РІВНЕНЩИНА

«Святий обов`язок» і маніпуляція: редактор «Четвертої влади» відповів на закиди рівненського СБУ

15.08.2017, 18:40      Інститут масової інформації      Переглядів: 1871

Головний редактор «Четвертої влади» Володимир Торбіч відповів на зикиди рівненського СБУ, підписані її начальником Василем Бедрієм

Управління СБУ у Рівненській області хоче отримати від керівника «Четвертої влади» Володимира Торбіча інформацію, яка стосується виконання проектів міжнародної технічної допомоги. При цьому редакція такою інформацією не володіє. В листі-зверненні щодо цього управління СБУ маніпулює звинуваченням редактора в боягузстві. Редактор вважає це тиском через журналістську діяльність.

Про звернення СБУ Володимир Торбіч написав у своєму блозі на сайті «Четвертої влади»:

«Перший лист надійшов у червні і в ньому СБУ запитує інформацію у «Четвертої влади» (одного з виконавців проектів) інформацію про весь проект журналістських розслідувань «Слідство.інфо», який підтримує Міністерство закордонних справ Канади і про проект, який підтримує США і який стосується програми обмінів журналістів UMPP IREX.

Здоровий глузд підказує, що якщо Рівненське агентство журналістських розслідувань – один з виконавців проекту, то воно не може мати запитуваної інформації по всьому проекту. А законодавство підказує, що моніторинг міжнародної технічної допомоги здійснює Міністерство економічного розвитку. Тож якщо запитувана інформація існує – вона знаходиться у Міністерстві і ось туди звертайтеся. Але ж ні, очевидно для СБУ не головне отримати інформацію, головне наїхати», – пише Володимир Торбіч.

Медіаюристка Інституту розвитку регіональної преси Людмила Панкратова звертає увагу, що згідно зі статтею 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

А аналіз норм, встановлених Законом України «Про Службу безпеки України» з урахуванням ст. 19 Конституції України, свідчить, що будь-які документи можуть бути витребувані (або запитані) у випадку, якщо СБУ ведеться слідство щодо розслідування кримінального правопорушення, підслідність якого віднесена до компетенції СБУ. Жодних відомостей про таке правопорушення у своєму листі СБУ не зазначила.

Тому редактор надіслав уточнюючий лист, в якому просив надати підстави для такого звернення від правоохоронців.

Однак у відповідь отримав листа з маніпуляціями. У листі, за підписом начальника УСБУ Рівненщини Василя Бедрія, Володимира Торбіча фактично звинувачують у боягузстві:

«У випадку коли дорослий і здоровий чоловік добровільно не з`явився у військовий комісаріат і не пішов захищати свою батьківщину, можливо від страху чи з інших причин, на нашу думку, він мусить всіма доступними йому способами допомагати Державі та її силовим структурам боротися із злочинними проявами країни-агресора безпосередньо на місці» – йдеться в листі.

«Захищаю Батьківщину у свій спосіб – викриваю її внутрішніх ворогів»

– Посилання на «священний обовязок» не лежить у площині права, – коментує пояснення управління СБУ медіаюристка ІРРП Людмила Панкратова. – Нас інформують, що інформація потрібна «не у зв’язку з проведенням досудового розслідування», а збирають інформацію про діяльність агенції журналістських розслідувань у зв’язку із здійсненням захисту держави від посягань іноземних спецслужб. Не думаю, що ця вимога є контректною і обгрунтованою.

Головний редактор «Четвертої влади» Володимир Торбіч вважає, що ці листи СБУ – спроба тиску на редакцію через професійну діяльність. Адже майже вся інформація, яку запитує СБУ, у редакції відсутня, оскільки «Четверта влада» – один з багатьох регіональних виконавців. 

– Ми не раз викривали участь працівників або керівництва рівненської СБУ в брудних справах, як то дерибан землі в Рівному чи участь у нелегальному бурштиновидобутку, але якоїсь протиправної реакції з їхнього боку не було, – розповідає Володимир Торбіч для ІМІ. – Тому нинішній наїзд я пов’язую з тим, що «Четверта влада» брала участь у підготовці програми про ймовірне незаконне збагачення вихідця з Рівненщини, а тепер заступника голови СБУ Павла Демчини. Ми перевіряли яке майно в нього і його сімї є на Рівненщині. За моєю інформацією, начальник рівненського УСБУ, який підписав обидва листа, не був ініціатором цього наїзду. Я припускаю, що це зробив хтось із близьких до Демчини людей.

Закид про боягузство редактор вважає типовою маніпуляцією. 

– Не знаю, що намагався цією фразою домогтися її автор, – каже редактор. – Чи то просто образити, чи як пацан з підворотні викликати «на слабо». Чи спровокувати на те, щоб я кинувся доводити що я не відкосив...

Володимир Торбіч наводить за подібний приклад маніпуляцію проти Віталія Шабуніна, з вкидуванням у медіапростір інформації, що антикорупціонер нібито ухиляється від призову.

– Наше суспільство має низьку медіаграмотність, а тому на частину громадян діє ця брехня, – з прикрістю додає Володимир Торбіч. – Мало хто обтяжує себе критичним мисленням і перевіркою інформації. Такими методами користується російська пропаганда і, як бачимо, наша СБУ теж. Тому поясню для тих, хто не вкурсі. В розпал війни на сході України в 2014-му, я готувався до мобілізації. Купив форму, рюкзак, бронежилет. На каску не вистачило коштів. Але мене не мобілізували, а пізніше, десь в серпні 2014-го, змінилося законодавство, яким заборонили мобілізацію багатодітних. На жаль, наша держава не готова подбати про моїх чотирьох синів в разі чого, тому я захищаю Батьківщину у свій спосіб – викриваю її внутрішніх ворогів, які обкрадають людей і цілі громади. Частина з цих ворогів ховається за погонами спецслужб і правоохоронців.


КОМЕНТАРІ

Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію, яку не встигли видалити чи пропустили адміністратори. Якщо у вас є докази, що наведені в коментарях факти не відповідають дійсності – звертайтесь на редакційну пошту з конкретними зауваженнями і коментарі будуть адміністровані. Разом з тим нагадуємо, що згідно із українським законодавством, ніхто не може бути притягнутий до відповідальності за оціночні судження.

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором

Розслідування

Рівненщина

Волинь

Консультації

в Україні та світі

вгору