РІВНЕНЩИНА

Місцеві вибори на Рівненщині: перші висновки громадських спостерігачів

28.09.2015, 10:31      портал «Четверта влада»      Переглядів: 1807

Уже «на носі» місцеві вибори і саме час дзнатися, хто з потенційних кандидатів з самого початку порушив правила підготовки до них. Усі фото  Громадянської мережі ОПОРА

«Чорний PR», здійснення передвиборної агітації раніше визначених у законі термінів, агітація у заборонених місцях, маніпуляція громади через поширення недобросовісних результатів соціологічних опитувань у ЗМІ, використання окремими кандидатами «виборчої благодійності» або технології матеріального стимулювання виборців – такими є основні тенденції серед кандидатів на Рівненщині.

Про це повідомляє Громадянська мережа ОПОРА у звіті за підсумками спостереження у вересні.

Окрім цього, в області по одному випадку було зафіксовано тиск на членів ТВК зі сторони кандидатів та перешкоджання роботі журналістів.

Передвиборна агітація до моменту офіційної реєстрації

На Рівненщині ряд політичних сил розпочали власну передвиборну агітацію раніше визначених у законі про місцеві вибори термінів. Про це свідчить, наявність зовнішньої політично реклами, агітаційних наметів, збільшення кількості матеріалів з ознаками прихованої політичної реклами («джинси») у місцевих ЗМІ, використання різних святкових подій в агітаційних цілях.

В області раніше визначених термінів з’явилися біл-борди політичних сил: «Народний контроль» («Разом зробимо більше»), ВО «Свобода» («За мир на своїй, Богом даній землі»), «УКРОП» («Бойові командири, а не паркетні генерали»), ВО «Батьківщина» («Порядок. Справделивість. Батьківщина»), «Наш Край» («Рівне наш карай. Україна починається з рідного краю»), «Відродження» («Приєднуйся до відродженнякраїни!») та«Об’єднання «Самопоміч» (Самопоміч відкрила списки. Вирішуй хтогідний!).

Також раніше дозволеного з`явилися біл-борди потенційних кандидатів на посаду міськогоголови Рівного Дмитра Якимця («Нове місто – комфортне для мешканців, привітне для гостей»; «Нове місто – сучасний громадський транспорт») та Володимира Хомка («Збережемо Рівне»).

Найбільше наметів розташовано в центрі Рівного на майдані Незалежності: ВО «Свобода», Аграрна партія України, Європейська партія України, ВО «Батьківщина», партія «ВОЛЯ», в окремих населених пунктах – Радикальна партія. У місті Рівному розгалужена мережа наметів потенційного кандидата на посаду міського голови Дмитра Якимця.

З наближенням дня голосування у рівненських ЗМІ, особливо, друкованих з’являється все більша кількість матеріалів, що мають ознаки політичної «джинси» (прихована реклама, замовні матеріали, які видаються за звичайні журналістські матеріали, «листи від... читачів або представників певних професій»).

Це відбувається, не зважаючи на те, що нещодавно рівненські журналісти підписали «Меморандум професійної чесності».

Згідно ч. 3 ст.9 ЗУ «Про рекламу», інформаційний, авторський чи редакційний матеріал, в якому привертається увага до конкретної особи чи товару, та який формує або підтримує обізнаність та інтерес глядачів (слухачів, читачів) щодо цих особи чи товару, є рекламою і має бути вміщений під рубрикою «Реклама» чи «На правах реклами». Проте, зазвичай такі матеріали не містять відповідних позначок.

Спостерігачі ОПОРИ, зафіксували випадки розміщення «джинси» на користь Володимира Ковальчука, Олексія Лозяна, Дмитра Якимця, Володимира Хомка, а також Юрія Супрунюка, проти – Володимира Хомка,Святослава Євтушенка, Дмитра Якимця.

На початку вересня жителі Здолбунова отримали платіжні рахунки на вивіз побутових відходів за серпень 2015 року від ТзОВ Комунальних підприємств м. Здолбунів, на зворотній стороні яких був зображений логотип ВО «Батьківщина» та напис «Порядок. Справедливість. Батьківщина».

Окрім цього, банер з таким самим лозунгом розміщений на автомобілях для вивезення сміття. Керівником даного підприємства є голова районної організації партії ВО «Батьківщина» Олег Дацюк.

У поштових скриньках мешканців району Північний, що у Рівному потенційний кандидат у депутати Олександр Лащук розмістив друковані матеріали з ознаками політичної реклами, зокрема листівки «Розклад уроків» та «Календар на 2016 рік». На листівках містилась адреса громадської приймальні Олександра Лащука, контактний телефон.

13 вересня у Здолбунові відсвяткували День міста. Окремі політичні партії та кандидати потенційні суб’єкті виборчого процесу використали це свято у власних агітаційних цілях.

18 вересня у Рівному в поштових скриньках на вулиці Чорновола спостерігачі Громадянської мережі ОПОРА виявили листівки депутата Рівненської міської ради Святослава Євтушенка, який також є потенційним кандидатом в депутати до Рівненської міської ради.

20 вересня у селищі Оржів, що на Рівненщині, під час святкування «Свята лісу» потенційним суб’єктом виборчого процесу політичною партією «Об’єднанням «Самопоміч», було поширено матеріали, що мають ознаки передвиборчої агітації.

21 вересня у поштові скриньки багатоквартирних будинків Рівного були розкидані кольорові брошури з програмними цілями партії ВО «Батьківщина». Зокрема, брошури «Земля не товар», «Контрактна армія», «Справедливі зарплати та пенсії», «Справедливі тарифи на газ».

21 вересня спостерігачі виявили листівку-заяву у якій міститься звернення потенційного кандидата від ВО «Свобода» Сергія Мулявки, що він вирішив балотуватися до Рівненської міської ради.

З 21 вересня у центрі Рівного мешканцям міста були роздані газети «Я люблю Рівне» потенційного кандидата на посаду міського голови Володимира Хомка, що мають ознаки передвиборної агітації. Проте, за інформацією Рівненської міської ТВК, станом на 22 вересня, потенційний кандидат у депутати Володимир Хомко не був зареєстрованим кандидатом на посаду міського голови для участі у місцевих виборах, і, відповідно, його виборчий фонд не створювався.

Громадянська мережа ОПОРА наголошує, що відповідно ч. 2 ст.54 ЗУ «Про місцеві вибори», місцеві організації партій, кандидати у депутати від яких зареєстровані в багатомандатному виборчому окрузі,  кандидати на посаду сільського, селищного, міського голови, старости мають право розпочати свою передвиборну агітацію з дня, наступного за днем прийняття відповідною територіальною виборчою комісією рішення про реєстрацію кандидатів. Передвиборна агітація закінчується о 24 годині останньої п’ятниці перед днем голосування. Ведення передвиборної агітації до початку і після закінчення встановлених у цій статті строків забороняється.

Окрім цього, п. 6 ст.54 Закону передбачає здійснення передвиборної агітаціїза рахунок і в межах коштів власних виборчих фондівкандидатів у депутати в одномандатному виборчому окрузі, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, місцевих організацій партій, кандидати у депутати від яких зареєстровані в багатомандатному виборчому окрузі. Використання для передвиборної агітації коштів з інших джерел забороняється «Виборча благодійність» або технології матеріального стимулювання виборців.


КОМЕНТАРІ

Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію, яку не встигли видалити чи пропустили адміністратори. Якщо у вас є докази, що наведені в коментарях факти не відповідають дійсності – звертайтесь на редакційну пошту з конкретними зауваженнями і коментарі будуть адміністровані. Разом з тим нагадуємо, що згідно із українським законодавством, ніхто не може бути притягнутий до відповідальності за оціночні судження.

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором

Розслідування

Рівненщина

Волинь

Консультації

в Україні та світі

вгору