РІВНЕНЩИНА

Як головний міліціонер Рівненщини «інспектував» місця видобутку бурштину (ФОТО)

22.07.2015, 10:45      портал «Четверта влада»      Переглядів: 1581

Усі фото СЗГ УМВС України в Рівненській області

20 липня начальник УМВС України в Рівненській області Сергій Максимов виїхав на Сарненщину, аби перевірити роботу підлеглих щодо незаконного видобутку бурштину.

Повідомляє СЗГ УМВС України в Рівненській області.

Та у районі йому довелося почути не лише про роботу правоохоронців, а й поспілкуватися із тамтешніми мешканцями про їхнє нелегке життя.

Від поліських краєвидів на Сарненщині залишилися одні кратери. Зупинившись біля одного з місць суцільних «розкопок» поблизу Клесова, чоловіки з лопатами, побачивши незнайомців, розбіглися стрімголов хто куди.

Аналогічна ситуація повторилася і у селі Гальбино. Щоправда, понад десяток місцевих спочатку заховалися у найближчі зарості, але згодом повернулися і вже ділилися своїм проблемами.

Пенсіонерка Надія зі своїм чоловіком взялися за лопати не заради збагачення. Він – інвалід другої групи, лікувався від недуги за державною програмою, однак на сьогодні змушений підтримувати стан свого здоров’я за мізерну пенсію. Його дружина зауважує, аби легалізували видобуток бурштину, вони раді працювати заради наповнення бюджету, втім розраховують і на невеликий відсоток на прожиття. Бідкаються, що здебільшого населення без роботи, не має її і молодь.

Неподалік від пенсіонерів в окопах «осіли» і парубки. Хлопці розповідають, аби оплачувати навчання, необхідні кошти. У безробітних батьків їх вистачає хіба що на харчування. Тому на канікулах вирішили підзаробити. Скільки накопали камінців, молодики не зізнаються, але кажуть, що надто важка фізична праця цього варта.

Та не тільки дорослі та молодь активно долучаються до цього «процесу», а й діти. І прикро, що зовсім юне покоління працює нарівні із батьками, аби разом покращити свій матеріальний стан.

Тож не заради великих статків мешканці Полісся порпаються зранку і до ночі в піску, шукаючи бодай малесенький сонячний камінчик, а для того, щоб хоч якось прожити та забезпечити родину.

Однак не лише на Сарненщині є поклади бурштину, його мають іще чотири райони, а це — майже 350 тисяч жителів краю.

— Поклади бурштину-сирцю на Рівненщині пролягають на різній глибині на понад дев’яти тисячах квадратних кілометрів, — зазначає начальник УМВС України в Рівненській області Сергій Максимов. – Несанкціонований видобуток бурштину здійснюється у п’яти районах. Всього особового складу ми маємо дві з половиною тисячі. Повністю направити всіх міліціонерів для припинення цього явища ми не в змозі, оскільки залишаться обласний центр та інші райони без правоохоронців. До того ж, коли надходить повідомлення з крайнього села Рокитнівського району, слідчо-оперативна група, яка виїжджає з райвідділу, може дістатися до місця події лише за годину-півтори, оскільки у північних районах болотиста місцевість. Тоді доводиться долати великі відстані пішки. За цей час бурштинокопачі встигають покинути місця видобутку.

Тож виставити по міліціонеру у всіх місцях, де видобувають бурштин-сирець, неможливо.

Є непоодинокі факти, коли під час виїзду працівники міліції отримували сильний супротив значної кількості старателів. Як наслідок, це призводить до реальної загрози протистоянь з можливими людськими жертвами та матеріальними втратами. Місцеве населення цих районів, міцно захищаючи поклади каміння, завдяки мобільності повстає та протидіє діям правоохоронців, залучаючи до протистоянь не тільки жінок, а й дітей.

Сергій Максимов зауважив, що у цьому році були випадки, коли місцеві застосовували зброю, палки, каміння, словом, все, що траплялося під руки. Хоч із початку року ми вже вилучили 79 мотопомп, 20 одиниць транспорту, три електрогенератори, понад 50 кілограмів бурштину-сирцю на загальну суму майже чотири мільйони гривень та затримали 127 осіб, причетних до незаконного видобутку, однак рейди міліції проблеми не вирішать, оскільки необхідно вносити зміни у законодавство.

Місцеві жителі Сарненщини стверджують, що вони не миють бурштин, адже правоохоронці постійно проводять відпрацювання та виставляють пости.

За словами начальника Сарненського райвідділу міліції Володимира Міщені, боротьба з незаконним видобутком бурштину в районі триває постійно:

— Оскільки населення не має можливості працевлаштуватися та інших способів заробітку, сьогодні це набуває масштабного характеру. Одними репресивними методами і методами тиску цю проблему не вирішити. Поки у правовому полі цей вид діяльності не знайде регламентації, ця проблема буде посилюватися.

Як наголошує керівник міліції Рівненщини Сергій Максимов, через недосконале законодавство правоохоронці області не можуть ефективно протидіяти цьому виду злочину, оскільки, згідно із санкцією статті 240 Кримінального кодексу України (крім частини 4), порушення правил охорони надр не належить до тяжких злочинів, що не дозволяє проведення певного комплексу оперативно-розшукових заходів та не дає можливості документувати осіб, які є безпосередніми організаторами незаконного видобутку бурштину-сирцю, оплачують роботу старателів і збувають видобуте каміння.

Як наслідок – до відповідальності притягуються лише особи, які скоїли незаконний видобуток бурштину, тобто рядові виконавці, а це, як правило, місцеві мешканці.


КОМЕНТАРІ

Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію, яку не встигли видалити чи пропустили адміністратори. Якщо у вас є докази, що наведені в коментарях факти не відповідають дійсності – звертайтесь на редакційну пошту з конкретними зауваженнями і коментарі будуть адміністровані. Разом з тим нагадуємо, що згідно із українським законодавством, ніхто не може бути притягнутий до відповідальності за оціночні судження.

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором

22.07.2015, 11:00 194.44.172.*** Микола
А толку що він туда поіхав подивитися. Так легше усього сказати що недосконале законодавство ничого не робити, а ще й можливо мати з цього якусь вигоду.

Розслідування

Рівненщина

Волинь

Консультації

в Україні та світі

вгору