РІВНЕНЩИНА

Хід бурштиновим конем: дві компанії претендують на монополію видобутку під виглядом рекультивації

06.12.2016, 14:16      Дмитро Бондар, «Четверта влада»      Переглядів: 1963

Усе свідчить про те, що влада не зацікавлена в легалізації старательського видобутку. Архівне фото з урочища Гальбин

Поки законодавці досі не можуть (чи не хочуть) дозволити легальний старательський промисел з бурштиновидобутку   чиновники придумали ще одну схему. Пілотний проект рекультивації земель пошкоджених від нелегального бурштиновидобутку. Які ризики він у собі приховує?

30 листопада Кабінет міністрів України затвердив пілотний проект рекультивації земель, які були порушені внаслідок нелегального бурштиновидобутку. Мова йде про землі у Рівненській, Волинській та Житомирській областях. Виконавцями робіт, як йдеться на сайті КМУ, будуть державні компанії.

Ось такий вигляд на Google мапі мають пошкоджені землі поблизу Клесова, ліворуч від траси дооргою від Федорівського перехрестя

Як йдеться у повідомленні, рішення Уряду щодо пілотного проекту рекультивації земель визначає спеціальний порядок отримання спецдозволу на користування надрами, у разі виявлення залишків бурштину.

А також затверджує примірний договір на проведення робіт з рекультивації між державними підприємствами підвідомчими територіальним органам Державного агентства лісових ресурсів України та виконавцями пілотного проекту.

Що це означає?

Це означає, що для того, аби добувати бурштин, який залишився після нелегальних копачів, не треба буде йти довгим шляхом і отримувати спеціальний дозвіл, як раніше. Процедура вочевидь буде спрощена. І для видобутку, найімовірніше, не треба буде ані погоджень від обласних рад, ані матеріалів геологорозвідки.

І під виглядом рекультивації, як основної мети проекту та діяльності компаній, рекультиваторам віддадуть землі і досі багаті на бурштин. Адже за оцінками експертів нелегальний видобуток помпами дозволяє видобути приблизно до 30% бурштину в межах певної площі. Залишається відповідно близько 70%.

Як будуть оцінювати залишки бурштину в родовищах постраждалих від нелегального бурштиновидобутку і зможуть це адекватно зробити, враховуючи те, що землі порушені?

Хто цим буде займатися?

Як йдеться в офіційному повідомленні, це ексклюзивне право уряд надає лише двом державним компаніям: ДП «Бурштин України» та ДП «Укрбурштин» ПАТ «ДАК «Українські поліметали». Таким чином ринок у цій історії обмежується до двох гравців.

На сайті КМУ нам не вдалося знайти жодних документів, які б розкривали деталі пілотного проекту. Як пояснив нам керівник компанії «Українські поліметали» Костянтин Лісничий, їх поки що нема.

Гендиректор компанії «Українські поліметали» Костянтин Лісничий після одного із засідань у справі про банкрутство ДП «Укрбурштин». Архівне фото

– Проекту ще немає, він ще в секретаріаті Кабміну і буде десь за тиждень, тому думаю, що [питання] передчасно трошки. Тому що там можуть бути зміни, там просто під час урядового комітету вносили різні правки, – каже Костянтин Лісничий.

За його словами будь яка інформація щодо проекту поки що не точна і передчасна. Втім, на наше прохання Костянтин Лісничий все таки дещо пояснив:

– Суть така, що території пошкоджені від видобутку бурштину, виключно це території Держлісу, тобто не враховуючи паїв людських, земель запасу і всього іншого. Тобто це суто ліс. Якщо вони пошкоджені, то такі території мають або коштом держбюджету рекультивуватися, або коштом державних компаній. Ось такі дві державні компанії будуть займатися рекультивацією. І враховуючи, що на цих територіях є певні поклади, то ми робимо довидобуток і після того робимо рекультивацію. Ось в цьому ідея, а як там воно буде – то треба почекати тиждень, невідомо, бо там багато правок.

Поки що нічого не відомо ані про порядок виділення земель, ані про інші деталі проекту. Костянтин Лісничий наголосив, що уся озвучена ним інформація поки що не остаточна.


КОМЕНТАРІ

Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію, яку не встигли видалити чи пропустили адміністратори. Якщо у вас є докази, що наведені в коментарях факти не відповідають дійсності – звертайтесь на редакційну пошту з конкретними зауваженнями і коментарі будуть адміністровані. Разом з тим нагадуємо, що згідно із українським законодавством, ніхто не може бути притягнутий до відповідальності за оціночні судження.

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором

Розслідування

Рівненщина

Волинь

Консультації

в Україні та світі

вгору