РІВНЕНЩИНА

Як забудовник-правопорушник отримав у Рівному «ШОКОЛАДний» шмат землі: розслідування

24.04.2015, 17:59      ІА «Рівненське агентство журналістських розслідувань»      Переглядів: 15591

Після серії скандальних будівництв «Набережний квартал» у Рівному, за сприяння чиновників Рівнеради та депутатів, отримав півтора гектари землі без аукціону.  Тепер тут будують житловий комплекс під назвою «Шоколад». Фото зі сторінки комплексу Вконтактє.

Поки рівняни боролися з рядом незаконних будівництв, пов`язаних з «Набережним кварталом», міська влада віддає без конкурсу фірмі, пов`язаній з цією ж торговою маркою, понад півтора гектари землі. В той час як на ринку вартість ділянки могла б коштувати понад мільйон доларів, скандальновідомомий забудовник офіційно заплатить місту менше півмільйона гривень. 

Стаття 134 Земельного кодексу України визначає, що земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (наприклад, оренда), підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах).

У цій же статті наводяться винятки, за яких можна обійтися без конкуренції. У Рівному давно діє схема, за якою приватні фірми отримують землю фактично поза конкуренцією, скориставшись підтримкою чиновників та прогалинами в законодавстві. А допомагає в цьому Управління капітального будівництва Рівненсього міськвиконкому.

Саме з допомогою цієї структури, в розпал боротьби рівнян з «Набережним кварталом» (зокрема, з одним з його незаконних будівництв - «Ріверсайдом», фіктивною декларацією про завершення будівельних робіт комплексу «набережний квартал», а ще раніше - незаконною забудовою на Пагорбі Слави), структура, пов`язана з цим недобросовісним забудовником, отримала від міської ради в оренду півтора гектари землі.

Як земля вартістю близько мільйона доларів потрапила, без аукціону, в руки приватного забудовника

Ще у 2005 році сесією Рівнеради майже 4,7 гектари землі віддала в оренду на 5 років своєму Управлінню капітального будівництва «для будівництва та обслуговування житлових будинків з торговим комплексом у мікрорайоні № 92 „Ювілейний” (IV містобудівельний комплекс).» і на цій же сесії звільнила УКБ від сплати оренди за цю ділянку, допоки тут розпочнеться будівництво.

Минуло 5 років і у 2010 році Рівнерада поновила, через сесію, для УКБ договір оренди на частину ділянки, знову на 5 років. Цього разу про відміну оренди не йдеться. А у вересні 2014 року, за клопотанням УКБ, земельну ділянку розбивають на менші і, пізніше, без аукціону віддають в суборенду забудовникам.

Найласіший шмат землі, розміром півтора гектари, отримує ТзОВ «Сігірія». За землю, ринкова ціна якої, за оцінками ріелторів, може бути більше мільйона доларів, фірма має сплачувати трохи більше 78 тисяч гривень орендної плати за рік.

Також забудовник взяв на себе зобов`язання розрахуватися з боргом УКБ по оренді землі в розмірі 301 тисяча гривень.

   

 

Подивимося, хто стоїть за ТзОВ «Сігірія». Сайт Мінюсту інформує, що засновником та директором товариства є Ільїн Володимир Феліксович.

Це ж ім`я часто зустрічається поряд з іменами засновників різних структур «Набережного кварталу». Зокрема, поруч часто фігурує ім`я Анатолія Попова - засновника ЖБК «Набережний квартал Рівне» та «Набережний Квартал Рівне-1». Анатолій Попов, разом Волдимиром Ільїним також є співзасновниками так званих житлово-будівельних кооперативів «Соборний-1», і «Соборний-2», за допомогою яких залучають кошти від громадян на будівництво «Шоколаду».

Та орендарі ділянки не сильно й ховають свій зв`язок із скандальновідомим у Рівному забудовником. Ось таку інформацію поширював забудовник на своєму сайті, почавши будувати на згаданій ділянці, за адресою Соборна, 285, житловий комплекс «Шоколад».

 

Але після того як в групі однієї з соціальних мереж ЧЕТВЕРТА ВЛАДА поцікавилася подробицями зв`язку комплексу «Шоколад» з «Набережним кварталом», то раптово на сайті забудовника словосполучення «команда «Набережного кварталу» було вилучене і замінене на скромне «наша команда».

Однак в багатьох інших інформресурсах забудовника, зокрема на сторінках у соцмережах забудовник хизується картою, на якій показано не лише зв’язок «Набережного Кварталу» з «Шоколадом», але і показано цілу мережу, так зване «сузір’я» своїх будинків, які збудувалися або будуються в 17-ти областях України.

Як працює схема уникнення аукціону

У Рівному вже третій рік поспіль не відбуваються аукціони землі. Чиновники знають низку схем, користуючись якими, можна віддавати бізнесмена землю на позаконкурентних основах. Використання Управління капітального будівництва - одна з таких схем.

Стаття 134 Земельно кодексу України, згідно якої земля повинна продаватися на аукціонах, зазначає і ряд винятків, коли цього робити не обов`язково. Одним з таких винятків є «надання земельних ділянок державним та комунальним підприємствам, бюджетним установам». Саме наявністю цієї статті заступник начальника УКБ Рівненського міськвиконкому Василь Гайчук пояснює можливість отримувати землю для УКБ без конкурсу.

Заступник начальника УКБ Рівненського міськвиконкому Василь Гайчук. Фото сайту ВСЕ

- УКБ було створене ще при Радянському Союзі, і через нього велося практично все будівництво в місті Рівному, - каже Василь Гайчук. -  І садочки, і школи, і житлове будівництво. Структура залишилася, і зараз через нас ідуть усі ці бюджетні об’єкти. В нас зараз ще є недобудована школа, недобудована поліклініка, недобудоване управління праці і соцзахисту, притулок для тварин, деякі дороги. Як раніше кооперативні форми житлового будівництва йшли через УКБ, тобто кооперативи фінансували виконання будівельних робіт, так зараз [це роблять] інвестори.

В договорі з УКБ Рівнерада прописала можливість здавати землю в суборенду. Видимість конкурсу створюється проходженням рішення про суборенду землі через інвестиційну комісію, яка складається з депутатів Рівнеради.

- Ну є інвестиційна комісія, от її в свій час при Чайці створили, так що от нібито це колективне рішення, а не одноосібне, - пояснює Василь Гайчук.

Ось протокол одного з таких засідань комісії, на якому погодили передачу землі в суборенду і ТзОВ «Сігірія».

  

Після цього управління капітального будівництва, окрім договору суборенди (показаного вище - ред.) укладає із структурою «Набережного кварталу» ще так званий інвестиційний договір - договір про організацію будівництва.

  

І все. Вдалося, правда, «навісити» забудовнику попередній борг по оренді - 301 тисячу гривень. Натомість громада Рівного втратила можливість отримати за цю ділянку її ринкову ціну - понад мільйон доларів.

Заступник начальника УКБ Василь Гайчук пояснює, чому УКБ не організовувало відкритого конкурсу, коли земля надавалася для ТзОВ «Сігірії»

- Ще як там 2011, 2012 рік, ще трохи в 2013 у [газеті] «7 днів» по 2-3 рази в місяць давали оголошення, мовляв, звертайтеся, є земля. Ніхто не хоче будуватися, і в УКБ є проблеми з орендною платою. УКБ в таких боргах, що нема спасу. А зараз в нас навіть на оголошення грошей немає. Через те ми так, раз в місяць, або так, по старих оголошеннях хтось щось вичитає, то йдуть , то ми кажем, зараз бистренько, щоб не було розмов, даємо оголошення, вони місяць чекають і домовляються. 

- Але зараз у будівництво влазити ніхто не хоче, - додає Василь Гайчук. - Там не все так просто. Знайти людину, у якої є гроші і яка готова будувати – проблема. От дай мені людину з торбою грошей – я йому найду хороший об’єкт.

На думку Василя Гайчука, при виділенні землі під будівництво житла через УКБ, люди, які вкладають кошти у це будівництво, більш захищені, на відміну від аукціону. Нібито тим, що інвестор не зможе втекти, перепродавши недобудоване будівництво.

- От чого «Золота підкова» залишилася? Там же аферюга назбирав у людей гроші, і якби не було УКБ, то вже продав би те незавершене будівництво, і люди з дулею залишились би. А так – те що люди заплатили, на ті гроші й збудовано. Просто що воно не доведено до логічного кінця. Із 170-ти квартир там 50 продано, а остальні – гроші кінчилися.

- Там зараз добудовує кооператив «Квартал»?

- Вони вкладають нові гроші , щоб завершити будівництво. Тим людям, які сплатили, вони виділять квартири без усяких доплат. Бо ж вони 100% передоплату зробили. Тим виділять, а тих 120 квартир будуть продавати і вертати собі гроші.

На думку депутатки Рівнеради, експерта-оцінщиці Людмили Туровської, подібні дії, коли земля через УКБ потрапляє у руки приватних фірм без конкурсу, законодавство не порушують. Але головна проблема в тому, що перехід земель по суборенді через УКБ дозволяє отримувати інвесторам ділянки без аукціону.

Депутатка Рівнеради Людмила Туровська вважає, що виділення землі через УКБ нівелює конкуренцію щодо отримання землі приватними фірмами. Фото з архіву

- По-друге, це перекладає орендну плату на плечі УКБ на термін довший ніж термін суборенди для інвесторів (в цьому випадку забудовник погодився покрити 301 тисячу гривень за оренду - ред.), - додає Людмила Туровська. - По-третє, величина орендної плати для УКБ встановлюється мінімальною (3% від нормативної вартості земельної ділянки), а при конкурсі (аукціоні) орендна плата для інвесторів могла бути не тільки від 3 до 12%, але і вище.

Як стало відомо ЧЕТВЕРТІЙ ВЛАДІ, УКБ має ще ряд діючих договорів суборенди землі, укладених протягом 2012-2014 років. Коротко інформація про «щасливців», які без аукціону отримали можливість заробити на землі рівнян, виглядає так:

Назва підприємтсва, ФОП

Засновники

Керівник

Площа м^2

Адреса ділянки

Договір укладено

Суборендна плата в рік, грн.

 
 

ПВП - фірма «Аванті»

Комаринський Сергій Михайлович

Комаринський Сергій  Михайлович

6789

вул.Черняка

09.12.2014

38 560,53

 
 

ПП «»АВ-Груп

Войтко Едуард Васильович

Войтко Едуард Васильович

418

вул.Басівкутська

04.12.2014

9 075,82

 
 

ПП Усач Катерина Володимирівна

   

1860

вул. Поповича

15.04.2013

46 993,44

 
 
 

ТзОВ «Рівнежитло-будінвест»

Іванова Олена Володимирівна,Торгун Ольга Віталіївна

Іванова Олена Володимирівна

1969

вул. Міцкевича (біля житлового будинку №128))

20.12.2012

11 394,36

 
 
 
 
 

ТОВ "Офісний центр «Висока Вежа"

Концерн "Східно-Європейський будівельний альянс

Полоцький Олександр Сергійович

3971

вул. Є.Коновальця, 2

23.10.2013

33 610,69

 
 
 
 
 

ТзОВ "Будівельна компанія "Капіталінвест"

ТзОВ Хіллдрофінтер Адреса засновника:місто Лондон, Шепперд Маркет, буд.8, офіс 21

Давидчук Ігор Валентинович

7360

вул. Ювілейна

08.10.2012

40 371,49  
 
 
 

ТзОВ "Сігірія"

Ільїн Володимир Феліксович

Ільїн Володимир Феліксович

15578

у мікрорайоні №92 "Ювілейний" (IV містобудівелний комплекс)

15.12.2014

78 239, 70

 
 
 
 

"Юрист Кріон"

Перекрастов Віталій Вікторович

Перекрастова Ольга Володимирівна

-

в район івулиць Соборна-Корольова

Прийняте рішення про призначення інвестора

   
 
 

Загальна ж площа всіх земельних ділянок, які знаходяться в реєстрі УКБ становить близько 50 гектарів. Правда, вільної землі, на яку могли б претендувати забудовники багатоповерхового житла, за словами Василя Гайчука, вже нема (якщо вірити Генплану Рівного - то це неправда - ред.).

- Та там близько 40-ка гектарів – масив Макарова-Пржевальського (судячи з документації УКБ – 35 га – ред.), це там індивідуальна забудова. А потім такі дрібнички по 30, по 50 соток , на Соборній 2-3 гектари є, «Золота підкова», то воно так і назбирається 45 гектарів.

- Нема жодної [вільної] ділянки, - додає чиновник. - Поділена ще в 2007-2008 роках. Просто воно дещо висить, дещо – незавершене будівництво, гроші закінчилися як то кажуть. Он «Золоту підкову» скільки років вже мучать. Так само, як 16-тиетажка на Гагаріна, там земля через МЖК виділялася. Там, правда, забрали в Пандрака 5 чи 6 гектарів, але «глаз положив» «Рівбуд», який ви удачно розбомбили. За рахунок земель МЖК залишилися [вільні] землі в міста.

Водночас, як каже Василь Гайчук, землю для багатоповерхового будівництва можна знайти при бажанні.

- Можна відновити договори [Рівнеради з УКБ]. От навіть є ділянка, від якої ми відмовилися «з боєм» на Корольова. Там фундамент зроблений. І воно стоїть – бур’яном росте. Нема інвестора. В будівництво зараз затягнути людину, яка б хотіла взятись і будувати – дуже важко. Нема там нічого такого цікавого. Те що набудовано – багато непроданого. Погано продається. Он «Інтеграл-буд» збудував , «Реноме» отой квартал «Буковинський». 

Міський голова Рівного Володимир Хомко каже, що землю під житло виділяти через аукціон недоречно, бо квартири будуть дуже дорогі.

Міський голова Рівного Володимир Хомко каже, що переймається вартістю квартир для рівнян, тому землю забудовникам віддають фактично задарма

- Тому до останнього часу майже всі будинки будувалися безкоштовно, - говорить Володимир Хомко. - Майже все йшло через УКБ і давалося. До останнього часу робили так. І задовго до мене, і при мені.

ВІД ЧЕТВЕРТОЇ ВЛАДИ: Турботливий мер

Якщо вірити словам мера, то громада міста втрачає гроші на землі. Їх можна було б використати на асфальтування вулиць, будівництво дитсадків, ремонт шкіл тощо. І втрачає вона для того, щоб кілька сотень людей могли купити квартири на 10% (15-20%???) дешевше. Така от соціальна «справедливість». А корупції на створенні неконкурентних умов через УКБ немає. В жодному разі.

Над публікацією працювали Роман Оксенюк, Тарас Боросовський, Світлана Скляр, Антоніна Торбіч, Володимир Торбіч

___________________________________________________________

Публікація підготовлена в межах тренінгового проекту журналістських розслідувань за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні. Погляди учасників проекту не обов`язково збігаються з офіційною позицією уряду США.


КОМЕНТАРІ

Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію, яку не встигли видалити чи пропустили адміністратори. Якщо у вас є докази, що наведені в коментарях факти не відповідають дійсності – звертайтесь на редакційну пошту з конкретними зауваженнями і коментарі будуть адміністровані. Разом з тим нагадуємо, що згідно із українським законодавством, ніхто не може бути притягнутий до відповідальності за оціночні судження.

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором

21.05.2015, 10:49 95.135.50.*** Юрко
"Міський голова Рівного Володимир Хомко каже, що землю під житло виділяти через аукціон недоречно, бо квартири будуть дуже дорогі." БРЕХНЯ!!! Різниця між ринковою і оціночною вартістю замість бюджету громади іде в кишені Хомка і його чиновників. Тому ніякого зниження вартості житла, насправді, не відбувається.
07.05.2015, 10:39 94.232.76.*** Погляд збоку
Недавно збудований будинок відаленністю до 12 км від центру Рівного розмірами в плані 9-10м. та доброю інфраструктурою школа, садочок, маршрути магазини (район здолбунова, квасиліва) став 34 вічно зелених разом з землею, зараз я думаю буде дешевше ціни підскочили але маатеріали виросли не так сильно, наприклад цегла до кризи ( 8 грн за долар) М75 з доставкою маніпулятором 1.25 грн/шт, а станом на травень 2015 1.95 грн/шт. ну от так залізобетон, пиломатеріали теж не сильно подорожчали. Одним словом можна меритись, куди дітись мусим весь час підлаштовуватись, час. конюктура ринку. розрахунки !
07.05.2015, 10:22 94.232.76.*** Погляд збоку
Не купував квартир в жодного забудовника, переконаний досвідом що збудувати самому приватний будинок без зайвих амбіцій буде коштувати так само але є багато плюсів: своя земля, сусіди за забором, тай машина в дворі стоїть, мангал, альтанка, свої фрукти, овочі (якщо нелінитися)! якщо комусь цікаво можу професійно допомогти ! хтось скаже РЕклама, а чомуб і ні Я збудував Особисто білше будинків різної складності ніш сучасне міське та обласне УКБ разом взяті. Якщо комусь цікаво дзвоніть 0999243509 є що показати та запропонувати. А що стосується Ріверсайду скажу свою Т.З. Був зруйнований завод, були в людей плани знести та побудувати житло, але завдяки мічудам та торбічам і наркоманам немає де вколотися, і люди ікі колись повірили забудовникам теж курять. Чесно аби так сильно нестарались чиновники то вже-б помаленьку робили ремонти, так скажуть я заангажований та ні А от людей які ще щось чекають шкода, тай журналюг розумію то їхній хліб, розлідування всі злодюги, ЛЮДИ В НАС ПРЕМЕРИ ЗЛОДІЇ
07.05.2015, 09:08 91.197.220.*** Торбічі
[видалено ай-пі 91.197.220.59 за порушення правил коментування і відправлено в бан - редактор]
06.05.2015, 09:48 176.241.146.*** Олег
Знову заказуха, батько працює там, каже, що будують якісніше за багатьох. [повне ай-пі 176.241.146.127]
26.04.2015, 10:35 77.123.2.*** Фауст
Дивлячись на те, як всі служби заодно з місцевими князьками забудовниками зразу стає зрозуміло, що живуть ці хабарники в тому числі за рахунок відкатів, тому й маємо такі високі ціни на житло. Можливості у місцевої будівельної мафії набагато більше. Не думаю, що там їх житло чимось якісніше. Скоріш за все, відмовились платити місцевій мафії, тому і ціни нижче. Стосовно якості, можливо ви і праві, і вона не така як треба, але точно в місцевої мафії якість не краща, а дорожче однозначно. Давно треба розігнати цих ворюг і дати бізнесу працювати спокійно. А то ніхто нічого не робить, всі тільки шукають де бкого подоїти.
26.04.2015, 10:31 77.123.2.*** Фауст
От я також не можу зрозуміти автора статті. Зрозуміло, що в них там не все гладко. Але! Вони дають людям житло за помірними цінами. Якщо ви пишите, що вони порушують так всілякі норми і т.п., то в мене питання - а інші не порушують? Чи місцеві князьки, які десятками років будуть наддороге житло не знають всю місцеву мафію, щоб так само порушувати? Думаю, що скоріш за все, місцеві не тільки будують неякісне житло, але ще й деруть за нього втридорога. То може краще отримувати не гірше житло за більш низькою ціною? Дійсно, якщо є земля, нехай будують. від цього гірше точно не буде - робочі місця, розвиток все таки. А за нормами мають слідкувати відповідні служби, а не брати хабарі. До авторів - краще пишіть про ті служби, які допускають неякісні будівлі. І про інших забудовників також пишіть. А то виглядає дійсно як цькування та переслідування саме одного конкретного забудовника. Бізнес та інвестиції завжди завжди краще, ніж їх відсутність. Будьте обєктивними.
25.04.2015, 23:49 77.123.112.*** Nets
Дякую за те, що пишете правду. Зараз не кожна газета чи інет ресурс може дозволити собі говорити правду.
25.04.2015, 23:22 178.162.216.*** Головний редактор
КОМЕНТАТОРИ 82.145.221.15 орс та 176.241.147.21 КАД бой Заблоковані в коментуванні за поширення наклепницької інформації на авторів матеріалу.
25.04.2015, 21:11 5.9.217.*** Забудовник
а чому б і ні, взяти собі 6 соточок
25.04.2015, 09:56 176.241.147.*** КАД бой
Для ВОЛОДИМИРА. Ваш IP досить часто "світиться" в анонімному тролінгу. В технічних питаннях ви "поплавок" . Тоді до вас питання. Скільки ?
25.04.2015, 06:10 82.145.221.*** орс
Автори розслідування також побудували свій приватний будинок на землях УКБ.
24.04.2015, 22:21 37.58.52.*** Володимир
А для тих, хто "рішає" по схемі УКБ. Завжди так не буде, а першими постраждають виконавці схеми. Потім не кажіть, що "ми тільки виконували накази".
24.04.2015, 22:19 37.58.52.*** Володимир
Перші коментатори - представники Набережного кварталу :))) Хто би сумнівався. На пагорбі слави - кримінал, Ріверсайд - правопорушення, на Чорновола і на Ріверсайді - порушення ДБН і будівництво неякісного житла, ще й ліфтову шахту зробили так, що ліфт не влазить. А від кримінальних проваджень по Чорновола відкупились у ментів. Головне, що лохи купують дешеве житло :))) А потім ці лохи в рядочок до мера стоятимуть - захисти наші права. І за все це має платити громада Рівного. А для тих рівнян, які співпрацюють із цією шахрайською і злочинною конторою - ці правопорушення, захопленя землі, злочини - все на вашій совісті. а коли та неприкріплена належним чином мінвата намокріє чи сповзе вниз і люди будуть або платити непомірні ціни, або мерзнути чи змішені будуть утепляти по верху додатково - тоді взнають скільки коштує дешеве житло :))
24.04.2015, 21:55 91.124.111.*** читач
Шановні журналісти та замовники статті! Можна тільки додумувати собі причину такої ненависті до буд.групи "Набережний квартал". По місцевому телебаченню директор ДБК обмовляє НБ, в газетах теж майже в кожнлму номері НБ. В чому їх проблема? В тому, що дають можливість людям отримати власне житло за помірною ціно? Напевно саме це заважає. Адже в місті вистачає новобудов та забудовників, але таке враження, що проблеми тільки в Н Б. Зупиніться і дайте нам отримати свої квартири без зайвих нервувань!
24.04.2015, 21:20 95.69.246.*** КАДбой
"розслідувань за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні" - журналісти які працюють по замовленю за гроші!!!! да да панове то ви, і коли ви по телефону говорите про "замовні статі" чюють оточюючі ( на сходовій) ......
24.04.2015, 19:39 77.123.112.*** Rustam
Нехай собі будують, головне що б люди отримали житло! А якщо щось не так, то потрібно було тривогу раніше бити. Скільки років та земля нікому не потрібна була, тут борець за "справедливість" вишукався!!!

Розслідування

Рівненщина

Волинь

Консультації

в Україні та світі

вгору