РІВНЕНЩИНА

В «останню путь» за мільйон гривень: як у Рівному розкидаються коштами громади – розслідування

02.09.2015, 15:19      ІА «Рівненське агентство журналістських розслідувань»      Переглядів: 5483

Рівненські чиновники та комунальники знають, як поховати за 2 мільйони гривень з бюджетних коштів. Колаж ЧЕТВЕРТОЇ ВЛАДИ

Щороку Управління житлово-комунального господарства Рівненської міської ради шукає фірму-виконавця, яка за бюджетні гроші займатиметься похованням безрідних та доставкою померлих на судмедекспертизу.  У 2015 році Рівнерада готувалась виділити на це з кишені громади  1 мільйон 850 тисяч гривень. Щоправда, бажаючих зірвати «джек-пот» виявилося не багато  лише дві фірми — мінімум, необхідний, щоб тендер не зірвався. Обидва підприємства — комунальні. Це нагадує змову учасників у псевдотендері.

Чому, за версією Рівнеради, потрібно близько 4 тисяч гривень для поховання одного безрідного і перевезення його на судмедекспертизу та чому приватні фірми уникають на цьому заробити з’ясувавали журналісти Рівненського агентства журналістських розслідувань.

За можливість надавати послуги поховання безрідних та доставку померлих на судмедекспертизу вже котрий рік поспіль змагаються два підприємства – рівненське КП «Спецкомбінат – ритуальна служба» та КП «Луцький спеціалізований комбінат комунально-побутового обслуговування».

Волиняни запропонували свої послуги за трохи більше, ніж 1,87 мільйона гривень, рівняни – 1 мільйон 846 тисяч. Таким чином право ховати безхатченків та возити померлих на експертизу за бюджетні кошти вчергове вибороло рівненське підприємство.

У Рівному міськрада  була готова проводжати в останню путю  по-елітному. Майже 2 мільйони збиралися витратити на перевезення кількох сотень померлих та поховання  40 безрідних.  

За 2 роки сценарій проведення ритуального тендеру у Рівному набув характеру традиції, адже не вперше бюджетні кошти перетікають до  КП «Спецкомбінат  – ритуальна служба», яке фактично стає монополістом.

Виникла ще одна традиція -  Рівнерада звикла щедро передавати в руки комунальників на виконання ритуальних послуг суми удвічі, а то і втричі більші ніж у містах схожих за площею та кількістю жителів. Наприклад, у Луцьку виділили 444 тисячі.

Сценарій проведення ритуального тендеру у Рівному спрацював і цього року. Проте, у лютому цим питанням зацікавились  активісти ініціативи  «За чесний тендер» з надією вплинути на ситуацію.

Під пильним оком громадськості

Координатор ініціативи «За чесний тендер» Святослав Клічук. Фото з архіву

Рівненський активіст, координатор ініціативи «За чесний тендер» Святослав Клічук досліджує цю тему у своєму блозі і має наступні питання з цього приводу. Далі думки та твердження Святослава:

1. Чи була справжня конкуренція? Адже дивно, що померлих у Рівному береться ховати Луцька фірма. «Вони мають базу в Рівному? Освоюють місцевий ринок? Очевидно, ні, такої інформації немає. Скоріше йдеться про просту антиконкурентну змову, аби виконати вимогу тендеру про двох учасників».

2. Конкурс складно пройти, адже вимагають довести, що претендент мінімум три роки надавав аналогічні послуги. Для цього потрібно пред`явити нотаріально завірені копії угод. Хіба ускладнена процедура не сприяє утворенню монополії?

3. Замовлення УЖКГ по цьому тендеру складається з двох частин. Захоронення 40 безрідних та перевезення померлих на експертизу. Захоронення – 84 тис.грн, а решта  1.762 млн. планують витратити на доставку померлих до судмедексперта. Дорого це чи дешево? У містах схожих за площею і кількістю жителів суми набагато менші.

На одне з питань активіста про те, чому Луцька фірма щороку є учасником тендеру у Рівному  відповідає головний бухгалтер КП «Луцький спецкомбінат комунально-побутового обслуговування» Галина Тимчук.

Вона розповідає, що їхнє підприємство вже «років чотири чи п`ять» бере участь у рівненському тендері.

– Ви знаєте що не так просто на цьому ринку вижити. Дуже велика конкуренція, от и вирішили взяти участь у тендері у Рівному, – пояснює бухгалтерка причину участі. За її словами, у Рівному завжди виділяють більше коштів на цю послугу ніж у Луцьку, тому фірма намагається зірвати комунальний «джек-пот» у сусідній області. От тільки вже кілька років безрезультатно.

Наразі переможцю тендеру виділили мільйон гривень. Проте готові були надати 1 мільйон 846 тисяч. Тому маємо наступну картину на 2015 рік: 

Рівне представляє КП «Спецкомбінат – ритуальна служба», Луцьк   КП «Луцький спеціалізований комбінат комунально-побутового обслуговування».

У лютому Святослав Клічук написав звернення до міського голови Рівного Володимира Хомка у якому засипав очільника Рівного запитаннями та пропозиціями: «Можливо, серед причин – штучні обмеження, закладені Вашими підлеглими в тендер? Така різниця свідчить або про зловживання з бюджетними коштами в цій сфері, або про невміле керівництво».

У зверненні прописані наступні пропозиції:

«1. Звільнити з займаних посад відповідних керівників сфери ЖКГ (заступника міського голови та начальника КП «Спецкомбінат-ритуальна служба»), якщо в їх діях вбачаєте зловживання або...

2. Відправити згаданих осіб на стажування в Луцьк чи Івано-Франківськ, аби вони вивчили досвід ефективного використання бюджетних коштів.

3. Ініціювати перегляд цією статті в міському бюджеті в сторону зменшення до 500 тисяч гривень, а вивільнені 1.26 мільйон гривень витратити на заходи з енергозбереження в бюджетних установах, в першу чергу дитячих садочках та школах.

4. Сприяти демонополізації ринку надання згаданих послуг шляхом зняття штучних бар’єрів на тендерах та заохочення приватного бізнесу до участі в них.

Не відомо, чи міський голова відправив своїх підлеглих на стажування до сусідів. Проте, інші пункти звернення очільник Рівного очевидно проігнорував. Як і запитання ЧЕТВЕРТОЇ ВЛАДИ стосовно тендеру. Володимир Хомко і його заступник з комунального господарства Олексій Хмилецький не виявили бажання пояснити ситуацю. Запитання, які ми намагались поставити посадовцям, читайте у кінці матеріалу.

Мер Рівного Володимир Хомко та його заступник Олексій Хмилецький. Щось пояснювати рівнянам про завищений тендер? Нащо? Краще розкажемо скільки за кошти рівнян поремонтовано лавочок, дверей в будинках та покладено асфальту. Колаж ЧЕТВЕРТОЇ ВЛАДИ

Рівняни платять врази більше за ритуальні послуги, ніж сусіди з інших областей

Спробуємо порівняти ситуацію, яка склалася на ритуальному ринку у Рівному та Луцьку. 

Рівне- Луцьк - 0:1

Рівненське управління житлово-комунального господарства надає нам наступну інформацію за 2015 рік: 

-  2033, 95 грн - місто  виділяє на поховання одного безпритульного у Рівному.

- 918, 6 тис. грн - кошти, виділені на перевезення померлих на судмедекспертизу.

Дані за минулі роки у таблиці:

Рік: Послуга захоронення: Послуга з доставки в морг:
2013 21,7 тис. грн. (15 осіб) 650 тис. грн.
2014 30, 9 тис. грн. (20 осіб) 883,5 тис. грн (404 особи)

 

Луцький Департамент ЖКГ повідомляє скільки волинські комунальники отримали з бюджету міста на виконання  тих самих послуг у 2015 році:

-  1700 грн - поховання одного безпритульного в Луцьку. 

-  403 тис. грн - на перевезення померлих. 

Минулоріч волинське підприємство зекономило, в порівняні з рівненським, пристойніі кошти:

Порівняння вартості ритуальних послуг від комунальників та приватних підприємців. Дані на одну людину за 2014 рік, цифри округлені

Якщо суми, виділені на поховання одного безхатченка, не надто різняться, то на перевезення рівненське КП витрачає удвічі більші кошти (якщо рахувати, що Рівне виділило 1 мільйон. гривень, замість запланованих майже двох - ред.). Якщо ж виходити із запланованих витрат, то рівненський бюджет перевезень задовольнив би апетити луцьких комунальників на чотири роки. Щоправда, рівненське підприємство завжди лишається «голодним». 

Координатор ініціативи «За чесний тендер» Святослав Клічук, який першим зачепив цю тему, розказує чому у Рівному виникає така ситуація:

– Згідно «розрахунків» ніби то все правильно. Але виходить, що за день рівненська бригада перевозить максимум одну людину, а весь інший час сидить та очікує (за чекання також отримує зарплату- ред.).  В Луцьку це суміжна послуга, а у нас це спеціально створена бригада.

Навіщо Рівному збиткове комунальне підприємство? З цим питанням ми звернулися до його директора.

«...чим я комусь не догодив?»  директор рівненського КП «Спецкомбінат- ритуальна служба» Микола Володько 

Директор КП «Спецкомбінат-ритуальна служба» Микола Володько розповідає, що «доставка» і «транспортування» у похоронній справі – це різні послуги. Коли тіло перевозять на кладовище – це транспортування, якщо везуть спочатку на судмедекспертизу – доставка. Комбінат робить і те, і інше.

Директор КП «Спецкомбінат-ритуальна служба» Микола Володько у своєму кабінеті. Він говорить, що комунальне підприємство «Спецкомбінат- ритуальна служба» надає послуги ще й для слідчих органів. Тому навантаження у них більше, ніж у луцьких колег, які «не прив`язані» до УМВС.

У Миколи Володька  є кілька аргументів, чому у Луцьку ритуальні послуги надають дешевше (далі його слова):

– На 460 тисяч в них був тільки катафалк. У нас комбінат, якщо є бригада, вона повинна чергувати цілодобово. До складу бригади входять 11 чоловік, фактично працює 8 з половиною і цього не вистачає.

На подвір`ї підприємства цілий автопарк. 

– Луцьк працює як мале підприємство, у них нема виробництва, їх оподатковують як мале підприємство, у них до 50 працівників, а у нас 80 співробітників.

– В Луцьку одна машина без санітара коштує 460 тисяч, а в нас – комбінат, є виробничі приміщення, де можна обігрітися, поїсти, є де чекати, коли буде виклик.

Виготовлення трун на підприємстві у Рівному. 

Микола Володько розповідає, що немало коштів також іде на мийку і обробку автомобіля (спеціалізований УАЗ), на деталі необхідні при похованні, спецодяг тощо. Не забуває й повідомити деякі подробиці з життя луцьких колег:

– З приводу Луцька, не хочу на колег наговорювати, але катафалк, який перевозить трупів, потім доставляє продукти до їдальні – от і маємо...

Не зважаючи на мільйонні надходження, (у порівнянні з іншими регіонами), директор фірми скаржиться на недостатнє фінансування. За словами Миколи Володька, працівники КП, і навіть він, недоотримує зарплатню:

– Наш катафальник працює і надає послуги і отримує зарплату за транспортування. За 20 годин чергових він отримує 260 гривень, наче і не ображаєм, але враховуючи обсяг роботи – не доплачуємо, – бідкається директор підприємства.

Так виглядає саме підприємство. 

Крім того, рівненську фірму постійно «штурмлять» перевірками. За аналізом роботи за 2011-2013 роки, на підприємство відкрита кримінальна справа.

Директор зазначає:

– 182 тисячі, мені інкримінують, що я надав збитки підприємству – відкрили кримінальну справу. Крім того слідчі досліджують документи за 2013-2015 роки, скільки ж там.

Секрети економії коштів  від директора КП «Луцький спеціалізований комбінат комунально-побутового обслуговування» Василя Центара

Насамперед, керівник підприємства каже, що луцькі комунальники менше витрачають, бо у них немає санітарів. У той час, як у Рівному такі працівники є, і їхню працю потрібно оплачувати:

– Просто вони (рівненське підприємство – ред.) надають якісніші послуги. Тому що коли виїжджає їхня машина, і вони самі вже зносять. А наша машина виїжджає, і участковий на місті шукає там людей, щоб знести цю людину.

 А вартість одного такого перевезення ви прораховували?

– Я вам скажу так, приватники, як би вони там не хотіли, все одно приватник не буде того робити. Якщо приватник оформлений офіційно, йому треба заплатити податок офіційний, офіційно людей найняти, і тоді це все вже не буде 200 гривень коштувати. А якщо він людей найняв збоку, кинув їм по двадцять гривень, то зрозуміло то дешевше вийде. Ми коли в минулому році на враховували тендер соляру ще по 12 гривень, а зараз вона стала по 16-17 і ми мусили працювати у межах ціх коштів. Так само і зараз, ми коли прораховували на тендер солярка була ще за калькуляцією 16, а зара соляра вже 23-26 гривень. Тут на перед не вгадаєш. Тому ми беремо із розрахунку яка в тендері заложена сума, які норми і кошти.

 Ви брали участь тендері в Рівному, але в вас ту підприємства нема. Як ви планували організувати тут роботу?

– Якби ми виграли тендер, то брали би субпідрядника.

 А скільки вам коштів не вистачає у Луцьк?

– На протязі року нам не вистачає додатково 600-800 тисяч, але на той рік їх вже не виділять. Тому будемо як раніше. Ми виїзжаємо, міліція шукає хто буде переносити. Рівне може більше виділити грошей, бо місто багатіше.

Скільки коштують найдешевші похорони?

Рівненські чиновники, в питанні перевезення і поховання безрідних, виявились щедрими на мільйони. Схоже, «скромні похорони»  дійство не притаманне для Рівного, адже, щоб провести «в останню путь» одного безпритульного з держбюджету виділяють майже 4 тисячі гривень (у 2014 р.). Ми запитали у приватників чи можна це зробити дешевше.

Рівненські підприємці, чиї фірми надають такі специфічні послуги, розповіли, що перевезення в середньому коштує 100 - 200 гривень. Якщо тіло потрібно нести якусь відстань, то доплачують. Про це розповідає чоловік, який назався власником «Салону ритуальних послуг», що на Лермонтова, 7 у Рівному.:

– Якщо перевезення нестандартне, доводиться доплатити вантажникам. Якщо, наприклад, тіло довго пролежало, випадки різні бувають. То ми можемо перевезти.

Цю ж ціну озвучує і приватний підприємець Віктор Мазурок, який також надає ритуальні послуги.

Приватна фірма, що надає ритуальні послуги, робить це значно дешевше, ніж комунальна.

Скільки ж коштує саме поховання? Нагадаємо, рівненським комунальникам цьогоріч виділяють 2033 грн. на поховання (без перевезення в морг) однієї людини (враховуючи вартість труни та необхідних речей.  ред.).

 Директор приватного підприємства з надання ритуальних послуг «Озіріс» Сергій Юрченко розповідає:

– Найдешевше поховання (труна, хрест, подушка, покривало, доставка з викопанням могили) буде 1000 гривень.

Це на 1033 гривні дешевше, ніж у рівненських комунальників.

Фірма «Озіріс» може поховати за 1000 гривень

Приватний підприємець з Івано-Франківська Андрій Хруник, який уже третій рік поспіль виграє в тендері Івано-Франківської міськради на доставку померлих, пояснює, чому приватники надають послуги дешевше, ніж комунальники: 

– По-перше, вони (комунальники  ред.) є платниками ПДВ. Я не є платником ПДВ – маєте 20 відсотків різниці. Плюс адмінвитрати. Скажімо, значну частину роботи я виконую сам. У мене вісім працівників. На зміні працює два чоловіка.

На думку Андрія Хруника, загалом «приватники» мало цікавляться подібними тендерами, бо «працювати з бюджетними коштами, особливо цей рік, в умовах індексації, проблематично».

– Йдуть суттєві затримки з фінансуванням, – каже підприємець. – Оплата йде за актом виконаних робіт. Тобто я спочатку закладаю свої кошти, а потім вже ця робота оплачується з міського бюджету. Я просто працюю на ринку ритуальних послуг. На момент, коли я погодився взяти участь у тендерів, мене, відверто кажучи, просто попросили у міській раді, щоб зекономити хоча б на тих 20 відсотках ПДВ.

У таких трунах рівненське комунальне підприємство ховає безпритульних.

Двоє підприємців, чиї фірми надають ритуальні послуги у Рівному, повідомили, що у цій справі фактично панує монополія комунальників, а бізнесменів, як правило, навіть не запрошують брати участь у тендерах. Приватний підприємець Віктор Мазурок розповів про «погоду» на ринку ритуальних послуг.

- Чому ви не берете участь у тендері на надання цієї послуги, який проводить міська рада?

- Ми не влазим, бо якщо забрати у директора (комунального підприємства - примітка автора) доставку тіл, то він зовсім збанкрутує. Ми вивозим тільки за городом, і по городі, якщо він не береться, якщо він зайнятий, то ми доставляєм. А так директор державного держить монополію на цю послугу. У Нього куча робочих, куча податків, понімаєте. Тому ми в тендерах не участвуєм, ми виготовляєм труни. Але попутно в нас катафалк розвозить труни, якщо надо то людину везем. З аварій везем дуже багато. Але директора не обіжаєм державного підприємства. Це його сфера послуг. Доставка на судмедекспертизу, доставка на кладбище, це його.

- Ніхто менене запрошував на той тендер, - додає Віктор Мазурок. - Принаймні, нашу фірму. Але ж державному підприємству треба людям платити. Якби ми цей тендер забрали, він і так нас не любить. Для нас це дуже великі гроші. А для нього це маленькі гроші, йому (директору комунального підприємства  ред.) треба податки платить, зарплат людям, і кладовище обслуговувати.

Таким чином у приватників найдешевші ритуальні послуги (поховання з перевезенням в морг) можна отримати за 1200 гривень і майже за 4 тисячі гривень у комунальників (за даними 2014 року  ред.).

Можливо, рівненські комунальники решту коштів  витрачають на бенкет? Чи, може, замовляють маленький оркестр, щоб з почестями провести «на той світ»? Адже якщо похорони відбуваються по-скромному, то такі витрати можна вважати звичайним марнотратством (або відмиванням  ред.). Інакше чому ритуальні послуги для безрідних не надають ті, хто робить це в рази дешевше?

Про те, як потрібно «реформувати» рівненську ситуацію, аби зекономити мільйони, розповідає Святослав Клічук:

– Потрібно, на мою думку, по-перше, дати чіткий сигнал підприємцям, що влада зацікавлена у чесній конкуренції, по-друге, забрати усі зайві умови з конкурсів, які можуть дискримінувати новачків.

Активіст переконаний, що і в Рівному вдалося б зекономити чималу суму, якби була справжня конкуренція. 

Публікуємо список питань, на які відмовився відповісти мер Рівного Володимир Хомко,  а також його заступник Олексій Хмилецький:

1. Рівненський активіст Святослав Клічук уже писав звернення до Вас, у якому зазначав визначив кілька пропозицій. Серед яких звільнення директора КП та вашого заступника по ЖКГ; або ж стажування чиновників, чи перегляд тендеру. Чи дослухались ви до нього? 

2. Чиновники постійно нарікають, що коштів у держбюджеті бракує (коли мова йде про будівництво доріг, отоплення шкілсадочків тощо). Чому тоді у 2015 році мільйон  гривень з бюджету виділено на поховання безрідних та доставку померлих неприродною смертю на судово-медичну експертизу?

3. За інформацією, яку нам надало Рівненське УЖКГ, минулого року у Рівному 20 померлих поховали за майже 31 тис. грн. (1550 грн -1 ) перевезення 1 особи Рівному коштувало - 2186,88 грн. Ми опитали чотирьох підприємців, які надають такі ж послуги за 1200 грн. Скажіть

Чому кілька років підряд тендер виграє найбільш затратне підприємство, яке фактично стає монополістом?

Чому до участі в тендері не запрошують приватних підприємців?

4. 4 тисячі гривень – це більше ніж середня заробітна плата по Рівному. За 4 тисячі можна своїм автомобілем з`їздити на море (лише дорога). Як гадаєте. чому минулого року такі ж кошти з дербюджету виділялись на перевезення та поховання одного мерця?

5. Луцькі комунальники на перевезення мерців цьогоріч отримали 403 тисячі гривень. Їхнє підприємство має менше працівників і не виконує таку кількість послуг, як наш комбінат. Натомість працівники рівненської фірми працюють цілодобово при тому, що кількість померлих у обох містах приблизно однакова. Скажіть, навіщо Рівному цілий комбінат, що надає ритуальні послуги? Чому його досі не переформатували?

6. Рівне могло б зекономити, якби тендер виграв хтось із приватників, близько півмільйона гривень. Скажіть, яку проблему у місті можна було б вирішити, якби ці кошти націлити на неї?

Над публікацією працювали Олена Захаренкова, Алла Мельничук, Анна Калаур, Антоніна Торбіч

_____________________________________________________________

Публікація підготовлена в межах тренінгового проекту журналістських розслідувань за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні. Погляди учасників проекту не обов`язково збігаються з офіційною позицією уряду США.


КОМЕНТАРІ

Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію, яку не встигли видалити чи пропустили адміністратори. Якщо у вас є докази, що наведені в коментарях факти не відповідають дійсності – звертайтесь на редакційну пошту з конкретними зауваженнями і коментарі будуть адміністровані. Разом з тим нагадуємо, що згідно із українським законодавством, ніхто не може бути притягнутий до відповідальності за оціночні судження.

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором

Розслідування

Рівненщина

Волинь

Консультації

в Україні та світі

вгору