РІВНЕНЩИНА

Побори в лікарнях Рівного: виняток чи правило? – Коштовна медицина (ВІДЕО)

01.02.2016, 20:18      портал «Четверта влада»      Переглядів: 7290

Закон забороняє медичним працівникам брати гроші готівкою від пацієнтів, проте в Рівному, як і в інших містах України, це правило теж порушують.Скріншот з відео: poltavske.tv

Кілька днів журналісти з Полтави мандрували Україною, аби дослідити, чи дійсно медицина в країні є безкоштовною. Чернігів, Черкаси, Чернівці, Івано-Франківськ, Тернопіль і Рівне – у кожному з цих міст журналісти проходили ті чи інші обстеження, спілкувалися з медперсоналом і керівництвом лікарень. Мета такого експерименту – дізнатися, чи беруть з людей кошти за медичні послуги, та дослідити, як збираються благодійні внески на потреби лікарень.

Про це йдеться у матеріалі ГромадськогоТБ.Полтава. Детальніше у репортажі журналістів. 

У Рівному ми завітали одразу до трьох лікарень.

Розпочали дослідження з Рівненської обласної клінічної лікарні. У цьому закладі ми вирішили здати аналіз на визначення групи крові. Перед цим медична працівниця попередила нас, що шприци ми маємо придбати за свої кошти в аптеці. Шприци обійшлися нам по 1 грн 10 коп. Уже після того, як ми прийшли в лабораторію за результатами аналізів, лаборант попросила з нас за проведену послугу по 20 грн і, вже традиційно для нас, не запропонувала чеку.

Після того як ми представилися журналістами, лаборант відмовилася пояснювати мотиви свого вчинку та поспішила залишити лабораторію. Назвати своє ім’я медпрацівниця відмовилася, сказавши лише, що гроші підуть на потреби лабораторії.

Завідувачка відділення трансфузіології Наталія Мізинець на момент нашого візиту знаходилася у відпустці, тож ми вирішили звернутися за поясненням до старшої медсестри.

Та пояснила, що платежі, які здійснюють пацієнти, потім оформлюються в касі працівниками лабораторії. На підтвердження цього вона показала нам чек. Із чека ми дізналися, що платіж було оформлено як благодійний внесок, який пішов на рахунок благодійного фонду «Ескулап Рівного».

Головний лікар обласної клінічної лікарні Іван Зима теж на робочому місці був відсутній, тож ми поспілкувалися з його заступником – Ларисою Обуховською. Ми продемонстрували їй відео, на якому видно, як лаборантка бере з нас гроші. Лариса Обуховська пообіцяла розібратися в даній ситуації.

Також заступниця головного лікаря підтвердила, що їхній заклад співпрацює з благодійним фондом «Ескулап Рівного». Проте про деталі співпраці говорити відмовилася, сказавши, що це не в її компетенції.

Ми дізнались, що благодійна організація «Ескулап Рівного» заснована у липні 2014 року та зареєстрована за домашньою адресою Наталії Маняк, головного лікаря Рівненського обласного шкірно-венерологічний диспансеру. Засновниками є 11 керівників різних медичних закладів Рівного:

1. Гандзюк Олена Василівна – головний лікар Рівненського обласного Центру профілактики та боротьби зі СНІДом;

2. Глибович Наталія Федорівна – директор Рівненського обласного центру медико-соціальної реабілітації дітей з органічним ураженням нервової системи (зараз на пенсії);

3. Думановський Георгій Вікторович – головний лікар Рівненської обласної дитячої лікарні;

4. Єнікеєва Вікторія Миколаївна – головний лікар Рівненського обласного перинатального центру;

5. Жильчук Олег Володимирович – головний лікар Рівненської обласної стоматологічної поліклініки;

6. Зима Іван Ярославович – головний лікар Рівненської обласної клінічної лікарні;

7. Кисіль Володимир Миколайович – завідуючий поліклініки Рівненської обласної клінічної лікарні;

8. Маєвський Павло Іванович – головний лікар Острозької обласної психіатричної лікарні;

9. Максим’як Григорій Іванович – головний лікар Рівненського обласного онкологічного диспансеру;

10. Маняк Наталія Володимирівна – головний лікар Рівненського обласного шкірно-венерологічний диспансеру;

11. Шевчук Сергій Степанович – головний лікар Рівненського обласного диспансеру радіаційного захисту населення.

У телефонній розмові з керівником благодійної організації «Ескулап Рівного» Наталією Глибович, екс-директором Рівненського обласного центру реабілітації дітей, ми дізналися, що в Рівненській області благодійні внески сплачуються переважно через термінали.

– Хоче людина благодійні внески дати – дає, не хоче – не дає. Це проблеми кожної людини. Я не знаю, де брали у вас, у нас термінали стоять всюди, у нас ніхто не бере. У Рівненській області – точно. Це, можливо, якийсь одиничний випадок, за нього ніхто не може відповідати – тільки той лікар, що брав. Якщо у вас лікар взяв, то він тут же буде покараний і звільнений з роботи, – запевнила нас Наталія Глибович.

Зазначимо, що в жодній з трьох лікарень, де ми побували, таких терміналів ми не побачили.

Після обласної лікарні ми завітали до Центральної міської лікарні. Прийом у офтальмолога (перевірка зору, виписка рецепту на окуляри) журналісту Анатолію Мележику не коштував взагалі нічого. Єдине, за що довелося заплатити, це за відкриття медичної картки в реєстратурі (5 грн). Проте згодом ми дізналися, що в цій лікарні благодійні внески теж збирають.

Головний лікар Євгеній Кучерук розказав нам, що Центральна міська лікарня співпрацює з благодійним фондом «Допомога і підтримка». Він пояснив, що через недостатнє фінансування лікарні залучення благодійних внесків – єдиний вихід.

Після цього Євгеній Кучерук провів нам екскурсію по лабораторії та продемонстрував нове сучасне обладнання, на обслуговування якого потрібні кошти.

Прямо в лабораторії працює співробітник благодійного фонду «Допомога і підтримка», який збирає від пацієнтів благодійні внески за проведення тих чи інших аналізів.

Ми вирішили завітати до цього благодійного фонду, аби детальніше дізнатися про його діяльність. Як виявилося, фонд «Допомога і підтримка» знаходиться за тією ж адресою, що й Управління охорони здоров`я виконавчого комітету Рівненської міської ради. І фонд, і управління орендують приміщення у Рівненської міської поліклініки №2.

Цікаво, що поряд з реєстратурою другої поліклініки знаходиться довідка, на дверях якої висить табличка з надписом: «Тут працює представник благодійного фонду «Допомога і підтримка». Проте працівниця довідки повідомила нам, що в цьому кабінеті працює лише вона, а про благодійний фонд вона нічого не знає.

Пізніше ми розшукали кабінет, у якому знаходиться даний фонд. У дверях ми зустріли жінку, яка сказала, що не є представницею фонду, а лише зайшла занести папери, хоча вона й мала ключі від даного кабінету. Представлятися жінка не захотіла і порадила звернутися до директора фонду Михайла Стичишина, який, до того ж, обіймає посаду заступника головного лікаря міської поліклініки №2. На жаль, його на робочому місці цього дня ми теж не застали.

Цікаво, що Михайло Стичишин раніше працював на посаді начальника Управління охорони здоров`я виконавчого комітету Рівненської міської ради. Керівником цієї структури він був тринадцять з половиною років – з 2002 по 2015 роки.

31 березня 2015 року Михайло Стичишин написав заяву про звільнення за власним бажанням. Причину свого звільнення він пояснив газеті «Рівне вечірнє»:

– Просто зміни у законодавстві поставили нас перед вибором: або ти залишаєшся держслужбовцем і отримуєш лише зарплату, а пенсію не виплачують, або ж звільняєшся і йдеш на заслужений відпочинок. Тому обрав те, що мені вигідніше — у поліклініці буде і робота за фахом, і зарплата, і пенсія.

Зі слів Михайла Стичишина, у медичній сфері він працює майже 52 роки. Але важко уявити, що будинок, в якому він проживає, збудований на заробітну плату медичного працівника.

З 1 липня 2015 року він є головою правління та керівником Рівненської місцевої благодійної організації Благодійний фонд «Допомога і підтримка». Цю керівну посаду він також обіймав у 2004-2005 роках, коли був держслужбовцем.

Заснований цей благодійний фонд у березні 2004 року Іриною Новак – колишнім начальником відділу бухгалтерського обліку Управління охорони здоров`я виконавчого комітету Рівненської міської ради. Керівниками цього фонду у різні часи, окрім вищезгаданого Михайла Стичишина, також були Алла Кузь (головний спеціаліст Управління охорони здоров`я виконавчого комітету Рівненськоїміської ради) та Тетяна Друзюк (начальник відділу бухгалтерського обліку Управління охорони здоров’я виконавчого комітету Рівненської міськради).

Незважаючи на те, що засновником фонду є Ірина Новак, кінцевим бенефіціарним власником є, знову ж таки, Михайло Стичишин.

За словами головного лікаря Рівненської міської поліклініки №2 Олега Шрама, у їхньому закладі збирають благодійні внески за певні медичні послуги, проте беруть їх лише з пацієнтів, які не відносяться до території, що обслуговується поліклінікою.

Також голова закладу продемонстрував звіт про зібрані та витрачені на потреби поліклініки благодійні кошти, який вивішений поряд з реєстратурою в холі медичного закладу. Згідно з цими даними, за 11 місяців 2015 року в поліклініку надійшло майже 300 тис. грн благодійних внесків. Вагома частина цих коштів була витрачена на невідкладну та ургентну допомогу (близько 90 тис. грн).

ВИСНОВКИ

У Рівному, як і в багатьох інших містах України, розповсюджені благодійні внески в закладах охорони здоров’я. Як стверджують головні лікарі, співпраця з фондами – це вимушена необхідність.

Закон забороняє медичним працівникам брати гроші готівкою від пацієнтів, проте в Рівному, як і в інших містах України, це правило теж порушують. Керівники лікарень та фондів переконують, що це поодинокі випадки. Проте, судячи з нашого дослідження, це скоріше правило, ніж виключення.

Можливо, проблема полягає в низьких зарплатах лікарів, які вважають нормальним отримати таким чином надбавку? А може, вони діють згідно з вказівками згори? Можливо, керівники лікарень самі заохочують своїх підлеглих діяти саме таким чином? Ці питання залишаються відкритими.

Автори: Людмила Гудзь і Анатолій Мележик. Розслідування проведене спільно з Інститутом аналітики та адвокації. При підготовці матеріалу були використані можливості ресурсу "YouControl".


КОМЕНТАРІ

Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію, яку не встигли видалити чи пропустили адміністратори. Якщо у вас є докази, що наведені в коментарях факти не відповідають дійсності – звертайтесь на редакційну пошту з конкретними зауваженнями і коментарі будуть адміністровані. Разом з тим нагадуємо, що згідно із українським законодавством, ніхто не може бути притягнутий до відповідальності за оціночні судження.

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором

Розслідування

Рівненщина

Волинь

Консультації

в Україні та світі

вгору