РІВНЕНЩИНА

Кримінальний бурштиновидобуток на Рівненщині під «дахом» влади: розслідування (ВІДЕО)

18.12.2014, 21:19      Володимир Торбіч, Антоніна Торбіч, ІА «Рівненське агентство журналістських розслідувань»      Переглядів: 11529

Бурштинокопачі їдуть на промисел

Поки уряд запроваджує в державі тотальну економію за рахунок дітей, інвалідів та пенсіонерів, на північному заході України процвітає нелегальний бізнес. Якби його легалізували, він давав би бюджету сотні мільйонів доларів. Це – видобуток бурштину.

Влада чомусь не хоче узаконювати це масове явище, а тому на ньому заробляє місцевий криміналітет, який зрісся з правоохоронними органами. Через них спрут бурштинової мафії тягнеться у київські владні кабінети.

Початок теми дивіться тут: 

Війна за поліський бурштин: хто зацікавлений у тому, щоб розкрадання мільйонів на Рівненщині тривало далі  

Відео проекту журналістських розслідувань Громадського Телебачення «Слідство інфо»

«Прокурор ходив контролірував, щоб не було лівих бригад. СБУшники контролірували, щоб робили тока бригади бандітов. Всіх остальних не давали робить – вобщє не давали робить», - згадує Сергій Абрамчук, активіст із селища Клесів на Рівненщині.

Про те, хто на Рівненщині «кришує» нелегальний багатомільйонний видобуток дорогоцінної закам’янілої соснової смоли – бурштину – «Слідство.Інфо» розповідало у червні. Відтоді змінилося керівництво місцевих СБУ та міліції, а в Україні – президент і Верховна Рада. Не змінився лише кримінальний бурштиновий бізнес. Його прибутки лише зросли. А от держава й надалі відверто ігнорує проблему.

За словами Клесівського селищного голови Віктора Буйного, легалізований бурштиновидобуток може стати основним бюджетонаповнювачем району і області

Віктор Буйний, голова Клесівської селищної ради на Рівненщині, каже: «Я їздив у Київ і не раз зустрічався і в міністерстві екології, і у Верховній Раді, і в людей зацікавлених в деякій мірі в легалізації видобутку. Це… Треба його однозначно робить, тому що кошти, які уходять на сторону… Нам не треба ті кредити, які ми берем. Хоча б їх в десять раз можна зменшить точно».

Вирва після видобутку бурштину помпою

Поки держава мовчить, є чимало охочих підім’яти під себе тіньовий бізнес, який дає фантастичні доходи. Конфлікти з бурштинокопачами супроводжуються бійками, наїздами навіть стріляниною з пораненими. Зараз ринок стабілізувався, бо теперішня «криша» зрозуміла, до чого може призвести намагання монополізувати незаконний видобуток. А тому дозволяє копати всім бажаючим за прийнятну плату.

Бурштин миють у чотирьох областях – Рівненській, Волинській, Житомирській і Львівській. Для місцевого населення це – єдиний спосіб заробітку. Ціна товару на чорному ринку - в середньому 5 тисяч доларів за кілограм. Миють бурштин тонами.

Бурштин миють у чотирьох областях – Рівненській, Волинській, Житомирській і Львівській

Андрій Ведров, спеціаліст з правового забезпечення Клесівської селищної ради, розповідає: «Великі гроші завжди притягують криміналітет. Одні злочини замінюють іншими злочинами. Коли є видобуток бурштина – зменшується кількість крадіжок, зате збільшується… наркотики, алкоголізм зростає, зростає хуліганство».

За словами спеціаліста з правового забезпечення Клесівської селищної ради Андрія Ведрова, легалізація непромислового видобудку могла б знизити кримінальну напругу в районі

Де кримінал, там і розбірки. Улітку двох людей, які пов’язані з бурштином, мало не підірвали гранатами.

Першу кинули в будинок клесівського активіста Олександра Васильєва, який публічно викривав тих, хто «кришує» нелегальний видобуток – прокуратуру, міліцію та СБУ. Граната РГД-5 мала потрапити в спальню, але вибухнула на балконі.

«Кидали звідси, з того фундаменту, он з тієї площадки. Попала вона в занавіску. Вона така була як тут – бачте, он тут карман є. Вона впала в карман і взорвалась в кармані», - розповів Олександр Васильєв журналісту ICTV.

Таку ж РГД-5 кинули в офісне приміщення у центрі Рівного. Цей вибух адресувався місцевому бізнесмену Ярославу Лащуку. Розслідування обох справ триває досі.

За словами Олександра Васильєва, йому повідомили, що обидві гранати з однієї партії. Він відмовляється говорити про бурштин на камеру – каже, що йому порадили більше не спілкуватися з пресою.

Ще один мешканець північних районів Рівненщини, який попросив залишитись інкогніто, прогнозує, що сутички через бурштин тільки посилюватимуться. Копачі озброюються і готуються дати бій.

- У них є і Урали, і ГАЗони, і КРАЗи, БТРи вже є переоборудовані, я кромє шуток кажу… Вооружени до зубов – автоматами, гранатомьотами, пулємьотами…

За словами мешканця Сарненщини, бурштинокопачі переважно озброєні

Наприкінці листопада трапився новий скандал, який наочно продемонстрував зв’язок бурштинового криміналу із владою та правоохоронцями.

З обласного управління МВС України у Рівненській області винесли бурштину й готівки орієнтовно на півмільйона доларів. Такої крадіжки в історії української міліції ще не було.

Якщо раніше міліція ловила бурштинокопачів із грамами каміння, то після зміни влади їх почали затримувати з десятками і навіть сотнями кілограмів. У листопаді на Рівненщині у скупника каміння в одному із сіл неподалік «бурштинової столиці» – селища Клесів – вилучили 136 кілограмів бурштину та 80 тисяч доларів.

Та не минуло й доби, як ці речові докази зникли – просто з кабінету слідчого обласного управління міліції. Це було заґратоване приміщення, оточене міліцейськими будівлями з цілодобовою охороною та відеоспостереженням. Готівка взагалі лежала в сейфі.

Заступник начальника Департаменту внутрішньої безпеки МВС Юрій Мартиненко каже, що у злочинців були джерела і в міліції і ще в якихось органах

Нахабство крадіїв здивувало навіть столичних. З Києва приїхали з міністерською перевіркою. «Слідство.Інфо» поговорило з Юрієм Мартиненком, заступником начальника Департаменту внутрішньої безпеки МВС.

- Не тільки міліціонери про це знали, а про це знала і особа, в якої це вилучили. Скажем так, людина, яка підозрюється у скоєнні злочину.

- Вона знала, що вилучили, але вона не знала, де і в якому приміщенні лежить…

- Ну, знала вона, повірте мені. Я подробиць вам розказувати не буду, але вона знала. – Знала? – Так, вона дуже проінформована. Вона дуже проінформована ця людина.

– Ага, значить є якісь джерела в міліції, які їй…

- Є, є. І не тільки в міліції.

Начальник УМВС у Рівненській області Сергій Максимов від спілкування із журналістами відмовляється. Хто, на їхню думку, виніс кілька мішків бурштину й гроші, правоохоронці не кажуть.

Ольга Олійник, працівниця прес-служби Рівненської обласної міліції, пояснила: «Начальник УМВС України в Рівненській області буде коментувати цю подію після розкриття і я надіюсь, що це буде в якнайкоротший термін».

Народний депутат України Юрій Вознюк, який лобіював призначення Сергія Максимова на посаду начальника рівненської міліції, переконаний, що його протеже став жертвою «підстави». Мовляв, він докопався до високої «криші», за що його намагаються прибрати.

– Він зробив дуже колосальну роботу. Він вийшов на таке, що в принципі можна було саджати і саджати до самої верхівки.

Юрій Вознюк наполягає, що бурштин з управління міліції викрали люди з «органів». Яких саме, уточнювати не хоче. Від відповіді на запитання, чи це не працівники СБУ, нардеп ухиляється. Каже, це не телефонна розмова.

«Аналізуючи дії слідчого та його керівництва, можна говорити про те, що люди недбало віднеслися до виконання своїх посадових обов’язків. Якби вони віднеслися по іншому, можливо, такого і не було б», - заявив Юрій Мартиненко.

Капітану міліції – слідчому, з кабінету якого зникли речові докази, прокуратура вже оголосила про підозру в службовій недбалості, яка спричинила тяжкі наслідки. Йому загрожує від 2-х до 5-ти років позбавлення волі. Хоча практика свідчить, що він може відбутися умовним чи іспитовим терміном. Бурштину і доларів досі не знайшли, так само як і крадіїв та їхніх інформаторів.

А тим часом на бурштинових родовищах – справжня лихоманка. Сюди з’їжджається дедалі більше охочих заробити.

«В нас хто хочеш є. В нас є… ну хай не вся Україна, но представників областей, я думаю, що відсотків шістдесят – більше є. Тут є всі. Коли в нас були кримчаки – кримчаки відійшли. Донеччани є, одесити є, хмельничани є, житомиряни є, Черкаси, Полтава, Франківськ, Львівщина, Волинь, Тернопільщина. Практично всі. Вінничани теж є», - каже Віктор Буйний, голова Клесівської селищної ради Сарненського району.

Правоохоронці й чиновники в один голос кажуть, що силовими методами проблему розкрадання надр та нищення сотень гектарів земель не вирішити. Тим більше, що за скупку і вивезення за кордон бурштину закон передбачає лише адмінвідповідальність – штраф. З 85-ти засуджених за незаконний видобуток цього року – не сів жоден.

За словами Вадима Топольського, начальника відділу прокуратури Рівненської області, «вказаний злочин відноситься до злочинів середньої тяжкості, більшість осіб вчиняють його вперше… або є якісь пом’якшуючі обставини, або не нанесли там великої шкоди».

Начальник відділу процесуального керівництва при провадженні досудового розслідування органами внутрішніх справ та підтримання державного обвинувачення управління нагляду прокуратури Рівненської області, молодший радник юстиції Вадим Топольський

Повна відповідь прокуратури щодо видобудку бурштину (фото клікабельні):

 

Проблему незаконного видобутку бурштину різні нардепи від Рівненщини намагаються законодавчо врегулювати вже ціле десятиліття. Та віз і нині там – чи то народні обранці не надто наполегливі, чи то їм свідомо перешкоджають у Києві. Саме в столиці, за словами наших співрозмовників, сидить верхівка бурштинової мафії.

Бурштин з музею Державного підприємства "Бурштин України"

Двоє новообраних народних депутатів з Рівненщини Юрій Вознюк і Сергій Євтушок мають відповідні готові законопроекти, які вони обіцяють зареєструвати найближчим часом.

Фахівці кажуть, що документи недосконалі. Та навіть якщо врегулювати всі проблемні моменти і здолати опір «київських», через суто бюрократичні процедури законодавство, що регулюватиме непромисловий видобуток бурштину, не з’явиться щонайменше до кінця 2015-го.

За відсутності політичної волі сотні мільйонів доларів і надалі оминатимуть державну кишеню, збагачуючи корупціонерів. Кримінал процвітатиме, а Україна тим часом братиме іноземні кредити і економитиме на пересічних громадянах.

_________________________________________

«Публікація створена за фінансової підтримки Уряду Канади через Департамент закордонних справ, торгівлі та розвитку (DFATD) за посередництва Інтерньюз-Нетворк».

Уряд Канади не відповідає за зміст публікації і може не поділяти точки зору висловлені в публікації.

«Program undertaken with the financial support of the Government of Canada provided through the Department of Foreign Affairs, Trade and Development (DFATD)»


КОМЕНТАРІ

Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію, яку не встигли видалити чи пропустили адміністратори. Якщо у вас є докази, що наведені в коментарях факти не відповідають дійсності – звертайтесь на редакційну пошту з конкретними зауваженнями і коментарі будуть адміністровані. Разом з тим нагадуємо, що згідно із українським законодавством, ніхто не може бути притягнутий до відповідальності за оціночні судження.

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором

02.04.2015, 17:59 178.93.150.*** десь так
Закону по бурштину немає. Магазини, де відкрито торгують бурштиновими виробами кругом. А може він не провозиться через кордон і його не помічають прикордонники? І хтось розказує про боротьбу із старателями. Не смішіть.
05.03.2015, 20:36 94.178.76.*** НЕ МАЮТЬ СИЛ НАВЕСТИ ПОРЯДОК
Тільки в Рівному появилась перевірка з Генпрокуратури, в Дубровиці зникли бригади бурштинокопачів. І щоб це значило????
24.02.2015, 14:47 37.52.98.*** к0мандир
Я повністю згідний з попередникамиє Всіх на Донас. Я їх усіх знаю. Яна Донбасе уже був декілька раз чому ці ОФІЦЕРИ ховаються за спинами інших. А такі ( СЕПАРИ) как нач. ДСО Сарни Толочний С.О. ему не место в МВД а как найменше на ФРОНТЕ,
24.02.2015, 14:41 37.52.98.*** ветеран-силовик
Ганьба таким (гадам) які перераховані попереднім дописувачем. Я їх усіх знаю (бикота) Деякі із них бувші військові ( Толочний С.О.) чо їх не відправити на Донбас нехай покажуть свої здібності. Де ВОЄНКОМ.
24.02.2015, 14:35 37.52.98.*** шеф
БУРШТИН- це чмстий БіЗНЕС-кландайк СИЛОВИХ СТРУКТУР району,області аж до тКиїва. Починати треба є начальників РВУМВС ( Рубля С.Д. Шкодича П.О. Родзіна С. Міщені В.П.) та ін.Нинішнього ДСО Толочного С.О. разом з Нач.УДСО Гаврилюка О.В. та його Зама.Нацика В.М.і багата іншого непотрібу який прикриваючись Державною службою набивають свої кармани та діляться вправно з вищестоящими.Замість того щоб віддати долг на ФРОНТІ Користуються службовим транспортом возячи дружинина роботу та дітей в школу ( Толочний С.О.) і різво святкують 23 ЛЮТОГО.
26.01.2015, 13:11 62.244.26.*** Гість
А які ріненські нардепи, крім Вонюка, мають відкат з видобутку бурштину? Пдайте список, будьте-ласкаві! Для обдурених виборців-це є дуже важлива інформація!
08.01.2015, 21:57 77.123.15.*** скажіть, хто знає
коли це блядство закінчиться?? чому гроші йдуть в кишені падонків, а не в бюджет?? щоб ви здохли, хабарники прокляті
05.01.2015, 16:35 85.115.58.*** контра
Всі вищеназвані експерти або беруть дань або мають свої мотопомпи починаючи від селищного голови закінчуючи народними депутатами
20.12.2014, 05:44 91.124.110.*** 123
Поки не буде політичної волі президента на легалізацію і детінізацію цього бізнесу, нічого не зміниться на місцях.
19.12.2014, 12:40 46.175.144.*** Денис
Не дивує проблема. Обурює, що НІХТО не винний. А це означає, що нічого не зміниться. Крім, можливо, "даху".

Розслідування

Рівненщина

Волинь

Консультації

в Україні та світі

вгору