РІВНЕНЩИНА

Як луцька міліція зам’яла справу про перешкоджання журналістам

02.02.2016, 08:58      Юрій Горбач, портал «Четверта влада»      Переглядів: 768

Голова виборчої комісії Олександр Бондарський уникнув покарання за обмеження доступу журналістів до процесу підрахунку голосів 

Луцька міліція не відкривала кримінального провадження за повідомленням журналіста ІА «Рівненське агентство журналістських розслідувань» щодо перешкоджання роботі представників ЗМІ на виборах ректора Луцького національного технічного університету.

Про це пише «Четверта влада» спеціально для СorruptUA.org

Про це йдеться у висновку дільничного інспектора міліції Юрія Мікшевського за повідомленням журналіста ІА «Рівненське агентство журналістських розслідувань».

Нагадаємо, що 17 червня минулого року у Луцькому національному технічному університеті відбувся перший тур виборів ректора. Протягом усього дня журналісти кількох засобів масової інформації безперешкодно спостерігали за процесом голосування. Однак о 15.00 голова головної виборчої комісії у корпусі «Б» Луцького національного технічного університету, тодішній проректор вишу Олександр Бондарський наказав усім представникам ЗМІ покинути приміщення, де відбувалося голосування, оскільки в цей час мав розпочатися підрахунок голосів.

Журналіст ІА «Рівненське агентство журналістських розслідувань» не погодився із таким рішенням голови виборчої комісії, оскільки воно суперечить Законам України «Про інформацію», «Про доступ до публічної інформації», «Про вищу освіту» (принципам гласності і відкритості), а сама заборона перебувати під час підрахунку голосів на виборах ректора в жодному законі чи нормативно-правовому акті не прописана.

Тому журналіст викликав міліцію і написав заяву з приводу перешкоджання журналістській діяльності. Стаття 171 Кримінального кодексу передбачає штраф за подібне перешкоджання.

Як йдеться в матеріалах справи, у той же день працівники Луцького міськвідділу міліції, які прибули на виклик, відібрали пояснення у голови виборчої комісії Олександра Бондарського та начальника відділу охорони ЛНТУ Миколи Козлюка.

Проректор ЛНТУ Олександр Бондарський виправдав свої дії постановою Кабміну, якою затверджені методичні рекомендації щодо проведення виборів керівника вишу, та університетським положенням «Про порядок акредитації та роботи спостерігачів на виборах ректора ЛНТУ».

Цікаво, що ці обидва документи складені у суперечності із законами, які гарантують право громадян на інформацію, а також принципи гласності, відкритості, громадського контролю.

Якщо в методичних рекомендаціях взагалі забули про роль ЗМІ у виборчому процесі, то в університетському положенні пішли далі в порушенні права громадян на інформацію – прописали що «представники засобів масової інформації мають право бути присутніми в приміщенні для голосування до завершення голосування».

Якщо навіть не знати законів, але користуватися звичайною логікою то слід би було пригадати вибори президента і будь-яких органів влади. Журналісти мають право бути присутніми на будь-якому етапі виборчого процесу цих виборів, включно з підрахунком голосів. І не тому, що вони журналісти, а тому, що через ЗМІ громадськість має право і можливість контролювати тих, хто живе за її рахунок.

Зрештою, дільничний луцького міськвідділу дійшов висновку, що подальшої перевірки за цим зверненням проводити не варто. Його керівництво погодило таке рішення і вже 22 червня був складений висновок за повідомленням журналіста. Однак його журналіст так і не отримав у передбачений термін і лише після власного звернення до відділу поліції отримав можливість ознайомитися із матеріалами справи. 

Юрист Інституту розвитку регіональної преси Людмила Опришко зазначає, що міліціонери діяли неправомірно, розглядаючи заяву журналіста.

– Вони розглянули заяву про злочин по закону «Про звернення громадян». Це протизаконно, – каже Людмила Опришко. – У міліції зазначили, що направляли поштою журналісту повідомлення про те, що розглянули його заяву. Однак ні цього повідомлення, ні самої заяви журналіст не отримав. Тому тут можна припустити, що міліція спеціально робила все, щоб потенційний скаржник пропустив строки на оскарження. У юридичній практиці це трапляється.

Відзначимо, що під час другого туру виборів ректора ЛНТУ журналістів уже не виганяли із процесу підрахунку голосів, а ректором обрали тодішнього депутата Луцької міськради, члена депутатської групи «Новий Луцьк» Петра Савчука. На місцевих виборах минулого року Петро Савчук став депутатом Волинської обласної ради за списками партії «УКРОП».


КОМЕНТАРІ

Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію, яку не встигли видалити чи пропустили адміністратори. Якщо у вас є докази, що наведені в коментарях факти не відповідають дійсності – звертайтесь на редакційну пошту з конкретними зауваженнями і коментарі будуть адміністровані. Разом з тим нагадуємо, що згідно із українським законодавством, ніхто не може бути притягнутий до відповідальності за оціночні судження.

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором

Розслідування

Рівненщина

Волинь

Консультації

в Україні та світі

вгору