РІВНЕНЩИНА

Чому правоохоронці стають «козлами відпущення» у бурштинових сутичках: психологія конфлікту

22.07.2015, 20:46      Анна Кала́ур, Антоніна Торбіч, «Четверта влада»      Переглядів: 2161

Експерт Роман Коваль: "Після Майдану градус чутливості населення до конфліктів зменшився. Тепер дуже швидко і набагато активніше сторони переходять до насильницьких дій".

Конфлікти  стали майже невід`ємною частиною нашої реальності за останні півтора роки. Нині без суперечок в середині країни не минає й тижня. Це стосується й Рівненщини, де останнім часом агресія виникає на фоні бурштинових колізій, до яких досі не дісталася рука закону.

Особливо гострими є конфлікти, в яких задіяні правоохоронці, котрі, за іронією долі, стають ще й жертвами агресії всіх «не байдужих». Про це свідчать навіть свіжі факти: зривання погонів з міліціонера у Зарічному, штурм прикордонного підрозділу у Рокитнівському районі тощо. 

ЧЕТВЕРТА ВЛАДА вирішила з`ясувати чому конфлікти між правоохоронцями та населенням стають регулярними і як забезпечити мир хоча б усередині одного регіону? Спілкуємося з експертом у цій сфері Романом Ковалем. Громадська організація «Інститут миру і порозуміння», яку він очолює, з травня минулого року,  разом з міжнародними організаціями, долучається до вирішення різнопланових конфліктів між громадами. Його висновки подаємо тезово.

Про конфлікти і способи їх вирішення вустами експерта: 


Стадії загострення конфлікту за версією медіатора, доктора політичних наук Фрідріха Глазла.Громан Коваль також розповів, що всі конфлікти мають подібні риси, причини і стадії. Якщо вчасно не знайти рішення, конфлікт переростає у більш агресивний.

Про стадії розвитку конфлікту

Перша стадія проскакує дуже швидко, коли люди перестають вірити в слова і починають переходити до дії. Тож, якщо раніше люди могли просто вийти протестувати проти певних дій влади, наприклад. То зараз вони вже одразу збираються з шинами, з сміттєвими баками для того, щоб одразу налякати сильніше чи й перейти до дій, які продемонструють серйозність їхніх намірів» (Саме так і відбувалося у селі Кам`яному, коли місцеві напали на прикордонний підрозділ - ред.) .

На думку Романа Коваля, наше суспільство зараз перебуває на четвертій фазі ескалації конфлікту. Там де сторони дуже швидко переходять до дій. «Як тільки ми почуємо ультиматуми, загрози й погрози то до насилля вже й рукою подати», - каже експерт.

Про внутрішню мотивацію конфліктуючих сторін

Найбільш підтвердженою на сьогодні є теорія базових потреб. Тобто навіть коли ми говоримо про серйозні події, які відбуваються у нас після Майдану, всеодно за ними є певний прошарок, який вимагає задоволення тих потреб, які забезпечують існування. І на сьогоднішній день, доки люди не відчують, що в них є засоби, щоб забезпечити життя і харчування, навіряд чи вони заспокояться».


Роман Коваль стверджує, що за будь-якими заворушеннями, масовими невдоволеннями  треба шукати те, що не дає людині відчувати себе людиною. І це не лише харчування, а й відчуття волі, свободи вибору, важливості в житті суспільства, що демонструє "Піраміда потреб" Абрахама Маслоу.

Про силові спроби вирішення конфліктів нардепами

На жаль, наша політична культура свідчить про те, що подібні дії народних депутатів криють іншу мету- власний популізм. Тобто заробити собі певний дешевий авторитет серед тих людей, які вважають це проявом лояльності, або ж близькості до них. Жоден силовий трок не веде до вирішення таких ситуацій.

Про найгірший варіант розвитку протистояння

Найнебезпечнішою є остання стадія, яка називається "разом у прірву". Сторони конфлікту, перебуваючи на цій стадії, стають неконтрольованими і вважають, що єдиною ефективною дією є - знищити протилежну сторону (хіба, це не нагадує дії окремих політичних сил з автоматами в руках? – авт.). Експерт зазначає, що після цієї стадії дуже важко перейти до співробітництва чи до будь-яких варіантів, які були можливими до того, як сторони зробили вибір у сторону знищення один одного.

Про роль посередників у вирішенні конфлікту

Як правило, одним із варіантів вирішення гострої суперечки, зокрема, на стадії, в якій перебуває наше суспільство, є втручання посередників. Роман Коваль вважає, що частіше ті, хто має мирити, з`являються тоді, коли сторони помічають, що їхні дії не дають ніякого результату. На думку авторів "драбини ескалації конфліктів", хтось має вявити мужність і звернутися за допомогою до посередників, які допоможуть сторонам сісти за стіл переговорів. Але при цьому: «Хтось може отямитися і зрозуміти, що конфлікт треба вирішувати, а не завдавати шкоди один одному»- вважає Коваль.

Який «формат» миру?

Роман Коваль вважає, що «Мирні домовленості» можуть вилитися у різні формати. В тому числі й у законодавчі варіанти, які їх закріплять. На думку експерта, правовий документ має бути результатом миру, адже закріплюватиме результати переговорів: всі обов`язки та права обох сторін: «В принципі право так і утворювалось, бо спочатку сторони домовлялись про те, що є справедливим: як ми можемо співпрацювати так, щоб кожен задовольняв свої інтереси». 

Що робити, якщо законне рішення не влаштовує хоча б одну із сторін

Наразі у Верховній Раді вже чекає свого часу бурштиновий законопроект, який 23 квітня народні обранці прийняли за основу. Проте, навколо нього одразу ж розгорнулося не мало спірних питань і не відомо, чи стане він саме тим виходом із конфліктних ситуацій, які виникають на Рівненщині.

Роман Коваль вважає, що в цій ситуації потрібно, щоб люди, які перебувають в конфлікті, були максимально залучені в цей процесс, адже лише тоді, коли вони самі спробують знайти варіанти виходів і побачать найкращий серед них, який хоча б частково задовольняє їхні інтереси, тоді не буде опору і супротиву щодо прийнятого рішення.

Стратегії виходу з конфліктних ситуацій

- Пдходів до вирішення конфліктних ситуацій існує всього три:

1. Силовий варіант, який не призводить до вирішення ситуації, тому що навіть, якщо одна сторона переможе - це не на довго, це триватиме тільки до тієї пори, доки друга сторона не набере достатньо сил і не обуриться настільки, щоб починати певні дії. І знову це не призведе до ескалації конфлікту.

2. Другий - це правовий спосіб, який намагається знизити ціну, яку сторони платять силовим шляхом. Але ж в результаті знову ми маємо сторону, яка виграла і яка програла. Друга ніколи не задоволена, тому ми бачимо судові процеси, які тривають роками, по 10-15 років.

3. І третій метод вирішення - переговори, коли сторони намагаються почути одна одну, відчути інтереси один одного і знайти такий варіант, який допоможе ці інтереси задовольнити так, щоб кожен отримав те, що йому потрібно для задоволення власних потреб. І це, насправді, варіант вирішення ситуації. 


КОМЕНТАРІ

Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію, яку не встигли видалити чи пропустили адміністратори. Якщо у вас є докази, що наведені в коментарях факти не відповідають дійсності – звертайтесь на редакційну пошту з конкретними зауваженнями і коментарі будуть адміністровані. Разом з тим нагадуємо, що згідно із українським законодавством, ніхто не може бути притягнутий до відповідальності за оціночні судження.

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором

Розслідування

Рівненщина

Волинь

Консультації

в Україні та світі

вгору