РІВНЕНЩИНА

8 причин залишитись жити в Україні

07.02.2017, 18:24      портал «Четверта влада»      Переглядів: 2447

Україні може по-справжньому нашкодити тільки одне – твоє бажання емігрувати. Сайт Business Views відшукав причини, через які це робити не варто. Ця стаття про те, чому наша країна має гарні перспективи стати економічно розвиненою.

Часто новини викликають бажання спакувати валізи, отримати як мінімум робочу візу і забути про все, що пов`язує тебе з Україною. Адже ще потрібно заробляти гроші, виховувати дітей.

Прикол в тому, що багато українських політиків цього і домагаються: щоб люди з мізками виїжджали з країни. І кожен програміст, вчений і інженер, який перетнув кордон, викликає у них радість.

Але в цьому немає сенсу. Україна недовго залишатиметься такою бідною. Український потяг вже розганяється, і не варто намагатися з нього вистрибнути. Краще сісти з комфортом і їхати разом до станції «Майбутнє».

1. Ти можеш сам стати владою  почали працювати соціальні ліфти

Буває так: дивишся телевізор і розумієш, що твій мер, депутат, міністр – продажні або просто тупі. Так спробуй зайняти їх місце. Раніше здавалося, що це фантастика. Раніше для того, щоб потрапити у владу, потрібні були купа грошей, зв`язку та вміння безпросвітно брехати, не червоніючи при цьому.

Багато в чому так до сих пір. Але зараз в Україні настав дуже цікавий час, коли можна самостійно будувати країну, про яку мрієш. І знайшлися люди, які подумали: «Я можу зробити краще, ніж цей старпер». Вони почали діяти.

Віталій Дяків у 2015 році став наймолодшим сільським головою України. У 21 рік на виборах він переміг 50-річного опонента, який керував селом вже 9 років. За рік роботи кардинально змінити ситуацію складно, але, як кажуть місцеві активісти, влада точно стала прозорішою і доброзичливішою. У селі з`явилися сквери, брукована дорога, зупинки, проект каналізації.

Олександр Топорівський в тому ж році став головою сільради села Благодатне Волинської області. Зараз йому 26 років. Вулиці заасфальтували, на них з`явилося освітлення, з`явився докладний звіт про бюджет, 28 держпослуг можна отримати через iGov, в селі є дитячий спортмайданчик. Ось докладний звіт про його діяльність.


А в Черкаській області село Подільське очолив 22-річний Артем Кухаренко.

Згадай, в попередні два десятка років було немислимо, щоб молодий і активний чоловік потрапив у владу, нехай навіть місцеву. Ти теж можеш спробувати.

2. IT і агробізнес – найперспективніші галузі України.

Ось кілька важливих цифр про український IT:

- Галузь дає 3% ВВП України.
- У ній зайняті від 90 до 110 тис. людей, і щороку кількість айтішників збільшується на 15-20 тисяч.

У 2015 році айтішники експортували послуг на 1,7 млрд доларів  і ця цифра постійно зростає. Ігор Біда, керуючий директор GlobalLogic в Україні, впевнений, що щорічне зростання галузі на 20-30% – це реально. Враховуючи ці прогнози, до 2020 року експорт айті перевищить експорт металургії.


І вже зараз середня зарплата в галузі 2 тисячі доларів на місяць. Цифри надихають, правда?

Українські програмісти зайняті в проектах світового масштабу. 

Поки що українські програмісти зосереджені на аутсорсингу: пишуть шматки коду, а не повністю готові програми, роблять замовлення для західних компаній. Але аутсорсинг – це перший крок до створення повного циклу рограм. Ізраїль, який називають однією з найкращих країн для стартапів, починав так само.

І наші програмісти відомі в світі. GlobalLogic створює програмні продукти для інсулінової помпи – по суті заміні підшлункової залози, для дефібриляторів, кардіомонітор, нейростимуляторів. Ці пристрої використовуються в лікарнях і аеропортах по всьому світу, і навіть на МКС.

SoftServe розробляє системи управління бізнес-процесами для IBM і Logithech. Luxoft бере участь у створенні ПЗ для безпілотних авто.

Ciklum працювала над програмним забезпеченням, яке дозволяє управляти трактором через браузер. І це тільки маленька частина проектів, в яких беруть участь програмісти українських компаній або українських підрозділів західних компаній! Уяви, в Україні перебуває понад 100 R & D-центрів. 

Агросектор, медицина, віртуальна реальність, фінтех, машинобудування, військова сфера, інтернет - галузі, в яких є величезна потреба в ІТ-рішеннях. У масштабах усього світу, тому що айтішники працюють в основному на світовий ринок - внутрішній ринок більшості країн занадто малий, а бізнес вже давно став міжнародним.

Люди завжди хотітимуть їсти, а Україна допомагає вгамувати голод по всьому світу.

Про агробізнес писали вже дуже багато. Вже зараз Україна встановила багато світових рекордів в цій галузі. І показовіше всього - українські продукти в супермаркетах усього світу.

Хоч зарплати в сільському господарстві суттєво менше, ніж в ІТ, найкращий доказ того, що це перспективна галузь – зростання населення Землі, яке до 2050 року складе майже 10 мільярдів людей, і зростання потреби в їжі. Кількість країн, яким потрібна продовольча допомога, в 2016 році збільшилася на 6 в порівнянні з 2015 - це значить, що в України стало більше потенційних покупців зерна.

Країни, яким потрібна продовольча допомога. Дані – Crop Prospects and Food Situation, ФАО.

Попит на зернові в країнах, де є дефіцит їжі, зростає швидше, ніж виробництво зернових.

Попит на зернові в бідних країнах. Дані Crop Prospects and Food Situation, ФАО.

Тим більше що вартість пшениці в найближчі роки буде зростати, а залізної руди– знижуватися. Робити прогнози на більш тривалий термін складно, але поки що тенденція для нашої країни сприятлива.

Прогноз цін на сировину на найближчі роки. Дані - Віталій Шапран, член виконкому Української спілки фінансових аналітиків.

Україна - важлива країна для світової продовольчої безпеки.

3. Україна буде економічно розвиватися  інвестори в цьому впевнені.

Про перспективи IT-галузі ми писали вище. Західні компанії і фінансові організації також інвестують в АПК, американці і голландці – в фармгалузь. І майже кожен місяць з`являються аналогічні новини: то українські бізнесмени відкрили новий завод, то іноземці.

Ось інтерактивна карта, на якій показані заводи, що відкрилися з 2015 року і такі що будуються.

Україні виділяють кредити і безповоротну допомогу. Остання новина – ЄС дає гроші на реформу держуправління та прикордонне співробітництво, 470 мільйонів євро. А якщо погуглити, то таких новин теж можна знайти багато.

Це означає, що в Україні вірять. Бачать потенціал і впевнені, що вкладення окупляться. Тому що ніхто не буде викидати мільярди, розуміючи, що шансів на успіх немає. Навпаки, шанси на успіх дуже високі.

Виникає питання: чому іноземці вірять в Україну, а ми не віримо?

4. Бідність змушує генерувати нові ідеї, в які вірять інвестори.

Українці намагаються активно вирватися з бідності. Бажання поїсти породжує винахідливість. Наслідок - висока мотивація, готовність ризикувати, гнучкість розуму і зосередженість на результаті. Це відмінне середовище для того, щоб в країні активно розвивалися стартапи - бізнес-проекти, націлені на бурхливе зростання і всесвітню славу. Зараз в Україні розвиваються понад 2000 стартапів.

Інвестори вірять в те, що в Україні є люди рівня Цукерберга і Гейтса, тому інвестують в стартапи. За останні шість років сума інвестицій щорічно зростала, винятком став лише 2014 рік, найскладніший в новітній історії. Але в 2015 році знову почалося зростання.


5. Вартість життя нижча, ніж в більшості країн.

І в даний момент це наша перевага. Тому що цей фактор враховують інвестори, приймаючи рішення вкласти гроші: будувати тут заводи, відкривати підрозділи компаній. Низька вартість життя скорочує витрати інвестора, збільшує прибуток - якраз те, що йому треба. Це робить Україну більш привабливою для інвестицій.


6. Український ринок поки що не такий насичений, як у більш розвинених державах.

Це означає, що в Україні більше можливості для розвитку бізнесу. Просто введи в гугл запит «український ринок не насичений», і побачиш багато можливостей, в яких можна почати заробляти. Парфуми, готельний бізнес, виробництво молокопродуктів, вирощування ягід, кінотеатральний ринок, страховий бізнес, інформаційні технології, послуги лабораторій, ресторанна діяльність, виробництво побутової техніки ... Ці та інші сфери ще відносно вільні. Гидра

7. В Україні постійно щось відбувається, вона стрімко змінюється.

На перший погляд, в країні справжній хаос. Приймається купа нових законів (і поганих в тому числі, але зараз не про це), відбуваються мітинги, з`являються і зникають компанії, політики кілька разів на рік стають то кумирами, то об`єктами для ненависті, перемога змінюється зрадою. Щось нове трапляється щодня, пропустиш новини сьогодні – через кілька днів вже нічого не зрозумієш.

Насправді таке життя вирує не в багатьох країнах: США, розвинені держави Західної Європи, Канада, Австралія, Японія. Та й там точно події не досягають такої гостроти, як в Україні. А на планеті, згадай, дві сотні країн. Але більшість живуть розмірено. Чи то тому, що там все добре, як в Швейцарії, то чи погано, як в Північній Кореї.

І це чудово. Це означає, що Україна живе повним життям і розвивається.

8. Приймаються реформаторські закони.

Ти зараз, напевно, посміхнувся, згадуючи про реформи, і ми це розуміємо. Але саме зараз, при купі недоліків нинішньої влади, прийняті найбільше потрібних Україні законів.

У нас є хороше антикорупційне законодавство, децентралізація збільшила доходи місцевих бюджетів в півтора рази, запущена реформа держкомпаній, деякі з них вже стали приносити прибуток, почалася реформа поліції, судів, держзакупівлі стали прозорими, створюється ринок газу, запущений процес створення ринку електроенергії, кишенькові банки виводяться з ринку, в країні з`явилася армія. Ці та багато інших законів - основа для економічного зростання в найближчому майбутньому.

Українці у всьому звикли бачити зраду. Це тому, що ми не довіряємо державі, та й самим собі не дуже-то віримо. Це зрозуміло – останні 100 років народ бачив від держави тільки диктатуру, терор, розстріли, голод, обман і злидні.

Але мислення «нічого доброго з України не вийде» - шкідливе. По-перше, воно непродуктивне, тому що перешкоджає Україні стати кращою. Нас обмежують в першу чергу наші мізки. По-друге, воно токсичне – легко заражає величезну кількість людей. І найголовніше – воно помилкове.

Розуміємо, що кожен шукає, де йому буде краще. Для багатьох це закордон. Намагатися битися в закриті двері тут або стати успішним в США – вибір здається очевидним.

Тільки ми часто забуваємо, що успіхів у іншій країні досягають набагато менше людей, ніж здається. А ті, у кого вийшло, працюють так, як здатні працювати лише фанатики. Тому що в розвинутих країнах Європи або в Штатах таких шукачів щастя тисячі. Часто спробувати пробитися в Україні виявляється простіше, ніж довести щось комусь в іншій країні. Тим більше при таких перспективах.


КОМЕНТАРІ

Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію, яку не встигли видалити чи пропустили адміністратори. Якщо у вас є докази, що наведені в коментарях факти не відповідають дійсності – звертайтесь на редакційну пошту з конкретними зауваженнями і коментарі будуть адміністровані. Разом з тим нагадуємо, що згідно із українським законодавством, ніхто не може бути притягнутий до відповідальності за оціночні судження.

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором

Розслідування

Рівненщина

Волинь

Консультації

в Україні та світі

вгору