РІВНЕНЩИНА

Як виглядає нова транспортна мрія: у Рівному дуобусів вже не хочуть

07.03.2017, 17:22      Анна Калаур, «Четверта влада»      Переглядів: 3425

Начальник управління транспорту Віталій Миронюк бачить недоліки закупівлі дуобусів, каже, тепер планують купити електробуси. Використане фото з сайту: charter97.org

Місяць тому ми опублікували розслідування про те, як у Рівному придбали білоруський дуобус «Вітовт Макс дуо». Їздить він на недешевому дизельному пальному. Єдиний на маршруті. Білий, красивий, але, з огляду на знайдену нами інформацію, це єдина модель у світі  виготовлена у 2013-му – неекологічна.

Тепер замість дуобусів у Рівному хочуть купити електробуси. Це більш екологічний транспорт, який здатен їхати без контактної мережі 15 кілометрів за допомогою електродвигуна.

Планують купити принаймні шість за гроші з перевиконання місцевого бюджету. Подробиці дізналася «Четверта влада».

Мер Рівного Володимир Хомко розповідав, що мріяв купити у Рівне дуобус. Тепер у міста він є. В єдиному екземплярі у світі. Більше не треба.

Від дуобуса відмовилився за кордоном, бо вважають його неекологічним, дорогим у використанні і звертають увагу на недоліки. Про недоцільність покупки говорили тоді лише громадські активісти «Урбан-руху». Влада ж, на чолі з міським головою Володимиром Хомком, вважала придбання досягненням. 

Володимир Хомко озвучував, що на поміч цьому дуобусу мають закупити ще декілька. Сьогодні ж плани змінилися. У влади нова «транспортна мрія» – електробуси.

Ми запитали у начальника управління транспорту і зв`язку Рівненського міськвиконкому Віталія Миронюка чому тепер хочуть купувати цей транспорт. Він каже, поки рано про щось говорити, адже незабаром на сесії депутати вирішать чи надавати кошти на закупівлю транспорту. Розповідає, що наразі є мрією придбати принаймні шість електробусів. Ділиться планами.

– Чому виникла ідея купувати електробуси? – журналістка. 

– Усе ж в світі міняється. Сама ідея виникла тому що на який ми купили в минулому році [дуобус] потрібно додатково витрачати дизельне пальне, яке кожен день зростає у вартості. Це перша частина. А друга частина, що корейці, фірма «Toshiba», яка виготовила літієво-титанові акумулятори, дає гарантію їх роботи упродовж 10 років. Це зовсім інший тип, скажемо, рухомого складу, який має можливість до 15 кілометрів рухатись в режимі без ліній передач. От тому.

Віталій Миронюк говорить про закупівлю принаймні шести електробусів

Раніше покупку дуобуса влада виправдовувала тим, що він їздить там, де немає тролейбусних ліній. Прокласти їх, мовляв, в рази дорожче. З електробусами історія та сама. 

– В нас таких є кілька ділянок, де немає сьогодні мережі. Будувати контактні мережу дуже дорого. Бо один кілометр коштує 4 мільйони 629 гривень. (...) Тому із варіантів обирали як найпростіше і найскоріше можна забезпечити такі місця як вулиця Волинської Дивізії, Євгена Коновальця, там великий спальний район, який маршрутками забезпечений, а тролейбусами ні. Аналогічна ситуація вулиці Олени Теліги, Вербова, Макарова. Аналогічна ситуація від Мототреку до кладовища «Нове». Також немає [тролейбусних ліній]. Немає в нас ліній контактних і до зоопарку. Тобто в нас є кілька таких вузьких місць, де відсутній тролейбусний рух, – розповідає пан Миронюк. 

Начальник управління транспорту ділиться й побаченим за кордоном. Він був на презентації електробусів у білоруському Гродно. Там той же завод «Белкоммунмаш», що виготовив дуобуса, запустив свій новий транспорт. Віталію Миронюку він сподобався. 

Електробуси наприкінці січня презентували у Гродно. Фото з сайту charter97.org

– Ми вже, до речі, бачили такі тролейбуси їздили на презентації в Білорусії в місті Гродно. Запускали одночасно 5 таких тролейбусів. Нам вони дуже сподобались. Не тільки нам, а всім, хто там був. І тому от така є пропозиція. Звичайно ж це не факт, що вони будуть саме такі. Ви ж знаєте, будь яка закупівля проводиться по тендерам. Буде оголошений тендер і хто стане його переможцем, той буде поставляти. Але те, що це будуть електробуси – це факт.

Віталій Миронюк розповідає, що окрім білорусів електробуси виготовляє ще й львівський «Електрон». Щоправда українські дорожчі. 

– Львів ставить ціну 8 мільйонів 600 тисяч. Ми були в Білорусії, то там, в переводі на той час, коли долар був на той час, здається, 26, то було в межах 7,5 млн. Стабільної цифри немає. Сьогодні-завтра ціна може змінитися.

– Скільки треба для міста таких  одиниць транспорту? 

– Ну найперше ми хочемо закрити дві ділянки. Посилити. Те, що їздить зараз один дуобус з інтервалом півтори-дві години, це ж ясно, що люди не будуть чекати на зупинці півтори години, щоб сісти в дуобус. Значить щонайменше три одиниці ми маємо [на маршрут]. За попередніми розрахунками, поставити на один маршрут і на другий маршрут також не менше трьох.

– А який другий маршрут?

– Другий маршрут будемо дослухатись до думки рівнян. Є таке побажання саме в спальний район вулиці Євгена Коновальця, Волинської Дивізії і частина аж до Ювілейного і значить там буде задіяний на ділянці Макарова, Млинівська до Луцького кільця. От це попередній такий. Ключовою буде думка рівнян.

Віталій Миронюк сподівається, що депутати підтримають ініціативу. Каже, що комунальний транспорт треба розвивати.

Натомість в урбаніста Андрія Шевчука, який раніше за владу зрозумів недоліки купівлі дуобусів, думка дещо інша.

Він не поспішає з висновками, адже транспорт місто ще не купило. Каже, нині більш як 70% рівнян користуються маршрутками, а не громадським електротранспортом. Все тому, що його менше і доводиться довше чекати. Він важає, що користь від закупівлі електробусів відчує не велика кількість рівнян. 

Андрій Шевчук вважає, що плани влади можуть ще змінитися

– На мою думку, краще купити 8 низькопідлогових тролейбусів і запустити по існуючих маршрутах. Як на мене, треба все правильно аналізувати по кількості пасажирів, що зможе перевезти той електробус. В незалежності від того яку зону він обслуговує. А оцінювати варто по результатах.(...) Це є краще ніж нічого. А питання стоїть в тому чи є щось можливо більш доцільне, більш ефективне.

– Ну, можливо, користь від цього маршруту буде отримувати там, скажімо, шість тисяч людей в день, а можливо купівля тих самих тролейбусів в більшій кількості і уже на існуючих навантажених маршрутах з тією низькопідлоговістю, якістю буде курсувати уже не 6, а 15 тисяч людей. Зрозуміло, що можливо ефективніше було б вкладати саме в такий транспорт.

Андрій Шевчук каже, що влада може ще передумати купувати електробуси. Наголошує, що три електробуси не забезпечть повноцінний маршрут. Для цього треба принаймні 12 транспортних засобів. 

– Кожен вид транспорту має певні переваги і може застосовуватись, тобто є якась ефективність – більша чи менша. Я не знаю. Ми можемо чути одне спочатку, а потім інше від міської влади, – каже Андрій Шевчук, –Тут важливо, щоб було, як робиться в інших містах, розрахунки, що таку кількість людей буде перевозити. Так зміниться, покращиться доступність громадського транспорту. Я не знаю як у нас оцінюють і взагалі чи є якісь критерії.

– Чи більш економічно вигідно купувати електробуси ніж прокладати мережу? 

– Так само треба прораховувати. Залежно від того, що брати за основу розрахунку тролейбусних ліній. Тобто якщо порахувати шість електробусів, то тролейбусна лінія можливо дорожча. А якщо рахувати, що це повноцінний маршрут – 12 одиниць транспорту, то починаєш розуміти, що це приблизно співмірність.

– Я думаю, що найперша проблема, і якщо дивитися на дуобус і на решту все, немає стратегічного бачення як має розвиватися громадський транспорт і в тому числі яка роль цього громадського транспорту. Добре й те, що це роблять. У нас далеко не найгірше місто. Але завжди хочеться краще і коли ти бачиш можливості робити краще.  Мені здається, в нас намагання саме зробити і таким чином, щоб наче і змінюється щось, але щоб не посунути маршрутні перевезення у Рівному.

_______________________________________

Матеріал підготовлений завдяки проекту «Сприяння прозорості державних закупівель у Західній Україні» що реалізовується громадською організацією «Рівненський центр «Соціальне партнерство» за фінансової підтримки NED.


КОМЕНТАРІ

Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію, яку не встигли видалити чи пропустили адміністратори. Якщо у вас є докази, що наведені в коментарях факти не відповідають дійсності – звертайтесь на редакційну пошту з конкретними зауваженнями і коментарі будуть адміністровані. Разом з тим нагадуємо, що згідно із українським законодавством, ніхто не може бути притягнутий до відповідальності за оціночні судження.

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором

Розслідування

Рівненщина

Волинь

Консультації

в Україні та світі

вгору