РІВНЕНЩИНА

Історичний центр у проваллях: чому у Рівному, поряд із забудовником на Мазепи, валиться земля

04.08.2017, 17:51      Анна Калаур, «Четверта влада»      Переглядів: 6888

Будівництво на Мазепи, 3 обросло проваллями, які виникають прямо на очах. Небезпечні ями, очевидно, латав сам забудовник. Про них знають шляховики, але нічого не чув заступник міського голови

Довкола скандального будівництва в історичному центрі Рівного, на Мазепи, 3 періодично з`являються провалля. Загадкові ями виникають і зникають з жовтня минулого року. Активісти  знайшли таких уже п`ять і стверджують, що глибина одного – приблизно три метри. Б`ють на сполох, адже частина небезпечних ям утворюється прямісінько на проїжджій частині. Активісти і шляховики переконані, що провалля спричинило саме будівництво. Будівництво з заплутаною документацією, відсутністю експертизи і ще цілою низкою проблем. 

Що могло спричинити ці ями, чи, точніше, провалля, хто їх латає і чиї це проблеми – з`ясовувала «Четверта влада». 

На території поряд з драмтеатром і пам`ятками архітектури, на вузьких вулицях, 13-поверхівку  більше року зводить товариство з додатковою відповідальністю «Фабрика «Рівненчанка». Ділянку товариство орендує з 2007-го і має на неї грандіозні плани. Супроводжуються будівельні роботи пікетами в сесійній залі Рівнеради, скандалами і перевірками.

Мешканці сусідніх будинків, архітектори, деякі депутати і чиновники переконані, що будівництво відбувається з порушеннями: мовляв, є проблеми з документацією, забудовник захопив завелику площу, руйнуються сусідні будинки і взагалі – такі будівлі в історичному центрі будувати не можна. Детальніше про це – за посиланням.

Будівництво на Мазепи,3, навколо якого завжди активно рухається транспорт. Невідомо як на такій невеликій території забудовник збирається вмістити парковки, дитячі майданчики та інші необхдні елементи. Фото Тетяни Гонтар

«Така стрімка динаміка руйнацій просто жахає», – рівнянка

У жовтні 2016-го з`явилася ще одна проблема – провалля. Навколо будівництва, на тротуарах, де ходять люди, почали виникати великі і глибокі ями, які з впевненістю можна називати проваллями. Звернула увагу на них активістка, мешканка сусіднього будинку Тетяна Гонтар

– Вони утворюються безпосередньо на проїжджій частині і на тротуарі, одне біля центрального входу, там поєднано і дорогу і парковку, це тереторія де люди ходять, базар, люди проживають поряд. Безпосередньо  я бачу небезпеку в цих проваллях, бо вони знаходяться там, де я їжджу на велосипеді, де їздять діти, де ми ходимо по тротуару, – говорить Тетяна Гонтар. 

Тетяна Гонтар каже, що всі провалля з`явилися за відносно короткий проміжок часу – півроку

Зі слів Тетяни, таких проваль вона виявила вже п`ять. Латали їх по-різному. Нещодавно на місці вже залатаного з`явилася нова діра, яка пробула відкритою більше місяця.

МАЗЕПИ , 3 ШОСТЕ провалля, друзі! Шосте, але воно ж і перше. Така стрімка динаміка руйнацій просто жахає, але не всіх -...

Опубліковано Tanya Gontar 31 липня 2017 р.


А ось уже свіжі фото ще одного провалля, його залили цементом, як і решту. Тетяна обурюється як величезну яму могли відремонтувати в ось такий спосіб. 

МАЗЕПИ, 3 Не знаю хто це латав, чи будівельники, чи ще хтось "високотехнологічний" , але широчезну і глибочезну дірк...

Опубліковано Tanya Gontar 3 серпня 2017 р.


«Маса будівлі, яка весь час збільшується, тисне на основи грунтів»

Архітектор, доцент кафедри Архітектури та середовищного дизайну Микола Шолудько розповідає, що могло спричинити появу проваль.  

– Якщо подивитися на старовинну карту міста, видно, що в районі вулиці Мазепи була річка, – каже експерт. –Русло річки було і цей об`єкт розташований практично в районі цього русла. Там треба було б робити не тільки геологічні вишукування, а й гідрогеологічні вишукування. Очевидно, що ця маса будівлі, яка весь час збільшується, вона якимось чином весь час тисне на основи грунтів, на основи підземних вод. І воно виходить десь в існуючу забудову. І тому з`являються тріщини і в грунті і в асфальті і будинки тріщать. Існуюча забудова не витримує такого навантаження, це очевидно. Це потрібно було враховувати.

За словами архітектора, аби була проведена спеціальна експертиза, ці моменти не можливо було б не помітити. Втім на той час законодавство не зобов`язувало її проводити. Саме тому, переконаний Микола Шолудько, розпочалося будівництво багатоповерхівки. 

– Якби дійсно проводили експертизу, на це б звернули увагу. А так існуюче законодавство, яке було до червня місяця цього року, воно дозволяло без експертизи будувати такий об’єкт і отримувати декларативним методом дозвіл на виконання будівельних робіт. Щой було зроблено. Коли цей об`єкт проходив першу архітектурно-містобудівну раду, я був присутній на цьому засіданні. І впринципі цей об`єкт «зарубали», бо не було історико-містобудівного обґрунтування, яке обов’язково має бути для об`єктів, які мають розміщуватися в історичній частині міста, – розповідає архітектор. 

Микола Шолудько говорить, що максимальна поверховість будинку на Мазепи,3 може становити три поверхи. На його думку, цей будинок не лише не вписується у історичному центрі, а й суперечить здоровому глузду, а будівництво такої висотки не було б можливим, аби Рівне мало історико-архітектурний опорний план. Фото erve.ua

– Друге питання. Потрібно було провести гідрогеологічні вишукування. Подивитися де русло річки було, як це має впливати на існуючу будівлю. Нічого не було зроблено. І тому невідомо які наслідки будуть. 

– Яка це експертиза, хто її мав би проводити? – журналістка. 

– Експертизу мало б проводити державне підприємство «Укрдержбудекспертиза». Але законодавство дозволяло для об`єктів 1,2,3 категорій складності, а цей об`єкт потрапив під 3 категорію, не проходити експертизу. Зараз вже змінили цей порядок, такі об’єкти обов’язково мають проходити експертизу.

– А хто має її ініціювати?

– Згідно законодавства, замовник зобов`язаний. Тому що він відповідає за об’єкт. На той час, впринципі, забудовник був правий. Не правий тільки в тому, що містобудівні умови і обмеження бли видані на одну поверховість, будується зовсім інша, дозвіл отриманий ще на іншу.

«Про проблему цю від вас я почув тільки», – заступник міського голови

Ями залатані. Але хто їх латав? Тетяна Гонтар припускає, що ремонтував провалля цементом забудовник. Втім зв`язатися з ним нам не вдалося. За телефоном товариства з додатковою відповідальністю «Фабрика «Рівненчанка»  слухавку підняв працівник, який повідомив, що директора фірми-замовника Олександра Климчука немає на місці. Ми залишили контакти для зворотнього зв`язку. Втім протягом половини робочого дня ніхто з представників фірми не передзвонив. 

Головний інженер будівництва Валерій Редько повідомив журналістам телеканалу «РТБ», що зведення багатоповерхівки не впливає на рух грунтових вод. 

– Як воно може вплинути, якщо там набивні палі? Там же немає фундаменту, що просто фундаментна стіна і закрила, наприклад, потік води і вода пішла. Вона собі, якщо вода йшла, вона і піде між палями далі, –повідомив інженер. 

Оскільки балансоутримувачем території є Рівненське шляхово-експлуатаційне управління, запитуємо чи проводили вони ремонтні роботи. Втім начальник ШЕУ Віктор Климук переконує,, що очолюване ним підприємство ями не латало принципово.

–  Ми ці провалля не латаємо принципово, тому що там є той хто робить шкоду. І хай він його відновлює. Наша позиція як балансоутримувача, щоб туди комісію залучити ЖКГ, вияснити проблему і за кошти забудовника провести ремонт.

– Але ж не встановлено, що ті ями виникають саме через це будівництво. Чи, може, були проведені перевірки?– журналістка. 

– Ні, поки що не проводилось. Є просто від нас така пропозиція до УЖКГ, як до розпорядника коштів, як до органу місцевого самоврядування, щоб вони це зробили.

Віктор Климук вважає, що латати ями має той, хто завдав шкоду. І це не ШЕУ

– Тобто ШЕУ не латало ці ями?

– Ми провели незначний ремонт, але це було ще до моменту руйнації. На сьогодні не відновлювали. Ми плануємо на ці вихідні поставити установку і те основне, що там проломилося, не руйнацію, а звичайну ямкуватість плануємо відновити.

Чи проводитиме Управління житлово-комунального господарства перевірку? Як захищатиме рівнян від проваль на дорогах? Ці питання ми спробували задати керівництву управління. Втім начальник УЖКГ Ярослав Сахнюк і його заступник Володимир Лапюк не піднімали слухавку за своїми мобільними номерами. Через приймальню з ними зв`язатися не вдалося, адже обоє перебувають на виїздах. 

Почути вдалося профільного заступника міського голови Олексія Хмилецького. Ось що він відповів. 

– Я не готовий відповідати на цю тему.

– Вона вам взагалі відома?– журналістка. 

– Ну проблему цю від вас я почув тільки. Проблему цю. От. Я не готовий відповідати.

– Посприяєте, щоб була перевірка?

– Нема заперечень, харашо.

«Четверта влада» звернулася із запитом до УЖКГ, аби з`ясувати чи збираються чиновники проводити перевірку і хто та на чию вимогу закривав провалля раніше. 


КОМЕНТАРІ

Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію, яку не встигли видалити чи пропустили адміністратори. Якщо у вас є докази, що наведені в коментарях факти не відповідають дійсності – звертайтесь на редакційну пошту з конкретними зауваженнями і коментарі будуть адміністровані. Разом з тим нагадуємо, що згідно із українським законодавством, ніхто не може бути притягнутий до відповідальності за оціночні судження.

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором

Розслідування

Рівненщина

Волинь

Консультації

в Україні та світі

вгору