РІВНЕНЩИНА

Як рівненські ЗМІ дурять своїх читачів, публікуючи «джинсу»

29.09.2015, 21:02      Анна Калаур, «Четверта влада»      Переглядів: 3019

Комунальна газета передруковує «джинсу» за Хомка з комерційної, все ОК. Ілюстрація порталу ЧЕТВЕРТА ВЛАДА

Нещодавно на сторінках газет «Рівне Вечірнє» та «Сім днів» громадські активісти знайшли «джинсу» - приховану рекламу, яка вводить в оману читачів. «Джинса» це порушення не лише журналістської етики, а й, часто, низки законів. Зокрема закону «Про рекламу» та виборчого законодавства.

Нагадаємо, що  в цих виданнях 17 вересня були опубліковані матеріали однакового змісту, де спростовується інформація щодо рейтингу потенційних кандидатів на посаду міського голови Рівного, розміщеного напередодні у окремих рівненських ЗМІ. Також там розміщено альтернативні рейтинги, які автори статті називають «справжніми».

Псевдоопитування розміщені з порушенням правил поширення результатів соцопитувань, що може означати – ці опитування не репрезинтативні, тобто не відображають справжньої думки громадян.

Головним меседжем фактично є надпис над діаграмою «В Рівному Хомку альтернативи нема».

А в опублікованому рейтингу потенційні кандидати на посаду мера Рівного мають такі результати, які, якби були правдивими, фактично забезпечуютьвали б на виборах перемогу діючого мера Володимира Хомка.

Матеріал підписаний Ольгою Войцеховською, швидше за все вигаданою особою, адже зазвичай «джинса» так і підписується. Журналістка газети «Рівне Вечірнє», яка представилася Оксаною, теж каже, що не знає хто це.

  

Джинсові публікації у газетах, які фактично повідомляють, що Хомко має найбільше шансів отримати успіх на виборах, з порушенням стандартів подачі журналістських публікацій

Такі публікації напередодні виборів все частіше з`являються у Рівненських ЗМІ. Не дивлячись на те, що на річницю пам`яті Георгія Гонгадзе окремі з них пообіцяли бути чесними і підписали «Меморандум журналістської чесності».

Чому це «джинса»?

Матеріали є «джинсою» (прихована реклама, замовні матеріали, які видаються за звичайні журналістські матеріали, «листи від читачів або представників певних професій»). Розміщені матеріали мають ознаки прихованої реклами («джинси») та опубліковані з порушенням порядку оприлюднення результатів опитувань громадської думки у ЗМІ. Адже вони не  містять інформацію про те, яка організація проводила опитування, замовників опитування, часу проведення, території, яку охоплювало опитування, розмір та спосіб формування соціологічної вибірки опитаних, методу опитування, точного формулювання питань, можливої статичної похибки, що є обов’язковим, згідно ч.1-2 ст. 53 Закону «України Про місцеві вибори».

Крім того, у сьомому пункті етичного кодексу українського журналіста зазначено, що інформаційні та аналітичні матеріали мають бути чітко відокремлені від реклами відповідною рубрикацією. У цих публікаціях ми не бачимо такого розмежування.

Журналістці ЧЕТВЕРТОЇ ВЛАДИ протягом двох днів не вдалося з`ясувати, чому на сторінках газети «Рівне Вечірнє» з`явилась джинса, бо там «не можуть знайти відповідальних».

З головним редактором газети «Рівне Вечірнє» Валентиною Шах намагались з`язатися тричі. Єдиний раз, коли вдалось поспілкуватися, вона повідомила, що не в курсі справи, адже перебуває на лікарняному, сказала, що їй треба час, аби розібратися. Пізніше журналістка порталу телефонувала до неї, але поспілкуватися знову не вдалося. 

Натомість редакторка міського комунального видання «Сім днів» Людмила Мошняга пояснила, що їхня газета лише передрукувала матеріал, який їм сподобався: «Всі питання до газети «Рівне Вечірнє», – зауважила вона.

Нагадуємо, що газета «Сім днів» утримується за податки рівнян, яких вона вводить в оману.

Відповіді на основне питання про те, чи платили газеті за розміщення публікації і, якщо платили, то скільки, журналістка ЧЕТВЕРТОЇ ВЛАДИ не почула, адже пані головний редактор кинула слухаву. Після цього додзвонитися до неї не вдалося. 

У прес-службі міського голови Володимира Хомка журналістам сказали, що його немає на місці, а щоб поспілкуватися з ним потрібно домовлятися заздалегідь. І, можливо, тоді міський голова розповість, як трапилося так, що на сторінках рівненських газет вийшли матеріали, які прямо агітують за нього.

Нагадаємо, що гозету «Сім днів» вже якось впіймали на «джинсі».

Головний редактор комунальної газети Рівного Людмила Мошняга ігнорує порушення стандартів журналістики, публікуючи «джинсу». Фото із сайту газети «Сім днів»

Цьогоріч Рівнерада виділила 520 тисяч гривень з бюджетної кишені на функціонування газети «СІм днів».

Медіа-юрист «Інституту розвитку регіональної преси»(ІРРП) Олександр Бурмагін підтверджує, що в Законі України «Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні» є норма, яка  може захищати передруковщиків.

Медіа-юрист «Інституту розвитку регіональної преси»(ІРРП) Олександр Бурмагін

У ній зазначено, що «Редакція, журналіст не несуть відповідальності за публікацію  відомостей, які не відповідають дійсності, принижують честь і  гідність громадян і організацій, порушують права і законні  інтереси громадян або являють собою зловживання свободою  діяльності друкованих засобів масової інформації і правами  журналіста, якщо:

4) вони є дослівним відтворенням матеріалів, опублікованих іншим друкованим засобом масової інформації з посиланням на нього;»

Таким чином газета «Сім днів» дійсно не несе відповідальності перед законом за передрук «джинсового» матеріалу. Окрім відповідальності перед читачами і всіма рівнянами, які фінансують видання цієї омани зі своєї кишені.

Але  відповідальність несе першоджерело, саме газета «Рівне Вечірнє». Адже під час виборів є спеціальні вимоги щодо оприлюднення соціологічних досліджень пов’язаних із виборами. Це вимога ч.2 ст. 53 Закону України «Про місцеві вибори» про які ми вже згадували.

Олександр Бурмагін вважає, що говорити про те, що ЗМІ не виконують вимоги закону про вибори можна на всі 100%. Адже у статті 212-9 (КУпАП) сказано: «Порушення передбаченого законом порядку ведення передвиборної агітації, агітації під час підготовки і проведення референдуму з використанням друкованих, електронних (аудіовізуальних) засобів масової інформації або надання переваги в інформаційних телерадіопередачах чи друкованих засобах масової інформації, в продукції інформаційного агентства будь-якому кандидату, політичній партії (блоку), їх передвиборним програмам власниками, посадовими чи службовими особами, творчими працівниками засобів масової інформації, інформаційних агентств – тягнуть за собою накладення штрафу від десяти до п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян».

За словами юриста, протокол про адмінправопорушення складає Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення. По друкованих − Державний комітет телебачення та радіомовлення України, а також голова, заступник голови, секретар виборчої комісії розглядають протокол. Питання про відповідальність ЗМІ вирішує суд.

Нагадуємо, що спостерігачі ОПОРИ, зафіксували випадки розміщення «джинси» на користь Володимира Ковальчука, Олексія Лозяна, Дмитра Якимця, Володимира Хомка, а також Юрія Супрунюка, проти – Володимира Хомка,Святослава Євтушенка, Дмитра Якимця.


КОМЕНТАРІ

Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію, яку не встигли видалити чи пропустили адміністратори. Якщо у вас є докази, що наведені в коментарях факти не відповідають дійсності – звертайтесь на редакційну пошту з конкретними зауваженнями і коментарі будуть адміністровані. Разом з тим нагадуємо, що згідно із українським законодавством, ніхто не може бути притягнутий до відповідальності за оціночні судження.

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором

Розслідування

Рівненщина

Волинь

Консультації

в Україні та світі

вгору