РІВНЕНЩИНА

НАБУ і ФБР викрили бурштинове хабарництво нардепів: що кажуть рівненські обранці

21.06.2017, 20:16      Антоніна Торбіч, портал «Четверта влада»      Переглядів: 3188

НАБУ спільно з ФБР вивчали нелегальний бурштиновидобуток в Україні. Фото з архіву

19 червня детективи НАБУ за процесуального керівництва прокурорів Спеціалізованої антикорупційної прокуратури затримали 7 осіб, підозрюваних у вимаганні та одержанні неправомірної вигоди за сприяння іноземній компанії в здійсненні видобутку бурштину в Україні.

Про це повідомляють на сайті НАБУ і діляться подробицями справи.

За версією слідства, злочин вчинено за пособництва народних депутатів України. Наразі встановлена ймовірна причетність двох народних обранців. Операція відбувалась за співпраці з Федеральним бюро розслідувань (США).

«Слідство встановило щонайменше п’ять епізодів злочинної діяльності, в результаті якої затримані особи, які, діючи в інтересах вказаних народних депутатів, отримали від представника іноземної компанії неправомірну вигоду на загальну суму понад 300 тис. дол. США.

Ці кошти використано для підготовки законопроектів, незаконного впливу на посадових осіб Держгеокадастру, Держлісагентства, Держгеонадр України, органів місцевого самоврядування, суду та прокуратури з метою безперешкодного ухвалення рішень на користь зазначеної іноземної компанії» – йдеться у повідомленні НАБУ.

Коло питань, у вирішенні яких народні обранці України обіцяли сприяння «за винагороду», включало в себе:

- внесення до Верховної Ради України проектів законів, спрямованих на запровадження пільгових умов для здійснення діяльності з видобутку бурштину (в частині оподаткування діяльності з видобутку, а також із звільнення від оподаткування з ввезення на територію України обладнання для промислового видобутку бурштину);

- вплив на прийняття посадовими особам Держлісагентства України наказу про затвердження переліку замель лісогосподарського призначення, в межах яких є частини, які порушені внаслідок незаконного видобутку бурштину і потребують рекультивації;

- вплив на прийняття посадовими особами Держгеокадастру України рішень, пов’язаних із визначенням координат та наданням погоджень на відведення земель лісогосподарського призначення, у межах яких є частини, які порушені внаслідок незаконного видобування бурштину і потребують рекультивації;

- вплив на прийняття рішень особами, уповноваженими на виконання функцій держави – посадових осіб органів прокуратури та суду, спрямованих на скасування спеціальних дозволів на користування надрами, виданих низці приватних компаній;

- вплив на прийняття рішень особами, уповноваженими на виконання функцій держави – посадовими особами Державної служби геології та надр України та органів місцевого самоврядування, спрямованих на видачу спеціальних дозволів на користування надрами та відповідних погоджень суб’єкту господарювання, необхідних для здійснення видобутку бурштину.

Осіб затримано в порядку ст. 208 Кримінального процесуального кодексу України, 6 із них — за підозрою у скоєнні кримінальних корупційних правопорушень, передбачених ч.4 ст. 368 (Прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою), ч.2 ст. 28 (Вчинення злочину групою осіб, групою осіб за попередньою змовою, організованою групою або злочинною організацією), ч.2 ст. 369-2, ч.3 ст. 28, ч.3 ст. 369-2 (Зловживання впливом) Кримінального кодексу України.

Стосовно двох народних депутатів України, задіяних, за версією слідства, в корупційній схемі, детективи НАБУ та прокурори САП підготували проекти подань до Верховної Ради про надання згоди на притягнення їх до кримінальної відповідальності, затримання та арешт.

Під час проведення слідчих дій вилучено понад 100 кг бурштину, вогнепальну зброю, набої до неї, комп’ютерну техніку, чернетки та копії документів, які містять інформацію щодо вчинення злочину.

Слідчі дії тривають. Встановлюються інші особи, причетні до скоєння злочину.

Пізніше НАБУ поширює схему ймовірних злочинів у цій справі, вказуючи на ймовірних причетних до цієї справи. Це, зокрема, народні депутати Борислав Розенблат та Максим Поляков, а також міжфракційне депутатське об`єднання ВРУ «Депутатський контроль» :

Обидва фігуранти заперечують свою провину. «Я востаннє спілкувався з Розенблата восени, – розповів журналістам Поляков. – Які у нас можуть бути стосунки? Зараз можна сказати, що Ситник згвалтував президента Зімбабве. Нехай прийде Ситник, розповість, що не гвалтував. Ось такі звинувачення щодо мене. Це гопники. Дикуни. І керує всім грузинська мафія».

Борислав Розенблат звинувачення щодо себе називає помстою «бурштинової мафії». 

«Я послідовно виступав і виступаю за прозорий ринок видобування, обробки та реалізації бурштину, що дасть тисячі легальних робочих місць та мільярди надходжень до бюджетів.  Природньо, це дуже небезпечно для тих, хто сьогодні сидить на бурштинових потоках. Тому бурштинова мафія наносить удар у відповідь... Мені не вперше тримати удар, але прикро, що це реалізовується руками саме НАБУ.» – пише він на своїй фейсбук-сторінці.

«Четверта влада» також поспілкувалася з рівненським нардепом від «Народного фронту» Віталієм Корчиком, який єдиний з рівненських депутатів присутній у списку міжфракційного депутатського об`єднання ВРУ «Депутатський контроль». Нардеп запевняє, що він є досить пасивним учасником цього об`єднання. Навіть не впевнений у тому хто його очолює.

Результат пошуку зображень за запитом "корчик віталій site:4vlada.com"

Народний депутат Віталій Корчик каже, що сумніваєтсья в наявності схем у діляьності міжфракційного об`єднання. Фото з особистої фейсбук-сторінки

– Я не так багато долучався до діяльності цього міжфракційного об`єднання, хоча є його членом, – каже Віталій Корчик. – Але багато їх ініціатив та намірів щодо захисту бізнесу та боротьби з корупцією підтримую. Водночас в мене багато своєї роботи, яку потрібно встигати робити, тому активної участі у дільності об`єднання не брав. Тож мені важко говорити про якісь схеми, адже я про них нічого не знаю, та й потрібно зрозуміти чи вони взагалі є. 

– Поляков – наш колега, – додає Віталій Корчик. – І поки нема більш конкретних рішень судів і доказів, що дійсно ця людина щось зробила... Я поки що нічого конкретного не почув. В нас є презумпція невинуватості.

Народний депутат Сергій Євтушок – родом з «бурштинової» Сарненщини. Разом з Василем Яніцьким, Андрієм Лозовим, Бориславом Розенблатом і ще рядом нардепів ще у 2015-му році презентували у Рівному спільний законопроект про видобуток бурштину (нинішні заяви стосуються інших законодавчих ініціатив Розенбрата та Полякова – авт.). Депутат вважає, що будь-який законопроект про легалізацію бурштиновидобутку був би зараз кращий, ніж його відстуність. Пригадує зустріч дворічної давності, яка давала надію, що народні депутати зможуть домовитися про спільний законопроект з цього приводу.

Народний депутат Сергій Євтушок каже, що його фракція готова голосувати за будь-який законопроект щодо легалізації бурштиновидобутку. Фото «Громадського радіо»

– На базі обласної ради депутати ініціювали спільне засідання за участю народних депутатів областей, де є бурштин: Волинь, Житомирщина, Рівненщина, – каже Сергій Євтушок. – І ми мали свої варіанти законопроектів. Але подивилися на кожен – це ж нова тема, незрозуміла для експертів, для РПР принаймні. Це нова тема, ніхто не знає як краще прописати до сьогодні. І ми узгодили сконцентрувати свою увагу на законопроекті 1351-1. Всі інші свої закони познімали, щоб не було разнобою. Потім він був проголосований в першому читанні. Але було багато нарікань на корупційні складові. Була свторена робоча група, яку очолювала Ірина Геращенко. Було з десять засідань, виїжджали в райцентри, вносили правки.

Під час другого голосування, яке відбувалося вже в 2017-му році, законопроект не знайшов підтримки депутатів.

– Розенблат, коли не проголосували за закон про видобуток бурштину в другому читанні, він прямо звинуватив свою фракцію у державній зраді, бо повитягували картки, – пригадує Сергій Євтушок. – Уже зрозуміло, що цей парламент нездатний ухвалити рішення. Порошенко мені особисто пообіцяв, що коли буде прийняти закон, він його підпише: ветувати не буде. 

– Ми голосували би за будь-який закон, якщо чесно («Батьківщина» мається на увазі), – додає нардеп. –Чому? Будь-який закон, хай він навіть несе якісь корупційні ризики, він кращий, ніж те що зараз відбуваєтсья на Поліссі. Я коли читаю, особливо Білецької... Мало того що старателі собі дозволяють всяку підлоту, то ще й криміналу купа, то ще й покривається це все.

Ще один нардеп з Рівненщини Василь Яніцький теж був співавтором законопроекту про видобуток бурштину 1351-1, який був провалений в Раді.

– Після того коли законопроект був провалений, Розенблат прийняв рішення зареєструвати новий, – розповідає Василь Яніцький. – Участі у його підготовці я не брав. Він його зареєстрував, потім, можливо, щось міняв і дав можливість мені поставити підпис. Я такі речі не роблю. Якщо я не готую, то підпис не ставлю, якщо законопроект і прийнятний для мене. Він близько тижня в мене на столі в кабінеті Верховної Ради лежав. 

Народний депутат Василь Яніцький не втрачає надії, що старательську діяльність легалізують

Василь Яніцький вважає, що нинішня відмова Верховної Ради підтримати ініціативу щодо легалізації видобутку бурштину пов`язана з тим, що хочуть спершу дати реалізуватися двом державним підприємствам, завдяки постанові Кабміну про рекультивацію. Водночас депутат не втрачає надії, що за деякий час депутати зможуть створити і прозорі правила гри у старательській справі, адже подібний законопроект допоможе створенню робочих місць та наповненню місцевих бюджетів.

________________________________________
«Публікація створена за фінансової підтримки Уряду Канади через Департамент закордонних справ, торгівлі та розвитку (DFATD) за посередництва Інтерньюз-Нетворк».
Уряд Канади не відповідає за зміст публікації і може не поділяти точки зору висловлені в публікації.
«Article was prepared with the financial support of the Government of Canada provided through the Department of Foreign Affairs, Trade and Development (DFATD)»

КОМЕНТАРІ

Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію, яку не встигли видалити чи пропустили адміністратори. Якщо у вас є докази, що наведені в коментарях факти не відповідають дійсності – звертайтесь на редакційну пошту з конкретними зауваженнями і коментарі будуть адміністровані. Разом з тим нагадуємо, що згідно із українським законодавством, ніхто не може бути притягнутий до відповідальності за оціночні судження.

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором

Розслідування

Рівненщина

Волинь

Консультації

в Україні та світі

вгору