РІВНЕНЩИНА

20-мільйонний подарунок від рівнян для приватної фірми через СБУ: розслідування

25.02.2015, 14:17      портал «Четверта влада»      Переглядів: 7437

Земля під нинішньою безкоштовною парковкою, яку ріелтори оцінюють в понад 13 мільйонів гривень, може перейти в користування СБУ, а пізніше - приватній фірмі

800 тисяч гривень громада Рівного втратила ще у 2008 році, коли чиновники Рівнеради заплатили цю суму за гарну картинку - виготовлення ескізного проекту кварталу забудови «Міленіум-Плаза». На той час це було близько 160-ти тисяч доларів. Тепер на цій же ділянці рівняни можуть втратити близько півмільйона доларів, що за нинішнім курсом, складе близько 13 мільйонів гривень .

Як працює схема отримання землі

Знадобилося всього два місяці правоохоронцям та чиновникам Рівнеради, щоб підготувати для винесення на сесію Рівнеради проект про передачу елітного шматка землі у центрі Рівного для СБУшників під будівництво житла.

А почалася офіційна частина цієї історії 9 грудня 2014 року. Цим днем зареєстрована заява начальника УСБУ в Рівненській області Валерія Мечкала на ім’я міського голови Рівного. У заяві Володимира Хомка просять про дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,4663 га на вулиці 16 липня, «в оренду, з правом суборенди, терміном на 10 років для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку».

Це звернення лишилося непомітним для багатьох депутатів, в тому числі й голови земельної комісії Рівнеради. 

- Просто його ніде не озвучували, - каже депутат Рівнеради, голова земельної комісії Антон Сачук. - . Зареєстрували, подали заяву тихенько, Управління підготувало рішення, зробили всю проектну документацію, тихенько підписали. Воно пішло по управліннях, але дуже тихо: ніхто його не бачив, не чув.

Депутат Рівнеради, голова земельної комісії Антон Сачук вважає, що цю ділянку категорично не потрібно надавати для бюджетної установи. Фото з архіву

- Думаю, що з депутатів 90 відсотків не знали про це рішення, - додає Антон Сачук. - Було звернення на міську раду і на Управління земельних відносин, щоб надати ділянку в оренду. Я побачив це звернення, коли був готовий повністю проект рішення, підписаний заступниками, управліннями і коли він прийшов до нас на комісію. Все воно пройшло дуже тихо, швидко — як завжди.

Такою тишею поспішили скористалися і СБУшники. не отрмавши в місячний термін реакції депутатів Рівнеради, вони подали вже друге звернення - про затвердження проекту землеустрою. За кілька днів міський голова Рівного відповідає, що за цим зверненням готується відповідний проект рішення Рівнеради.

 

 

Виявляється, схема, коли не дочекавшись отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою, вже звертаються за його затвердженням - цілком законна.

- Коли людина хоче приватизувати ділянку, вона звертається до міськради, - пояснює начальник управління Держземагентства у Рівному Роман Гресько. - Якщо протягом місяця рада не дає вмотивованої відповіді чи не приймає рішення, громадянин вправі розробити проект землеустрою без дозволу міськради, але перед тим має її повідомити, що розробляє проект без її дозволу і до своєї заяви докласти договір з землеупорядною організацією. Теж саме щодо бюджетних організацій.

«Коли я вперше побачив і візував рішення про надання земельної ділянки для СБУ, мені хотілося написати: рекомендую чи доцільніше виставити на аукціон», - Роман Гресько. Фото з архіву

Саме так і зробили, судячи з наданих у Рівнераді документів, керівники рівненської СБУ.

- СБУ - люди не дурні, - додає Роман Гресько. - Вони скористалися тим правом. У нас 99% всіх заяв і клопотань юридичних осіб не розглядається вчасно. Тобто як правило, не всі цим правом користуються.  Я прочитав закон про їхню службу, де написано, що працівники СБУ, як і судді, прокурори, мають право на позачергове. Про те, що їм дасть хтось квартиру — це навіть смішно або дико. Давно вони не мають пільг. Їздять вони в АТО, не маючи учасників АТО. Мене ознайомили з деякими документами і я став на їхню сторону. Не то, що я їх боюсь. Давно перестав боятися всіх і вся.  

Скільки можуть втратити рівняни 

За інформацією, отриманою від рівненського ріелтора, який попросив не називати його імені, середня ринкова вартість однієї «сотки» земельної ділянки, яку хочуть отримати СБУшники, -  орієнтовно 10 тисяч доларів США.

Тож за курсу 30 грн = 1 дол, при продажу цієї ділянки у бюджет міста могло би надійти понад 13 мільйонів гривень. Це не враховуючи того, що на аукціоні охочі отримати ласий шматок в центрі Рівного можуть заплатити вдвічі більше.

На думку голови земельної комісії Рівнеради Антона Сачука, цю ділянку потрібно продати на аукціоні.

- Коштувати вона буде, думаю, 20 мільйонів гривень. Думаю, що за 20 мільйонів громада трошки буде себе краще почувати.

З цією думкою погоджуються й інші депутати Рівнеради.

- Якщо взяти моральну складову і соціальну, то депутати мають прийняти рішення — мабуть, краще було б її продати на аукціоні, - каже начальник головного управління Держземагентства у Рівненській області, депутат Рівненської міської ради Світлана Богатирчук-Кривко.

Світлана богатирчук-Кривко. Фото з архіву

- Я проводила підсумкову колегію і дуже критикували місто Рівне — єдине з усіх, яке не провело жодного аукціону за 2014 рік, ні щодо продажу землі, ні щодо продажу права оренди земельної ділянки - додає депутатка.

Депутатка Рівнеради, експерт-оцінювач Людмила Туровська нагадує, що земельна ділянка розташована в центрі міста, де в свій час проектувався квартал ділової забудови «Міленіум Плаза». Він мав розташовуватися на території, обмеженій вулицями Чорновола, Соборною, 16 Липня та Драгоманова. На проект витратили з бюджету міста 800 тисяч гривень.

Частина ескізного проекту. Ілюстрація з ukrjournal.com

- Згідно ескізного проекту кварталу,  центром нового комплексу мала стати велика пішохідна зона — так звана плаза, з фонтанами, літніми кафе та місцями для відпочинку, - нагадує Людмила Туровська. -  По периметру зони були запроектовані адміністративні споруди, торгово-виставкові комплекси, культурно-розважальні центри та підземні паркінги. Нового житла у цьому районі не планували, бо це надзвичайно інвестиційно приваблива територія для бізнесу.

Депутатка Рівнеради Людмила Туровська каже, що СБУ мало право звернутись до міської ради з відповідною заявою про надання земельної ділянки для їх установи. Але вважає, що місту доцільніше продати цю ділянку з аукціону. Фото з архіву

- Навіть в такий скрутний економічний стан вартість продажу цієї ділянки на аукціоні буде максимальна, - вважає депутатка. - На першому етапі бажано було б об’явити конкурс проектів на найбільш ефективне і привабливе використання цієї земельної ділянки, а на другому етапі – для інвесторів з найкращими проектами провести земельні торги (аукціон) по продажу земельної ділянки.

В місті є багато вільних земельних ділянок. Про це каже  депутат Рівнеради, голова Постійної комісії з питань захисту прав людини, законності та правопорядку Олександр Лащук.

Олександр Лащук. Фото з архіву

-  Немає значення, чи для СБУ, чи для трудових колективів — є багато вільної землі. Цю земельну діляку повинні продати ми на конкурсних засадах з аукціону, і місто повинне отримати кошти. Зокрема: вулиця Низова (величезне поле, дуже багато гектарів), на Київській, Соборній, Ювілейній. Хай трудові колективи лікарень, шкіл об`єднуються в кооперативи, так як це робить СБУ і просять виділення земельних ділянок на основі пайової участі під багатоквартирну забудову. Це не буде проблемою для міста. Є землі дуже багато. За моїми підрахунками, десь 250 гектарів землі під приватну житлову забудову.

Депутат Рівнеради Олександр Нестерук каже, що фракція «Батьківщини» в Рівнераді, яку він, зокрема, представляє, не голосуватиме за цей проект рішення.

Олександр Нестерук. Фото з архіву

- Варто виставити цю ділянку на аукціон, зробити обговорення серед тих людей, які там живуть, це все-таки центр міста, - каже депутат. -  Я думаю, що мешканці будуть нам вдячні, якщо ми дослухаємося до їхньої думки і зробимо так, як хоче більшість громади. Розумію, що згідно з законодавства, мають право. Не факт, що завтра не подасть такий ж проект рішення і захоче будуватися в центрі МВС, податкова... - є безліч організацій. Я не впевнений, що СБУ побудує квартири. На найближчу сесію, 26 лютого, це питання не виноситиметься, бо ще не пройшло через усі комісії. Очевидно, піде не наступну.

Міський голова Рівного не хоче аукціону, але обіцяє, що «одоробла» не буде

Не згідний з тим, що ділянку потрібно продавати з аукціону, міський голова Рівного Володимир Хомко:

Міський голова Рівного Володимир Хомко вважає, що працівники СБУ мають отримати квартири якнайдешевше, а аукціон стане цьому на заваді. Фото з архіву

 - Ми можемо цю земельну ділянку продати їм з аукціону, але тоді треба буде вартість цієї землі включити у вартість квартир. А ми хочемо дати квартири, СБУ хоче дати ці квартири своїм співробітникам, напевно, безкоштовно, тобто по  мінімальній ціні. Запідозрити мене, що я вступив в корупційну діяльність з СБУ... Да ну про шо ви шо?! По -перше, це погоджено, я так розумію, що керівник СБУ погодив це на найвищому рівні в Україні. Це ж не якась шарамижна фірма чи базарний якийсь кіоск. Це на серйозному рівні, розмова була з начальником СБУ, ніхто нічого не приховує. Хотілося б, щоб ці працівники, в тому числі і ті, які в АТО воюють, отримала ці квартири. Вони знайшли схему, як отримати ділянку, щоб отримати своїм співробітникам квартири. 

- Не я одноосібно виділяю, я виношу на сесію, де голосуватимуть депутати, - додає Володимир Хомко. - Якщо депутати підтримають, то ми видаватимемо містобудівні умови та обмеження. Якщо так станеться, то ми видамо обовязково, щоб це було не вище другого поверху, щоб це був величезний паркінг, щоб це гарно вписалося в навколишній фасад. Щоб це не було «одоробло», як будівля "Діпромісто" навпроти.

Володимир Хомко категорично відкидає свою відповідільність за те, що проект «міленіум Плаза», на який вже витратили 800 тисяч гривень, не буде втілений:

- Міленіум Плазу проплатили за місяць до того, як я вступив на посаду. Те що це утопія, це в місті відомо від останньої уборщиці до будь-якого посадовця. Вона ніколи не мала шансу бути втілена в життя і не буде втілена. Там немає комерційної складової. Щоб зайшов інвестор, має бути комерція. А там міськвиконком, музей, церква і так далі. 

Грошей на будівництва житла в СБУ немає

Попри впевненість Володимира Хомка в тому, що СБУшники зможуть отримати безкоштовно або дешево квартири, в управлінні СБУ, судячи з їх відповіді ЧЕТВЕРТІЙ ВЛАДІ, можливе забезпечення квартирами співробітників СБУ, завдяки будівництву на цій ділянці, не розглядається. СБУ наразі не має коштів на будівництво тут житла.

СБУ повторює прокурорську схему

Якщо земельна ділянка таки дістанеться СБУшникам, вони, звісно, можуть скористатися тією ж схемою, як зробили це кілька років тому прокурори, які отримали ділянку в центрі міста, за подібною схемою, ще влітку 2007 року.

Минуло майже 8 років - ось ця ділянка, на якій мали звести житло для прокурорів.

Тепер цю ділянку, ще з 2008 року, орендує приватна фірма ТзОВ «Українська Промислово-Інвестиційна Група», сплачуючи за рік, згідно договору оренди з Рівнерадою, трохи більше 25 тисяч гривень. З прокуратурою фірма розрахувалася вісьмома квартирами:

СБУ знає схему, а мер планує й надалі роздавати землю для СБУ, міліції, прокуратури

Міський голова Рівного Володимир Хомко вважає, що у випадку з СБУ цієї схеми вдасться уникнути.

- Не можу нічого сказати, це було до мого обрання Якщо тут будемо виділяти, то зробимо, щоб такого не було. дійсно, це дуже нехороший приклад. Ми і вчителям пропонували кооператив створити і отримати ділянку. Але навіть по тій самій дешевій схемі ми ледь його добудували. Вчителі не можуть його добудувати. СБУ знайшло можливість як профінансувати частину будівництва. Я не знаю деталей, але це мене не хвилює, але в договорі оренди це буде прописано і депутати контролюватимуть.

Володимир Хомко каже, що замість зазначеної ділянки СБУшникам міська рада не пропонувала землю на околиці міста. Каже, що можуть потім дати землю і на околиці.

- Скажімо, недавно вони за подібною схемою звели гарний будиночок на Грушевського-Орлова. Вони знають схему. І для прокуратури знайшли зараз земельну ділянку - бедемо виділяти також безкоштовно. Тому що це будуть дешеві квартири на Корольова. І міліції будемо виділяти. Як схочуть вчителі, теж будемо виділяти. Поки нема бажаючих. Ледь добудували той будинок для них. Вчителі мають дуже малі доходи, а над вчителями немає організації, яка б виділяла їм кошти.

Над публікацією працювали Оксана Загакайло, Іван Швая, Антоніна Торбіч

 _____________________________________________________________

Публікація підготовлена в межах тренінгового проекту журналістських розслідувань за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні. Погляди учасників проекту не обов`язково збігаються з офіційною позицією уряду США.


КОМЕНТАРІ

Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію, яку не встигли видалити чи пропустили адміністратори. Якщо у вас є докази, що наведені в коментарях факти не відповідають дійсності – звертайтесь на редакційну пошту з конкретними зауваженнями і коментарі будуть адміністровані. Разом з тим нагадуємо, що згідно із українським законодавством, ніхто не може бути притягнутий до відповідальності за оціночні судження.

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором

28.02.2015, 20:22 176.8.99.*** Микола м.Рівне
Пані Антоніна до відома. Рівненська обласна державна адміністрація №686 від 26 грудня 2014 Розглянувши клопотання Управління Служби безпеки України в Рівненській області, відповідно до пункту 7 ст. 13 ЗУ "Про місцеві державні адміністрації", ст.ст. 17, 79-1, 122 Земельного кодексу України, ст.ст. 22, 56 ЗУ "Про землеустрій": 1. Надати Управлінню Служби безпеки України в Рівненській області згоду на поділ земельної ділянки загальною площею 0,9998 гектара, кадастровий номер 5610100000:01:042:0650, що перебуває в оренді зазначеного Управління, на території м. Рівне по вул. Поповича, 65а, на п’ять земельних ділянок без зміни їх цільового призначення орієнтовною площею 0,7829 гектара, 0,0611 гектара, 0,0611 гектара, 0,0469 гектара, 0,0478 гектара. 2. Контроль за виконанням розпорядження покласти на заступника голови облдержадміністрації... . В.о. голови адміністрації Ю.Приварський Громаді м. Рівного буде цікаво, для чого стільки землі СБУ.Слава Україні! Ми все бачимо...
28.02.2015, 09:32 188.0.75.*** Юлія
Да, пане Хомко бачу по коментарям, Вас, дуже "поважають" і "люблять" в Рівненській громаді, це ж треба не одного коменту на захист...... Треба терміново робити висновки, бо після виборів може не остатись не одного доводу - "це було до мене".........
26.02.2015, 22:01 95.135.219.*** Віктор
Більшого недоумка я ще не бачив. Читаючи його коментарі про договорняк на найвищому рівні СБУ, це брєд. Вот такі договорняки керують, грабують, знешкоджують нашу державу 23 роки. Ми говоримо про походження до Європи,та там на нас з такими підходами дивляться як на папуасів. В нас в місті вже не має нічого історичного. А СБУ побудували для себе будинок біля міської ради. Шкода лише Героїв Небесної сотні які загинули за ці українські договорняки.
26.02.2015, 19:38 77.123.15.*** Свобода
щось ця жирна [видалено] дуже переживає за інтереси СБУшників.. мабуть він в них на гачку, тому шкурні інтереси вище за інтереси міста. мер [видалено]...
26.02.2015, 09:28 92.113.184.*** Землевпорядник
начальник управління Держземагентства у Рівному Роман Гресько Лукавить, дійсно "ліцензіат- розробник документації" може розробити документацію але вона в будь якому випадку має бути погоджена міською радою, можна підкладати будь які договора чі інші бумажкі, але погодження є ОБОВЯЗКОВЕ.
25.02.2015, 22:17 77.123.83.*** !
Кожен рівнянин знає який хамко крадій, чому його не посадили не знає лише згадуване СБУ!!! Тих хто прикриває посадять першими, така вже в нас історія життя.
25.02.2015, 21:56 92.113.244.*** Юрко
Продажний мер, прикриваючи свій зад, готовий виконувати любі забаганки "правоохоронців", бо завтра може " сісти" і надовго. Розтринькувати майно громади на десятки мільйонів, в той час коли в лікарні від брака коштів на лікування помирають маленькі діти, може тільки такий моральний виродок, як Хомко.
25.02.2015, 14:53 92.113.235.*** Чупа
Коли вже цей 3,14дар здохне і звільнить місто від свого мерського гніту!?

Розслідування

Рівненщина

Волинь

Консультації

в Україні та світі

вгору