервові випади", а також звернення до Гладуна на кшталт "...я ще нічого не порушив, мене не посадять..." Якщо боїшся відповідальності - НЕ ЙДИ У ВЛАДУ! А прийшовши - будь відповідальним, достойним і фаховим, бо

Розслідування

Рівненщина

Волинь

Консультації

в Україні та світі

вгору