РІВНЕНЩИНА

Зустрічають по обкладинці: як у світі рекламують книги (ФОТО, ВІДЕО)

05.04.2015, 11:00      theinsider.com      Переглядів: 5645

«Читай, будь цікавим»

Природа книги двоїста: з одного боку - це твір, файл з інформацією, енциклопедія знань, розказана історія - вигадана або справжня, історичне свідчення, філософія, спосіб життя, спосіб мислення, а іноді навіть - літературна епоха. З іншого - це товар на полиці книжкового магазину, який або продається, або залишається припадати пилом на ній.

Про це пише Тетяна Ушиніна для  «ІNSIDER».

У країнах, де книговидавці та книжкові магазини не змушені десятиліттями боротися за власне існування, вони активно рекламують себе і свою продукцію на білбордах, у пресі і цифрових медіа, вдаючись до допомоги солідних рекламних агентств і копірайтерів.

Таке спільне творчість іноді перетворюється на справжнісіньку соціальну рекламу книг і читання.

INSIDER зібрав приклади креативної реклами книг, яку так хотілося б бачити і в Україні.

ДРУКАРСЬКІ І DIGITAL РЕКЛАМНІ КАМПАНІЇ

Масштабно рекламувати одну книгу або одну серію видань не вигідно за фінансовими показниками ні видавцеві, ні книгарні, в який вони надійдуть з друкарні. Набагато ефективніше запустити цікаву кампанію, яка запам`ятається і фактично створить «обличчя» її замовнику. По цьому шляху йдуть великі гравці західного книжкового ринку.

Пам`ятаєте девіз дієтологів і прихильників здорового способу життя «Ти те, що ти їси?» У цій рекламній кампанії копірайтери пішли трохи далі і не без гумору проілюстрували вираз: «Ти те, що ти читав».

Співробітники агентства Lowe Bull в Йоганнесбурзі, ПАР, створили серію креативних плакатів для свого клієнта - сервісу Pulpbooks, що підбирає книги індивідуально по запиту клієнта.

Девіз кампанії: «Читай, будь цікавим». І хоча рекламщики намагалися просувати конкретний сервіс, їх проект цілком можна вважати соціальною рекламою читання і начитаності. На постерах наочно продемонстрований інтерес суспільства до освічених людей.

«Книга, як кращий друг»

Ставитися до книги, як до найкращогу друга, який завжди буде поруч, навіть якщо вам сумно або самотньо, запропонувала найстаріша мережа книжкових магазинів в Ізраїлі - Steimatzky.

На плакатах, розроблених для їх рекламної кампанії, Шерлок Холмс, Пеппі Довга Панчоха і Дон Кіхот ожили і опинилися поруч з читачем, коли той мирно спить і оглядає черговий по рахунку сон. Адже справді: книга - це завжди непогана компанія. Ідея реклами належить агентству ACW Grey з Тель-Авіва.

«Займайся читанням»

У 2012 році російське Федеральне агентство з друку і масових комунікацій змусило Пушкіна, Чехова і Достоєвського читати реп з екранів, щоб навчити молодь читати книги. При цьому класиків російської літератури одягли в сучасні спортивні костюми, не забувши домалювати Пушкіну пістолі на кишені брюк.

У цій телевізійної та друкованої кампанії копірайтери порівняли читання книг з прокачуванням м`язів і використовували термінологію вчителя фізкультури: «Не здавайся! На 500-й сторінці відкриється друге дихання», - повчає мультиплікаційний Достоєвський.

«Починай з невеликих текстів і поступово збільшуй навантаження!» - підтримує його Олександр Сергійович.

Плакати призначалися для шкіл, інститутів і бібліотек.

«Тікай в книгу»

Британське видавництво Penguin Random House, засноване в далекому 1935 році, із завидною постійністю радує любителів книг своїми неординарними рекламними проектами. У 2007 році вони запропонували пасажирам громадського транспорту і тим, хто очікує рейсів в аеропортах відволіктися від неминучої суєти, штовханини чи нудьги очікування, занурившись в читання.

«Тікай в книгу», - так звучить слоган реклами, розташований на порожніх пасажирських місцях, де лежить поруч книга. Фотопроект розробив сінгапурський офіс відомого рекламного агентства Saatchi & Saatchi.

Ще один рекламний проект британців - серія постерів «Книга може змінити твоє життя». У ній дизайнери недвозначно демонструють, як вдала книга, прочитана в потрібний час, може застерегти читача від фатальних життєвих помилок. Такий корисний графічний лайвхак розробило агентство Y & R Beijing для кампанії Penguin в Китаї.

«Книга на будь-який смак»

Про те, що кожного чекає «своя» книга, і про море книжкового розмаїття нагадує серія рекламних зображень «Книга на будь-який смак».

У ній логотип видавництва намальований у стилі одного з напряму або жанрів книжкових видань: зелений пінгвін в листі для книг з садівництва, пінгвін-біоробот для серії наукової фантастики, саморобний зшитий пінгвін в намистинках для книг про хобі та багато його книжкових побратимів.

Уявіть, що сам Вільям Шекспір начитує вам свого «Гамлета» в навушниках. Або Марк Твен особисто розповідає вголос історію Тома Сойєра. Саме цю ідею втілив у своїх рекламних зображеннях індійський дизайнер Талха Назім (Talha Nazim).

Серія постерів була придумана їм для реклами аудіокниг Penguin Random House. На їх сайт хочеться зазирнути навіть просто з цікавості до барвистої концептуальної реклами, яку британці не втомлюються замовляти і просувати.

«Ефект дзеркала»

Креативщики рекламного агентства Love Agency в яскравих постерах для книгарні Vientu Monnaie нагадали про важливе властивість будь-якої книги - вона дозволяє читачеві на час стати кимось іншим.

Про цей літературний прийом, який письменники називають «ефектом дзеркала», відомо кожному другому студенту факультету журналістики: читачі завжди асоціюють себе з кимось із героїв оповідання.

Якщо в житті не вдається бути красенем-мулатом на вороному коні і володарем королівства на додачу, то легко уявити себе їм, читаючи книгу. Саме це запропонували нам зробити автори реклами: вибрати на полиці підходящого героя.

БУКТРЕЙЛЕРИ

Виходячи з загальновідомого факту, що графічну і відеоінформацію люди сприймають легше, ніж текст, видавці вдаються до створення коротких промо-роликів для реклами книг - буктрейлерів. Вони передають сюжет і характер твору, не навантажуючи об`ємними текстовими рецензіями. В епоху соціальних медіа якісна відеореклама для книг може стати «золотою жилою» для видавця.

У західному світі навіть проводять фестивалі, на яких представляють яскраві та креативні буктрейлери: Trailee, Booktrailers Online Awards, BookVideo. У 2014 році сайт Bookreels створив майданчик для авторів промо-роликів і заснував однойменну премію.

Трейлер до книги Тімоті Феррісс The 4-hour body («Тіло за 4 години») ілюструє можливості організму людини, про які ми не підозрюємо. Музичний ряд у стилі Metallica, динамічні картинки з підтягнутими м`язами і неймовірними досягненнями в області тренування власного колись в`ялого тіла, а також якісна зйомка зробили буктрейлер більш ніж ефективним в рекламі книги.

Правда, складно стверджувати, чи так вона популярна, як ролик режисера Адама Петча, що зібрав на YouTube більше мільйона переглядів.

Відео The 4-Hour Body

Другий буктрейлер Адама Петча для нової книги Тімоті Ферріса The 4-Hour cook («Кухар за 4 години»), за словами самого режисера, вивів її в Топ продаж на Amazone за лічені дні. У самого відеоролика - 1,5 мільйона переглядів.

«Це непросто куховарська книга», - стверджує режисер на початку трейлера, і, дивлячись на красиві, апетитні кадри і вдалі аналогії між обробленням курки і полюванням на птахів, нарізуванням цибулі та триочковим кидком в баскетболі, віримо йому охоче.

Відео The 4-Hour Chef

Зовсім новий, лютневий промо-ролик режисера Джемісона Фрая, який заробив собі ім`я на зйомках буктрейлерів, презентує книгу Аманди Філіпаччі (Amanda Filipacchi) під назвою The Unfortunate Importance of Beauty («Нещасна важливість краси»).

Ролик являє сюжет і характер книги, в якій автор з гумором розмірковує про відносини краси і бажань жінки з її самоідентифікацією в реальному світі: ким бути, чи дозволяти іншим бачити тебе наскрізь? Режисерові вдалося дотепно зачепити тему феміністичного камінг-ауту, забезпечивши буктрейлер драматичним музичним рядом - він створив необхідний контраст, щоб відбувається на екрані здавалося ще більш гротескним.

Відео Amanda Filipacchi

Більш рання робота Фрая - буктрейлер до книги The Woman американського письменника Томаса Джона Бойла (TC Boyle) - теж відрізняється високим художнім рівнем зйомки. Ролик заснований на уривках з роману, в якому автор розповідає про романтичні стосунки головного героя з різними жінками протягом усього життя. Режисерові вдалося передати і частини сюжету, і настрій книги, зовсім не використовуючи текст. У цьому йому допоміг трек Believe Me («Повір мені») молодої латвійсько-канадської виконавиці Кеті Стельманіс (Katie Stelmanis), лідерки гурту Austra.

Відео blazinglazers

Наступна історія - про хлопчика, який народився з деформацією обличчя, через яку він спочатку не міг відвідувати звичайну школу та спілкуватися з однолітками на рівних. У буктрейлері тривалістю 1,5 хвилини помістилася сповідь Августа (Оггі) Пуллмана - головного героя книги RJ Palacio Wonder («Диво») - про те, як він намагався бути звичайним школярем і мріяв, щоб люди не оберталися йому вслід, а просто не помічали його. Цей оповідно-атмосферне трейлер відмінно представляє твір письменника.

Відео Random House Kids

Ця історія для дітей, написана Ренсом Ріггсом, інтригує загадковими подіями: на таємничому острові є занедбаний притулок для сиріт, в якому знаходять дивовижні фотографії дівчинки, яка вміє левітувати, і хлопчика, якого не можна побачити без одягу. Буктрейлер був створений за участю самого письменника. Відео в дусі історій про Гаррі Поттера переказує сюжет книги Miss Peregrine`s Home for Peculiar Children («Будинок міс Перегрін для особливих дітей»). Його складно відрізнити від трейлера до фільму і спочатку здається, що його автори ось-ось розкажуть, куди зникли діти, і які зловісні секрети зберігає острів.

Відео irreference

Промо-відео до книги британської дитячої письменниці Жаклін Уїлсон під назвою My Sister Jodie («Моя сестра Джоді») - захоплююча історія про дорослішання і взаємини двох сестер, яких батьки віддали на навчання в стару спеціалізовану школу, де їх чекає кардинальний життєвий поворот.

Відео World Book Day UK

БУКТРЕЙЛЕРИ В УКРАЇНІ

Для української книги кращої і доступною рекламою поки залишається якість перекладу та поліграфії, хороша робота редактора з текстом, гарні ілюстрації і приємна обкладинка. Найбільш ефективно просувати продукцію видавцям вдається на трьох великих вітчизняних книжкових форумах: «Книжковому Арсеналі», який стартує в Києві вже через місяць, львівському «Форумі видавців» та Meridian Czernowitz.

В останні кілька років видавці намагалися використовувати буктрейлери як спосіб реклами книг, проте ці спроби поки залишаються нечисленними.

Зважаючи обмеженому бюджету, більшість буктрейлерів до українських видань часто створюють аматори, тому їх складно поставити в один ряд з кращими роликами іноземних видавництв. Однак це не завжди так.

У 2012 році для просування першої книги українських коміксів «Даогопак» зняли цікавий анімаційний трейлер, який виглядає конкурентоспроможним на тлі робіт західних мультиплікаторів. Його автори - Максим Прасолов, Олексій Чебикін, Олег Колов. На сервісі YouTube ролик переглянули 120 тисяч разів.

Відео nebeskey

Відео Kateryna Babkina

На початку березня український режисер Олександр Ратій (автор короткометражок «Прості речі» і «Повернення», лауреат МКФ «Молодість») разом з творчою командою презентував буктрейлер до психотриллеру Олександра Міхеда «Астра». Вийшла стильна і сильна візуальна історія про внутрішній світ людини і його відносинах зі світом зовнішнім. Історія без щасливого кінця.

Відео Видавництво Анетти Антоненко Anetta Publishers


КОМЕНТАРІ

Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію, яку не встигли видалити чи пропустили адміністратори. Якщо у вас є докази, що наведені в коментарях факти не відповідають дійсності – звертайтесь на редакційну пошту з конкретними зауваженнями і коментарі будуть адміністровані. Разом з тим нагадуємо, що згідно із українським законодавством, ніхто не може бути притягнутий до відповідальності за оціночні судження.

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором

Розслідування

Рівненщина

Волинь

Консультації

в Україні та світі

вгору