РІВНЕНЩИНА

Як врятувати забруднене озеро Басів Кут від фекалій та мулу

24.05.2017, 20:20      Анна Кала́ур, Антоніна Торбіч, «Четверта влада»      Переглядів: 3418

Попри красиві пейзажі, озеро Басів кут є небезпечним і брудним. А питання порятунку – це питання грошей

Купальний сезон ще не розпочався, а воду у рівненському озері Басовому Куті вкотре визнали небезпечною. Проблема забруднення водойми піднімається щороку, адже у озеро продовжує стікати каналізація з прилеглих домогосподарств. «Четверта влада» дізнавалася у депутатів, які досліджували питання, як можна вирішити проблему. 

У місті Рівне, де проживає трохи менше як 250 тисяч людей, по суті, немає водойми, де можна покупатися без загрози здоров`ю. Останніми роками в озері постійно виявляють мікроорганізми, які можуть призвести до захворювань.

Депутат Рівненської міської ради Олександ Довжаниця досліджував як вирішити проблему з забрудненням озера. Розповідає, що зацікавився темою просто як мешканець Рівного.

– У мене четверо дітей, і мене бентежить, що ми не маємо вдома можливості купатися ,– каже депутат. –Мусимо виїжджати десь за місто, їхати хто зна куди. А в кого нема можливості, нема машини… Ми в місті маємо болото, в якому люди можуть заразитися. В мене четверо дітей пішли ноги посполоскували – наступного дня у трьох з них з’явилося подразнення на ногах. Головне, як сказав професор з водного університету, що в нас третя стадія з чотирьох по забрудненості. Останнія стадія, 4-а – це вже болото.

Олександр Довжаниця каже, що про власників труб, з яких у озеро стікає каналізація, треба писати у ЗМІ. Архівне фото

16 березня депутати Рівненської міської ради проголосували за внесення змін до Програми розчищення і впорядкування малих річок та охорони підземних вод від забруднення на 2015 – 2020 роки. Зі слів Олександра Довжаниці, який ініціював ці зміни, для вирішення проблеми із забрудненням озера необхідно зробити як мінімум три системні кроки, передбачені програмою.

– Щоб вирішити проблему, треба робити цілий комплекс робіт. В той комплекс робіт входить, як я пропонував, по-перше купити земснаряд. [...] Земснаряд – це така плавуча платформа, яка викачує з дна мул і його транспортує трубопроводом плавучим на берег, там знаходять участок, коли його виливають, цей мул, вода чиста збігає і цей мул весь залишається на мульному полі, – розповідає Довжаниця, –  На сьогоднішній день, якщо взяти глибину нашого Басового Кута, а максимальна глибина там до 10 метрів, то там уже 5 метрів мулу. І тому мул підходить до верху – сонце, різні бактерії, воно починає смердіти.

Депутат розповідає, що колись у Рівному був такий земснаряд. Де він знаходиться зараз – невідомо. Його, мовляв, розікрали. За словами Олександра Довжаниці, наразі науковці готують рекомендації щодо того, який саме земснаряд варто придбати для озера. Знайшлася й фірма, яка продає подібні пристрої, тож, можливо, у червні-липні водойма стане чистішою.

Озеро Басів Кут

Окрім очищення води від мулу, існує й інша проблема – необхідно визначити межі прибережної зони. 

– У проекті [доповненнях, за які проголосували депутати] написано, по-перше, виготовити паспорт водного об`єкта, тобто Басового Кута, визначити його межі. Просто в Басовому Куті є прибережна охоронна зона. В нас прибережна зона на сьогоднішній день так зроблена, що в деяких місцях один метр всього від води. А вона повинна бути від водойми, яка більше 5 гектарів, не менше 50 метрів. Тобто 50 метрів охоронна зона, де не має права ніхто забудовуватися і щось робити. Цей паспорт оновлюється через кожні 5 років, а йому вже більше 10 років, тому паспорту який зараз є. Я пропонував, щоб нанесли охоронну зону і межі охоронної зони нанесли на місцевість.

Депутат розповідає, що межі прибережної зони можна на місцевості відобразити, посадивши дерева. На його думку, це може зупинити незаконні будівництва на березі. 

І третє, Це зробити обстеження прибережної зони і нанести на карту, з координатами, труби, які зливають каналізацію в Басів Кут. Знаю, що дуже багато людей просто беруть і ллють свої фекалії у Басів Кут. Якби ми ці труби позначили на карті, висвітлили це у ЗМІ, зробили би фото – процес пішов би. Не рахуючи того, що всі ці труби можна було би «штампувати»-закривати, якби були відомі їх координати. Плюс пішов би ажіотаж, що ці люди самі мусили би щось робити, щоб не зливати каналізацію в озеро.

Втім прийняття змін до програми може й не вирішити питання. Адже ще невідомо чи знайдуться кошти на реалізацію всіх задумів, а подібна програма, зі слів Довжаниці, діяла ще раніше, до 2015-го. 

Депутат Рівненської обласної ради Олександр Гомон також цікавиться проблемою забруднення озера Басів Кут. Про те як рік тому зупиняв викид фекалій у водойму він пише у своєму Фейсбуці. Писав і про те, що не так просто знайти власників горе-труб. Він пропонує такі шляхи вирішення проблеми. 

Олександр Гомон вважає, що для очистки озера, для початку, необхідно зменшити рівень води. Фото Олександра Гомона

–  Для того щоб провести всі необхідні роботи [з очищення і викиду мулу], я вважаю, що потрібно зменшити рівень води в озері хоча би на півметра, для того щоб якісно почистити берегову лінію і обкласти, хоча би частково, бетонними плитами, як це зроблено біля дамби вздовж вулиці Басівкутської. Також при спуску публічно показувати хто з прилеглих до водойми домогосподарств має труби для спуску каналізації в озеро. Але якщо підходити до проблеми комплексно, то потрібно дослідити все русло річки Устя від витоку на присутність врізок у водойму.

Депутат Рівнеради Олександр Довжаниця радіє, що протягом останніх місяців фактично створилася ініціативна група, яка питання очищення Басового Кута триматиме постійно на контролі.

До цієї ініціативної групи увійшли, зокрема, депутат Рівнеради Микола Бляшин, який опікуєтья районом Басового Кута, депутатка Ірина Пилипчук, яка проживає неподалік озера, представники громадського об`єднання «Басівкутська громада» та інші.

Микола Бляшин звертає увагу, що боротьба з незаконними зливними трубами повинна передбачати одночасне каналізування.

Результат пошуку зображень за запитом "довжаниця site:4vlada.com"

Депутат Рівнеради Микола Бляшин наполягає, що мешканці Басового Кута повинні мати альтернативу незаконним трубам у вигляді системи каналізування

– Сьогодні програма розвитку малих річок та охорони підземних вод по суті звелася до того, що за бюджетні гроші роблять каналізацію у різних районах міста, – каже депутат. – А як мінімум, потрібно щоб були визначені пріоритетні зони. Наприклад, те що безпосередньо впливає на річку-озеро – це номер один. І спочатку за бюджетні гроші робляться ці об’єкти. Тому що якщо ми людям просто заборонимо, а не дамо альтернативи… Тобто місто, наприклад, робить проект, а люди підключаються на умовах співфінансування.

Микола Бляшин наголошує на тому, що озеро знаходиться на передостанній стадії забруднення.

– Люди, які живуть там, повинні розуміти: якщо далі буде так продовжуватися, через років 5-7 вони житимуть біля болота, з комарами та екосистемою болота, з усім, що з цього виплаває, – каже депутат.

«Четверта влада» надіслала запит у Рівненську міську раду з питаннями які заходи міська влада робить чи планує робити для вирішення проблеми забруднення озера.


КОМЕНТАРІ

Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію, яку не встигли видалити чи пропустили адміністратори. Якщо у вас є докази, що наведені в коментарях факти не відповідають дійсності – звертайтесь на редакційну пошту з конкретними зауваженнями і коментарі будуть адміністровані. Разом з тим нагадуємо, що згідно із українським законодавством, ніхто не може бути притягнутий до відповідальності за оціночні судження.

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором

Розслідування

Рівненщина

Волинь

Консультації

в Україні та світі

вгору