РІВНЕНЩИНА

Труднощі роботи оперштабу, або як і чому бурштинокопачі у Більській волі не віддали правоохоронцям помпи (ФОТО)

04.04.2017, 20:54      Дмитро Бондар, Антоніна Торбіч, «Четверта влада»      Переглядів: 3368

На Рівненщині, як відомо, працює оперативний штаб протидії нелегальному видобутку бурштину. «Четверта влада» вирушила в один з рейдів. Що з цього вийшло – у фоторепортажі.

Субота, перше квітня, третя година ночі. Група силовиків оперативного штабу протидії нелегальному видобутку бурштину висувається у рейд.

Місце призначення – клондайки в околицях білого Озера, що у Володимирецькому районі.

Дві помпи та техніку частина групи виявляє у лісі кілометром південніше озера. Півдесятка копачів, дерев`яна підвода, трактор, важка техніка – щось схоже на Газ-66. У темряві камера цього не бачить. Копачі запевняють – нічого не заведеться. Усе зламане.

На запуск, нібито несправного, транспорту копачів йде п`ятнадцять хвилин. Помпи та підводу вивозять трактором.

Газ-66 залишають на місці. Він і справді відмовляється їхати.

Першою перешкодою на шляху оперштабу стає родичка (дружина або сестра) когось з копачів. Аби не втратити трактор вона намагається зламати його пориваючись вирвати якусь з деталей, розташованих над колесом. Силовики вилучають тільки помпи. Усю іншу техніку, йдучи на зустріч копачам, віддають.

За кілька десятків метрів група з майже двох десятків місцевих зупиняє силовиків для розмови. «Чого ви сюди приїхали? Залиште помпи та їдьте звідси, з моторами ви не виїдете», – запевняють копачі. Ведуть себе зухвало, без жодного страху. Усе аби не віддати правоохоронцям помпи. Аби продовжити нелегальний видобуток щойно оперштаб поїде.

«Раніше ми їздили в Пітєр, в Москву. А тепер шо? Роботи нема», «В мене п`ятеро дітей, ти їх будеш кормить?», – кажуть копачі.

«Ми пішли вам на зустріч, трактор та іншу техніку залишаємо, заберемо лише помпи», – запевняє один зі старших групи операштабу. За таких умов складається враження досягнення домовленості. Колона позашляховиків рушає. Втім не на довго.

Цього разу причиною припинення руху стають повалені дерева, а селян стає усе більше.

Вони створили нову перешкоду на шляху правоохоронців – спиляли та повили дерева на дорогу.

Розмова повторюється. Знову ніби пропускають після того, як силовики розчистили собі шлях.

Втім і це не кінець.

Новою перешкодою на шляху стає міст. Тобто його відсутність.

Між тим, як дерев`яним містком група оперштабу заїхала до лісу і повернулася до цього місця, селяни розрізали міст та поскидали балки у воду. На іншому березі поставили дві автівки. Таким чином шлях знову заблокували.

Селяни вимагають віддати помпи. Тоді вони нібито випустять групу оперштабу. Переговори та суперечки так і не дозволяють досягти будь яких копромісів. Селяни ведуть себе зухвало, періодично хтось викрикує погрози. Серед учасників подій – діти.

Оскільки ситуація не на користь оперативної групи, аби вийти із ситуації не застосовуючи спецзасоби, силовики знову йдуть на поступки. Спочатку вони віддають одну помпу. Селяни відганяють автівки і правоохорнці проїжджають по власноруч відновлених залишках мосту. Тільки но автомобіль з помпою на причепі переїздить на інший бік місцеві забирають і другу помпу, скаржачись, що в обидві понасипали пісок і тепер вони не робочі.

Тим часом хтось з селян по телефону віддає команду прибрати «кошкі», які завадили б проїхати порізавши гумові покришки автівок. Конфлікт вщухає, група з труднощами дістається на інший бік перешкоди.

На цьому рейд закінчюється. Оперштабівці їдуть ні з чим. Віддавши все не на довго вилучене і не затримавши нікого.

Ні страху, ні поваги. Ні до правоохоронців, ні до людей, ні до Закону.

---

Як йдеться у повідомленні прес-служби, поліція розпочала розслідування за частиною другою статті 342 Кримінального кодексу України «Опір представникові правоохоронного органу».

Санкція статті передбачає відповідальність від штрафу розміром у 1700-3400 гривень до позбавлення волі строком до двох років.

Закон «Про Національну поліцію» зобов’язує  поліцейських припиняти злочини і протиправні дії. І дозволяє для цього застосовувати спецзасоби і зброю. Чому в ситуації, коли група людей відібрала у поліцейських речові докази, вони не скористалися повноваженнями, які дає їм закон?

З цим питанням ми звернулися до керівника оперативного штабу протидії незаконному бурштиновидобутку, заступника начальника Головного управління Національної поліції в Рівненській області Валерія Самчука (на фото).

– Ви були там? Була Інна Білецька (спецкореспондент телеканалу «Інтер» – ред.), запитайте неї чому так. Є відкрите кримінальне провадження, встановлюються заколотники цього, і в рамках кримінального провадження будуть проводитися всі необхідні слідчі дії. Я не слідчий – не можу коментувати, що вони робитимуть, – каже Валерій Самчук.

– Так є ж Закон про Нацполіцію, в якому йдеться про можливість використання спецзасобів, зброї журналістка.

– Я вам кажу, спитайте в Інни і вона вам пояснить, які там можна було проводити поліцейські заходи. Дивіться, коли я був в АТО, я бачив хто ворог і хто є ми. Тут – наші громадяни. Я в них ворогів не бачу. Не я вирішив за один день, що вони почали видобувати бурштин. В рамках кримінального провадження встановлять заколотників цього і буде прийняте відповідне рішення.

Це ж не є проблематикою однієї поліції. Скільки ми не стараємося це донести, ніхто нас не чує. Всі «що ви зробили?», «що ви зробили?», «що ви зробили?». А хто інший що зробив?

Це наші люди, це ж не вороги наші. Що – зброю проти них використовувати? Таке відбувається вже десятками років. Поліція діє в рамках закону. Спровокувати конфлікт, починати стріляти – це не вихід із ситуації. Це наші люди. Поліцейські дії проводитимемо в рамках кримінального провадження, – запевняє керівник оперштабу. Поможем вам приобрести справку об обучении, тут можете купить справку об обучении приобретайте справки тут!

На прохання поліцейського питаємо думку журналістки Інни Білецької (на фото), яка була свідком цієї ситуації.

– Прориватися можна було лише застосовуючи силу. Навіть не рукопашну. Міст розібраний. Дорога закрита машинами. А стріляти не можна. А от чому не можна – це до Самчука. Щоб не загострювати протистояння. Позиція «поліція з народом». Хоча провокували достатньо і я усвідомлюю, що поліцейським було важко втримуватись.

________________________________________

«Публікація створена за фінансової підтримки Уряду Канади через Департамент закордонних справ, торгівлі та розвитку (DFATD) за посередництва Інтерньюз-Нетворк».

Уряд Канади не відповідає за зміст публікації і може не поділяти точки зору висловлені в публікації.

«Article was prepared with the financial support of the Government of Canada provided through the Department of Foreign Affairs, Trade and Development (DFATD)»


КОМЕНТАРІ

Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію, яку не встигли видалити чи пропустили адміністратори. Якщо у вас є докази, що наведені в коментарях факти не відповідають дійсності – звертайтесь на редакційну пошту з конкретними зауваженнями і коментарі будуть адміністровані. Разом з тим нагадуємо, що згідно із українським законодавством, ніхто не може бути притягнутий до відповідальності за оціночні судження.

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором

Розслідування

Рівненщина

Волинь

Консультації

в Україні та світі

вгору