РІВНЕНЩИНА

Як рівненська міліція стає поліцією – враження редактора «Четвертої влади»

22.02.2016, 12:19      портал «Четверта влада»      Переглядів: 3172

Колаж «Четвертої влади» з фото: visti.ks.ua, styknews.info

Головний редактор «Четвертої влади» Володимир Торбіч протягом минулого тижня, у складі атестаційної комісії №6, проводив співбесіди з правоохоронцями Рівненщини. Кожен атестаційний будень він описував на своїй сторінці у Facebook.  

«Четверта влада» зібрала дописи, які Володимир робив протягом перших шести днів переатестації. 

Як Рівненська міліція стає поліцією, про труднощі цієї «метаморфози» вустами головного редактора порталу «Четверта влада». Далі пряма мова.

День перший: в міліції-поліції є не мало розумних і адекватних людей

Перший день переатестації рівненської міліції. Враження журналіста, який інтерв`юює людей вже 12 років. В міліції-поліції є не мало розумних і адекватних людей (це в першу чергу висновок для тих, хто каже, що всі вони мєнти однакові). Хоча траплялися і ті, яким не місце в новій поліції.

У комісії, в яку я входжу, троє поліцейських з Києва –теж розумні розважливі, здається чесні люди (відбирали їх добре, як на мене).Рішення приймають 5-8 чоловік членів комісії. Якщо хтось вирішив порєшать – ніяк не вийде.

В кожній комісії є і толкові представники громадськості (з тих, що я знаю) і толкові поліцейські. Якщо всім, хто лишиться, піднімуть платню і дадуть адекватне законодавство, можливо й буде толк з нової поліції. Хоча можу припустити, що дехто з тих чи інших причин (переважно через відсутність фактажу про зловживання) зможе прослизнути. Однак при зміні законодавства, нормальній платні, потужному громадському контролю і завдяки толковим колегам, які пройдуть, шанс на відновлення довіри до поліції є. Хочеться на це надіятись. Якщо у вас є факти з прізвищами про зловживанням рівненських міліціонерів (з усієї області) – пишіть. 

День другий: без обіду 

Понад 10 годин роботи без обіду. Чомусь співбесіду призначають так, що ми мали б розглянути кожну людину за 15 хвилин. Є такі, що можна було б і за 15-ть, але більшість ні.

Через нереально виставлений час міліціонери-поліцейські буває сидять в черзі по одній-три години. Це не зі зла – так чомусь організували.

В комісіях справжнє обговорення, дискусії, зважування всіх «за» і «проти». Киянин: «Слухайте, та хто ж у вас тут працювати лишиться?!». Рівнянин: «Нічого, є ще розумні люди. Ви поїдете, а нам тут жити з ними»... І ще рєшалам. Не намагайтеся "рішати" - це обертається проти тих, за кого ви хочете "рішати".
АПД. Сьогодні був спостерігач від ОБСЄ, з польської поліції

День третій: вперше соромно

Сьогодні мені вперше соромно за міліціонера, якого комісія залишила на посаді. Він брехав, говорив напівправду, викручувався, визнавав, що вдавався до «отримання благодійності». Має адмінпосаду. Його варто було б для надійності перевірити на поліграфі – троє було ЗА таку перевірку. Четверо вирішили залишити – на їхню думку він був щирим. Це мабуть вперше чи вдруге було таке розходження в комісії майже пів на пів. Доведеться його перевіряти вже як журналісту, щоб з`ясувати хто ж із нас був правий.

P.S. Сьогодні було чимало начальників і заступників начальників райвідділів. Виявляється, що в північних районах міліція зупинила масовий незаконний видобуток бурштину )) у деяких з літа 2014 року )) Може б у це я і повірив би, якби не бачив як народ вечірнього Клесова масово йде в ліси )) Якби не знав скільки тон бурштину вилучили в 2015 році.

P.P.S. Не кидайте помідорами. Сьогодні ми залишили працювати одного молодого ДАІшника. Він переконав переважну більшість, що він не злодій і що варто дати йому шанс на виправлення. Думаю, що він працюватиме чесно, якщо матиме нормального керівника і нормальну платню. В якій саме структурі його залишать працювати після ліквідації ДАІ – невідомо. До кінця тижня, можливо, вдасться спрогнозувати скільки відсотків міліціонерів-поліцейських Рівненщини ймовірно звільнять місця для більш достойних. 

День четвертий: найлегший 

Сьогодні випав найлегший день. Мабуть через те, що вчора мали керівників і заступників керівників райвідділів і багатьох відправили на поліграф, сьогодні нам дали тільки сімох. Молоді хлопці і дівчата слідчі до 25 років. В законодавстві ще слабенькі, але видно, що хочуть працювати. Дай їм толкового керівника, щоб наставляв і допомагав працювати, відправляв на тренінги якісь, дай хорошу платню і будуть з них хороші поліцейські.

Також принесли нам ще 100 справ так званих заочників – це ті, що нібито перебувають на посадах з низьким корупційним ризиком. Кажуть, що НЕ самі вони вирішують куди потрапити – в заочники чи на співбесіду. Тим не менше, серед сотні – більше десяти колишніх працівників ДАІ. А також були опера, дільничні... 78 зі 100 ми викликали на співбесіду. 22, що залишилися – це переважно робота з паперами, конвойні, водії-міліціонери, чергові ІТТ або дуже молоді дільничні з хорошими результатами тестів.

День п´ятий: ‬«Хароший чєловєк» не професія

«Мент гаишнику не кент». Нагадує приказку поліцейський колишньому працівнику ДАІ, який каже що він чесний та принциповий і грошей не брав. З п´яти справ, які надійшли на заочний розгляд, п´ять працівників ДАІ. Кого куди відправити вирішують у Києві. Кажуть ніби комп´ютер відбирає, але щось все менше цьому віри.

Поліцейські, які в комісіях, як і всі інші поліцейські та міліціонери, не розуміють того, що прес-служба міліції, яку нині іменують відділом комунікації, це ще більше обличчя міліції ніж патрульні і дільничні.

До прес-служби ставлення як до бухгалтерії чи як до якихось працівників складу. Кого десь скоротили, то щоб не виганяти – в прес-службу. Як наслідок – більшість працівників цієї структури не відповідають займаним посадам, але на них досі залишаються. Частина з них цілком нормально могла би працювати на інших посадах у поліції. До того ж не зрозуміло для чого службі зв´язків з громадськістю носити погони.

Попри скарги журналістів і зафіксовані факти перешкоджань у отриманні інформації, одна з атестаційних груп залишила, на мою думку, непрофесійну керівницю, яка відповідає за комунікацію. «Хароший чєловєк»не професія. Раджу тим, хто голосував за неї, так само проголосувати за хірурга – не перевіряючи належним чином його фаховості. ‪

Частина 2. ‪ Двоє екс-грифонівців правильно назвали хто має право заходити в суд (всі громадяни). Також обидвоє згадали за що саме звільнили грифонівця, який чергував у Господарському апеляційному суді. Знають, що вказівка голови суду не пускати журналіста чи іншого громадянина, який має право пройти в приміщення суду – незаконна вказівка. Добре вчаться на чужому прикладі. Люди здатні навчатися. Запис майстер-класу тут: частина 1 , частина 2.

День шостий: ображений поліцейський

Прийшов чоловік з образами та погрозами в комісію, де головою Інна Білецька. Поводився неадекватно, схожий на кримінальника. В результаті даватиме пояснення поліції. З`ясувалося, що це начальник карного розшуку у Рівному. Деталі тут.

Відео Інни Білецької

Після цього конфлікту хтось телефонував до Інни і розповідав який цей начальник чесний і хороший. Тим не менше, сьогоднішня пригода свідчить, швидше, про зворотнє. Дехто з міліціонерів, які вже отримали інформацію про свою оцінку, починає істерити що все пропало, не буде кому розслідувати злочинів, кримінал росте...

Насправді ж, за моїми спостереженнями, міліціонерів, які втратять посади, буде не більше 20-25%. Переважна більшість залишиться. В цьому випадку варто згадати приклад Грузії словами Еки Згуладзе: «За время реформы из органов МВД Грузии были уволены более 60 тысяч сотрудников из 90 тысяч. Но на место уволенных принципиально не брали бывших работников правоохранительных органов и даже граждан с юридическим образованием. В Грузии поясняли это тем, что грамотный человек быстро обучается любому делу, а вот имеющего амбиции и корыстолюбивого отучить от этих пороков сложнее. После массового увольнения работников ГАИ, и в течение трех месяцев дорожную ситуацию в Грузии не регулировал вообще никто».

Важливо тільки щоб поліцію повністю забезпечили коштами, змінили законодавство, яке б захищало поліцейських і давало їм можливість працювати та дозволили провокацію хабарів, щоб внутрішня безпека могла ще краще профільтрувати тих, хто ще не зрозумів, що потрібно змінюватися.


КОМЕНТАРІ

Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію, яку не встигли видалити чи пропустили адміністратори. Якщо у вас є докази, що наведені в коментарях факти не відповідають дійсності – звертайтесь на редакційну пошту з конкретними зауваженнями і коментарі будуть адміністровані. Разом з тим нагадуємо, що згідно із українським законодавством, ніхто не може бути притягнутий до відповідальності за оціночні судження.

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором

Розслідування

Рівненщина

Волинь

Консультації

в Україні та світі

вгору